Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 23 Νοε 2013 07:47 #10

  • Paul Stewart
  • Το Άβαταρ του/της Paul  Stewart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 54
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 2 (3)
Φίλε μου flox,

Μην σε τρομάζει η καταγγελία του μεριδιούχου.
Το να είσαι "μεριδιούχος" σε μία Συνεταιριστική Τράπεζα είναι εντελώς διαφορετικό από το να είσαι "καταθέτης". Ο μεριδιούχος στην Συνεταιριστική Τράπεζα είναι ακριβώς το ίδιο όπως είναι ο μέτοχος σε μία Συστημική Τράπεζα. Για να γίνω πιο κατανοητός, θα αναφερθώ στο εξής πολύ απλό παράδειγμα: όπως όταν η αξία μιας μετοχής ανεβαίνει ο μέτοχος κερδίζει και όταν η αξία μιας μετοχής πέφτει ο μέτοχος χάνει, έτσι ακριβώς και όταν η Συνεταιριστική Τράπεζα πηγαίνει καλά και έχει κέρδη, ο μεριδιούχος κερδίζει από τη διανομή των μερισμάτων που κάνει η Τράπεζα, ενώ όταν η Τράπεζα σημειώνει ζημίες, ο μεριδιούχος χάνει από τη μή διανομή μερισμάτων. Η αναλογία δηλαδή μεριδιούχος-καταθέτης σε μία Συνεταιριστική Τράπεζα είναι ακριβώς η ίδια με την αναλογία μέτοχος-καταθέτης σε μία Συστημική Τράπεζα.

Τώρα όσον αφορά στην καταγγελία του μεριδιούχου, σύμφωνα με το καταστατικό της Συνεταιριστικής Τράπεζας, όποιος γίνεται μεριδιούχος, δηλαδή όποιος αγοράζει μερίδια της Συνεταιριστικής Τράπεζας, δεν μπορεί να τα ρευστοποιήσει πριν την πάροδο τριών ετών. Αφού παρέλθει το χρονικό διάστημα των τριών ετών, για να τα ρευστοποιήσει θα πρέπει να βρει ο ίδιος κάποιον άλλον επενδυτή που να θέλει να τα αγοράσει ώστε να του τα μεταβιβάσει και να πάρει τα χρήματα του πίσω, καθώς σύμφωνα πάντα με απόφαση της Τράπεζας η τελευταία δεν αγοράζει τα μερίδια από τον επενδυτή. Και αυτό συμβαίνει καθώς, λόγω της κρίσης που βιώνουμε, μεγάλο μέρος των μεριδιούχων "έτρεξαν" να πουλήσουν και πάλι στην Συνεταιριστική Τράπεζα τα μερίδια που είχαν αγοράσει από αυτή.

Παρόλα αυτά όμως, αν το εν λόγω προϊόν δεν ισχύει τη Δευτέρα, όπως ο Μάριος μας ενημέρωσε, είναι όντως πολύ αργά να κουβεντιάζουμε για κάτι τέτοιο.

Φιλικά,
P.S.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 23 Νοε 2013 07:48 #11

  • Skroutz
  • Το Άβαταρ του/της Skroutz
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 40
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 0
Μάριος Αντωνίου έγραψε:
flox έγραψε:
Αφου δεν εχεις ανησυχια πουθενα γιατι δεν τα βαζες στην Ηπειρου με 4%?
Δηλαδη αν τα ειχες στην Εθνικη δε θα αισθανοσουν πιο ησυχος?

Δεν τα έβαλα στην Ηπείρου, γιατί δεν έχουν υποκατάστημα στην Αττική. Τί δεν καταλαβαίνεις; :huh:
Όσο για την Εθνική, θα σου πω τί τους είπα όταν ζήτησα την επιταγή για Συνεταιριστική και με ρώτησαν "αν δε φοβάμαι το ρίσκο" (Εθνική λόγω πρώην FBBank) :

"Όταν κλείνει μια μικρή, απορροφάται από άλλη για αποφυγή κραδασμών. Φοβάμαι μόνο όταν τα'χω σε μεγάλη, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση στη στραβή να βρεθεί κάποιος να πληρώσει όλους τους καταθέτες της".

Για να σου λύσω την απορία: Απ'το πρωί που τα πήρα απ'την Εθνική, νιώθω πολύ πιο ήσυχος, σχεδόν όσο όταν τα είχα στην FBBank... :)
Κι εγώ τον Ιούλιο που έληξε η προθεσμιακή μου, πήρα επιταγή από την Εθνική λόγω FBBank. Φαντάσου ότι ο ίδιος άνθρωπος που ήταν διευθυντής της FBBank προσπαθούσε να με πείσει να τα αφήσω στην Εθνική γιατί είναι μεγάλη τράπεζα συστημική και παρέχει εγγυήσεις.
Μου έλεγε να μην τα πάω σε μικρή - μη συστημική τράπεζα, για να μην έχω κανένα πρόβλημα.

Του απάντησα ότι πριν που ήταν σε μικρή τράπεζα έλεγε ότι δεν θα είχα κανένα πρόβλημα με την προθεσμιαkή μου στην FBBank,
τώρα που είναι στέλεχος της Εθνικής ξαφνικά οι μικρές είναι επικίνδυνες; Και μου είπε ναι αλλά τώρα άλλαξαν οι εποχές και υπάρχει
και το bail-in από το οποίο θα είσαι προφυλαγμένος στην Εθνική. Εγώ τα πήρα και πήγα τα μισά στην Attica και τα άλλα στην Πανελλήνια! :)
Τελευταία διόρθωση: 23 Νοε 2013 07:51 από Skroutz.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 23 Νοε 2013 07:52 #12

  • flox (Aγνωστου πατρος)
  • Το Άβαταρ του/της flox (Aγνωστου πατρος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 251
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0 (-165)
Προσφατα τα πηγες στη Πανελληνια? τι τοκο δινει?

Paul Stewart έγραψε:
Φίλε μου flox,
Τώρα όσον αφορά στην καταγγελία του μεριδιούχου, σύμφωνα με το καταστατικό της Συνεταιριστικής Τράπεζας, όποιος γίνεται μεριδιούχος, δηλαδή όποιος αγοράζει μερίδια της Συνεταιριστικής Τράπεζας, δεν μπορεί να τα ρευστοποιήσει πριν την πάροδο τριών ετών. Αφού παρέλθει το χρονικό διάστημα των τριών ετών......

Δηλαδη ο μεριδιουχος ζητησε προωρα τα λεφτα του? Ετσι λεει στο λινκ, το διαβασες?

Paul Stewart έγραψε:
Παρόλα αυτά όμως, αν το εν λόγω προϊόν δεν ισχύει τη Δευτέρα, όπως ο Μάριος μας ενημέρωσε, είναι όντως πολύ αργά να κουβεντιάζουμε για κάτι τέτοιο.

Εγω απ τη στιγμη που τοσες μερες εδω δεν ελαβα θετικες απαντησεις για την εν λογω συνεταιριστικη ουτως ή αλλως δε θα τα εβαζα εκει.
Δε θελω να ρισκαρω την ολη και μοναδικη μου περιουσια. Μαλλον θα παω σε κατι πιο συστημικο και σιγουρο. Η Attica δινει 3,4% ή 3,3% με το τοκο προκαταβολικα.
Τελευταία διόρθωση: 23 Νοε 2013 07:54 από flox (Aγνωστου πατρος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 23 Νοε 2013 08:02 #13

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
ίδια περίπτωση fbb> attica+Πανελλήνια...

όσο για το μεριδιούχος = μέτοχος , πρέπει να αναφερθεί ότι σε περίπτωση που η blackrock αποφανθεί ότι μια τράπεζα θα χρειαστεί κεφάλαια για να μπορέσει να συνεχίσει, τότε πρώτα πληρώνουν οι μέτοχοι [=μεριδιούχοι στις συνεταιριστικές], μετά οι ομολογιούχοι, στη συνέχεια οι "ανασφάλιστοι" καταθέτες και τέλος αν χρειαστεί και οι "ασφαλισμένοι" από ΤΕΚΕ, με τα νέα δεδομένα...

Και επειδή έχουμε σχολιάσει εδώ ότι το ΤΕΚΕ είναι ανέκδοτο και μάλιστα έχει γίνει της μόδας και στις τράπεζες να αντιμετωπίζεται έτσι,από τους ίδιους τους υπαλλήλους, να αναφέρω ότι αυτό που ζούμε, δηλαδή το "καταθέτω παντού, εφόσον έχω την εγγύηση του ΤΕΚΕ", που και εγώ έτσι το αντιμετώπιζα μέχρι πρότινος, έχει περιγραφεί από τους Αμερικανούς με τον όρο "ηθικός κίνδυνος" από την εποχή των δήθεν εξασφαλισμένων καταθέσεων συνδεδεμένων με funds ακινήτων, που κατέρρευσαν και φυσικά κανείς δεν πήρε cent πίσω. Πηγή, Η εξέλιξη του χρήματος / Ferguson Νiall.
Τελευταία διόρθωση: 23 Νοε 2013 08:04 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Paul Stewart

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 23 Νοε 2013 08:04 #14

  • Skroutz
  • Το Άβαταρ του/της Skroutz
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 40
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 0
Στην Πανελληνία τα πήγα στις 22 Ιουλίου και πρόλαβα ετήσιο μικτό επιτόκιο 4,15% με καταβολή των τόκων κάθε μήνα και άνοιχτα στην επέτειο κάθε μήνα (για μερική ανάληψη χωρίς να πέφτει το ποσό κάτω από 50001 €).

Στην Αττικής πρόλαβα πάλι στις 22 Ιουλίου την προθεσμιακή για 12 μήνες με μηνιαίο μικτό επιτόκιο 3% και τα χρήματα διαθέσιμα κάθε μήνα (με ολική ανάληψη και σπάσιμο της προθεσμιακής) αλλά με τη διατήρηση της προθεσμιακής για 12 μήνες δίνουν Bonus τους τόκους 4 μηνών. Έτσι, φτάνεις ετήσιο μικτό επιτόκιο 4%.

Πιστεύω ότι ήταν πολύ καλές επιλογές, με παράλληλη διασπορά του κεφαλαίου.
Τελευταία διόρθωση: 23 Νοε 2013 08:08 από Skroutz.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 23 Νοε 2013 08:13 #15

  • flox (Aγνωστου πατρος)
  • Το Άβαταρ του/της flox (Aγνωστου πατρος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 251
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0 (-165)
Για τωρα μιλαμε φιλε Σκρουτζ, οχι για τον Ιουλιο :)


ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:
ίδια περίπτωση fbb> attica+Πανελλήνια...

Μεταφραση, παρακαλω? τι σημαινει αυτος ο τυπος?
Τελευταία διόρθωση: 23 Νοε 2013 08:13 από flox (Aγνωστου πατρος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 23 Νοε 2013 08:16 #16

  • Paul Stewart
  • Το Άβαταρ του/της Paul  Stewart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 54
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 2 (3)
flox, το διάβασα για τον μεριδιούχο για αυτό και το έγραψα. Τα χρήματα μου θα είναι διαθέσιμα την άλλη εβδομάδα για αυτό και ακόμα δεν έχω κάνει κάποια κίνηση. Νομίζω όμως πλέον ότι θα προτιμήσω την Συνεταιριστική Τράπεζα Δωδεκανήσου, εφόσον ισχύει ακόμα το επιτόκιο του 3,85%.

Η Attica δίνει το 3,40% για ένα χρόνο και εφόσον αφήσεις τα χρήματα σου εκεί για όλο το χρονικό διάστημα. Το επιτόκιο φτάνει το ύψος του 3,40% γιατί σου δίνει με το πέρας του 12μηνου τόκους τεσσάρων μηνών ακόμα. Το χρονικό διάστημα όμως του ενός χρόνου θεωρώ ότι είναι πολύ μεγάλο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 23 Νοε 2013 08:16 #17

  • Skroutz
  • Το Άβαταρ του/της Skroutz
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 40
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 0
Ε τι να κάνουμε τότε είχα την εμπειρία της διαπραγμάτευσης και του κλεισίματος!

Προφανώς ο τύπος του Δημήτρη σημαίνει ότι κι αυτός από FBB τα πήγε σε Αττικής και Πανελλήνια, όπως εγώ!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ 23 Νοε 2013 08:34 #18

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
Aυτό ακριβώς, από fbb προς Attica και Πανελλήνια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.125 δευτερόλεπτα