Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Οπλοκατοχή

Οπλοκατοχή 11 Μαρ 2016 11:41 #118

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
gus (gus326) έγραψε:
Ειμαι περίεργος τι θα γράφουμε στο νήμα οταν οι λαθρομετανάστες θα έχουν φθάσει στο 1Μ και θα αρχίσουν να μπουκάρουν στα σπίτια μας λόγω πέίνας.

Δεν νομίζω να έχουμε χρόνο την δεδομένη στιγμή να γράφουμε στο φόρουμ..
Ας μας συγχωρέσει ο Tsig... :lol:
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Οπλοκατοχή 11 Μαρ 2016 13:02 #119

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Βαγγέλης (Samsung) έγραψε:
batista έγραψε:
Τον συμβολισμό του γεγονότος....

Μια επανάληψη όλων όσων έχουν αναπτυχθεί εδώ νωρίτερα σε αυτό το νήμα σαφώς θα με κούραζε.

Είσαι "παιδί των λουλουδιών", είσαι και "αγύριστο κεφάλι", είσαι και σπασίκλας στο θέμα που έχει να κάνει με τα δημοσιονομικά, the perfect syrizian.

Τι να συζητάμε τώρα...


Θα συμφωνήσω απόλυτα με το ... "Τι να συζητάμε τώρα...".

Όσοι έχουν μάτια βλέπουν και όσοι, ταυτόχρονα, έχουν και μυαλό/κρίση/μνήμη/συνείδηση (και διάφορα άλλα) καταλαβαίνουν.

Για τους υπόλοιπους δεν θα σκάσουμε κιόλας.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οπλοκατοχή 11 Μαρ 2016 13:16 #120

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
gus (gus326) έγραψε:
Ειμαι περίεργος τι θα γράφουμε στο νήμα οταν οι λαθρομετανάστες θα έχουν φθάσει στο 1Μ και θα αρχίσουν να μπουκάρουν στα σπίτια μας λόγω πέίνας.

Αν αυτό το αναφέρεις για να επιχειρηματολογήσεις σε σχέση με το θέμα της στις οπλοκατοχής στις ΗΠΑ μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο τα πράγματα.
Και για να τελειώσει επιτέλους η καραμέλα του "μαύρου-άσπρου" ή το "ή είσαι με μας ή είσαι με τους άλλους" να θυμίσω για άλλη μια φορά ότι κανένας εδώ μέσα δεν ζήτησε την πλήρη απογόρευση της οπλοκατοχής.
Αυτό που ζητούν όλοι όσοι δεν το έχουν ... ακατοίκητο είναι ο περιορισμός τους (στις απολύτως απαραίτητες περιπτώσεις) και ο πολύ αυστηρός και συνεχής έλεγχος αυτών στους οποίους τελικά δίνονται. Το ακριβώς αντίθετο δηλαδή από αυτό, που για τους γνωστούς λόγους, συμβαίνει στις ΗΠΑ με τα γνωστά αποτελέσματα για τα οποία κάποιοι ... στρουθοκαμηλίζουν αδιάκοπα.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οπλοκατοχή 11 Μαρ 2016 16:06 #121

  • Απόστολος (politis)
  • Το Άβαταρ του/της Απόστολος (politis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 160
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 81
  • Κάρμα: 7
batista έγραψε:
Βαγγέλης (Samsung) έγραψε:
batista έγραψε:
size=4]www.ethnos.gr/diethni/arthro/mitera_latr...no_gio_tis-64344281/

Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε, καλά να είναι η γυναίκα...και εύχομαι εφόσον το συμβάν δεν της στοίχισε την ζωή, να διδαχθεί κάτι ...[/size]

Μια φορά το χρόνο θα έχεις σίγουρα την ευκαιρία να μας πληροφορείς για ένα ατυχές περιστατικό που επέφερε σωματικές βλάβες σε κάποιον στις ΗΠΑ, από ατύχημα, από λανθασμένη χρήση όπλου. (Εκτός κι αν υποστηρίζεις ότι ο 4χρονος το έκανε επίτηδες).
Δηλαδή σε μια χώρα που σε 350 εκ. κατοίκους υπάρχουν 600 εκ. πυροβόλα όπλα.

Κατά την ίδια λογική, θα έπρεπε εδώ να απαγορευτούν τα αυτοκίνητα και τα μηχανάκια. Σκοτώνουν κόσμο.
Και στη Ρωσία η βότκα. Επίσης σκοτώνει κόσμο.

www.worldlifeexpectancy.com/



Αν ήθελα να σε ενημερώνω καθημερινά για τα ... ατυχή περιστατικά με όπλα στην Αμερική, θα ήταν μια ασχολία 24x7x365 σε αντίθεση με οποιαδήποτε άλλη χώρα.


Για χαζό όμως δεν σε έχω. Τον συμβολισμό του γεγονότος (υπέρμαχος της ασύδοτης οπλοκατοχής που πυροβολείται από τον τετράχρονο γιό της με ξέμπαρκο όπλο) γιατί τον αγνόησες;;;;

Επιεικώς ...στρουθοκαμηλισμός....








Πολύ ενδιαφέρον το γράφημα batista.
Προφανές είναι οτι η Αμερική είναι μία κατηγορία από μόνη της. Μακράν οι περισσότεροι θάνατοι από πυροβόλα, όταν τα κουμπούρια πωλούνται σαν στραγάλια.
Στους υπόλοιπους όμως παρατηρήσατε ότι είμαστε οι δεύτεροι σε θανάτους από πυροβόλο μετά από την Πορτογαλία; Δεν μας είχα για τόσο trigger happy.
Έκπληξη μου προκαλεί πάλι οτι οι Βρετανοί έχουν τους λιγότερους συνολικά θανάτους και μάλιστα τα πυροβόλα και τα μαχαίρια μειοψηφούν. Τι διάλο, με τηγάνια σκοτώνονται εκεί;
ΥΓ. Υπερβάλεις όταν λες οτι κάθε μία ώρα (24χ7χ365) κάποιος πυροβολείται στο Αμέρικα. Με 3,5 θανάτους ανα εκατό χιλιάδες και πληθυσμό 320 εκατομμύρια βγαίνουν 11.200 νεκροί. Άρα η ενημέρωση για θανάτους δεν είναι ωριαία. Ανά εξάωρο αρκεί. Σαν αντιβίωση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": batista

Οπλοκατοχή 11 Μαρ 2016 18:24 #122

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Απόστολος (politis) έγραψε:
Στους υπόλοιπους όμως παρατηρήσατε ότι είμαστε οι δεύτεροι σε θανάτους από πυροβόλο μετά από την Πορτογαλία; Δεν μας είχα για τόσο trigger happy.

Αν κρίνω από το πόσοι εδώ μέσα και μόνο ... υπερασπίζονται με μανία την παρανοικά ασύδοτη οπλοκατοχή (που ισχύει στις ΗΠΑ), σε συνδυασμό με το ότι η συντριπτική πλειοψηφία δεν παίρνει καν θέση, δεν μου κάνει καμία εντύπωση αυτό που διαπιστώνεις. Άλλωστε μια μεγάλη πλειοψηφία του Ελληνικού λαού, πιστεύει ή μάλλον θέλει να πιστεύει ότι ακόμα παλεύει εναντίον του τούρκου πασά, άρα τα ... άρματα είναι απαραίτητο ... αξεσουάρ.



Απόστολος (politis) έγραψε:
ΥΓ. Υπερβάλεις όταν λες οτι κάθε μία ώρα (24χ7χ365) κάποιος πυροβολείται στο Αμέρικα. Με 3,5 θανάτους ανα εκατό χιλιάδες και πληθυσμό 320 εκατομμύρια βγαίνουν 11.200 νεκροί. Άρα η ενημέρωση για θανάτους δεν είναι ωριαία. Ανά εξάωρο αρκεί. Σαν αντιβίωση.

Ευχαριστώ φίλε Αποστόλη για την επισήμανση αν και όπως είμαι σίγουρος ότι κατάλαβες το 24x7x365 ήταν καθαρά σχηματικό. Σου έδωσε όμως την ευκαιρία να κάνεις το πολύ πετυχημένο σχόλιο περί ... αντιβίωσης.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 11 Μαρ 2016 18:35 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οπλοκατοχή 11 Μαρ 2016 21:51 #123

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Ξερει κανεις τι ισχύει για τα αεροβόλα όπλα? Τα κλασικά με ελατήριο και με αμπούλες? Δεν εχω βρει κάτι που να το νομιμοποιεί, αλλά ούτε και απαγορεύεται η πώληση. Επίσης κατα καιρούς ακούω, πιάστηκε ο τάδε και ειχε αεροβόλο όπλο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οπλοκατοχή 12 Μαρ 2016 01:54 #124

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ermakos έγραψε:
Ξερει κανεις τι ισχύει για τα αεροβόλα όπλα? Τα κλασικά με ελατήριο και με αμπούλες? Δεν εχω βρει κάτι που να το νομιμοποιεί, αλλά ούτε και απαγορεύεται η πώληση. Επίσης κατα καιρούς ακούω, πιάστηκε ο τάδε και ειχε αεροβόλο όπλο.

Ερμάκο, το να ρωτάς "Τι ισχύει?" σ' αυτή τη χώρα είναι μια εκδήλωση άγνοιας περί του τι ακριβώς συμβαίνει (σ' αυτή την ίδια χώρα).

Ρωτάς δηλαδή τι? Το τι λένε οι νόμοι? Σ' αυτό θα σου απαντήσουν οι δικηγόροι (κι αν βγάλεις άκρη κι απ' αυτούς).

Για να ρωτάς όμως, προφανώς έχεις κάποιο πρόβλημα, ερώτημα, θέμα.
Γιατί δε λες κατ' ευθείαν ποιο είναι το δικό σου πρόβλημα?
Και άσε το "τι ισχύει".

Η παρέα εδώ θα σου πει ποιος είναι ο καλύτρεος τρόπος για να το λύσεις.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οπλοκατοχή 12 Μαρ 2016 02:26 #125

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
ermakos έγραψε:
Ξερει κανεις τι ισχύει για τα αεροβόλα όπλα? Τα κλασικά με ελατήριο και με αμπούλες? Δεν εχω βρει κάτι που να το νομιμοποιεί, αλλά ούτε και απαγορεύεται η πώληση. Επίσης κατα καιρούς ακούω, πιάστηκε ο τάδε και ειχε αεροβόλο όπλο.


το αεροβολο πωλειται νομιμα σε καταστηματα με αναλογα ειδη.πρεπει να εισαι ανω των 18 ετων αν θυμαμαι καλα,υπογραφεις καπου και με την αποδειξη αγορας εισαι κατοχυρωμενος.οταν το εχεις στο αμαξι σε περιπτωση ελεγχου πρεπει να βρισκεται στο βαλιτσακι του με την αποδειξη αγορας. ρωτα και σε καποιο καταστημα για το αν εχει αλλαξει κατι,δεν χανεις κατι.
αυτα απο μενα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Οπλοκατοχή 13 Μαρ 2016 01:03 #126

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Ρωταω γιατι εχω ενα αεροβολο εδω και 20 χρονια που μου το ειχανε κανει δωρο. Αποδειξεις κλπ δεν εχω. Το παω ομως απο το εξοχικό στο σπίτι, ή στη Πάρνηθα πχ για σκοποβολή. Το μεταφέρω χωρίς να ειναι οπλισμένο στο πορτμπαγκαζ (ειναι και τυπου λουνα παρκ! τα μακρυά). Ακουω ομως οτι πιάσανε τον τάδε με αεροβόλο... 18 ετών φυσικά δεν ειμαι, αλλά ουτε και απόδειξη μπορω να κρατάω 20 χρόνια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα