Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Το ενδεχόμενο πτώχευσης της Ελλάδας και επιπτώσεις www.tsig.gr/lang-el/banks/536-xreokopia-xoras

ΘΕΜΑ: Καταθέσεις & πτώχευση

Απ: Καταθέσεις & πτώχευση 22 Ιαν 2012 16:31 #370

  • Ίων Δαπέργολας
  • Το Άβαταρ του/της Ίων Δαπέργολας
Μπράβο ρε Johnny ! Ακριβώς !

Συγχαρητήρια που έβαλες το διάγραμμα, για να φανεί απόλυτα αυτό που σου είπα και για να μην μιλάμε με νούμερα χωρίς νόημα όπως εσύ.

Αν έχεις κρατήσει τις λίρες της γιαγιά σου από το 60 τότε μπράβο από ότι φαίνεται μάλλον έχεις βγάλει κέρδος.

Για εξέτασε τώρα τα διαστήματα που σου έγραψα εγώ: Μπήκες 1987 και βγήκες απογοητευμένος το 2002 ? Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Δες μόνος σου!

Ειδικά δε αν είχες κάνει τη μαλακία να μπεις το 80 τότε ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΣ ΓΙΑ 31 ΧΡΟΝΙΑ !!! ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΕΙΣ ΝΑ ΑΠΕΓΚΛΩΒΙΣΤΕΙΣ ΤΟ 2012 ή το 2013 !!!! (Είμαι απόλυτα σύμφωνός με το μήνυμα του Κάλχα)

Το πασιφανές από το διάγραμμα είναι ότι η ΣΩΣΤΗ στρατηγική για το χρυσό είναι να μπεις όταν τα πράγματα είναι τέλεια στο χρηματο-οικονομικό-γεο-πολιτικο πεδίο και να περιμένεις μέχρι την επόμενη μεγάλη κρίση για να βγεις και να ελπίζεις ότι το κεφάλαιο που θα δεσμεύσεις στην επένδυσή σου δεν θα σου χρειαστεί για πολλά χρόνια. Το ανάποδο που προφανώς προτείνεις εσύ (είσοδο κατά την περίοδο μεγάλης κρίσης, έχει τη δυνατότητα να δουλέψει μόνο βραχυπρόθεσμα (σε παραπέμπω πάλι στο μήνυμα του Κάλχα) και γι' αυτό είμαι υπέρ του χαρτιού σε αυτή την περίπτωση και όχι του φυσικού χρυσού όπως προτείνεις εσύ)

Ειλικρινά, έχεις τα θερμά μου συγχαρητήρια για τη δημοσίευση του διαγράμματος, διότι μονομιάς ισχυροποίησες τη θέση μου. Σε ευχαριστώ!

Αναφορικά με την ερώτηση που έθεσες, της οποίας την απάντηση γνωρίζεις, αλλά δεν μας τη λες για να μας προβληματίσεις, στην επιστρέφω διότι μάλλον πρέπει και εσύ να ξαναπροβληματιστείς και ίσως να αναθεωρήσεις.

Φιλικά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Καταθέσεις & πτώχευση 22 Ιαν 2012 17:04 #371

  • Johnny (johnnyx3)
  • Το Άβαταρ του/της Johnny (johnnyx3)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 13
  • Κάρμα: 0
@Ίων Δαπέργολας: Ο τρόπος με τον οποίο απαντάς, με το ειρωνικό ύφος και μετατρέποντας την ανταλλαγή απόψεων σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αντιπαράθεση, υποβιβάζει τις απόψεις μου, τον διάλογο, το θέμα και τη σελίδα που μας φιλοξενεί. Φυσικά και δεν συνεχίζω. Ελπίζω τουλάχιστον κάποιοι που διάβασαν τον διάλογο να βρήκαν χρήσιμες τις πληροφορίες που ανταλλάχθηκαν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Καταθέσεις & πτώχευση 22 Ιαν 2012 18:00 #372

  • Ίων Δαπέργολας
  • Το Άβαταρ του/της Ίων Δαπέργολας
Johnny έγραψε:
@Ίων Δαπέργολας: Ο τρόπος με τον οποίο απαντάς, με το ειρωνικό ύφος και μετατρέποντας την ανταλλαγή απόψεων σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αντιπαράθεση, υποβιβάζει τις απόψεις μου, τον διάλογο, το θέμα και τη σελίδα που μας φιλοξενεί. Φυσικά και δεν συνεχίζω. Ελπίζω τουλάχιστον κάποιοι που διάβασαν τον διάλογο να βρήκαν χρήσιμες τις πληροφορίες που ανταλλάχθηκαν

Αγαπητέ Johnny,

Νομίζω ότι είχαμε μια πολύ καλή και πολιτισμένη συζήτηση εχθές. Σου παραθέτω κάποια πράγματα μου έγραψες εσύ σήμερα και όντως τα θεώρησα αρκετά επιθετικά προς εμένα, μετατρέποντας την συζήτηση σε προσωπική αντιπαράθεση:
Επειδή με τυχαία νούμερα και παραδείγματα ο καθένας μας μπορεί να λέει οτι θέλει, παραθέτω το διάγραμμα τιμής του χρυσού τα τελευταία 50 χρόνια

και
Κάτι άλλο που θέτω σαν ερώτημα, είναι το εξής: Για ποιό λόγο τον τελευταίο χρόνο ανοίγουν με τέτοιο ρυθμό καταστήματα που ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ και όχι ΠΟΥΛΑΝΕ χρυσό; (εγώ την απάντηση τη ξέρω, για να προβληματιστείτε εσείς τη γράφω...)

Το παραπάνω κατά τη γνώμη μου δεν αποτελεί επιχείρημα, κατ' εμέ είναι πούλημα πνεύματος και εξυπνάδας. Αν έχεις κάτι να πεις το λες ώστε να αποδεχθεί κριτική και αντεπιχειρήματα.

Σε περίπτωση που παρανόησα τα παραπάνω, ειλικρινά ζητώ συγγνώμη για το ύφος μου (εμμένω πλήρως όμως στη θέση μου και τα επιχειρήματά μου). Επίσης, σταματώ και εγώ επίσης τη συζήτηση περί χρυσού, διότι νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει και από το θέμα του νήματος.

Φιλικά, όπως πάντα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Καταθέσεις & πτώχευση 02 Φεβ 2012 13:31 #373

  • χρεοκοπία
  • Το Άβαταρ του/της χρεοκοπία
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Καταθέσεις & πτώχευση 02 Φεβ 2012 16:42 #374

  • bro
  • Το Άβαταρ του/της bro
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Καταθέσεις & πτώχευση 02 Φεβ 2012 19:06 #375

  • Δεν την παλεύω...!
  • Το Άβαταρ του/της Δεν την παλεύω...!
bro έγραψε:

Σε ποια μασονική οργάνωση ανήκει μόνο δε μας είπε το παληκάρι...! (αι αιχτίρ απο δω χάμο σκατόψυχε...) sorry κιόλας
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Καταθέσεις & πτώχευση 02 Φεβ 2012 19:41 #376

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Παπαγάλοι-σορτάκηδες των G.S και συναφών cosa nostra είναι. Ενα μισθό τους δίνουν και αυτοί κελαηδάνε στα κανάλια... :lol:
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 02 Φεβ 2012 20:06 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Καταθέσεις & πτώχευση 02 Φεβ 2012 20:04 #377

  • magnet
  • Το Άβαταρ του/της magnet
Μη χάνετε το χρόνο σας με τον τύπο, πρόκειται για γραφικό, που το έπαιζε μεγάλος διαχειριστής, και τελικά αποδείχθηκε ότι δεν έχει καταθέσεις παραπάνω από 10000 λίρες και όπου επένδυσε έχασε, απλά παραπλάνησε τους δημοσιογράφους και τους έπεισε να βγει, όταν του ζήτησαν εξηγήσεις, είπε ότι απλά επιδιώκει τη δημοσιότητα...είναι παλιά ιστορία και δεν μπορώ να βρω το link.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Καταθέσεις & πτώχευση 13 Φεβ 2012 13:52 #378

  • ΑΤΜ
  • Το Άβαταρ του/της ΑΤΜ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα