Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Eρωτηση πως θα προστατεψω τα χρηματα μου απο το ενδεχόμενο επιστροφής στην δραχμή και απο τις συνεχής υποτιμήσεις

Eρωτηση πως θα προστατεψω τα χρηματα μου απο το ενδεχόμενο επιστροφής στην δραχμή και απο τις συνεχής υποτιμήσεις 27 Ιουν 2014 17:37 #46

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
vag1129 έγραψε:
ξέρεις κανείς με προσωπική εμπειρία τι ακριβώς έγινε με τις θυρίδες στην Κύπρο, πέρσι που κλείσαν οι Τράπεζες;
Το ΑΤΜ έδινε ένα ποσό, όμως οι πελάτες είχαν απεριόριστη πρόσβαση στις θυρίδες τους ή όχι?
Κρίσιμο αυτό και με μεγάλη σημασία.

ξέρει κανείς; ακρίβως όμως όχι νομίζω και άκουσα.

Νομίζω πως δεν υπάρχει τίποτε το σαφές.
Ακόμη κι εγγράφως όταν ζήτησα τα δικαιώματα μου ως ενοικιαστής θυρίδας, μου απάντησαν μόνο για τις υποχρεώσεις μου.
Αλλά κι αν υπήρχε κάτι σαφές στην Κύπρο, ποιος σου λέει πως θα το εφαρμόσουν κι εδώ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Eρωτηση πως θα προστατεψω τα χρηματα μου απο το ενδεχόμενο επιστροφής στην δραχμή και απο τις συνεχής υποτιμήσεις 27 Ιουν 2014 19:47 #47

  • vag1129 (Akis Papas)
  • Το Άβαταρ του/της vag1129 (Akis Papas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Δημοσιεύσεις: 373
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 124
  • Κάρμα: 9 (3)
είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

αν η σύμβαση σου λέει ότι έχεις πρόσβαση εργάσιμες μέρες και ώρες και εσύ πήγες κανονικά και δεν σου επιτρέψανε την είσοδο μπορείς να τους σκίσεις μέχρι τον υπέρτατο βαθμό με έναν καλό δικηγόρο. Αναιρείται τότε η ίδια η έννοια της θυρίδας.

αν η σύμβαση όμως είχε ψιλά γράμματα τότε μάλλον έχασες.

Ωστόσο επειδή αυτό στην Κύπρο πρώτον ήταν ξαφνικό, δεύτερον έγινε πρώτη φορά σε δυτικό κράτος δεν νομίζω να είχαν προετοιμαστεί νομικά από πριν ώστε να έχουν τέτοια ψιλα γράμματα στις συμβάσεις. Για αυτό είναι κρίσιμο να μάθουμε τι έγινε.
Αν έχεις την σύμβαση και μπορείς να την ανεβάσεις ως εικόνα, σβύνοντας τα προσωπικά δεδομένα θα ήταν χρήσιμο.

Τώρα υπάρχει και κάτι άλλο. Στους μικροομολογιούχους της Ελλάδας που είχαν με τις τράπεζες απλές συμβάσεις θεματοφυλακής, βαφτίσανε με νόμο τους θεματοφύλακες, ως κατόχους των ομολόγων, τους τα κουρέψανε υποχρεωτικά στο PSI και μετά ξαναβαφτίσανε τους πελάτες ως κατόχους και τους δώσανε πίσω τα κουρεμένα ομόλογα. Παραβίασανε δηλαδή όλους τους νόμους και όλα τα συντάγματα της Ευρώπης, για αυτό και οι μικροομολογιουχοι τους πάνε στα ανώτατα ευρωπαικά δικαστήρια με μια στρατιά δικηγόρων. Δεν ξέρω αν έγινε κάτι τέτοιο με τις θυρίδες ή τι επικαλεστήκανε για να σου απογορέψουν την πρόσβαση στην θυρίδα σου. Σίγουρα όμως θα είναι προετοιμασμένοι για την επόμενη φορά οπότε θα ήταν χρήσιμο να είχαμε και μια πρότυπη σύμβαση τελευταίων μηνών από κάποιον.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Eρωτηση πως θα προστατεψω τα χρηματα μου απο το ενδεχόμενο επιστροφής στην δραχμή και απο τις συνεχής υποτιμήσεις 28 Ιουν 2014 03:38 #48

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
Θα πρέπει να ψάξω να τη βρω τη "σύμβαση" η οποία όμως ήταν ένα σύνολο γενικοτήτων στην ουσία, και υποχρεώσεων του ενοικιαστή σε περίπτωση πχ απώλειας του κλειδιού, κι άλλες αηδίες.
Δε ξέρω αν κάποιος έχει κάποια πιο σαφή άποψη για το αν μπορούμε εγγράφως να ζητήσουμε να μας κοινοποιήσουν τα όποια δικαιώματα και υποχρεώσεις μας....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Bitcoin, η απόλυτη προστασία κατά της δραχμής! 01 Ιουλ 2014 10:36 #49

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Cross έγραψε:
Bitcoin, η απόλυτη προστασία κατά της δραχμής!

Μετατρέποντας τα χρήματα σας σε bitcoin, τα έχετε αφορολόγητα, απόλυτα ασφαλή, απρόσβλητα από δραχμολάγνους πολιτικούς, και σε συνεχή άνοδο, λόγω της συνεχούς αύξησης της αξίας του bitcoin!

Δωρεάνασφαλή ψηφιακά πορτοφόλια, δωρεάν μετατροπές, έχω αναρτήσει αλλού, στο tsig.gr



Αν κρίνω από αυτά που έχει γράψει ένας φίλος μου σε ένα άρθρο του, δεν νομίζω.

www.europeanbusiness.gr/page.asp?pid=1310
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα