Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

ΘΕΜΑ: Υγεία

Υγεία 28 Απρ 2017 13:18 #199

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
lkast έγραψε:
Καλημερα,

Απο περιεργεια ποιο θεωρειται το καλυτερο Ιδιωτικο Νοσοκομειο με σειρα κααταταξης. Νομιζω οτι ξερω την απαντηση , αλλα το πρωτο στη σειρα δεν ειναι για τα δοντια μου....

Καλύτερο, σε τι;

Σε ξενοδοχειακές υποδομές;
Σε τιμές;
Σε κατάρτιση νοσηλευτικού προσωπικού κ ιατρών;
Σε εξυπηρέτηση κ αποτελεσματικότητα σε θέματα διάγνωσης κ θεραπείας;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Υγεία 28 Απρ 2017 14:56 #200

  • lkast
  • Το Άβαταρ του/της lkast
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 206
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 36
  • Κάρμα: 4
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Καλύτερο, σε τι;

Σε ξενοδοχειακές υποδομές;
Σε τιμές;
Σε κατάρτιση νοσηλευτικού προσωπικού κ ιατρών;
Σε εξυπηρέτηση κ αποτελεσματικότητα σε θέματα διάγνωσης κ θεραπείας;

Στα δυο τελευταια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Υγεία 28 Απρ 2017 17:43 #201

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΣΕ ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΩΡΑ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
εμένα πάλι θα με ενδιέφερε να μάθω το αντίστοιχο σε σχέση με τα δημόσια νοσοκομεία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Υγεία 28 Απρ 2017 20:38 #202

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13113
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1248
  • Κάρμα: -29 (-1)
lkast έγραψε:
ποιο θεωρειται το καλυτερο Ιδιωτικο Νοσοκομειο;


Φίλε μου,

Τα Ιδιωτικά Νοσοκομεία και Κλινικές έχουν συνεργάτες Ειδικούς Ιατρούς.
Είναι τόσο καλά, αποτελεσματικά, ασφαλή, όσο ο συγκεκριμένος Ειδικός Ιατρός που διαλέγεις για να γίνει ο Θεράπων σου.
Πρέπει λοιπόν να διαλέξεις προσεκτικά ποιος θα αποτελέσει τον θεράποντα Ιατρό σου.

Μέσα στα Ιδιωτικά Νοσοκομεία θα βρεις και γιατρουδάκους που αγόρασαν τα πτυχία τους στη Ρουμανία/Βουλγαρία/Σλοβακία/Τσεχία/Ουκρανία/Βοσνία/Γεωργία/κτλ, κι εξαίρετους επιστήμονες εξειδικευμένους σε Αγγλία/Γερμανία/Γαλλία/Ιταλία/Βέλγιο/Σουηδία/Δανία/Καναδά/Η.Π.Α./Αυστραλία, και γηραλέους υπερόπτες κομματικούς Καθηγητάδες, κι αποφοίτους κομματικών παρατάξεων με τη βάση του 5, και κάποιους από τους 4.000 διεφθαρμένους μιζαδόρους της Novartis, και κάποιους από τους 2.000 μιζαδόρους της DePuy, και μερικούς με πλαστά πτυχία από το αμαρτωλό ΔΙΚΑΤΣΑ, κι αρκετούς καλούς αλτρουιστές Χριστιανούς, κι αρκετούς εξαρτημένους από το τζόγο που καταχρεώνουν ασθενείς, κι αρκετούς διεθνούς φήμης κλινικούς ερευνητές, κι αρκετούς συγγραφείς άρθρων σε ονομαστά ιατρικά περιοδικά, κτλ.

Διάλεξε προσεκτικά, και θα είσαι εντάξει.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 28 Απρ 2017 21:00 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lkast

Υγεία 28 Απρ 2017 22:41 #203

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:

Φίλε μου,

Τα Ιδιωτικά Νοσοκομεία και Κλινικές έχουν συνεργάτες Ειδικούς Ιατρούς.
Είναι τόσο καλά, αποτελεσματικά, ασφαλή, όσο ο συγκεκριμένος Ειδικός Ιατρός που διαλέγεις για να γίνει ο Θεράπων σου.
Πρέπει λοιπόν να διαλέξεις προσεκτικά ποιος θα αποτελέσει τον θεράποντα Ιατρό σου.

Μέσα στα Ιδιωτικά Νοσοκομεία θα βρεις και γιατρουδάκους που αγόρασαν τα πτυχία τους στη Ρουμανία/Βουλγαρία/Σλοβακία/Τσεχία/Ουκρανία/Βοσνία/Γεωργία/κτλ, κι εξαίρετους επιστήμονες εξειδικευμένους σε Αγγλία/Γερμανία/Γαλλία/Ιταλία/Βέλγιο/Σουηδία/Δανία/Καναδά/Η.Π.Α./Αυστραλία, και γηραλέους υπερόπτες κομματικούς Καθηγητάδες, κι αποφοίτους κομματικών παρατάξεων με τη βάση του 5, και κάποιους από τους 4.000 διεφθαρμένους μιζαδόρους της Novartis, και κάποιους από τους 2.000 μιζαδόρους της DePuy, και μερικούς με πλαστά πτυχία από το αμαρτωλό ΔΙΚΑΤΣΑ, κι αρκετούς καλούς αλτρουιστές Χριστιανούς, κι αρκετούς εξαρτημένους από το τζόγο που καταχρεώνουν ασθενείς, κι αρκετούς διεθνούς φήμης κλινικούς ερευνητές, κι αρκετούς συγγραφείς άρθρων σε ονομαστά ιατρικά περιοδικά, κτλ.

Διάλεξε προσεκτικά, και θα είσαι εντάξει.

εδώ θα συμφωνήσω με την Καράντη Μαρία (cross, είναι ακριβώς έτσι
Lagom
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Υγεία 28 Απρ 2017 23:06 #204

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Διάλεξε προσεκτικά, και θα είσαι εντάξει.

Μόνο που (δυστυχώς) πολλές φορές όταν φτάσεις να τον χρειάζεσαι, δεν είσαι σε θέση να διαλέξεις. Κι ό,τι σου κάτσει (απ' όλα αυτά που λες).

Τώρα για το αν ο συγκεκριμένος (που σου έκατσε, ή τον διάλεξες - δεν έχει σημασία) παίρνει και μίζες απ' τη Novartis και/ή την DePuy (εκτός από το μαύρο φακελλάκι που θα του δώκω εγώ), δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να με πειράζει, ή να το θεωρώ "διαφθορά".
Να το θεωρώ έτσι, μόνο για ιδεολογικούς λόγους?

Θα έπρεπε δηλαδή να είμαι πιο ευχαριστημένος αν η καλή εξέλιξη της υγείας μου εξαρτιόταν ΜΟΝΟ από τα λεφτά που δίνει στο γιατρό κάποιος Πολλάκης, ή Άδωνις, ή Λοβέρδος, ή Αβραμόπουλος ή Κρεμαστινός (για να τους πω όλους - που και σ' αυτούς, ΕΓΩ τα δίνω, από τους φόρους μου)?
Ή έστω από το μισθό που του δίνει το "Υγεία ΑΕ" ή το "Ιατρικό κέντρο ΑΕ"?
Κατά ποία λογική?
Εμένα (κι εσένα, φαντάζομαι) μ' ενδιαφέρει να με κάνει καλά ο τύπος. Όχι να μη φοροδιαφεύγει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φαρμακευτικές μίζες σε διεφθαρμένους επικίνδυνους Έλληνες γιατρούς 29 Απρ 2017 08:43 #205

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13113
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1248
  • Κάρμα: -29 (-1)
soto51 έγραψε:
Τώρα αν ο συγκεκριμένος (που σου έκατσε, ή τον διάλεξες - δεν έχει σημασία) παίρνει και μίζες απ' τη Novartis και/ή την DePuy, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να με πειράζει.


Θα σου εξηγήσω γιατί, με απλά λόγια, γιατί προφανώς δεν είσαι του χώρου.
Αυτοί οι διεφθαρμένοι γιατροί που τσεπώνουν κάθε βδομάδα παχυλές μίζες από τις πολυεθνικές φαρμακευτικές Εταιρίες, τρώνε δωρεάν σε πολυτελή εστιατόρια, δέχονται δωρεές πανάκριβων μηχανημάτων στα ιατρεία τους, ταξιδεύουν οικογενειακώς σε πεντάστερα ξενοδοχεία του Εξωτερικού για συνέδρια/ημερίδες/συμπόσια "επιμόρφωσης", κτλ, έχουν μόνιμη άτυπη υποχρέωση προς τους ευεργέτες τους, είναι υποχείρια τους.
Πρέπει να υπερσυνταγογραφούν τα φαρμακευτικά σκευάσματα της εν λόγω Εταιρίας σε όσο περισσότερους ασθενείς μπορούν, καταχρεώνοντας τα Ασφαλιστικά τους Ταμεία/τον ΕΟΠΥΥ/το ΕΣΥ/τις Ιδιωτικές τους Ασφάλειες Υγείας, έστω κι αν δεν τα έχουν ανάγκη, σύμφωνα με τις κλινικές ενδείξεις.
Δηλαδή, θα βρεθείς άρρωστος/ανήμπορος/στην πιο δύσκολη ώρα της ζωής σου, κι ο επικίνδυνος μιζαδόρος που διάλεξες για θεράποντα ιατρό θα κοιτάει πως να σου χώσει στις φλέβες αχρείαστα πανάκριβα πρωτότυπα αντιβιοτικά/μυοχαλαρωτικά/παυσίπονα, μονάχα για να ξεχρεώσει το ακριβό ταξιδάκι "επιμόρφωσης" του προηγούμενου Σαββατοκύριακου, στη Σαντορίνη!

Πίστεψε με, τους έχω ζήσει, τα λαμόγια είναι ικανά να υπερσυνταγογραφήσουν και στη μάνα τους, προκειμένου να τσεπώσουν τις μίζες.

Τι να τον κάνεις κάποιον αν είναι γιατρός με πολλά πτυχία και πιστοποιητικά, αλλά δεν εφαρμόζει όσα σωστά ξέρει, για να κάνει το χατίρι στις πολυεθνικές φαρμακευτικές Εταιρίες;
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 26 Ιουλ 2017 11:55 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi), vortex, ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Υγεία 29 Απρ 2017 09:55 #206

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • Το Άβαταρ του/της miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 804
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 297
  • Κάρμα: 50 (6)
k. Καράντη εσύ που κατέχεις τα ιατρικά θέματα, από περιέργεια ήθελα να μάθω πόση περίπου είναι η μίζα για φάρμακο αξίας 3000 ευρω μηνιαίας συνταγογράφησης, πόσα περίπου αναλογούν στον ειδικευόμενο και πόσα στον επικεφαλής του τμήματος ?
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Υγεία 29 Απρ 2017 11:07 #207

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
Μόνο που (δυστυχώς) πολλές φορές όταν φτάσεις να τον χρειάζεσαι, δεν είσαι σε θέση να διαλέξεις. Κι ό,τι σου κάτσει (απ' όλα αυτά που λες).

Τώρα για το αν ο συγκεκριμένος (που σου έκατσε, ή τον διάλεξες - δεν έχει σημασία) παίρνει και μίζες απ' τη Novartis και/ή την DePuy (εκτός από το μαύρο φακελλάκι που θα του δώκω εγώ), δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να με πειράζει, ή να το θεωρώ "διαφθορά".
Να το θεωρώ έτσι, μόνο για ιδεολογικούς λόγους?

Θα έπρεπε δηλαδή να είμαι πιο ευχαριστημένος αν η καλή εξέλιξη της υγείας μου εξαρτιόταν ΜΟΝΟ από τα λεφτά που δίνει στο γιατρό κάποιος Πολλάκης, ή Άδωνις, ή Λοβέρδος, ή Αβραμόπουλος ή Κρεμαστινός (για να τους πω όλους - που και σ' αυτούς, ΕΓΩ τα δίνω, από τους φόρους μου)?
Ή έστω από το μισθό που του δίνει το "Υγεία ΑΕ" ή το "Ιατρικό κέντρο ΑΕ"?
Κατά ποία λογική?
Εμένα (κι εσένα, φαντάζομαι) μ' ενδιαφέρει να με κάνει καλά ο τύπος. Όχι να μη φοροδιαφεύγει.

Το ότι δεν καταλαβαίνεις αυτό που γράφει Καράντη οφείλεται σε μια από τις... δομικές παθογένειες-στρεβλώσεις του τρόπου που σκέφτεσαι (και δεν είναι φυσικά η πρώτη φορά).
Προκειμένου να μην ... θίξεις στο μυαλό σου την έννοια της φοροδιαφυγής (ασχέτως μέτρου και ιδιαίτερων χαρακτηριστικών αυτής) ως "δικαίωμα" ή ακόμα και της διαφθοράς (στην προκειμένη περίπτωση), αγνοείς επιδεικτικά το γεγονός ότι αν ο γιατρός "τα παίρνει" (γενικώς) προκειμένου να εξυπηρετεί αθέμιτα εταιρικά ή άλλα συμφέροντα (συμπεριλαμβανομένου φυσικά του δικού του), πολύ σπάνια (κατά τύχη ή αν είσαι κοντινός ... συγγενής του) θα σου προσφέρει τις υπηρεσίες υγείας που ζητάς και χρειάζεσαι (ασχέτως του με πόσα ... μαύρα θα τον πληρώσεις).
Όπως γράφει και η Καράντη, θα κοιτάξει να σου κάνει μια επέμβαση που δεν χρειάζεσαι (με απρόβλεπτες συνέπειες για την υγεία σου) για να τ' αρπάξει, να σου δώσει ένα φάρμακο, που δεν είναι το καλύτερο για την ασθένειά σου, προκειμένου απλά να αυξήσει τις εισπράξεις της εταιρίας που τον ... μιζώνει κ.ο.κ.

@Καράντη, σωστά τα περιγράφεις. Απλά λίγο το θέμα με τον όρκο του Ιπποκράτη (αν σε αφορά) πρέπει να δουλέψεις. Αν εκτιμώ λάθος και δεν σε αφορά, πάσο......
Παρεμπιπτόντως, δεν χρειάζεται να είναι κάποιος στον χώρο για να κατανοήσει αυτά που έγραψες για τον χώρο της υγείας. Άλλωστε ο εν λόγω συμφορουμίτης δεν αμφισβήτησε την ακρίβεια αυτών που περιγράφεις. Αμφισβήτησε, εντελώς κοντόφθαλμα, το κατά πόσο θα μπορούσαν αυτά που περιέγραψες να τον επηρεάσουν αρνητικά όταν θα απευθυνθεί σε αυτά τα κουμάσια (που βάζουν το χρήμα πολύ πάνω από τον όρκο τους) για υπηρεσίες υγείας. Και φυσικά δεν αντιλέγω ότι ένας άριστος επιστήμονας θα πρέπει να αμείβεται ανάλογα. Άλλο όμως αυτό και άλλο η διαφθορά, η αισχροκέρδεια και η εξίσωση του ασθενή με ... σκουπίδι για το ατελείωτο κέρδος.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 29 Απρ 2017 12:17 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.308 δευτερόλεπτα