Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Φοροδιαφυγή

Φοροδιαφυγή 24 Αυγ 2018 13:28 #487

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
gus (gus326) έγραψε:
Λύση δεν υπάρχει εντός Ελλάδας. Τα υπόλοιπα τα έχουμε γράψει εκατό φορές ακρη δε βγάζουμε. Μη ξεχνας ομως το τρέξιμο που ρίχνει ο μη μισθωτός 24x7x365, το άγχος του και το επιχειρηματικό ρίσκο, που με κάποιο τρόπο πρέπει και αυτά να μπαίνουν στη ζυγαριά νομίζω.

Όλα μπορούν και πρέπει να μπαίνουν στην ζυγαριά αρκεί αυτό να μην καταλήγει στο να ζουν δύο άνθρωποι με τα ίδια πραγματικά εισοδήματα, στην ίδια χώρα, με τις ίδιες ακριβώς κρατικές παροχές και ο ένας από τους δύο να πληρώνει (μια ζωή) άμεσους φόρους και για τους δύο.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φοροδιαφυγή 24 Αυγ 2018 13:29 #488

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
gus (gus326) έγραψε:
Λύση δεν υπάρχει εντός Ελλάδας. Τα υπόλοιπα τα έχουμε γράψει εκατό φορές ακρη δε βγάζουμε. Μη ξεχνας ομως το τρέξιμο που ρίχνει ο μη μισθωτός 24x7x365, το άγχος του και το επιχειρηματικό ρίσκο, που με κάποιο τρόπο πρέπει και αυτά να μπαίνουν στη ζυγαριά νομίζω.

Έτσι όπως έχει η κατάσταση τώρα ισχύουν τα πράγματα όπως τα γράφει ο gus.
Και αν με έλεγχο "πιάσεις" τον ΕΕ το μόνο που θα πετύχεις είναι να τον "κλείσεις", να τα μαζέψει και να φύγει και αυτός εκτός χώρας.
Εφόσον φυτοζωεί με ελάχιστα έσοδα, βάζοντάς του και ένα γερό πρόστιμο, το μόνο που πετυχαίνεις είναι να τον διώξεις ή να του πάρεις και τα σώβρακα (σπίτι αν έχει κτλ.) Υπενθυμίζω ότι μιλάμε για τον μέσο ΕΕ και όχι για επιχειρηματίες με φράγκα.

Μια "μερική" λύση - μη εφικτή σήμερα - είναι ο εξορθολογισμός της φορολογίας και ο ουσιαστικός έλεγχος μέσω της τεχνολογίας (π.χ. πλήρης καταγραφή και διασταύρωση συναλλαγών οι οποίες πρέπει όλες να γίνονται ηλεκτρονικά...) και πολλά άλλα τα οποία δεν είμαι ειδικός να προτείνω, ώστε ούτε να μπορεί, ούτε να έχει ουσιαστικό λόγο ο ΕΕ να κλέψει...
Όταν όμως του παίρνεις το 70% από όσα βγάζει και τον κοπανάς και με άπειρους άλλους φόρους στην καθημερινότητά του (λογαριασμοί, ΦΠΑ, ΕΝΦΙΑ κτλ.) και όχι μόνο δεν του μένει κάτι, αλλά δεν τα βγάζει και πέρα...τότε όχι μόνο θέλει να κλέψει, αλλά και το θεωρεί αναφαίρετο δικαίωμά του...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φοροδιαφυγή 24 Αυγ 2018 13:44 #489

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Η (πολύ κακώς) μη εξορθολογισμένη φορολογία, για κάποιους είναι πραγματική (στα δύσκολα χρόνια) αιτία φοροδιαφυγής και για κάποιους άλλους (πάρα πολλούς δυστυχώς) αποτελεί απλά μόνιμη πρόφαση για φοροδιαφυγή.
Αυτοί οι δεύτεροι, έχουν μάθει ούτως ή άλλως να το παίζουν πένητες εις βάρος όλων των άλλων. Αυτοί είναι το πρόβλημα και όχι όσοι πραγματικά προσπαθούν να επιβιώσουν. Και δυστυχώς υπάρχουν ακόμα πολλοί τέτοιοι και το ξέρουμε όλοι πολύ καλά.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φοροδιαφυγή 24 Αυγ 2018 13:53 #490

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Εγώ για να ξέρω που ανήκω γιατί με έχω κατατάξει στους μ....ες. Προσοχή τα ποσά που βλέπετε είναι x4 γιατί το 50% το φορολογούνταν η εταιρεία και το υπόλοιπο 50% οι εταίροι, ενας από τους οποίους είμαι εγώ.
Συνημμένα:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φοροδιαφυγή 24 Αυγ 2018 14:48 #491

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Αυτό να το έγραφες αν απαντούσες σε κάποιον ο οποίος ως μόνη θεμιτή και δίκαια στάση ενός πολίτη (στην προκειμένη περίπτωση ενός ΕΕ) αντιλαμβάνεται την (φορολογική) δήλωση των πάντων whatsoever. Αν είχα την ισοπεδωτική "λογική" κάποιων ΕΕ, έτσι θα τα έβλεπα τα πράγματα (κοιτάζοντάς τα μόνο από την δική μου πλευρά και μιλώντας για ... ξένες κατσίκες).
Έλα όμως που δεν έγραψα ποτέ (μα ποτέ) κάτι τέτοιο, οπότε μάλλον παραβιάζεις ανοικτές θύρες. Ούτε καν την νόμιμη φοροαποφυγή δεν έχω κατηγορήσει ποτέ εδώ μέσα (για λόγους που έχω αναλύσει). Πολύ περισσότερο την απόλυτα αξιοπρεπή επιλογή της μετανάστευσης.
Αποκλειστικά και μόνο, μέτρο (σε όλα) και δικαιοσύνη μεταξύ μισθωτών/ΕΕ (μεταξύ μας δηλαδή) ζητάω. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φοροδιαφυγή 24 Αυγ 2018 15:07 #492

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
Μπαίνουν πολλά ζητήματα εδώ και μπορεί να πάει μακριά η κουβέντα: π.χ. γιατί πρέπει να ξεσπιτωθώ εγώ και να φύγω από τη χώρα μου που μου αρέσει επειδή εσύ παναθλιε πολιτικέ ψηφίζεις νόμους που με εκδιώκουν από τον τόπο μου;; Θα μείνω να σε πολεμήσω με κάθε θεμιτό και αθέμιτο μέσο...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φοροδιαφυγή 24 Αυγ 2018 15:12 #493

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Καλός ο ... "πόλεμος" αλλά μόνο για όσους δεν τον χρησιμοποιούν αποκλειστικά και μόνο ως πρόσχημα (όπως έγραψα και πριν) και κυρίως όταν μέσω αυτού και της έλλειψης κάθε μέτρου, αδικούν κατάφορα τον διπλανό τους (όχι τον πολιτικό) που δεν φταίει σε τίποτα.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φοροδιαφυγή 24 Αυγ 2018 15:25 #494

  • alex (The_Emperor)
  • Το Άβαταρ του/της alex (The_Emperor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 752
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 239
  • Κάρμα: 12
batista έγραψε:
Καλός ο ... "πόλεμος" αλλά μόνο για όσους δεν τον χρησιμοποιούν αποκλειστικά και μόνο ως πρόσχημα (όπως έγραψα και πριν) και κυρίως όταν μέσω αυτού και της έλλειψης κάθε μέτρου, αδικούν κατάφορα τον διπλανό τους (όχι τον πολιτικό) που δεν φταίει σε τίποτα.

Σε αυτό δεν μπορώ να διαφωνήσω...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φοροδιαφυγή 26 Αυγ 2018 13:49 #495

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Η μεγαλύτερη ιστορικά μετακύλιση δημόσιου χρέους σε ιδιωτικό
www.naftemporiki.gr/story/1384483/i-mega...u-xreous-se-idiotiko
"..Δεν είναι μόνο το εξαιρετικά χαμηλό ποσοστό εισοδήματα/ΑΕΠ. Το πιο σοκαριστικό είναι ότι από αυτά τα 72 δις, οι μισθωτοί φαίνεται να έχουν παραγάγει το 82% και οι ελεύθεροι επαγγελματίες μόλις το 5%, και μάλιστα στη χώρα με το χαμηλότερο ποσοστό μισθωτών και το υψηλότερο ποσοστό αυτοαπασχολούμενων στην Ευρώπη, απλώς και μόνο επειδή οι μισθωτοί δεν μπορούν να αποκρύψουν εισοδήματα! Οι αιτίες αυτής της μέγιστης ανισορροπίας και κοινωνικής αδικίας έγκεινται, αφ’ ενός μεν στις δομικές αδυναμίες του πολιτικού συστήματος και της δημόσιας διοίκησης της χώρας, που συνεχίζουν να γεννούν μαζικά ανομία και φοροδιαφυγή, αφ’ ετέρου δε στην υπερφορολόγηση των τελευταίων ετών καθώς και στο Ν. 4387/2016 («νόμο Κατρούγκαλου»), σύμφωνα με τον οποίο οι ασφαλιστικές εισφορές υπολογίζονται βάσει του δηλωθέντος εισοδήματος του προηγούμενου έτους. Αυτά είναι τα βαρίδια με τα οποία η ελληνική οικονομία έχει, υποτίθεται, επανέλθει στην «κανονικότητα» μετά τη λήξη του Τρίτου Μνημονίου.."
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": batista, maria (mb361)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα