Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: τα εχουν ξεπουλησει ολα

τα εχουν ξεπουλησει ολα 26 Νοε 2014 12:36 #19

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Συμφωνώ φίλε global στις παρατηρήσεις σου για τις ενστάσεις έχω και εγλω μια ενσταση ως προς το πως χρησιμοποιήθηκαν αν και μιλώντας με γνωστούς στο εξωτερικό ξέρω πως και εκει συμβαίνουν απλά εκδικάζονται άμεσα και δεν κολάνε τα έργα .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

τα εχουν ξεπουλησει ολα 26 Νοε 2014 13:04 #20

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Όπως βλέπεις, nick, είχα δίκιο χτες που σου έγραψα πως υπάρχει λαϊκή συναίνεση σε αυτό που γίνεται. Το βλέπεις και εδώ μέσα.

Ο ένας λέει πως "οι ιδιωτικοποιήσεις είναι μοχλός ανάπτυξης και οικονομικής ευημερίας", ο άλλος πως "αφού οι γερμανοί αγοράζουν, μας εμπιστεύονται", και ο άλλος βαφτίζει "προσέλκυση ξένων επενδυτών" το ότι τα λεφτά για να αγοραστούν τα ξεπουλημένα έρχονται απ' έξω.
Λες και εγώ που έχω 100 στρέμματα ελιές στο χωριό, δεν θα δεχόμουν κάποιον από το δίπλα χωριό να μου δώσει λεφτά, αν αποφάσιζα να τα πουλήσω για ποσό ίσο με το λάδι που μου βγάζουν σε 5 χρόνια. Στην καταγωγή του θα κόλωνα.

Οπότε, καλά κάνουν οι πωλητές και τα ξεπουλάνε. Βρίσκουν έδαφος και τα κάνουν.
Επίσης είχα δίκιο όταν σου έλεγα ότι η φαγωμάρα (μας) είναι για το ποιός θα πάρει τι από το μοίρασμα των πραγμάτων, όχι το μοίρασμα αυτό καθ΄ εαυτό. Ο Εμφιετζόγλου ή ο Μπόμπολας είναι καλύτερος επενδυτής? Αυτό είναι το πρόβλημα μας.
Ίδιο ακριβως με το αν καλύτερη ομάδα είναι ο ΟΣΦΠ ή ο ΜΠΑΟΚ.

Δεν υπάρχει σωτηρία, nick.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

τα εχουν ξεπουλησει ολα 26 Νοε 2014 13:41 #21

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Λοιπόν soto μας μιας και ελαιοπαραγωγός θα ηθελα να σου πω οτι για να παρεις 5 χρονια λάδι απο ένα κτήμα το λάδι δεν βγαίνει μόνο του . Πρεπει τον Νοεμβριο και τον Δεκεμβριο μολις μαζεψεις το καρπό να κόψεις τα κλαδιά τα ψιλά για να μην σε πιασει ο παγετός αν έρθει νωρίς .
Μετά το Μαρτη με το καλό μολις εχει αναπαυθεί το κτήμα να κάνεις το χοντρό το κούρεμα για να έρθει ο δέντρο στα ίσια του και να πετάξει βλαστούς και να κόψεις τα αγριελίδια . Ξέχασα οτι επισης πρπεπι μετά το μάζεμα να κάνεις και ένα σκάψιμο καλο 3 μετρα απο την ρίζα για να παρει αερα το δεντρο καθε 3 χρόνια . Μετά λοιπόν θα ρίξεις λίπασμα οταν εχει ακομα βροχες και οχι οποτε σου καπνίσει και μολις πεταξει λαιμαργα να τα κουρεψεις να μην παρει υψος πριν την ανθοφορια . Μετά θες ενα πρωτο καθαρισμα τον Μαιο να μην μαζεψεις ζιζανια και να μην εχεις απωλιες σε νερό και αλλο ενα καλο καθαρισμα το καλοκαιρι με θαμνοκοπτικό . Ενδιαμεσα θα πρεπει να βαλεις στα δεντρα αναλογα με τον πληθυσμο των εντομων και παγιδες για να μην εχεις δάκο . Μετά θες Τον Μαιο ραντισμα για να κρατηθει ο καρπος ραντισμα για να μην σε χτυπησει η σαπιοβούλα . Θες επισης αποθήκες και διαλογέα καλο να κρατας το λαδι ακι να παιρνεις τιμες το ιδιο και καδους για τις ελιές σου γιατι αλλιως θα πουλησεις το λαδι στον Ιταλο μισοτιμής τον Δεκεμβριο . Και αν εισαι και καλος παραγωγος συγχονος θα κατσεις να εμφιαλώσεις το λάδι σου να το δωσεις και θες μηχανή .
Καταλαβες και το ξερεις λοιπον δεν ερχεται απο μόνο του το λάδι . Δεν κάθεσαι .
Κανε λοιπον την παραβολή στα αεροδρόμια και εαν εχεις πεταξει που λογικα θα το εχεις κανει θα εχεις δει αεροδρομια κουρελια τουριστες στον ηλιο τα λειτουργικα να μην βγαινουν σκουπιδια παρατημενα δεξια αριστερα . Συγνωμη αλλά τα λεφτά δεν έρχονται απο μόνα τους .
Εκτος και εαν θες να επενδύσει ο λαος και να γινει απο κρατικός Λαικός αερολιμένας ΚΩ ΣΚΙΑΘΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ κτλ .
Εγώ δεν εχω μελετήσει και δεν εχω και πρόσβαση ουτε στα εσοδα ουτε στα εξοδα των μικροτερων αεροδρομιων προφανως έχεις ψάξει και εχεις βρει ποσο κοστιζαν να διατηρουνται και ποσα εσοα έφερναν . Αποσβεσεις απο ΦΠΑ θα εχεις κανει την μελέτη σου τέλος πάντων .
PS Ξέχασα στο παράδειγμα να σου πω πως ο ελαιώνας εχει ζωή δηλαδή τα πρωτα 50 χρονια -100% παραγωγή μετά -50% και πανω απο 100 έτη -30% άρα θέλει και ανανέωση καινουργια δεντρα καινουργια στρέματα να φυτέψεις και πολλές φορές και άλλη ποικιλία λαδοελιά καλαμών κτλ . :laugh: :laugh: :laugh: ;Eχει κιαλες δουλιες επισης αντι να πετας και καις τα κλαδια τα κοβεις τα συμαζεύεις τα ξεχωριζεις και κανεις φυτοχωμα απο τα ψιλα στον καταστροφεα και τα μεγαλα τα κοβεις και τα κρατας για τον αλλο χειμωνα μακρια απο τα δεντρα να μην κολησουν ασθενιες τα καλα δεντρα και ετσι και πουλας την ξυλεια σου και ανανεώνεις το εδαφος με το φυτοχωμα και δεν θες τεραστιες ποσοτητες λιπασματος αειφόρα αναπτυξη κτλ :laugh: :laugh: :laugh: . Επισης γλυτώνεις μεροκάματα και δεν επιβαρήνεις την τσέπη σου μιας και κερδιζεις και απο την πωληση των ξύλων που εχουν καλή τιμή ..... Και ξέρεις τι άλλο γίνεται με ολες αυτες τις δουλιες που σου περιεγραψα;;;; Κυκλος εργασιων πολλοι ανθρωποι δουλευουν και τα χρηματα δεν βγαινουν απο το αποθεμα αλλα απο τα κερδη την παραγωγή . Ετσι το λαδακι σου πωλείται στα 3,5 ευρώ κάθε χρόνο και οχι κοψοχρονια 2 και ετσι εχεις ενα μεσο όρο παραγωγής ας πουμε 10.000 κιλά και οχι την μια 20000 κιλά την αλλη 1000 την παραλλη μηδεν και την αλλη παλι 4000 κιλά .
Καντα αναγωγή στα αεροδρομια με τιμες αφιξεις μισθους δαπανες κοστος εργαζομενους κυκλο χρηματων . Τα ξερεις πολυ καλά ολα αυτά .
Τελευταία διόρθωση: 26 Νοε 2014 13:54 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

τα εχουν ξεπουλησει ολα 26 Νοε 2014 13:44 #22

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Όλα είναι σχετικά.
Αν σε 2-3-5 χρόνια διαπιστώσουμε ότι τα περιφερειακά αεροδρόμια από τριτοκοσμικά που είναι σήμερα (δεν πιστεύω να αμφιβάλλει κανείς για αυτό) έχουν εκσυγχρονιστεί κι έχουν πλησιάσει τα standard των σύγχρονων αεροδρομίων του εξωτερικού τότε καλώς πουλήθηκαν/παραχωρήθηκαν.
Αν όμως παραμείνει η ίδια κατάσταση ως έχει και επιπλέον επιβαρυνθούν τα εισιτήρια τότε δικαίως θα μπορούμε να μιλάμε για ξεπούλημα και βόλεμα των ημετέρων επιχειρηματιών.
Αλλά το να παραμείνουν ως έχουν και να μην προσπαθήσουμε έστω να κάνουμε κάτι για να τα βελτιώσουμε είναι απλά αστείο. Για το τίμημα δεν μπορώ να έχω άποψη, αλλά ο διαγωνισμός ήταν ανοικτός και διεθνής, μπορούσε να συμμετάσχει όποιος ήθελε (από Ελλάδα και Εξωτερικό) και με όποιο τίμημα έκρινε συμφέρον.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

τα εχουν ξεπουλησει ολα 26 Νοε 2014 14:45 #23

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Κατ' αρχάς, Σταμάτη, μην παίρνεις τα θέματα προσωπικά.
Δεν έχω 100 στρ. ελιές, σχήμα παραλληλισμού ήταν, για να γίνει κατανοητή η αναλογία τιμημάτων με δυνατότητα εκμετάλλευσης.
(Αν θες να το πάμε επί προσωπικού, 10 ρίζες έχω, αλλά δεν τις μαζεύω. Τελευταία φορά που μαζεύτηκαν (πριν 15-16 χρόνια) έβγαλαν 450 κιλα καρπό, ο οποίος μου έδωσε 52 κιλά λάδι. Επειδή τα μελετάω αυτά, σε πληροφορώ πως το λάδι αυτό κόστισε x5 από όσο αν θα το αγόραζα απ' το supermarket - και δεν το ξαναέκανα). Οι ελιές πέφτουν χάμω και τις τρώνε οι αρουραίοι.
Αυτό όμως ΔΕΝ σημαίνει πως θα τις πουλήσω για καυσόξυλα.
Γιατί με κάτι τέτοιο παραλληλίζω εγώ τις "ιδιωτικοποιήσεις" (όχι όλες, τις περισσότερες όμως) που γίνονται, και βέβαια υπάρχουν πάρα πολλές λέξεις που επιστρατεύονται για να μην αποκαλούνται τα πράγματα με το όνομα τους: Ξεπουλιώνται περιουσιακά στοιχεία για άντληση χρημάτων "από την αγορά". Πρόσεξε: (ΞΕ)ΠΟΥΛΙΩΝΤΑΙ ΕΤΟΙΜΑ (υπάρχοντα) περιουσιακά στοιχεία, δεν δεσμεύεται πλούτος (των επενδυτών) για να κατασκευαστούν νέα περιουσιακά στοιχεία.

Κατά δεύτερον (τα έχω ξαναγράψει), κάπου με ενοχλεί αυτή η ενέργεια/απόφαση των "διαχειριστών" της περιουσίας μου. Γιατί βλέπεις, εγώ θεωρώ όλες τις επιχειρήσεις ιδιοκτησίας του κράτους και σαν ΔΙΚΗ ΜΟΥ περιουσία.
Παλιά, η Αγροτική Τράπεζα (για παράδειγμα) ήταν: Μετοχή μία, κάτοχος το Ελληνικό Δημόσιο.
Αυτό ισοδυναμεί με το: Μετοχές 10.000.000, κάτοχοι μια μετοχή κάθε Έλληνας.
Τις πούλησαν αυτές τις μετοχές (μεταξύ των οποίων και τη δικιά μου μετοχή). Και μάλιστα κάποιοι λένε πως δεν τις πούλησαν, αλλά τις χάρισαν σε κάποιον Σάλλα.

Ξέρεις με τι ισοδυναμεί αυτό?
Με το εξής:
Επειδή δεν μπορώ να ασχοληθώ με τις ελιές μου, φωνάζω ένα μαλάκα και του λέω:
Διαχειρίσου τις 10 ελιές, και μοιραζόμαστε το έσοδο. Αυτός, επειδή δεν βγαίνει η δουλειά, αποφασίζει να πουλήσει τις ελιές για ξύλα. Αυτό νομίζω πως γίνεται, και αυτό ΔΕΝ Μ' ΑΡΕΣΕΙ. Του είπα (συμφωνήσαμε) να ασχοληθεί με τις ελιές, όχι να τις πουλήσει για ξύλο. Αυτός τις πουλάει.

Όπως η Αγροτική, το ίδιο είναι (ήταν) και η ΔΕΗ, και η ΠΥΡΚΑΛ, και η ΕΑΒ, και δεν ξέρω και ποιες άλλες επιχειρήσεις. Δεν αντιλέγω πως οι συνθήκες αλλάζουν, και οι επιχειρήσεις πρέπει να προσαρμόζονται στις νέες συνθήκες· π.χ. ο ΟΤΕ της δεκαετίας του 1980 δεν μπορεί να έχει σχέση με τον ΟΤΕ της δεκαετίας 2010, γιατί στα θέματα επικοινωνίας έχουν έρθει τα πάνω-κάτω από την τεχνολογία. Η ΕΑΒ δεν μπορεί να φτιάνει ντακότες, γιατί ντακότες δεν υπάρχουν πια· πρέπει να φτιάνει τζετ. Ναι, ίσως οι αλλαγές να φτάνουν και μέχρι το κλείσιμο μερικών εξ αυτών. Αλλά έτσι, αβέρτα-κουβέρτα, ό,τι πουλιέται να το πουλάμε μπιρ-παρά, δεν μ' αρέσει.

Δεν ξέρω για το αεροδρόμιο της Αλεξανδρούπολης, αλλά του Μάλεμε (για παράδειγμα) στο φινάλε, ξέρω πως πολλοί πατριώτες μας έδωσαν μέχρι και τη ζωή τους, για να μην το πάρουν στα χέρια τους οι αλεξιπτωτιστές γερμανοί.
Ε, τώρα το παίρνουν οι επενδυτές γερμανοί.
Και μάλιστα από εκπροσώπους μου (εμού, του ιδιοκτήτη) που ΔΕΝ μου είπαν πως θα το πουλήσουν.

Και ΔΕΝ μ' αρέσει. Αυτό λέω.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

τα εχουν ξεπουλησει ολα 26 Νοε 2014 15:01 #24

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
soto51 έγραψε:

Δεν ξέρω για το αεροδρόμιο της Αλεξανδρούπολης, αλλά του Μάλεμε (για παράδειγμα) στο φινάλε, ξέρω πως πολλοί πατριώτες μας έδωσαν μέχρι και τη ζωή τους, για να μην το πάρουν στα χέρια τους οι αλεξιπτωτιστές γερμανοί.
Ε, τώρα το παίρνουν οι επενδυτές γερμανοί.
Και μάλιστα από εκπροσώπους μου (εμού, του ιδιοκτήτη) που ΔΕΝ μου είπαν πως θα το πουλήσουν.

Και ΔΕΝ μ' αρέσει. Αυτό λέω.

Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, αλλά στη σύμβαση είναι το αεροδρόμιο Δασκαλογιάννης (CHQ) των Χανίων κι όχι το Μάλεμε.
Το Μάλεμε δεν λειτουργεί εδώ και δεκαετίες ως επιβατικό αεροδρόμιο και χρησιμοποιείται ελάχιστα από την Πολεμική Αεροπορία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

τα εχουν ξεπουλησει ολα 26 Νοε 2014 15:08 #25

  • nick (nick6)
  • Το Άβαταρ του/της nick (nick6)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 183
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: -2
sotoμε καλυψες απολυτα..παντως αυτο που λενε μερικοι οτι ο διαγωνισμος ειναι ανοιχτος να ερθουν κι αλλοι διαγωνιζομενοι δεν ισχυει..αφου ξερουν οι επενδυτες τι γινεται στην ελλαδα..παραδειγμα το ελληνικο οπου αλλαζαν τους ορους και πιο προσφατο παραδειγμα το ιπποδρομιακο στοιχημα...οπου ενω ο μονος ενδιαφερομενος ηταν η ιντραλοτ με ενα τιμημα οπως ειπαν τα 5,2 εκατομμυρια ευρω, την τελευταια μερα εμφανιζεται αλλη εταιρια με τιμημα 40 εκατομμυρια ευρω, ακυρωνεται ο διαγωνισμος αλλαζει ορος που ελεγε οτι αυτος που θα το επαιρνε επρεπε να εχει αναλογη εμπειρια απο ιπποδρομους και τελικα πηγε στη δευτερη εταιρια...και μετα η ιντραλοτ εκανε ενστασεις..εαν δεν εμφανιζοταν αλλος θα μιλαγατε ολοι για καλο τιμημα τα 5,2 εκατομμυρια ευρω και μετα που εμφανιστηκε αλλος αλλαξαν τους ορους και εδωσε φυσικα πολυ περισσοτερα χρηματα...και στη μια και στην αλλη περιπτωση αυτα τα πραματα δεν ειναι σοβαρα και οι διεθνεις επενδυτες βλεπουν τι γινεται...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

τα εχουν ξεπουλησει ολα 26 Νοε 2014 15:19 #26

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Filoxrimatos έγραψε:
Διόρθωσε με αν κάνω λάθος, αλλά στη σύμβαση είναι το αεροδρόμιο Δασκαλογιάννης (CHQ) των Χανίων κι όχι το Μάλεμε.
Το Μάλεμε δεν λειτουργεί εδώ και δεκαετίες ως επιβατικό αεροδρόμιο και χρησιμοποιείται ελάχιστα από την Πολεμική Αεροπορία.
Δεν κάνεις λάθος, πράγματι δεν πουλιέται το Μάλεμε, αλλά των Χανίων.
Αλλά τι σημασία έχει?
Η ουσία όσων έγραψα δεν αλλάζει.

Nick, ψάχνεις τους τύπους και τη μεθόδευση, και όχι την ουσία.
Στ' αρχίδια μου ποια εταιρεία θα πάρει τα ασημικά. Προφανώς θα τα πάρει όποιος "τάξει" τα περισσότερα σ' αυτούς που πρέπει.

Η ουσία είναι ότι κακώς πουλιούνται τα ασημικά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

τα εχουν ξεπουλησει ολα 26 Νοε 2014 15:21 #27

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Δεν ειναι προσωπικά οσα λέω στο παραδειγμα απαντησα .
Δεν το πουλανε για καυσοξυλα το παραχωρουν με ριτρες για επενδυσεις και με τιμημα 4 φορες πανω απο την αποτιμηση
Τα τελη τα εχουν στα 12,7 τωρα και 22 στο εκτος Ε.Ε τα πανε στα 13 και κλιμακωτά μετα το 2024 τα ρισχνουν στα 3 ευρω . 300 μυρια αρχικες επενδυσεις και 1,4 συνολικες εχουν υπογραψει .
Τωρα τα υπόλοιπα περι μαλεμε κτλ τι να πω βρε soto καλά ειναι αλλά για την ιστορια αλλιώς ας μεινουμε λευκορωσια να τα κραταμε μονοι μας να πεταμε με ντακοτες μονοι μας . Ειναι σκληρο το ξερω αλλα μονοι μας ειχαμε την διαχειρηση και τα διαλυσαμε ολα .
Τωρα πως εσυ ενας υπερμαχος ακρα φιλελευθερος που θες μειωση του δημοσιου δεν θες 1,22 στο χερι 330 επενδυσεις 30 το χρονο καταργηση του σπατόσημου και συνολικα στα ταμεια πανω απο 5 δις και καινουργιος θεσεις εργασιας που δεν θα τις πληρωνουμε οι φορολογουμενοι δεν το καταλαβαινω . Τις ενστασεις μας τις εχουμε ολοι αλλα επειδη μπουχτησα απο συμβασεις κρατικες πχ στα καφε των αεροδρομιων ενας καφες της πλακας να πωλειται 5 ευρω για να βαλει στην τσεπη ο καθες κρατικοδιαιτος υπαλληλος την μιζα και το αεροδρομιο να ειναι αθλιο ας δοκιμασουμε και 2ο μικρα ελ βελ . Δεν θα τα πληρωσουμε εμεις .
Για εμενα αυτοι που πολεμησαν στο Μαλεμε δεν νομιζω να κοιταγαν εαν ο αλεξιπτωτηστης ηταν Γερμανος ουγγρος Ρωσος Αμερικανος ΟΠΟΙΟΣ και να ηταν θα τον εριχναν γιατι ερχοταν απροσκλητος κατακτητης εδω δεν ειναι κατακτητες δουλιες θελουνε να κανουν και θεσεις εργασιας .
Αρα ναι θα συντηριθουν και θα κατασκλευαστουν νερα περουσιακα στοιχεια φιλε soto δεν θα ξεπουληθει τιποτα ετοιμο . Αρα μαλλον συμφωνεις . Καλο μεσημερι πρεπει να ασχοληθω λιγο με το εργοστασιο που μας ξεπουλησαν οι ντοπιοι ιθαγενεις βουλγαροι πριν 20 χρονια και εχει ανακατασκευαστει εκ νεου δινει μισθουν 850 ευρω σε χωρα με 250 ευρω μισθο και εχει προσθέσει 800 νεες θεσεις δουλειας και εχει χτήσει 3 σχολεια 40 χλμ δρομων και εχει γύρω του 30 μικρα καταστηματα απο περιπτερα καφε φουρνους μαρκετ βουλκανιζατερ βενζιναδικα τραπεζες κτλ .
Ξερεις στην περιοχη που ειμαι ηταν η εδρα ενος απο τα τρια μακεδονικα κομιτατα που πολεμουσαν με τους Ελληνες και ξερεις τι εστι κομιτατζης πλεον στις εκλογες το κομμα που εκπροσωπει αυτους τους εθνικιστες παιρνει 0,4% . Ξερεις γιατί; Ηρθαν αυτοι οι κακοι βυζαντινοι και τους πηραν τα διαλυμενα σοβιετικα εργοστασια και ενω ειχαν 2 θανατους καθε χρονο μεσο ορο πλεον εχουν 1 στα 10 μακαβριο αλλα αληθινο . Στην ιδιια αυτη περιοχη ειχαμε θνησιμοτητα απο πνευμονολογικες ασθενιες καρκινους πνευμονων κτλ 10% πλεον ειναι στο 2% . Οι υπαναπτυκτοι λοιπον βαλκανιοι ιθαγενεις βουλγαροι ΠΡΙΝ ΑΠΟ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΞΕΠΟΥΛΗΣΑΝ ΟΛΑ . Δεν πήραν σε αναλογια ουτε το 1/10 απο οσα χρηματα περνει η Ελλαδα τωρα . Ειχαν ανεργια στο 47% ξερεις πσοσ εχουν τωρα εδώ;; 2,3% .
Ξερεις τι χρεος εχει η χωρα αυτή; 18,7% τι δημοσιο τομεα; 10% Ρυθμο αυξησης αποταμιευσεων;;; 5% του ΑΕΠ το ετος . Και μιλαμε για χωρα με κοινωνικες ανισοτητες για χωρα με περιφεριακες και εθνικες ανισοτητες κατεστραμενη . Αυτο δεν θες και εσυ ως ακραιος φιλελευθερος να μειωθει το κρατος στο μισο ε πως θα γινει η δουλεια;;;; Υποψην εγώ ειμαι κουμουνι και μαλιστα φανατικό πλέον μετά ΣΥΡΙΖΑ .Πιστευω πολύ σοβαρά πλέον οτι για να στρώσουν τα πράγματα στην Ελλάδα χρειάζεται στην Ελλάδα ένας Κουτσουμπας γραφειοκράτης παλιοκομματικός για να στρώσουν λίγο οι πωποι κάποιων πλουσιο αριστερών ντεμεκ να δουν τι εστι πεινα και τι θα πει σοσιαλισμος . Αφου δεν πέρνουμε απο λόγια μια πλεον διεξοδος υπάρχει ... Καλημέρες .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα