Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Ιδιωτική ασφάλεια υγείας.

Υγεία 09 Απρ 2018 11:43 #1

  • Chessfan
  • Το Άβαταρ του/της Chessfan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 16
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!
Θα ήθελα να ρωτησω όσους γνωρίζουν, κ ιδίως τον κ. Παναγιωτη Κάμπο, που φαίνεται να είναι του χώρου, ποια είναι ή γνώμη σας σχετικά με τα ιδιωτικά ασφαλιστηρια υγειας.
Έχω κάνει για μένα και την οικογενεια ένα συμβόλαιο στην εθνική ασφαλιστική με ισόβιο πρόγραμμα, για την οικογένεια(4/μελης), και πληρώνουμε ετησίως 1830 ευρώ. Δεν το έχουμε χρησιμοποιήσει ως τωρα για κάποια νοσηλεία, ( κ είθε να είναι αχρειαστο!), μόνο σε κάποια έκτακτα περιστατικά των παιδιών, όπου επισκέψεις και διαγνωστικές δεν χρεωθηκαν καθόλου...
Λοιπόν ποια είναι ή γνωμη σας? Αξίζουν αυτά τα προγράμματα? Ή ασφαλιστική αποζημιώνει την κρίσιμη ώρα ή σε κρεμάει?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, κ χρόνια πολλά σε όλους!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Υγεία 09 Απρ 2018 17:12 #2

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Chessfan έγραψε:
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!
Θα ήθελα να ρωτησω όσους γνωρίζουν, κ ιδίως τον κ. Παναγιωτη Κάμπο, που φαίνεται να είναι του χώρου, ποια είναι ή γνώμη σας σχετικά με τα ιδιωτικά ασφαλιστηρια υγειας.
Έχω κάνει για μένα και την οικογενεια ένα συμβόλαιο στην εθνική ασφαλιστική με ισόβιο πρόγραμμα, για την οικογένεια(4/μελης), και πληρώνουμε ετησίως 1830 ευρώ. Δεν το έχουμε χρησιμοποιήσει ως τωρα για κάποια νοσηλεία, ( κ είθε να είναι αχρειαστο!), μόνο σε κάποια έκτακτα περιστατικά των παιδιών, όπου επισκέψεις και διαγνωστικές δεν χρεωθηκαν καθόλου...
Λοιπόν ποια είναι ή γνωμη σας? Αξίζουν αυτά τα προγράμματα? Ή ασφαλιστική αποζημιώνει την κρίσιμη ώρα ή σε κρεμάει?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, κ χρόνια πολλά σε όλους!

Χρόνια πολλά κ από μένα κ καλωσήρθατε.
Δεν είμαι ειδικός στις ασφάλειες, αλλά θα σε συμβούλευα να διαβάσεις προσεκτικά τις καλύψεις του συμβολαίου σου.
Εκ πείρας θα σου πω ότι η Εθνική είναι λίγο αργή στις πληρωμές κ κάποιες φορές σου ζητάνε πρόσθετες πληροφορίες κ αποδείξεις.
Όμως, για μένα ένα ιδιωτικό ασφαλιστηριο αξίζει να το έχει κάποιος, ειδικά αυτή την εποχή που το ΕΣΥ είναι διαλυμένο.
Το μεγάλο πρόβλημα όμως είναι το δικαίωμα που έχει η ασφαλιστική να τροποποιεί μονομερώς τους όρους κ τις χρεώσεις του συμβολαίου σου.
Διάβασε για να το καταλάβεις.
Κάποια στιγμή, σε μερικά χρόνια από τώρα, αυτά που θα πληρώνετε για ασφάλεια θα είναι τα διπλά.
Κ αν σας τύχουν, ω μοι γένοιτο κ ασθένειες... ετοιμαστείτε για μεγαλύτερες χρεώσεις..
Σαν απάντηση όμως, λέω ναι στην ιδιωτική ασφάλιση.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 09 Απρ 2018 17:30 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Ιδιωτική ασφάλεια υγείας. 09 Απρ 2018 20:49 #3

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
Chessfan έγραψε:
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!
Θα ήθελα να ρωτησω όσους γνωρίζουν, κ ιδίως τον κ. Παναγιωτη Κάμπο, που φαίνεται να είναι του χώρου, ποια είναι ή γνώμη σας σχετικά με τα ιδιωτικά ασφαλιστηρια υγειας.
Έχω κάνει για μένα και την οικογενεια ένα συμβόλαιο στην εθνική ασφαλιστική με ισόβιο πρόγραμμα, για την οικογένεια(4/μελης), και πληρώνουμε ετησίως 1830 ευρώ. Δεν το έχουμε χρησιμοποιήσει ως τωρα για κάποια νοσηλεία, ( κ είθε να είναι αχρειαστο!), μόνο σε κάποια έκτακτα περιστατικά των παιδιών, όπου επισκέψεις και διαγνωστικές δεν χρεωθηκαν καθόλου...
Λοιπόν ποια είναι ή γνωμη σας? Αξίζουν αυτά τα προγράμματα? Ή ασφαλιστική αποζημιώνει την κρίσιμη ώρα ή σε κρεμάει?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, κ χρόνια πολλά σε όλους!


δεν ανηκω στον χωρο της υγειας αλλα προσωπικα αυτα τα προγραμματα στηριζονται στην ανασφαλεια των πολιτων κερδιζοντας υπερογκα ποσα εις βαρος τους. για μενα δεν ειναι τιποτα καλυτερο αυτα τα προγραμματα απο μιας μορφη τζογου.φιλος μου επι μερικα χρονια 4-5 νομιζω εδινε σε μια αναλογη εταιρια χρηματα για συνταξιοδοτικο προγραμμα.το μετανιωσε γιατι ειδε οτι δεν εχει νοημα.πηγε ζητησε τα λεφτα του πισω οπως συμφωνα με τα συμβολαια ειχε υπογραψει οτι εχει δικαιωμα.του εβγαλαν την πιστη μεχρι να τα παρει,δεν τα εδιναν παρα τα συμφωνηθεντα.πολυ μεγαλη εταιρια πασιγνωστη.μεχρι να παρει πισω ολο το ποσο που ειχε δωσει μειον καποιο μερος λογω εξοδων που ειχε κανει η εταιρια περασαν δυο χρονια.μιλαμε και για ευτελες ποσο οχι κατι σπουδαιο.
επισης για ασφαλιστηριο υγειας δεν ασφαλιζαν απ΄οτι εμαθα τον πατερα ενος φιλου μου που ηταν ανω των 70 ετων.καταλαβαινεις τον λογο νομιζω.οι πιθανοτητες να παθει κατι ειναι αυξημενες οποτε δεν εχουν ορεξη να πληρωνουν ατομα που ειναι υπερηλικες.
προσωπικα τα θεωρω απατη ολα αυτα αλλα ο νομος τους δινει το δικαιωμα να υπαρχουν.
το μονο σιγουρο ειναι οτι πιο πολλα χρηματα θα δωσεις παρα θα σου ειναι απαραιτητο να σε βοηθησουν αυτα τα προγραμματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple, γιώργης (yorgi), Chessfan

Ιδιωτική ασφάλεια υγείας. 09 Απρ 2018 23:29 #4

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
sonik έγραψε:

δεν ανηκω στον χωρο της υγειας αλλα προσωπικα αυτα τα προγραμματα στηριζονται στην ανασφαλεια των πολιτων κερδιζοντας υπερογκα ποσα εις βαρος τους. για μενα δεν ειναι τιποτα καλυτερο αυτα τα προγραμματα απο μιας μορφη τζογου.φιλος μου επι μερικα χρονια 4-5 νομιζω εδινε σε μια αναλογη εταιρια χρηματα για συνταξιοδοτικο προγραμμα.το μετανιωσε γιατι ειδε οτι δεν εχει νοημα.πηγε ζητησε τα λεφτα του πισω οπως συμφωνα με τα συμβολαια ειχε υπογραψει οτι εχει δικαιωμα.του εβγαλαν την πιστη μεχρι να τα παρει,δεν τα εδιναν παρα τα συμφωνηθεντα.πολυ μεγαλη εταιρια πασιγνωστη.μεχρι να παρει πισω ολο το ποσο που ειχε δωσει μειον καποιο μερος λογω εξοδων που ειχε κανει η εταιρια περασαν δυο χρονια.μιλαμε και για ευτελες ποσο οχι κατι σπουδαιο.
επισης για ασφαλιστηριο υγειας δεν ασφαλιζαν απ΄οτι εμαθα τον πατερα ενος φιλου μου που ηταν ανω των 70 ετων.καταλαβαινεις τον λογο νομιζω.οι πιθανοτητες να παθει κατι ειναι αυξημενες οποτε δεν εχουν ορεξη να πληρωνουν ατομα που ειναι υπερηλικες.
προσωπικα τα θεωρω απατη ολα αυτα αλλα ο νομος τους δινει το δικαιωμα να υπαρχουν.
το μονο σιγουρο ειναι οτι πιο πολλα χρηματα θα δωσεις παρα θα σου ειναι απαραιτητο να σε βοηθησουν αυτα τα προγραμματα.
Εγω που εχω τελειώσει πανεπ ασφαλιστικής (ναι, υπάρχει), θα συμφωνήσω γενικά μαζι σου.
Η ασφάλεια στηρίζεται στις πιθανότητες, άρα είναι μια μορφη τζόγου. Η κεντρική ιδεα ειναι σωστή. Πληρώνουμε πολλοι κάποια λιγα λεφτα, ώστε οποίος ειναι ατυχος να κερδισει τα λεφτά των υπολοίπων.
Στην πράξη όμως, μπαίνει μεσα το εμπόριο και αυτή η πολυ σωστή ιδεα, λόγω αναζήτησης κέρδους, καταντάει καπως κορόιδια.
Συχνά πρέπει να πας σε συμβεβλημενους γιατρους, που δεν ειναι πάντα οι καλύτεροι. Συμβαίνει κάποιος να παθαίνει κατι και να μην αξιοποιεί την καλυψη γιατί απλούστατα θέλει να παει σε καποιον γνωστο γιατρό ο οποίος κατα 99% δεν ειναι συμβεβλημενος.
Επίσης στα φτηνα πακετα εχεις απλως εκπτώσεις, οι οποίες, αν μιλήσουμε για πραγματικες καταστάσεις δεν ειναι και τόσο σπουδαίες.
Πχ. Αντι γις 50ε σου λεει πληρώνεις μονο 20. Αν πας ανασφαλιστος στον ιδιο γιατρό και δεν παρεις απόδειξη θα στο αφήσει 30 :)
Στην ουσία η ασφάλεια χρειάζεται σε περίπτωση σοβαρής ασθένειας. Αμα εισαι ανασφαλιστος και χρειάζεται για τη θεραπεία 500χ, τον ιπιες.
Εγω πάντως στην παρουσα φάση έχω επιλέξει να είμαι ανασφαλιστος. Γυμναζομαι συστηματικά βεβαια κλπ. Εχω γλυτώσει 10δες χιλιαδες ευρω. Αλλά όπως είπα, αν συμβεί κάτι πραγματικά σοβαρο, τον ιπια.. Είπαμε, είναι τζογος τελικά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), vortex, sonik, Chessfan

Ιδιωτική ασφάλεια υγείας. 09 Απρ 2018 23:45 #5

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
sosimple έγραψε:
Εγω πάντως στην παρουσα φάση έχω επιλέξει να είμαι ανασφαλιστος.

Κι εγώ.
Αλλά αυτό μπορείς να το κάνεις μόνον ΑΦΟΥ τα εξαρτώμενα μέλη σου (παιδιά δηλαδή) παύουν να είναι εξαρτώμενα από σένα.
Διότι όσο είναι, την (μικρή) πιθανότητα να σου συμβεί το απευκταίο που θα σε αφανίσει οικονομικά (και επομένως θα επιδεινώσει κατά πολύ και τη δικιά τους ζωή) δεν μπορείς να της επιτρέψεις να υπάρχει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Chessfan

Ιδιωτική ασφάλεια υγείας. 10 Απρ 2018 08:54 #6

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
53χρονος στην Γαλλία πέθανε, αλλά αναστήθηκε μετά από 18 ώρες..
www.mixanitouxronou.gr/53chronos-stin-ga...patheis-ton-giatron/
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Chessfan

Ιδιωτική ασφάλεια υγείας. 10 Απρ 2018 09:51 #7

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
Chessfan έγραψε:
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους!
Θα ήθελα να ρωτησω όσους γνωρίζουν, κ ιδίως τον κ. Παναγιωτη Κάμπο, που φαίνεται να είναι του χώρου, ποια είναι ή γνώμη σας σχετικά με τα ιδιωτικά ασφαλιστηρια υγειας.
Έχω κάνει για μένα και την οικογενεια ένα συμβόλαιο στην εθνική ασφαλιστική με ισόβιο πρόγραμμα, για την οικογένεια(4/μελης), και πληρώνουμε ετησίως 1830 ευρώ. Δεν το έχουμε χρησιμοποιήσει ως τωρα για κάποια νοσηλεία, ( κ είθε να είναι αχρειαστο!), μόνο σε κάποια έκτακτα περιστατικά των παιδιών, όπου επισκέψεις και διαγνωστικές δεν χρεωθηκαν καθόλου...
Λοιπόν ποια είναι ή γνωμη σας? Αξίζουν αυτά τα προγράμματα? Ή ασφαλιστική αποζημιώνει την κρίσιμη ώρα ή σε κρεμάει?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων, κ χρόνια πολλά σε όλους!
Να βεβαιωθείς πως όντως έχεις ισόβιο συμβόλαιο κι όχι ετησίως ανανεούμενο γιατί αν έχεις το 2ο, δεν έχει νόημα, μονομερώς σου το αλλάζουν όπως θέλουν ανά έτος.

Οι συμβεβλημένοι γιατροί των ασφαλιστικών στην πλειοψηφία τους είναι ικανοποιητικοί.
Απλά για επισκέψεις που δέχονται στο ιατρείο τους, πληρώνονται από την ασφαλιστική (τουλάχιστον 3 μήνες μετά) το ποσό των 15 ευρώ μικτά...

Κλείνοντας εκτιμώ πως για η ιχ ασφάλεια συμφέρει μόνο για περιπτώσεις ανάγκης νοσηλείας ή χειρουργείου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Chessfan

Ιδιωτική ασφάλεια υγείας. 10 Απρ 2018 10:35 #8

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Voukes έγραψε:
Να βεβαιωθείς πως όντως έχεις ισόβιο συμβόλαιο κι όχι ετησίως ανανεούμενο γιατί αν έχεις το 2ο, δεν έχει νόημα, μονομερώς σου το αλλάζουν όπως θέλουν ανά έτος.

Οι συμβεβλημένοι γιατροί των ασφαλιστικών στην πλειοψηφία τους είναι ικανοποιητικοί.
Απλά για επισκέψεις που δέχονται στο ιατρείο τους, πληρώνονται από την ασφαλιστική (τουλάχιστον 3 μήνες μετά) το ποσό των 15 ευρώ μικτά...

Κλείνοντας εκτιμώ πως για η ιχ ασφάλεια συμφέρει μόνο για περιπτώσεις ανάγκης νοσηλείας ή χειρουργείου.


Μια διευκρίνιση απλά γι αυτό που γράφεις (από όσο γνωρίζω). Δεν μπορούν να αλλάξουν μονομερώς μόνο το δικό σου συμβόλαιο, επειδή π.χ .... μυρίστηκαν ότι κάτι μπορείς να πάθεις. Αν κάνουν αλλαγές, αυτές μπορούν να αφορούν μόνο σε όλους όσους έχουν το συγκεκριμένο συμβόλαιο.
Είναι προφανές επίσης ότι αυτά τα συμβόλαια, για όσους έχουν την οικονομική δυνατότητα να τα πληρώνουν, μπορεί να αποβούν σωτήρια στην περίπτωση μιας σοβαρής ασθένειας, η αντιμετώπιση της οποίας θα απαιτούσε πανάκριβες νοσηλείες/θεραπείες (μακριά από εμάς) στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό.
Τέλος, υπάρχουν και περιπτώσεις, όπου το συμβόλαιο ετήσιας ανανέωσης, έχει κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με το ισόβιο. Π.χ. αριθμός και ύψος καλύψεων μέσα στο έτος κάλυψης.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Chessfan

Ιδιωτική ασφάλεια υγείας. 10 Απρ 2018 10:51 #9

  • Voukes
  • Το Άβαταρ του/της Voukes
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 351
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 93
  • Κάρμα: 5
batista έγραψε:

Μια διευκρίνιση απλά γι αυτό που γράφεις (από όσο γνωρίζω). Δεν μπορούν να αλλάξουν μονομερώς μόνο το δικό σου συμβόλαιο, επειδή π.χ .... μυρίστηκαν ότι κάτι μπορείς να πάθεις. Αν κάνουν αλλαγές, αυτές μπορούν να αφορούν μόνο σε όλους όσους έχουν το συγκεκριμένο συμβόλαιο.
Είναι προφανές επίσης ότι αυτά τα συμβόλαια, για όσους έχουν την οικονομική δυνατότητα να τα πληρώνουν, μπορεί να αποβούν σωτήρια στην περίπτωση μιας σοβαρής ασθένειας, η αντιμετώπιση της οποίας θα απαιτούσε πανάκριβες νοσηλείες/θεραπείες (μακριά από εμάς) στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό.
Τέλος, υπάρχουν και περιπτώσεις, όπου το συμβόλαιο ετήσιας ανανέωσης, έχει κάποια πλεονεκτήματα σε σχέση με το ισόβιο. Π.χ. αριθμός και ύψος καλύψεων μέσα στο έτος κάλυψης.
Για όλα τα ανανεούμενα σχολίασα, όχι μόνο του ανθρώπου. Πραγματικά ισόβια προγράμματα από όσο γνωρίζω έχουν μόνο δύο εταιρείες στην Ελλάδα, για την ώρα.

Όσο για τις νέες καλύψεις σε αριθμό και ύψος, αν γίνονται δωρεάν (σε συνήθως μεγάλα κέντρα) είσαι απλά ένας αύξων αριθμός εξεταζόμενου χωρίς ουσία πολλές φορές κι έλλειψη ανθρώπινου παραγοντα. Κωδικός "ξεπετά".
Εναλλακτικά, δυστυχώς εισέρχεσαι δωρεάν και εξέρχεσαι πληρώνοντας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Chessfan
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα