Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε μετοχές Αμερικής

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 02 Φεβ 2015 03:41 #64

  • Gefa
  • Το Άβαταρ του/της Gefa
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 21
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 14
  • Κάρμα: 2
Λοιπόν άκου πως το καταλαβαίνω εγώ αυτό με τα μερίσματα... καταρχήν είναι μόνο στο custody account, στο απλό είναι χωρίς χρέωση αλλά εκεί έχεις άλλα θεματάκια εκεί!

Παράδειγμα: Η εταιρία Χ κόβει μέρισμα 0.50 ευρώ ανά μετοχή:

Περίπτωση 1: Έχεις 400 μετοχές, άρα η degiro πρέπει να "υπολογίσει¨ το μέρισμα σου και το βρίσκει στα 200 ευρώ.
Έτσι σε χρεώνει 1 ευρώ + 3/100 * 200 = 1+ 6 = 7 ευρώ!
Η χρέωση είναι μικρότερη από το μέγιστο 10% άρα όλα καλά και τέλος!

Περίπτωση 2: Έχεις μόνο 10 μετοχές, άρα σου υπολογίζεται μέρισμα 5 ευρώ:
Σε χρεώνει τότε 1 + 3/100 * 50 = 1 + 0.15 = 1.15 ευρώ.
Ωστόσο αυτό είναι πάνω από το 10% του μερίσματος... άρα υποθέτω αλλάζει και σε χρεώνει 10% του 5 = 0.5 ευρώ!


Εγώ πιστεύω ότι κάτι τέτοιο εννοούν! Όντως είναι λίγο τσουχτερό το 3% αλλά τουλάχιστον αν σου έρχονται μερίσματα πάνω από 20 ευρώ τη φορά, τότε μένει στο 3% και δεν ανεβαίνει μέχρι 10%.
Το άλλο που μπορείς να σκεφτείς είναι ότι έχουμε 10% φόρο στα μερίσματα, άρα πάει 13% με την χρέωση. Άλλες χώρες έχουν 20-30% από την αρχή!

Εγώ βέβαια σκέφτομαι να κρατάω στην Degiro accumulative ETFs που δε δίνουν μέρισμα και απλά το επαναεπενδύουν μέσα στο ETF, έτσι γλιτώνω και τη χρέωση και τη φορολογία. Αλλά το σκέφτομαι ακόμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μενέλαος

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 02 Φεβ 2015 06:13 #65

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Για την ντεγκιρο εχω διαβασει τα χειροτερα αλλα και εγω που ειμαι Σαξομπανκ παρολιγον να διαλυθει με το ελβετικο φραγκο.

www.amsterdamtrader.com/2014/10/9-things...te-about-degiro.html
Τελευταία διόρθωση: 02 Φεβ 2015 06:15 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μενέλαος

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 02 Φεβ 2015 18:28 #66

  • y (t8)
  • Το Άβαταρ του/της y (t8)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 244
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4
Μενέλαος έγραψε:
Ευχαριστώ πολύ αγαπητέ y. Θα είχε ενδιαφέρον για τι ποσά μετατροπής έκανες τη σύγκριση με ελληνικές τράπεζες (ποιο ήταν το μεγαλύτερο ποσό που μετέτρεψες), αλλά δεν το ρωτάω από λόγους διακριτικότητας. Το όριο από το οποίο και πάνω μπορείς να μετατρέψεις σε τιμή fixing και όχι σε τιμή αγοράς ή πώλησης είναι στην Ελλάδα τα 10.000 δολάρια.

Τα ποσά ήταν πάντα κάτω από 10000€ και η τιμή που έδινε η degiro ήταν σχεδόν fixing. Σε αντίθεση με τις ελληνικές τράπεζες...

Για τα μερίσματα, δεν το έχω αντιμετωπίσει ακόμα και δεν ξέρω να σου πω :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Μενέλαος

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 02 Φεβ 2015 18:29 #67

  • y (t8)
  • Το Άβαταρ του/της y (t8)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 244
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 78
  • Κάρμα: 4
starmaker έγραψε:
Για την ντεγκιρο εχω διαβασει τα χειροτερα αλλα και εγω που ειμαι Σαξομπανκ παρολιγον να διαλυθει με το ελβετικο φραγκο.

www.amsterdamtrader.com/2014/10/9-things...te-about-degiro.html

Έχεις βρει κάτι άλλο εκτός από αυτό το blog; Γιατί τα περισσότερα από αυτά που αναφέρονται εκεί είναι υποκειμενικά...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 02 Φεβ 2015 22:16 #68

  • Μενέλαος
  • Το Άβαταρ του/της Μενέλαος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: 5 (2)
Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράψατε Gefa και y. Κι εσύ starmaker για το blog που παρέπεμψες. Όπως αντιλαμβάνομαι η Degiro (ξεκινώντας με την αρχή ότι επιλέγομε πάντα το custody προφίλ) είναι ασύμφορη γι’ αυτούς που εισπράττουν υψηλά μερίσματα. Επίσης έχετε ξεκαθαρίσει τι συμβαίνει με την παρακράτηση φόρου στα μερίσματα; Τι μας παρακρατεί στην πηγή ως φόρο η Degiro; Το 10% που ισχύει στην Ελλάδα, το 15% που εφαρμόζεται στην Ολλανδία ή το 30% που ισχύει στην Αμερική; Είδα στο άρθρο ότι μεταφέρθηκε από την ABN AMRO στην Morgan Stanley, με αποτέλεσμα να παρακρατεί 30%! Ισχύει;
Τέλος η αποζημίωση από το αντίστοιχο ταμείο αποζημιώσεων της Ολλανδίας για απώλεια χρημάτων ή τίτλων, σας το θυμίζω, αν και το ξέρετε, είναι 20.000 € ανά επενδυτή, ενώ μπορείς να ανοίξεις κοινό λογαριασμό (έτσι τουλάχιστον διάβασα στην ιστοσελίδα).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 03 Φεβ 2015 04:07 #69

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
y έγραψε:
starmaker έγραψε:
Για την ντεγκιρο εχω διαβασει τα χειροτερα αλλα και εγω που ειμαι Σαξομπανκ παρολιγον να διαλυθει με το ελβετικο φραγκο.

www.amsterdamtrader.com/2014/10/9-things...te-about-degiro.html

Έχεις βρει κάτι άλλο εκτός από αυτό το blog; Γιατί τα περισσότερα από αυτά που αναφέρονται εκεί είναι υποκειμενικά...

Κοιτα σχεδον ολα αυτα που λεει στο εξειδικευμενο μπλογκ δεν ειναι υποκειμενικα και ο καθενας μπορει να τα ελεγξει (πχ αδυνατον να αλλαξεις κωδικο, δεν υπαρχει επιβεβαιωση συναλλαγης, απουσια mobile εφαρμογης, ανενεργο τουιτερ κ.α.) Πως λοιπον ειναι υποκειμενικα; ή για την ωρα αυτα ισχυουν ή ο τυπος λεει ψεμματα και αρα πρεπει να μηνυθει απο την ντεγκιρο για διασπορα ψευδων ειδησεων.

Απο την αλλη θα ηθελα να επισημανω οτι δεν ειμαι κατα της ντεγκυρο αλλα υπερ υπο την εννοια οτι τετοιες προσπαθειες αν επιτυχουν αποτελουν την αποθεωση της ελευθερης οικονομιας του πραγματικου ανταγωνισμου και θα ριξουν τις τιμες και στα υπολοιπα χρηματοπιστωτικα ιδρυματα. Απλα οι καιροι ειναι πονηροι και η ντεγκυρο ειναι μια πολυ νεα εταιρεια που πρεπει να δοκιμαστει ωστε να μην εχουμε τις υπηρεσιες τυπου airfasttickets. Φυσικα εδω παιζουμε με χοντρα χρηματα και καλο ειναι να βαλει ενα ποσο στα ορια των εγγυησεων προστασιας κεφαλαιου.

Προσωπικα παροτι που ειμαι πελατης στην Saxobank, μια επενδυτικη τραπεζα με την λογικη της χρηματιστηριακης που φημιζεται για την ποιοτητα της (φυσικα υπαρχουν πολλες ευλογες καταγγελιες και για την saxobank), εχω να επισημανω παρα πολλα αρνητικα ενω θεωρω πολυ υψηλο το κοστος για το ελληνικο ΧΑ και αλλα πολλα. Μακαρι η ντεγκιρο να ειναι πραγματικη.

Για την ωρα σκοπευω να βαλω ενα ποσο που να καλυπτεται απο την εγγυηση προστασιας κεφαλαιου και να την δοκιμασω στην πραξη. Μεχρι τοτε και με αυτες τις τιμες που διαφημιζει μονο επιφυλαξεις μπορει να εχω. Τελος επειδη ειδα πολλους να επικαλουνται δημοσιευματα του euro2day και capital. Μα αυτα επικαλειται και η ιδια η ντεγκυρο στον ιστοτοπο της για τον απλο λογο οτι αυτα ειναι διαφημιστικά με την μορφη ρεπορταζ/αρθρου ή οπως η Τσαπανιδου ή καποιος ηθοποιος ντυμενος ιατρος να επικαλειται ερευνες κοκ. Θυμιζω στο κοινο οτι στους ιδιους ιστοτοπους εταιρειες οπως η Μπιμπας προβαλλονται ως αξιοσεβαστοι ομιλοι επενδυσεων

www.euro2day.gr/news/enterprises/122/art.../777654/Article.aspx

www.capital.gr/Articles.asp?id=1945973
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 20 Μαρ 2015 12:57 #70

  • giorgos (giorgos1980)
  • Το Άβαταρ του/της giorgos (giorgos1980)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Μία απορία σχετικά με την degiro.

Κάνοντας εγγραφή στο degiro.gr και αγοράζοντας μετοχές από το Ελληνικό χρηματιστήριο αυτόματα σου ανοίγουν και μερίδα Σ.Α.Τ. (ή πρέπει να δηλώσεις αν ήδη έχεις) οπότε οι μετοχές είναι στο όνομά σου ή ανήκουν στην degiro;

Αν ισχύει το δεύτερο τότε σε περίπτωση που "εξαφανιστεί" η degiro χάνεις και εσύ το κεφάλαιό σου;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 04 Οκτ 2015 18:44 #71

  • GioBeth (crameil)
  • Το Άβαταρ του/της GioBeth (crameil)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Πιστεύω οτι το ελληνικό χρηματιστήριο είναι της πλάκας, παιχνιδάκι των λίγων , και έχω χάσει αρκετά χρήματα από ελληνικές μετοχές γιαυτό κατέφυγα στις ξένες αγορές Αγγλία και Αμερική .
είμαι πελάτης της degiro από Δεκέμβριο 2014 και μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα οι μετοχές αγοράζονται και τα μερίσματα τα εισπράττω κανονικά. ο φόρος των μερισμάτων είναι μειωμένος σε σχέση με της Αμερικής και αυτό είναι το καλύτερο γιατί η επένδυση μου δεν ξεπερνάει τα 5000E . υπάρχει το θέμα του τύπου λογαριασμού αλλά σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει μεγάλο ρίσκο .
Αν και οι τιμές των μετοχών έχουν αυξηθεί, κερδίζω από την ισοτιμία ευρώ δολαρίου (βέβαια εκεί υπάρχουν σκαμπανεβάσματα από μέρα σε μέρα) .
Το χαρτοφυλάκιο μου αποτελείται από 25% μετοχές value( GE,AAPL,BRK-B) ,25% μετοχές growth(NFLX,AMZN,FB) ,25% ETFs spdr, 25% (closed-end fund-ETFs μηνιαίας απόδοσης μερισμάτων )
Για να καταλάβετε ,σε μερικές εταιρείες έχω μονοψήφιο αριθμό μετοχών . Είναι χρήματα που αν χαθούν δεν θα καταστραφώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 04 Οκτ 2015 21:58 #72

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
GioBeth (crameil) έγραψε:
Πιστεύω οτι το ελληνικό χρηματιστήριο είναι της πλάκας, παιχνιδάκι των λίγων , και έχω χάσει αρκετά χρήματα από ελληνικές μετοχές γιαυτό κατέφυγα στις ξένες αγορές Αγγλία και Αμερική .
είμαι πελάτης της degiro από Δεκέμβριο 2014 και μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα οι μετοχές αγοράζονται και τα μερίσματα τα εισπράττω κανονικά. ο φόρος των μερισμάτων είναι μειωμένος σε σχέση με της Αμερικής και αυτό είναι το καλύτερο γιατί η επένδυση μου δεν ξεπερνάει τα 5000E . υπάρχει το θέμα του τύπου λογαριασμού αλλά σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχει μεγάλο ρίσκο .
Αν και οι τιμές των μετοχών έχουν αυξηθεί, κερδίζω από την ισοτιμία ευρώ δολαρίου (βέβαια εκεί υπάρχουν σκαμπανεβάσματα από μέρα σε μέρα) .
Το χαρτοφυλάκιο μου αποτελείται από 25% μετοχές value( GE,AAPL,BRK-B) ,25% μετοχές growth(NFLX,AMZN,FB) ,25% ETFs spdr, 25% (closed-end fund-ETFs μηνιαίας απόδοσης μερισμάτων )
Για να καταλάβετε ,σε μερικές εταιρείες έχω μονοψήφιο αριθμό μετοχών . Είναι χρήματα που αν χαθούν δεν θα καταστραφώ.

Πολύ καλή σκέψη..

Κ εγώ σκεφτόμουν να επενδύσω εκεί, μέχρι που με πρόλαβαν τα c.c..

Τώρα, ο μόνος τρόπος να το κάνω, είναι μέσω της De Giro..

Κάνω λάθος;
Τα κέρδη που έχεις, προέρχονται, κυρίως απο τα ETF's;

Όταν λες πως υπάρχει θέμα με τον τύπο του λογαριασμού, τι εννοείς;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα