Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 24 Νοε 2013 09:03 #28

  • Paul Stewart
  • Το Άβαταρ του/της Paul  Stewart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 54
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 2 (3)
Ναι, η Παρασκευή ήταν επίσημα η τελευταία μέρα της ΑΜΚ για τις 6 Συνεταιριστικές Τράπεζες, αν και ακούγεται ότι η Τράπεζα της Ελλάδος θα δώσει σιωπηρή παράταση μέχρι τις 29 Νοεμβρίου, δηλαδή άλλη μία εβδομάδα.

Σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες που μου έδωσες. Προσπαθώ να βγάλω και εγώ τα δικά μου συμπεράσματα. Μάλλον και εγώ σκέφτομαι πλέον πολύ σοβαρά την Συνεταιριστική Τράπεζα Δωδεκανήσου, εφόσον βέβαια τα επιτόκια παραμείνουν στα επίπεδα της προηγούμενης εβδομάδας. Είδομεν ....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 24 Νοε 2013 09:30 #29

  • flox (Aγνωστου πατρος)
  • Το Άβαταρ του/της flox (Aγνωστου πατρος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 251
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0 (-165)
Paul Stewart έγραψε:
Φίλε μου flox,

η αλήθεια είναι ότι εσύ μου έδωσες την ιδέα για την Συνεταιριστική Τράπεζα Δωδεκανήσου. Για να είμαι ειλικρινής, θα το σκεφτόμουν και για την Attica Bank, αλλά το μειονέκτημα της (έστω για μένα) είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις μερική ανάληψη ακόμα και με κάποια ποινή. Για φαντάσου να χρειαστεί κάποιος χρήματα τον δέκατο μήνα; Στην περίπτωση αυτή χάνεις σχεδόν όλους τους τόκους που σχεδόν έχεις πάρει όπως μου είπαν από την Τράπεζα.

Eννοεις χανεις τους τοκους που ΘΑ παρεις, αφου αν δεν βγαλεις προωρα τοτε ειναι που παιρνεις 4 επιπλεον μηνες δωρο.
Τελευταία διόρθωση: 24 Νοε 2013 09:30 από flox (Aγνωστου πατρος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 24 Νοε 2013 15:56 #30

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
flox έγραψε:
Κι εγω την ηθελα πολυ τη συνεργασια, αλλωστε εγω ρωτησα πρωτος και επιμονα. Δε μου απαντουσε κανεις, τελικα ο Tsig ειπε οτι δεν τη συνιστα.
Φίλε flox, παρακαλώ. Είναι πάγια τακτική να μην αποτρέπω ούτε να συνιστώ επιλογές για συγκεκριμμένες τράπεζες. Ένας πολύ απλός λόγος για αυτήν την τακτική είναι ότι δεν ξέρουμε τι μας επιφυλάσει το μέλλον. Μην ξεχνάμε τι έγινε στην Κύπρο: καταθέτες έχασαν τα χρήματά τους σε τράπεζες φαινομενικά καλές (Κύπρου) και άλλοι κέρδισαν (από τα υψηλά επιτόκια) σε τράπεζες που πολλοί θεωρούν επικίνδυνες (PrivatBank).
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 24 Νοε 2013 19:53 #31

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Η αυξηση στην δωδεκανησου δεν τελειωσε πηρε παραταση ψαχνουν 34 μυρια ακομα . Η πληροφορια απο Κω . Οσο για το θεμα με τον μεριδιουχο μιας και εχω εκει χρηματα μου προτειναν και εμενα μεριδια αλλα μου ξεκαθαρισαν την πορεια τους και το ποσο καιρο πρεπει να κανω διακρατιση . Το οτι εχεις μεριδια δεν παει να πει οτι ειναι σαν τις μετοχες δηλαδη πουλας και αγοραζεις οποτε θες εσυ . Εχει κανονες και μπορει νομιμα να σου αρνηθει την πωληση του μεριδιου αν εχει ετσι αποφασισει το δσ επισης μπορει να σου το αγορασει με εκπτωση . Προφανως στον ανθρωπο αυτος ο τραπεζικος που του το πουλησε δεν του ειπε ολη την αληθεια . Νομικα παντως η τραπεζα ειναι κατοχυρομένη ,
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 25 Νοε 2013 05:15 #32

  • flox (Aγνωστου πατρος)
  • Το Άβαταρ του/της flox (Aγνωστου πατρος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 251
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0 (-165)
Ο Τσιγκούνης έγραψε:
Φίλε flox, παρακαλώ. Είναι πάγια τακτική να μην αποτρέπω ούτε να συνιστώ επιλογές για συγκεκριμμένες τράπεζες. Ένας πολύ απλός λόγος για αυτήν την τακτική είναι ότι δεν ξέρουμε τι μας επιφυλάσει το μέλλον. Μην ξεχνάμε τι έγινε στην Κύπρο: καταθέτες έχασαν τα χρήματά τους σε τράπεζες φαινομενικά καλές (Κύπρου) και άλλοι κέρδισαν (από τα υψηλά επιτόκια) σε τράπεζες που πολλοί θεωρούν επικίνδυνες (PrivatBank).

Δηλαδη δεν εχεις συστησει ποτε και καμμια τραπεζα?
Ουτε την Εθνικη συστηνεις σε καποιον που δεν ενδιαφερεται για υψηλο τοκο?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 25 Νοε 2013 06:18 #33

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
flox έγραψε:
Δηλαδη δεν εχεις συστησει ποτε και καμμια τραπεζα?
Ουτε την Εθνικη συστηνεις σε καποιον που δεν ενδιαφερεται για υψηλο τοκο?
Σαφώς δεν έχω συστήσει συγκεκριμμένη τράπεζα. Ούτε θα πρότεινα κάποια τράπεζα έστω και για "παρκάρισμα" χρημάτων. Το τραπεζικό μέλλον, ειδικά στην χώρα μας είναι αβέβαιο. Θεωρώ καθαρά προσωπική επιλογή και ευθύνη που θα τοποθέτησει ο καθένας τα χρήματά του.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 25 Νοε 2013 12:15 #34

  • flox (Aγνωστου πατρος)
  • Το Άβαταρ του/της flox (Aγνωστου πατρος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 251
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0 (-165)
Mαλιστα, αρα δεν εχεις αποψη.
Ξερεις, πολλοι απο δω νομιζουν οτι εχεις αποψη, και οτι ειναι σημαντικη.

Και απ οτι καταλαβαινω θεωρεις οτι ολες οι τραπεζες ειναι το ιδιο. Ιδια σιγουρια εχεις, ας πουμε, η Εθνικη και ιδια η συνεταιριστικη Κολοπετεινιτσας.
Τελευταία διόρθωση: 25 Νοε 2013 12:16 από flox (Aγνωστου πατρος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 25 Νοε 2013 15:20 #35

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Φίλε flox, δεν έχω άποψη σε θέματα που εμπλέκουν πρόβλεψη του μέλλοντος.
Δεν θεωρώ ότι όλες οι τράπεζες είναι το ίδιο, αλλά η ικανότητά μου να προβλέψω το μέλλον μιας τοποθέτησης σε οποιαδήποτε τράπεζα είναι η ίδια.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 25 Νοε 2013 18:51 #36

  • tasos79
  • Το Άβαταρ του/της tasos79
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 13
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (-12)
Η προσπάθεια ορισμένων να μας πείσουν οτι τα χρηματά μας είναι εξασφαλισμένα στις μεγάλες συστημικές τράπεζες πρέπει να σταματήσει. τα 50 δις που πήραν για να διασωθούν τα πληρώνουμε τώρα όλοι μας. Οι μικρές συνεταιριστικές δεν μας έχουν χρεώσει τίποτα σαν πολίτες ,στηρίζουν τις τοπικές οικονομίες και πρέπει όλοι μας να τις στηρίξουμε. Όπως πρέπει να στηρίζουμε τοπικές ελληνικές μικρές επιχειρήσεις για να αποφύγουμε τα μονοπώλια που θέλουν να δημιουργήσουν σε όλους τους τομείς και τα οποία μόνο ζημιά κάνουν στην αγορά και στην τσέπη μας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.131 δευτερόλεπτα