Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΕΚΛΟΓΕΣ

ΕΚΛΟΓΕΣ 26 Ιαν 2015 21:33 #892

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
[Αν δεν καταλαβαίνεις και τώρα γιατί είμαι κατά της εγκατάστασης του διχτιού, τι να σου πω. Κάτσε να σε πιάσουν (γιατί θα σε πιάσει και σένα το δίχτυ κάποια μέρα) και κάτσε να λες: "Εγώ είμαι υπάλληλος και δεν μπορώ να κρύψω τίποτα, οπότε καλά κάνουν και στήνουν δίχτυ για να πιάσουν τους άλλους που κρύβουν".
Γιατί αυτό λες.

Φίλτατε Σότο,

Όσο και να θεωρητικολογήσεις επί του θέματος του περιουσιολογίου και της ανάγκης ή μη δημιουργίας του, δεν με πείθεις. Και δεν με πείθεις εκτός των άλλων λόγων που έχω ήδη παραθέσει, και για έναν ακόμα σοβαρό λόγο. Δεν βρίσκεσαι (θα το είχες δηλώσει) στην θέση τη δική μου και εκατομμυρίων άλλων μισθωτών οι οποίοι σηκώνουν το συντριπτικό κομμάτι του φορολογικού βάρους τη στιγμή που πολλοί άλλοι (δεν αναφέρομαι σε εσένα, καθώς δεν σε ξέρω) περνάνε αφορολόγητοι, με πολλαπλάσια πραγματικά εισοδήματα από αυτά του μέσου μισθωτού, εκμεταλλευόμενοι την ανυπαρξία ελεγκτικών μηχανισμών και διαμαρτυρόμενοι ταυτόχρονα για το ανεπαρκές (πράγματι) κοινωνικό κράτος.

Τι μας λες ουσιαστικά; Καταπιείτε αμάσητη την κατάφορη αδικία που τρώτε μέχρι τώρα, καθίστε στ' αυγά σας, μην ζητάτε/υποστηρίζετε το περιουσιολόγιο ή τη δημιουργία άλλων ελεγκτικών μηχανισμών γιατί αυτοί που θα τους φτιάξουν, με βάση την μέχρι τώρα εμπειρία, είναι ανίκανοι, φαύλοι, απατεώνες κ.λπ. και μπορεί μέσω αυτού να σας πάρουν και "το βόδι". Σε παρακαλώ λοιπόν να μην κάνεις τον κόπο να μας υποδεικνύεις το "συμφέρον" μας, πόσο μάλλον να προσπαθείς να μας "προφυλάξεις" από μελλοντικά πρόσθετα φορολογικά δεινά. Μην ανησυχείς. Τα δικά μας εισοδήματα είναι φάτσα κάρτα όπως και όλες μας οι συναλλαγές. Δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα από εργαλεία σύγκρισης δηλωθέντος εισοδήματος και πραγματικού τρόπου διαβίωσης. Άλλοι είναι αυτοί που έχουν να φοβηθούν από την υποτυπώδη έστω εφαρμογή παρόμοιων εργαλείων. Αυτοί που αντιμετωπίζουν όπως ο διάολος το λιβάνι ακόμα και την σκέψη ότι υπάρχει έστω η παραμικρή πιθανότητα να γίνουν κάποτε αυτά και στην Ελλάδα και να κληθούν να συνεισφέρουν, επιτέλους, αυτό που τους αναλογεί.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 26 Ιαν 2015 21:36 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΚΛΟΓΕΣ 26 Ιαν 2015 21:46 #893

  • euro (kolokythas)
  • Το Άβαταρ του/της euro (kolokythas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 455
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 30
  • Κάρμα: -6 (-4)
Ο Τσιγκούνης έγραψε:
Στα αποτελέσματα του πίνακά μας δεν έχουν μπει τα λοιπά του υπουργείου.

Εμεις υπολογιζαμε για "λοιπα" που δε θα ειχαν μεσα Λαος & κιδησο.


gus έγραψε:
Η φάση είναι ότι μοιράζονται 5Μ τα κόμματα που έχουν πάνω από 1,5% και δεν μπαίνουν στη Βουλή. Α ρε προεδρε θα φας καλά τόσα χρόνια προσπαθούσες.

Εσυ θεωρεις οτι ο προεδρος τοσα χρονια προσπαθουσε για να εισπραξει κρατικη επιχορηγηση?

Γνωριζεις ομως πως εχει δηλωσει οτι η Ε.Κ. δε θα δεχτει να λαβει ουτε ευρω απο το κρατος?
Τελευταία διόρθωση: 26 Ιαν 2015 21:47 από euro (kolokythas).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΚΛΟΓΕΣ 26 Ιαν 2015 22:03 #894

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
euro έγραψε:

Γνωριζεις ομως πως εχει δηλωσει οτι η Ε.Κ. δε θα δεχτει να λαβει ουτε ευρω απο το κρατος?

Αν πραγματι το κανει - και ευγε του - θα ειναι ο δευτερος στην μεταπολιτευτικη ιστορια μετα το ΔΗΚΙ (Τσοβολας) που του δινουν λεφτα και δεν τα παιρνει.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΚΛΟΓΕΣ 26 Ιαν 2015 22:29 #895

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
www.kathimerini.gr/800811/opinion/epikai...-paixnidi-twn-lygmwn

Ολοι λέμε τα ίδια και πάντα στο ίδιο σημείο βρισκόμαστε. Είμαστε, πράγματι, θύματα. Θύματα του εαυτού μας, λάτρεις της ακινησίας.

Τώρα που έρχονται ακόμη πιο δύσκολες μέρες, ας ελπίσουμε ότι θα δούμε, επιτέλους, τις δικές μας ευθύνες για το παρελθόν, παρόν και μέλλον της χώρας. Ας ελπίσουμε ότι αυτές οι εκλογές, όποιο και αν είναι το αποτέλεσμα, θα ανοίξουν δρόμο για νέους ανθρώπους με πιο ορθολογικές αντιλήψεις και τη θέληση να πετύχουν πράγματα. Τα πρώτα σημάδια διαφαίνονται, και ας είναι ισχνά και σκόρπια. Ο ΣΥΡΙΖΑ και η Νέα Δημοκρατία, καθώς και πολλά από τα μικρότερα κόμματα, συνέχισαν να επενδύουν σε αισθήματα ανασφάλειας και σε συμπλέγματα κατωτερότητας, είτε φοβίζοντας ψηφοφόρους για ένα άγνωστο αύριο είτε κολακεύοντας την αίσθηση ότι αυτοί θα επιβάλουν τη θέλησή τους στον υπόλοιπο κόσμο. Οι διαχωριστικές γραμμές παρέμειναν αυτές του παρελθόντος, με άκαρπες κουβέντες περί Δεξιάς και Αριστεράς, όταν το μοναδικό πραγματικό μέτωπο είναι μεταξύ αυτών που πιστεύουν σε μια σύγχρονη χώρα στην ενωμένη Ευρώπη και αυτών που, ο καθένας για τους δικούς του λόγους, υπηρετούν ουτοπικά σενάρια εθνικής ή κομμουνιστικής καθαρότητας. Η σκέψη ότι ο (αριστερός) ΣΥΡΙΖΑ θα μπορούσε να κυβερνήσει με τη στήριξη των (εθνικιστών) Ανεξάρτητων Ελλήνων, ενώ θα απέρριπτε (την Κεντροαριστερά των) ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ και θα έβρισκε απέναντί του το Κομμουνιστικό Κόμμα, είναι ενδεικτικό της τρέλας που επικρατεί στο «ιδεολογικό πεδίο».

Αυτές οι εκλογές θα σπάσουν το σημερινό αδιέξοδο. Για καλό ή για κακό. Η Ν.Δ. και το ΠΑΣΟΚ έφεραν εις πέρας, στον βαθμό που μπορούσαν, το δύσκολο έργο της λιτότητας και των μεταρρυθμίσεων. Μόνο αυτά τα δύο κόμματα είχαν τη λαϊκή στήριξη για να υιοθετήσουν ένα πρόγραμμα που ακύρωνε το παρελθόν τους. Το ΠΑΣΟΚ πλήρωσε ήδη το τίμημα. Η Ν.Δ. προσπαθεί να συσπειρώσει της φιλοευρωπαϊκές δυνάμεις την ίδια ώρα που, στην εκλογική εκστρατεία, επένδυσε υπερβολικά πάνω σε ένα σκληρό συντηρητικό πυρήνα. Ο Συνασπισμός, βασικός κορμός του ΣΥΡΙΖΑ, ήταν φιλοευρωπαϊκό κόμμα· ο ΣΥΡΙΖΑ θολώνει αυτήν την πλευρά της ταυτότητάς του, επιμένοντας να ψαρεύει από παντού ψήφους αντί να κάνει τον κόπο να πείσει ότι μπορεί να φέρει την ανατροπή χωρίς να χαθούν όσα κατέκτησε η χώρα με τόσο κόπο μέσα στην Ευρώπη.

Δηλώσεις καλών προθέσεων, εάν δεν συνδυάζονται με αποτελεσματικές πολιτικές, δεν σημαίνουν τίποτα. Επειδή η οικονομική κατάσταση της χώρας και των πολιτών έχει επιδεινωθεί σε σημείο απελπιστικό, η επόμενη ημέρα των εκλογών θα μας αφήνει ένα ζωτικό ερώτημα: στηρίζουμε και αναδεικνύουμε όσους μπορούν να υπηρετήσουν τον λαό με αποτελεσματικό τρόπο, που είναι ικανοί να μιλούν με τους Ευρωπαίους ως εταίροι και να συμμετέχουν στη διαμόρφωση μιας Ευρώπης που είναι ο μόνος βιώσιμος χώρος για εμάς; Ή συνεχίζουμε την κλάψα;
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 26 Ιαν 2015 23:02 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΚΛΟΓΕΣ 26 Ιαν 2015 23:02 #896

  • euro (kolokythas)
  • Το Άβαταρ του/της euro (kolokythas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 455
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 30
  • Κάρμα: -6 (-4)
maria έγραψε:
Αν πραγματι το κανει - και ευγε του - θα ειναι ο δευτερος στην μεταπολιτευτικη ιστορια μετα το ΔΗΚΙ (Τσοβολας) που του δινουν λεφτα και δεν τα παιρνει.


O τσοβολα δωστα ολα απ οτι ξερω επαιρνε κανονικα τη κρατικη επιχορηγηση με το ΔΗΚΚΙ. Δε δεχτηκε να παρει μονο τα τελευταια λεφτα, οταν ειχε μεινει εκτος βουλης.
Θελησε μαλιστα να διαλυσει το κομμα αλλα το διατηρησαν ο Παντζας και οι αλλοι για να συνεχισιουν να κονομανε. Σημερα το ΔΗΚΚΙ ειναι μια απο τις συνιστωσες του ψειριζα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), maria (mb361)

ΕΚΛΟΓΕΣ 26 Ιαν 2015 23:12 #897

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
Πιέζοντας "Σταυροδοσία" μπορείτε να δείτε πόσους σταυρούς πήραν οι διάφοροι πολιτικοί, στις χθεσινές εκλογές.
Στη Β' Αθηνών, τα ρεζιλίκια του Καρατζαφέρη, του Λεβέντη, του Κουβέλη, του ΓΑΠ, κτλ, σηματοδοτούν τέλος εποχής!



www.skai.gr/ekloges2015/
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΚΛΟΓΕΣ 26 Ιαν 2015 23:34 #898

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
euro έγραψε:
maria έγραψε:
Αν πραγματι το κανει - και ευγε του - θα ειναι ο δευτερος στην μεταπολιτευτικη ιστορια μετα το ΔΗΚΙ (Τσοβολας) που του δινουν λεφτα και δεν τα παιρνει.


O τσοβολα δωστα ολα απ οτι ξερω επαιρνε κανονικα τη κρατικη επιχορηγηση με το ΔΗΚΚΙ. Δε δεχτηκε να παρει μονο τα τελευταια λεφτα, οταν ειχε μεινει εκτος βουλης.
Θελησε μαλιστα να διαλυσει το κομμα αλλα το διατηρησαν ο Παντζας και οι αλλοι για να συνεχισιουν να κονομανε. Σημερα το ΔΗΚΚΙ ειναι μια απο τις συνιστωσες του ψειριζα.

Σωστα τα λες.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΚΛΟΓΕΣ 27 Ιαν 2015 00:36 #899

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Καράντη Μαρία έγραψε:
Πιέζοντας "Σταυροδοσία" μπορείτε να δείτε πόσους σταυρούς πήραν οι διάφοροι πολιτικοί, στις χθεσινές εκλογές.
Στη Β' Αθηνών, τα ρεζιλίκια του Καρατζαφέρη, του Λεβέντη, του Κουβέλη, του ΓΑΠ, κτλ, σηματοδοτούν τέλος εποχής!



www.skai.gr/ekloges2015/

www.naftemporiki.gr/story/906449/ektos-b...stelexi-nd-kai-pasok

Tα απολυτως ευχαριστα νεα των εκλογων :

Γνωστά στελέχη της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ και πολλά μέλη υπουργικών συμβουλίων από τη ΝΔ μένουν εκτός της νέας Βουλής.
Από τη ΝΔ, 20 μέλη πρώην υπουργικών συμβουλίων δεν επανεκλέγονται.

Συγκεκριμένα, δεν επανεκλέγονται ο πρώην υπουργοί Εσωτερικών Γιάννης Μιχελάκης και Αργύρης Ντινόπουλος στη Β' Αθήνας, ο πρώην αναπληρωτής υπουργός Εσωτερικών Θεόφιλος Λεονταρίδης στις Σέρρες, η πρώην υφυπουργός Πολιτισμού Άντζελα Γκερέκου (που μεταπήδησε από το ΠΑΣΟΚ) στην Κέρκυρα, ο πρώην υφυπουργός Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης Μανούσος Βολουδάκης και ο πρώην υφυπουργός Δημόσιας Τάξης Χρήστος Μαρκογιαννάκης στα Χανιά, ο πρώην υφυπουργός Παιδείας Αλέξανδρος Δερμεντζόπουλος και ο πρώην υφυπουργός Εξωτερικών Άκης Γεροντόπουλος στον Έβρο, ο πρώην υπουργός Μακεδονίας- Θράκης Γιώργος Ορφανός στην Α' Θεσσαλονίκης, ο πρώην αναπληρωτής υπουργός Περιβάλλοντος Νίκος Ταγαράς στην Κορινθία, η πρώην υφυπουργός Υγείας Κατερίνα Παπακώστα στη Β' Αθηνών, ο πρώην υπουργός Υγείας Αντώνης Μπέζας στη Θεσπρωτία και η πρώην υφυπουργός Υγείας Ζέτα Μακρή στη Μαγνησία, ο πρώην υπουργός Παιδείας Κωνσταντίνος Αρβανιτόπουλος στην Α' Πειραιώς, ο πρώην υπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού Πάνος Παναγιώτοπουλος στη Β' Αθηνών, ο πρώην υφυπουργός Μεταφορών Μιχάλης Παπαδόπουλος στην Κοζάνη, ο πρώην αναπληρωτής υπουργός Οικονομικών Δάνης Τζαμτζής στην Πέλλα και ο πρώην υπουργός Δικαιοσύνης Αναστάσιος Νεράντζης στη Β' Πειραιά.
Επίσης, εκτός Βουλής μένουν η Φωτεινή Πιπιλή και ο Θανάσης Πλεύρης στην Α' Αθηνών και ο Μιχάλης Ταμήλος στα Τρίκαλα.

Από το ΠΑΣΟΚ, εκτός μένουν ο πρώην αναπληρωτής υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και στενός συνεργάτης του Ευάγγελου Βενιζέλου, Πάρης Κουκουλόπουλος στην Κοζάνη, ο πρώην υφυπουργός Εσωτερικών Γιώργος Ντόλιος στον Έβρο, ο πρώην υπουργός Περιβάλλοντος Γιάννης Μανιάτης στην Αργολίδα, ο πρώην υπουργός Μεταφορών Μιχάλης Χρυσοχοΐδης στη Β' Αθήνας και ο υφυπουργός Δημόσιας Ραδιοτηλεόρασης Παντελής Καψής στη Β' Πειραιώς.

Επικρατείας

Εκτός Βουλής μένουν, επίσης, οι Γιώργος Φλωρίδης, Παναγιώτης Ρήγας, Νίκος Μπίστης και Τέρενς Κουίκ, αφού ΠΑΣΟΚ και ΑΝΕΛ δεν κατάφεραν να εκλέξουν από το ψηφοδέλτιο Επικρατείας.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 27 Ιαν 2015 01:19 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΕΚΛΟΓΕΣ 27 Ιαν 2015 02:28 #900

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Αγαπητέ Batista,
Πρέπει να μπει μια τάξη στην κουβέντα μας (αν και παρά αυτήν, άκρη δεν θα βγει – όπως και συ θα ήθελες).
Αριθμοδοτώ λοιπόν όσα έγραψες, και θα σου απαντήσω (όσο πιο σύντομα γίνεται) επί ενός εκάστου:
.
.
.batista έγραψε:
1) Φίλτατε Σότο,

2) Όσο και να θεωρητικολογήσεις επί του θέματος του περιουσιολογίου και της ανάγκης ή μη δημιουργίας του, δεν με πείθεις.

3) Και δεν με πείθεις εκτός των άλλων λόγων που έχω ήδη παραθέσει, και για έναν ακόμα σοβαρό λόγο. Δεν βρίσκεσαι (θα το είχες δηλώσει) στην θέση τη δική μου και εκατομμυρίων άλλων μισθωτών οι οποίοι σηκώνουν το συντριπτικό κομμάτι του φορολογικού βάρους τη στιγμή που πολλοί άλλοι (δεν αναφέρομαι σε εσένα, καθώς δεν σε ξέρω) περνάνε αφορολόγητοι, με πολλαπλάσια πραγματικά εισοδήματα από αυτά του μέσου μισθωτού, εκμεταλλευόμενοι την ανυπαρξία ελεγκτικών μηχανισμών και διαμαρτυρόμενοι ταυτόχρονα για το ανεπαρκές (πράγματι) κοινωνικό κράτος.

4) Τι μας λες ουσιαστικά;

5) Καταπιείτε αμάσητη την κατάφορη αδικία που τρώτε μέχρι τώρα,

6) καθίστε στ' αυγά σας,

7) μην ζητάτε/υποστηρίζετε το περιουσιολόγιο ή τη δημιουργία άλλων ελεγκτικών μηχανισμών

8) γιατί αυτοί που θα τους φτιάξουν, με βάση την μέχρι τώρα εμπειρία, είναι ανίκανοι, φαύλοι, απατεώνες κ.λπ.

9) και μπορεί μέσω αυτού να σας πάρουν και "το βόδι".

10) Σε παρακαλώ λοιπόν να μην κάνεις τον κόπο να μας υποδεικνύεις το "συμφέρον" μας,

11) πόσο μάλλον να προσπαθείς να μας "προφυλάξεις" από μελλοντικά πρόσθετα φορολογικά δεινά.

12) Μην ανησυχείς.

13) Τα δικά μας εισοδήματα είναι φάτσα κάρτα όπως και όλες μας οι συναλλαγές.

14) Δεν έχουμε να φοβηθούμε τίποτα από εργαλεία σύγκρισης δηλωθέντος εισοδήματος και πραγματικού τρόπου διαβίωσης.

15) Άλλοι είναι αυτοί που έχουν να φοβηθούν από την υποτυπώδη έστω εφαρμογή παρόμοιων εργαλείων.

16) Αυτοί που αντιμετωπίζουν όπως ο διάολος το λιβάνι ακόμα και την σκέψη ότι υπάρχει έστω η παραμικρή πιθανότητα να γίνουν κάποτε αυτά και στην Ελλάδα και να κληθούν να συνεισφέρουν, επιτέλους, αυτό που τους αναλογεί.
.
.

1) Αγαπητέ Batista (το Σώτο με Ωμέγα, παρακαλώ).
2) Μα δεν προσδοκώ να σε πείσω. Δεν έχω να κερδίσω εγώ τίποτα απ’ αυτό. Αντίθετα, εσύ έχεις.
3) Να μην ξαναρχίσω να γράφω τα ίδια. Σου εξήγησα με χίλιους τρόπους (και θεωρητικά, και με παραδείγματα) γιατί το σκεπτικό σου είναι άκυρο. Σεβαστός ο πόνος σου, σκέψου μόνο μήπως σε αυτόν συντελεί και η (έντεχνη) παρουσίαση της εικόνας όπως την πιστεύεις να είναι, λόγω της συνεχούς προπαγάνδας αυτών που ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ να στήσουν το δίχτυ. Και εν τάξει, δεν θίγομαι προσωπικά. Ούτως ή άλλως δεν έχω δηλώσει τι είμαι, τι εισοδήματα έχω, κι αν έχω.
4) Αυτό ακριβώς που έχω γράψει. Γιατί ψάχνεις να βρεις κάτι ΠΙΣΩ από αυτό που έχω πει? Εγώ δεν προσπαθώ να «κρύψω» μέσα σε λόγια άλλες έννοιες απ’ αυτές που λέω, δεν ζητάω κανενός την ψήφο, για να χρειάζεται να το κάνω.
5) Καθόλου δεν έχω πει αυτό.
6) Βεβαίως ούτε και αυτό.
7) Να το ζητάς, αν πιστεύεις πως θα σε ωφελήσει. Εγώ αυτό που σου λέω είναι γιατί ΔΕΝ θα σε ωφελήσει (αλλά αντίθετα θα σε βλάψει).
8) Αυτά είναι όλα αλήθεια, αλλά δεν είναι αυτός ο λόγος που τέτοια ανελεύθερα μέτρα δεν πρέπει να τίθενται σε καθολική εφαρμογή.
9) Αυτό είναι σίγουρο. Γιατί αυτός είναι ο στόχος τους.
10) Ώπα! Εδώ υπερέβης τα επιτρεπόμενα. Θα λέω Ο,ΤΙ ΘΕΛΩ, ΟΠΟΥ ΘΕΛΩ, και ΟΠΟΤΕ θέλω. Διαφωνείς? Πρόθυμος είσαι να σε ακούσω. Και βεβαίως να συνεχίσουμε την κουβέντα μας. Αν όμως αισθάνεσαι την ανάγκη να επιστρατεύσεις επιχειρήματα τύπου «Όσο και να θεωρητικολογήσεις» και «μην κάνεις τον κόπο να μας υποδεικνύεις», δεν τα δέχομαι. Δεν θα με φιμώσεις εσύ, επειδή δεν σ’ αρέσουν αυτά που λέω.
11) Εγώ σου είπα τις απόψεις μου. Εσύ μπορείς να τις εκλάβεις όπως σου αρέσει: Είτε ότι προσπαθώ να σε προφυλάξω, είτε ότι προσπαθώ να φοροδιαφύγω, είτε ότι προσπαθώ να σε πιάσω κορόιδο. Αφού αποφασίσεις, ταξινόμησε τις κατάλληλα. Δεν σε υποχρεώνει κανείς (ούτε εγώ βέβαια) να τις ασπασθείς.
12) Δεν ανησυχώ. Αν ανησυχούσα για κάτι, δεν θα ήμουν εδώ να γράφω. Θα προσπαθούσα να εξαλείψω τους λόγους της ανησυχίας μου. Δεν το βρίσκεις λογικό?
Αντίθετα, διαβλέπω πως εσύ ανησυχείς. Ανησυχείς μήπως και κάτι δεν πάει όπως ακριβώς είναι η εικόνα που έχεις στο μυαλό σου (και τελικά, σου πάρουν και το βόδι).
13) Δεν αντιλέγω. Και ακριβώς επειδή είναι έτσι, κάποια στιγμή θα έρθει κάποιος και θα σου πει:
«Χμμμ....! Δηλώνεις 50k το χρόνο, και τα ξοδεύεις όπως λέει εδώ? Μάλιστα.. Τον βλέπεις αυτόν εκεί έξω που ψάχνει στα σκουπίδια? Τον βλέπεις εκείνον παραέξω που πνίγεται στο Αιγαίο προσπαθώντας να έρθει εδώ να βρει ένα πιάτο φαϊ και έχει και πνευμονία? Τον βλέπεις τον άλλον που κοιμάται στα χαρτόνια στη στοά της οδού Πραξιτέλους προσπαθώντας να ζεσταθεί? Λοιπόν: Επειδή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ εσύ να απολαμβάνεις 50k το χρόνο τρώγοντας roastbeef τρεις φορές την εβδομάδα, και ο άλλος να μην έχει στον ήλιο μοίρα, ΔΩΣΕ ΜΟΥ το 75% από τα 50k σου, και θα αναλάβω εγώ να τους τα μοιράσω».
Και αυτό είναι Η ΚΑΛΗ εκδοχή, αν πράγματι πρόκειται να τους τα μοιράσει.
Όπως όμως έχει αποδειχθεί (και σ’ αυτό δε νομίζω να έχεις αντίρρηση) αφού στα πάρει, είτε θα τα μοιράσει «στους δικούς του», είτε θα τα βάλει στην τσέπη του, είτε θα αγοράσει τρόφιμα που χαλάνε σε 3 μέρες (γιατί ακόμα και γι’ αυτή τη δουλειά είναι εντελώς ανίκανος – όπως είπες).
14) Έχεις. Έχεις ΠΑΝΤΑ να φοβηθείς από τον περιορισμό της ατομικής σου ελευθερίας. Αυτό είναι ΑΞΙΩΜΑ. Δεν συζητιέται.
15) Ναι, περίμενε. Περίμενε πως αυτό που πάει να στηθεί αφορά «τους άλλους». (*)
16) Το "«ΚΑΙ» στην Ελλάδα" είναι ανακριβές. Όπως σου εξήγησα (για τις ΗΠΑ), ΜΟΝΟ στην Ελλάδα πάει να γίνει κάτι τέτοιο. Και στη Βόρεια Κορέα βεβαίως, που γίνεται, και δουλεύει καλά όπως φαίνεται μέχρι τώρα. Αλλά μόνο εκεί. Ακόμα και η Κούβα λάκισε.

(*) Για το «αφορά τους άλλους και όχι εμένα» υπάρχει ένα κείμενο, που δεν έχει σχέσημε την εφορία βέβαια, αλλά με τον ναζισμό (και την άνοδο του από το 1933 και μετά). Σχετίζεται με αυτά που λες, αλλά θα ξεφύγουμε αν το βάλω εδώ (χώρια που πρέπει να το βρω πρώτα).

Να είσαι καλά. Και να είσαι ΠΑΝΤΑ πονηρεμένος. Προς τη σωστή κατεύθυνση όμως· όχι προς εμένα. Εννοώ: προς αυτούς που εποφθαλμιούν το βόδι σου.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": starcore
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα