Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Είχε κανείς φορτωμένα euro ή $ στο Paypal μέσα στα Capital Controls?

Είχε κανείς φορτωμένα euro ή $ στο Paypal μέσα στα Capital Controls? 13 Αυγ 2015 01:17 #1

  • vag1129 (Akis Papas)
  • Το Άβαταρ του/της vag1129 (Akis Papas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Δημοσιεύσεις: 373
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 124
  • Κάρμα: 9 (3)
Παιδιά, επειδή ακούγεται πολύ Ράδιο-αρβύλα θέλω κάποιος που ξέρει στα σίγουρα να μας πει τα εξής:

1) Είχε χρήματα φορτωμένα στο paypal όταν επιβλήθηκαν τα capital controls?
Όχι χρήματα σε κάρτες συνδεδέμενες με το Paypal αλλά απευθείας φορτωμένα στο Paypal.

2) Χρησιμοποίησε απρόσκοπτα και επιτυχώς τα χρήματα που είχε στο Paypal για να κάνει αγορές κατά τη διάρκεια των capital controls?

3) Του δημιούργησε κανένα πρόβλημα το ίδιο το Paypal με τα χρήματα που είχε φορτωμένα ή το site από όπου έκανε αγορές επειδή έκανε την παραγγελία από Ελλάδα και άσχετα με το ότι πλήρωνε κανονικά με χρήματα φορτωμένα στο Paypal;

4) Είχε κανείς φορτώσει δολλάρια απευθείας στο Paypal εκτός από ευρώ;
Χρησιμοποίησε μήπως τα δολλάρια για αγορές στην ίδια περίοδο;
είχε τυχόν προβλήματα με αγορές με δόλλαρια φορτωμένα στο paypal;

παρακαλώ αν γνωρίζετε σίγουρα δώστε πληροφορίες, είναι σημαντικό.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
Τελευταία διόρθωση: 13 Αυγ 2015 01:17 από vag1129 (Akis Papas). Αιτία: λαθος
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Είχε κανείς φορτωμένα euro ή $ στο Paypal μέσα στα Capital Controls? 13 Αυγ 2015 01:43 #2

vag1129 (Akis Papas) έγραψε:
Παιδιά, επειδή ακούγεται πολύ Ράδιο-αρβύλα θέλω κάποιος που ξέρει στα σίγουρα να μας πει τα εξής:

1) Είχε χρήματα φορτωμένα στο paypal όταν επιβλήθηκαν τα capital controls?
Όχι χρήματα σε κάρτες συνδεδέμενες με το Paypal αλλά απευθείας φορτωμένα στο Paypal.

2) Χρησιμοποίησε απρόσκοπτα και επιτυχώς τα χρήματα που είχε στο Paypal για να κάνει αγορές κατά τη διάρκεια των capital controls?

3) Του δημιούργησε κανένα πρόβλημα το ίδιο το Paypal με τα χρήματα που είχε φορτωμένα ή το site από όπου έκανε αγορές επειδή έκανε την παραγγελία από Ελλάδα και άσχετα με το ότι πλήρωνε κανονικά με χρήματα φορτωμένα στο Paypal;

4) Είχε κανείς φορτώσει δολλάρια απευθείας στο Paypal εκτός από ευρώ;
Χρησιμοποίησε μήπως τα δολλάρια για αγορές στην ίδια περίοδο;
είχε τυχόν προβλήματα με αγορές με δόλλαρια φορτωμένα στο paypal;

παρακαλώ αν γνωρίζετε σίγουρα δώστε πληροφορίες, είναι σημαντικό.

Φίλε Άκη, ΝΑΙ ΣΕ ΟΛΑ! (τα θετικά) :P

Αυτό τον καιρό που δεν παίζουν οι κάρτες στο PayPal (ή μάλλον για χρήση εκτός Ελλάδας), ζήτησα από φίλο μου να μου περάσει ένα ποσό (€300) απ'τον PayPal λογαριασμό του στο δικό μου και του τα'δωσα ρευστό. Αυτός δεν έχει πρόβλημα, πουλάει πράγματα στο Ebay κι έχει πάντα μεγαλούτσικα ποσά σε PayPal credits.
Έχω κάνει κάμποσες αγορές - και μικρές και μεγάλες - χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

Εν τω μεταξύ, συμπτωματικά έλαβα και κάμποσα $ στο PayPal μου - από επιστροφές και cashback checks. Όχι πολλά, λιγότερα από $50. ΚΑΙ αυτά τα χρησιμοποίησα κανονικότητα (αυτά τελείωσαν, τώρα συνεχίζω με τα € τού φίλου μου).

Ελπίζω να σε κάλυψα. Αν και δεν κατάλαβα το επείγον του θέματος και τον πανικό σου, ελπίζω να σου πάνε όλα καλά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Είχε κανείς φορτωμένα euro ή $ στο Paypal μέσα στα Capital Controls? 13 Αυγ 2015 02:12 #3

  • sdoros
  • Το Άβαταρ του/της sdoros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 136
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 33
  • Κάρμα: 5
Είχα χρήματα (€) στο PayPal πριν τα CC και αγόραζα κανονικά ,χωρίς κανένα πρόβλημα .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Είχε κανείς φορτωμένα euro ή $ στο Paypal μέσα στα Capital Controls? 13 Αυγ 2015 03:45 #4

  • Artemis04
  • Το Άβαταρ του/της Artemis04
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
vag1129 (Akis Papas) έγραψε:
Παιδιά, επειδή ακούγεται πολύ Ράδιο-αρβύλα θέλω κάποιος που ξέρει στα σίγουρα να μας πει τα εξής:

1) Είχε χρήματα φορτωμένα στο paypal όταν επιβλήθηκαν τα capital controls?
Όχι χρήματα σε κάρτες συνδεδέμενες με το Paypal αλλά απευθείας φορτωμένα στο Paypal.

2) Χρησιμοποίησε απρόσκοπτα και επιτυχώς τα χρήματα που είχε στο Paypal για να κάνει αγορές κατά τη διάρκεια των capital controls?

3) Του δημιούργησε κανένα πρόβλημα το ίδιο το Paypal με τα χρήματα που είχε φορτωμένα ή το site από όπου έκανε αγορές επειδή έκανε την παραγγελία από Ελλάδα και άσχετα με το ότι πλήρωνε κανονικά με χρήματα φορτωμένα στο Paypal;

4) Είχε κανείς φορτώσει δολλάρια απευθείας στο Paypal εκτός από ευρώ;
Χρησιμοποίησε μήπως τα δολλάρια για αγορές στην ίδια περίοδο;
είχε τυχόν προβλήματα με αγορές με δόλλαρια φορτωμένα στο paypal;

παρακαλώ αν γνωρίζετε σίγουρα δώστε πληροφορίες, είναι σημαντικό.

Ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις κανονικότατα τα χρήματα του PP εφ' όσον αυτά προέρχονται από πωλήσεις που έχεις κάνει και έχεις πληρωθεί μέσω PP. ΔΕΝ μπορείς να χρησιμοποιήσεις το PP μόνο αν προσπαθείς να αγοράσεις με χρήματα που είναι συνδεδεμένα με την πιστωτική ή χρεωστική σου κάρτα.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το PP όταν ξεκίνησαν τα capital controls, απάντησαν ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για αγορές μέσω PP εφ' όσον αυτά δεν "τραβιούνται" από ελληνική κάρτα.

Δεν έχει σημασία αν στα pay pal credits εχεις ευρώ ή δολάρια ή λίρες. Η χρήση για αγορές γίνεται κανονικότατα.

Προσωπικά μετά τα capital controls ότι αγορές έκανα τις πλήρωσα μόνο μεσω PP.
Αν δεν κοιτάς εκεί που θες να πας, θα πας εκεί που κοιτάς...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Είχε κανείς φορτωμένα euro ή $ στο Paypal μέσα στα Capital Controls? 13 Αυγ 2015 03:58 #5

  • GRIGORIS
  • Το Άβαταρ του/της GRIGORIS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 43
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 14
  • Κάρμα: 3 (-1)
Μπορεί κάποιος να περιγράψει αναλυτικά τον τροπο ´´ανεβασματος´´ χρημάτων στο PayPal balance; Μιλάμε για χρήματα που έχουν έρθει από εξωτερικό άρα μπορούν να ξαναβγούν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Είχε κανείς φορτωμένα euro ή $ στο Paypal μέσα στα Capital Controls? 13 Αυγ 2015 04:24 #6

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Μάριος Αντωνίου (epolala) έγραψε:
ζήτησα από φίλο μου να μου περάσει ένα ποσό (€300) απ'τον PayPal λογαριασμό του στο δικό μου και του τα'δωσα ρευστό.
Κι εγώ. €500. Απ' το Βασίλη.

Πολύ νταβατζηλίκι όμως ρε παιδιά.
4,47%.


BigComission.jpg
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Είχε κανείς φορτωμένα euro ή $ στο Paypal μέσα στα Capital Controls? 13 Αυγ 2015 05:18 #7

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
GRIGORIS έγραψε:
Μπορεί κάποιος να περιγράψει αναλυτικά τον τροπο ´´ανεβασματος´´ χρημάτων στο PayPal balance; Μιλάμε για χρήματα που έχουν έρθει από εξωτερικό άρα μπορούν να ξαναβγούν.
Το Paypal είναι οργανισμός με έδρα εκτός Ελλάδος.
Δεν έχει λογαριασμούς εντός.
Το ίδιο και τα δικά σου λεφτά που βρίσκονται στη μερίδα σου στο Paypal για οποιοδήποτε λογο (είτε πούλησες κάτι και στα έδωσε ένας ξένος, είτε τα είχες πάρει απ' την πιστωτική σου και τα έβαλες εκεί (προ cc - αν το ήξερες), είναι εκτός.
Επομένως δεν τίθεται θέμα ελέγχου για "να βγουν" αυτά έξω. Είναι ήδη έξω.
Ακριβώς επειδή είναι "έξω" αυτό το ταμείο, τώρα, με τα cc δεν μπορείς να "στείλεις" εκεί λεφτά από μέσα. Όπως δεν μπορείς να κάνεις έμβασμα από την Εθνική στη Deutsche Bank.
Ούτε να αυξήσεις το balance σου χρεώνοντας Ελληνική πιστωτική κάρτα.
Επομένως οι "τρόποι" που ζητάς σχετίζονται με μετακινήσεις χρημάτων ΕΚΤΟΣ Ελλάδος. Απ' έξω σε έξω. Τι να "ξαναβγει"?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 13 Αυγ 2015 05:27 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Είχε κανείς φορτωμένα euro ή $ στο Paypal μέσα στα Capital Controls? 13 Αυγ 2015 09:18 #8

  • sdoros
  • Το Άβαταρ του/της sdoros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 136
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 33
  • Κάρμα: 5
GRIGORIS έγραψε:
Μπορεί κάποιος να περιγράψει αναλυτικά τον τροπο ´´ανεβασματος´´ χρημάτων στο PayPal balance; Μιλάμε για χρήματα που έχουν έρθει από εξωτερικό άρα μπορούν να ξαναβγούν.


Μπορείς να δοκιμάσεις αφού συνεννοηθείς με την τράπεζα σου.
Αφού κανείς σύνδεση με τον λογαριασμό σου , επιλέγεις top up / add money (take a few days).

Εκεί θα δεις τα στοιχεία του εμβάσματος που πρέπει να κανείς .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Είχε κανείς φορτωμένα euro ή $ στο Paypal μέσα στα Capital Controls? 13 Αυγ 2015 12:10 #9

  • GRIGORIS
  • Το Άβαταρ του/της GRIGORIS
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 43
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 14
  • Κάρμα: 3 (-1)
Ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις. Πηγαίνω στο top up και δεν μου δίνει την επιλογή add money.
Σοττο αν κάποιος φέρει στην Ελλάδα ας πούμε 200€ από λογαριασμό του εξωτερικού μετά τις 20/7/2015 έχει τη δυνατότητα να στείλει ξανά αυτό το ποσό σε οποιονδήποτε λογαριασμό του εξωτερικού (άρα και στο PayPal). Το πρόβλημα ειναι όπως έγραψα και πιο πάνω οτι δεν με αφήνει να συνδέσω τράπεζα με το λογαριασμό μου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα