Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Το ενδεχόμενο πτώχευσης της Ελλάδας και επιπτώσεις www.tsig.gr/lang-el/banks/536-xreokopia-xoras

ΘΕΜΑ: Καταθέσεις & πτώχευση

Καταθέσεις & πτώχευση 31 Μαρ 2011 16:57 #1

  • ΜΑΝΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΜΑΝΤΗΣ
news.ert.gr/en/ellada/oikonomia/65553-pa...s-ano-ton-3-000-eyro Aν τα εχεις στην τραπεζα μια ζωη θα μεινουν στην τραπεζα μεχρι να στα δεσμευσουν οπως αργεντινη που τους βαζαν οριο στις αναληψεις πριν την υποτιμηση!!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΤΙΚΟ Η ΑΠΛΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ; 01 Απρ 2011 11:50 #2

  • ΚΑΤΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ!
  • Το Άβαταρ του/της ΚΑΤΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ!
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ!!!!!!!!!!
Η ύφεση είχε σαν αποτέλεσμα να χάσουν ξαφνικά οι επενδυτές την εμπιστοσύνη τους, γενικά απέναντι στις αγορές – πολύ περισσότερο απέναντι σε «ιστορικά» επικίνδυνες περιοχές, όπως η Λατινική Αμερική. Όταν λοιπόν η κυβέρνηση της Αργεντινής «παραδέχθηκε» δημοσίως, το Νοέμβριο του 2001, ότι δεν μπορούσε να εκπληρώσει τις συνήθεις απαιτήσεις τουΔΝΤ, σε σχέση με τον περιορισμό του δημοσιονομικού ελλείμματος της χώρας, το ΔΝΤ αρνήθηκε να «εμβάσει» ένα προγραμματισμένο δάνειο, ύψους 1.25 δις $ (κάτι ανάλογο θα συνέβαινε, εάν τυχόν η χώρα μας δανειοδοτούνταν περαιτέρω από την ΕΚΤ ή από χώρες της Ε.Ε., υποσχόμενη να μειώσει το έλλειμμα και δεν τα κατάφερνε – ενδεχομένως λόγω της αποψίλωσης του παραγωγικού μας μηχανισμού, η οποία λειτουργεί «αποσταθεροποιητικά» στο αρνητικό μας εμπορικό ισοζύγιο, σε συνδυασμό με την είσοδο της Οικονομίας μας σε ύφεση, όπως συνέβη το 1999 στην Αργεντινή).

Η κυριολεκτικά «τρομακτική» αυτή είδηση για τις παγκόσμιες χρηματαγορές, είχε σαν αποτέλεσμα να χαθεί «ραγδαία» η εμπιστοσύνη των επενδυτών απέναντι στην Αργεντινή - γεγονός στο οποίο οφείλεται η ξαφνική, μαζική και ταχύτατη «απόσυρση» των κεφαλαίων από τη χώρα!!!!!!!, η οποία προκάλεσε μία τεράστια κρίση σε ολόκληρο το τραπεζικό σύστημα. Εντελώς τρομοκρατημένη η κυβέρνηση, για να αποφύγει το ολοκληρωτικό χάος που θα επακολουθούσε, εισήγαγε αμέσως μία νομοθετική διάταξη (Corralito), η οποία έθετε όριο στην ανάληψη μετρητών από τους τραπεζικούς λογαριασμούς: επετράπη η ανάληψη!!!! μέχρι 250 Πέζος την εβδομάδα!!!!!!!. Μέσω αυτής τα απαγόρευσης, η κυβέρνηση αποσκοπούσε ουσιαστικά στο να εμποδίσει την ανταλλαγή των Πέζος με δολάρια, επειδή το τραπεζικό σύστημα δεν ήταν σε θέση να ανταπεξέλθει (πρακτικά, δεν υπήρχαν στις τράπεζες τα χρήματα, για να πληρωθούν οι καταθέσεις!!!!!!! – όπως είναι ο κανόνας διεθνώς - ΕΛΛΑΔΑ ( atithaso.blogspot.com/2011/03/3000.html ) τυχαια ΣΥΜΠΤΩΣΗ 1 ΜΕΡΑ Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑΝ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΤΡΑΠΕΖΕΣ !!!!!!!!! ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΣΗΚΩΣΕΤΑ!!!!!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΑΠΟΤΑΜΙΕΥΤΙΚΟ Η ΑΠΛΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ; 02 Απρ 2011 16:52 #3

  • argentinezos
  • Το Άβαταρ του/της argentinezos
KALHMERA APO ARGENTINH. EDO TORA STHN ARGENTINH EINE OLA MIA XARA KYKLOFORAEI TO XRHMA KANONIKA KAI EXEI POLES DOYLEIES ME TA AGROTIKA PROIONTA OPOS TO STARI TO KALAMPOKI THN SOGIA.TA EPOITOKIA EINE STO 14% SE PESOS.O PLYTORISMOS EINE 13% TON XRONO SYMFONA ME THN KYBERNHSH (O ANEPISHMOS PLHTORISMOS TON XRONO EINE 32%)EXEI POLY KALH ZOH TORA EXEI TA PANTA ...GEIA SAS
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Καταθέσεις & πτώχευση 04 Απρ 2011 02:07 #4

  • olalas
  • Το Άβαταρ του/της olalas
(ΛΕΦΤΑ ΣΤΑ ΣΤΡΩΜΑΤΑ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!... άσχετο)

λοιπόν.... προτείνω να αρχίσουμε μια δημοσκόπιση ανάμεσα στους Tsigούνηδες :blink:

πόσο χρόνο δίνετε εσείς στο σύστημα?

1. λιγότερο από μήνα
2. ως τον Ιούνιο
3. μέχρι κάπου στο Φθινόπωρο
4. Θα βγάλουμε το 2011

επίσης... πώς "σώζετε" τα λεφτά σας?

1. τα βγάζω στο εξωτερικό:whistle: , οι απειλές του Παπακωνσταντίνου με κάνουν και γελώ, τον θεωρώ πλέον τόσο μα τόσο προσωρινό.....
2. τα μαζεύω στο σπίτι;) ... εχω βρει την τέλεια κρυψώνα!
3. τα αφήνω στην τράπεζα, αν και ανησυχώ:sick:
4. τα τρώω, κάνω αγορές και κάνω "μεγάλη ζωή"......:woohoo:
5. αγοράζω σπίτι / οικόπεδο στην πόλη μου
7. αγοράζω αγρό σε ( ή κοντά σε) τουριστική περιοχή
8. αγοράζω σπίτι / οικόπεδο / αγρό στην νότια ελλάδα - αν και μένω στην βόρεια ελλάδα- διότι θεωρώ την βόρεια ελλάδα επικίνδυνη ζωνη:ohmy: .... (χαχα! έχω ακούσει ανθρώπους να το λένε ΚΑΙ αυτό)
9. κάνω λίρεςB)
10. αφήνω κάποια χρήματα σε ελληνική τράπεζα αλλά μαζευω ένα ποσό σε μετρητα στο σπίτι για τις "πρώτες μέρες μετά την πτώχευση".....
11. αγοράζω αυτοκινούμενο και ψάχνω για μια βολική θέση σε κάποια βουνοκορφή :laugh: , θεωρώ ότι σε λίγο καιρό μόνο εκεί θα είμαι ασφαλής και ήρεμος-η.....
11. δεν ανησυχώ, θεωρω ότι η κατάσταση θα βελτιωθεί χωρίς κάποιο δραματικό σημείο πτώχευσης, δραχμοποίησης κλπ....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Καταθέσεις & πτώχευση 04 Απρ 2011 02:59 #5

  • μικρός
  • Το Άβαταρ του/της μικρός
Κάντα όλα μαζεμένα... όσο μπορείς πιο γρήγορα... :evil:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Καταθέσεις & πτώχευση 04 Απρ 2011 11:01 #6

  • τασος
  • Το Άβαταρ του/της τασος
πόσο χρόνο δίνετε εσείς στο σύστημα?

3. μέχρι κάπου στο Φθινόπωρο

επίσης... πώς "σώζετε" τα λεφτά σας?

10. αφήνω κάποια ελαχιστα χρήματα σε ελληνική τράπεζα αλλά μαζευω (το μεγαλυτερο) ποσό σε μετρητα στο σπίτι για τις "πρώτες μέρες μετά την πτώχευση".....


Των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν μαγειρευουν !!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Καταθέσεις & πτώχευση 04 Απρ 2011 11:28 #7

  • μικρός
  • Το Άβαταρ του/της μικρός
Εγώ που δεν είμαι παιδί φρονίμων, έμαθα που τα έκρυψες...
Θα περάσω κάποια απ' αυτές τις μέρες.... :evil:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Καταθέσεις & πτώχευση 04 Απρ 2011 12:52 #8

  • Loulis Loulakis (loulis)
  • Το Άβαταρ του/της Loulis Loulakis (loulis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 158
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 0 (7)
Όποιος φοβάται, έχει κατά τη γνώμη μου, τις εξής δυνατότητες :
(α) Αγοράζει γή
(β) Τα κάνει μασούρια κάτω από το στρώμα
(γ) Αγοράζει ομόλογα σοβαρής χώρας.
(δ) Αγοράζει μετοχές
(ε) Αγοράζει CDS
Επειδή δε φοβάμαι εγώ προσωπικά τα αφήνω στον τόκο προς το παρόν. Από τις παραπάνω λύσεις μιας και :
(α) περιμένω τη γη να φθηνύνει κι άλλο,
(β) δε μου αρέσει να νιώθω μασούρια στη πλάτη μου και ίσως φάει γερή κλωτσιά το ευρώ γενικότερα και όσι μόνο η Ελλάδα
(δ) δεν είμαι τυχοδιώκτης και
(ε) παίζει να μας πάνε με το μαρτύριο της σταγόνας μέχρι το 2013,
προκρίνω το (γ) αν μου βάλουν το μαχαίρι στο λαιμό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Καταθέσεις & πτώχευση 04 Απρ 2011 13:04 #9

  • Κώστας
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας
Λίγο από όλα είναι το καλύτερο,πτωχεύσουμαι ή δε πτωχεύσουμε.
Κάποια χρήματα στο εξωτερικό.Ισχύει η ελεύθερη διακίνηση κεφαλαίων.Καλύτερα Νορβηγία ή Δανία.
Λίγες λίρες ή αγορά γης.
Ενα μασουράκι στο σπίτι δε βλάπτει.
Και ζούμε ό,τι μπορούμε τώρα.Δεν αναβάλλουμε για το μέλλον.Μετά τα 55 θα είμαστε οι περισσότεροι εξάλλου
με φάρμακα και γιαουρτάκια για βραδινό.
Η ζωή θέλει mojito,caipirinha,samba,σουβλάκια,τσίπουρα και τσιφτετέλια.........
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα