Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 19 Νοε 2013 08:59 #19

  • flox (Aγνωστου πατρος)
  • Το Άβαταρ του/της flox (Aγνωστου πατρος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 251
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0 (-165)
Oι καταθετες των συνεταιριστικων Λαμίας, Αχαΐας και Λέσβου-Λήμνου πηραν κανονικα τους τοκους τους?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 19 Νοε 2013 19:47 #20

  • Paul Stewart
  • Το Άβαταρ του/της Paul  Stewart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 54
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 2 (3)
Έχεις δίκιο flox. Είχα την εντύπωση ότι η Συνεταιριστική Τράπεζα Δωδεκανήσου δεν είχε υποκατάστημα στην Αθήνα. Οπότε θα ρωτήσω τα επιτόκια και σε αυτή την Τράπεζα. Έχω την εντύπωση όμως ότι δεν είναι τόσου μεγάλου οικονομικού φάσματος όσο η Παγκρήτια Τράπεζα.
Τελευταία διόρθωση: 19 Νοε 2013 19:49 από Paul Stewart.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 19 Νοε 2013 20:47 #21

  • flox (Aγνωστου πατρος)
  • Το Άβαταρ του/της flox (Aγνωστου πατρος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 251
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0 (-165)
Paul Stewart έγραψε:
Έχεις δίκιο flox. Είχα την εντύπωση ότι η Συνεταιριστική Τράπεζα Δωδεκανήσου δεν είχε υποκατάστημα στην Αθήνα. Οπότε θα ρωτήσω τα επιτόκια και σε αυτή την Τράπεζα. Έχω την εντύπωση όμως ότι δεν είναι τόσου μεγάλου οικονομικού φάσματος όσο η Παγκρήτια Τράπεζα.

Δινει 3,85% για εξαμηνο, με Καταστημα στο Πειραια. Τοκους καθε μηνα.
Να βαλουμε ή θα παθουμε καμμια ζημια?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 20 Νοε 2013 03:15 #22

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
flox έγραψε:
Paul Stewart έγραψε:
Έχεις δίκιο flox. Είχα την εντύπωση ότι η Συνεταιριστική Τράπεζα Δωδεκανήσου δεν είχε υποκατάστημα στην Αθήνα. Οπότε θα ρωτήσω τα επιτόκια και σε αυτή την Τράπεζα. Έχω την εντύπωση όμως ότι δεν είναι τόσου μεγάλου οικονομικού φάσματος όσο η Παγκρήτια Τράπεζα.

Δινει 3,85% για εξαμηνο, με Καταστημα στο Πειραια. Τοκους καθε μηνα.
Να βαλουμε ή θα παθουμε καμμια ζημια?

H γνωμη μου ειναι να τα βαλεις 2 ετια στην ΚΕDR με 3.70 % ...Αν τα βαλεις στην Δωδεκανησου με 3.75 % του χρονου (αναφερομαι παντα σε ετησια προθεσμιακη) που θα ληξει, θα ψαχνεις για καποια αλλη Τραπεζα και τα επιτοκια θα ειναι της ταξης του 1.5 %. Με 2 ετια, παντα εαν δεν τα χρειαζεσαι τα χρηματα, εισαι περισσοτερο εξασφαλισμενος απο την σιγουρη μελλοντικη πτωτικη πορεια των επιτοκιων, εξασφαλιζοντας 3.70 % κατ' ετος.

www.kedr.gr/el/υπηρεσίες/προθεσμιακές-καταθέσεις/plus-730

Παντως, και σε περιπτωση συνχωνευσης της Δωδεκανησου με καποιαν αλλη Τραπεζα, εισαι σιγουρα εξασφαλισμενος. Ειναι υποχρεωμενοι να τηρησουν τους ιδιους ορους της Προθεσμιακης.

Προσοχη, παντοτε στο τι ορους Προθεσμιακης θα υπογραψεις !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 20 Νοε 2013 03:53 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 20 Νοε 2013 03:54 #23

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
Aποφάσισα να ξεκινήσω συνεργασία με την kedr αλλά επειδή δεν έιχα χρόνο και επειδή είναι τυπικοί στα πάντα, δεν προχώρησα....φυσική παρουσία όλων των ενηλίκων και υπογραφή [στις άλλες τράπεζες ανοίγεις λογαριασμό και μπορούν να υπογράψουν οι υπόλοιποι τις επόμενες ημέρες ... όλα τα χαρτιά με τη μία, δεν είδα ευελιξία, για να κάνω την κατάθεση θα έπρεπε να οργανώσω 3 άτομα...+ το ότι μου ζήτησαν να έχω δηλώσει όλο το ποσό κατάθεσης σε περασμένα έτη [σε αυτό δεν είχα πρόβλημα] ... όποιος λοιπόν σκοπεύει να προχωρήσει σε συνεργασία, του προτείνω να ασχοληθεί πριν με τα χαρτιά, άνοιγμα λογαριασμού και να είναι έτοιμος στη λήξη του...
Τελευταία διόρθωση: 20 Νοε 2013 03:56 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 20 Νοε 2013 04:39 #24

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:
Aποφάσισα να ξεκινήσω συνεργασία με την kedr αλλά επειδή δεν έιχα χρόνο και επειδή είναι τυπικοί στα πάντα, δεν προχώρησα....φυσική παρουσία όλων των ενηλίκων και υπογραφή [στις άλλες τράπεζες ανοίγεις λογαριασμό και μπορούν να υπογράψουν οι υπόλοιποι τις επόμενες ημέρες ... όλα τα χαρτιά με τη μία, δεν είδα ευελιξία, για να κάνω την κατάθεση θα έπρεπε να οργανώσω 3 άτομα...+ το ότι μου ζήτησαν να έχω δηλώσει όλο το ποσό κατάθεσης σε περασμένα έτη [σε αυτό δεν είχα πρόβλημα] ... όποιος λοιπόν σκοπεύει να προχωρήσει σε συνεργασία, του προτείνω να ασχοληθεί πριν με τα χαρτιά, άνοιγμα λογαριασμού και να είναι έτοιμος στη λήξη του...

Εχεις δικιο απολυτο.Χρειαζεται μεθοδικο μαζεμα δικαιολογητικων + ολους τους δικαιουχους.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 20 Νοε 2013 04:40 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 20 Νοε 2013 04:51 #25

  • flox (Aγνωστου πατρος)
  • Το Άβαταρ του/της flox (Aγνωστου πατρος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 251
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0 (-165)
maria έγραψε:
H γνωμη μου ειναι να τα βαλεις 2 ετια στην ΚΕDR με 3.70 % ...Αν τα βαλεις στην Δωδεκανησου με 3.75 % του χρονου (αναφερομαι παντα σε ετησια προθεσμιακη) που θα ληξει, θα ψαχνεις για καποια αλλη Τραπεζα και τα επιτοκια θα ειναι της ταξης του 1.5 %. Με 2 ετια, παντα εαν δεν τα χρειαζεσαι τα χρηματα, εισαι περισσοτερο εξασφαλισμενος απο την σιγουρη μελλοντικη πτωτικη πορεια των επιτοκιων, εξασφαλιζοντας 3.70 % κατ' ετος.

Παντως, και σε περιπτωση συνχωνευσης της Δωδεκανησου με καποιαν αλλη Τραπεζα, εισαι σιγουρα εξασφαλισμενος. Ειναι υποχρεωμενοι να τηρησουν τους ιδιους ορους της Προθεσμιακης.

Η Kedr δε μου φαινεται καλη ιδεα. Να δεσμευσεις τα λεφτα σου για 2 ολοκληρα χρονια??
Το οτι θα πεσουν κι αλλο τα επιτοκια ειναι μονο υποθεσεις, για την ωρα. Κανεις δε μπορει να ξερει πως θα ειναι σε εναμισυ χρονο.
Η Κedr ειχε 6% προπερσι. Αν αυριο οι ρωσοι τα μαζεψουν και φυγουν εγω τι θα κανω? Θα τους κυνηγησω στη Ρωσια?
Ενα καταστημα εχουν ολο κι ολο, κι ενα atm. Αν ειχανε 6% θα τα εβαζα, αλλα για 3.7 οχι, δεν αξιζει.

Εννοειται οτι αν γινει συγχωνευση ειμαι εξασφαλισμενος, οπως ηδη μου συνεβη με την fbb το περασμενο καλοκαιρι και συνεχιστηκε στην Εθνικη προθεσμιακη που ειχα με το 5%.
Αν δε γινει ομως αυτο? Ξαναρωταω: Oι καταθετες των φαληρημενων συνεταιριστικων Λαμίας, Αχαΐας και Λέσβου-Λήμνου πηραν κανονικα και αμεσως τα λεφτα και τους τοκους τους?
Τελευταία διόρθωση: 20 Νοε 2013 04:53 από flox (Aγνωστου πατρος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 20 Νοε 2013 05:16 #26

  • Paul Stewart
  • Το Άβαταρ του/της Paul  Stewart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 54
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 2 (3)
Συμφωνώ και εγώ με τον flox ότι 2 χρόνια είναι πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα για να έχεις τα χρήματα σου σε προθεσμιακή με τους όρους της Kedr Bank. Εννοώ ότι εάν σου συμβεί κάτι και χρειαστείς χρήματα ή εάν για κάποιο λόγο πρέπει να σπάσεις την προθεσμιακή δεν παίρνεις καθόλου τόκους. Φαντάσου κάτι τέτοιο να συμβεί μετά από ένα χρόνο, παραδείγματος χάριν.
Ωστόσο, παλαιότερα είχα συνεργαστεί με την Kedr Bank και οφείλω να ομολογήσω ότι αν είχαν μικρότερης χρονικής διάρκειας προθεσμιακά προγράμματα (3μηνο) θα την προτιμούσα σίγουρα.

Το ερώτημα μου είναι επίσης τι γίνεται με τις φήμες που μιλούν για κούρεμα καταθέσεων? Με έχει απασχολήσει αρκετά το εν λόγω ζήτημα και για αυτό προσανατολίζομαι σε μικρού χρονικού διαστήματος προθεσμιακές, από 1 έως 3 μήνες το πολύ. Η γνώμη σας πάνω στο εν λόγω ζήτημα;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 20 Νοε 2013 05:23 #27

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Αν αυριο οι ρωσοι τα μαζεψουν και φυγουν εγω τι θα κανω? Θα τους κυνηγησω στη Ρωσια?

Δεν εχουν κανενα λογο να φυγουν και δεν εχουν καθολου φορτωθει Ομολογα του Ελληνικου Δημοσιου...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα