Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε μετοχές Αμερικής

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 05 Οκτ 2015 15:35 #73

  • GioBeth (crameil)
  • Το Άβαταρ του/της GioBeth (crameil)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Τα κέρδη προέρχονται από μερίσματα των closed-end , etfs και των μετοχών , κέρδη βγάζεις και από την αύξηση των τιμών τους.
Είμαι fan των ETFs με μηνιαία απόδοση μερισμάτων. όσο για την degiro υπάρχουν τύποι λογαριασμών Βasic, active, pro που έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά . Το παρακάτω αρχείο δείχνει τις διαφορές μεταξύ των διάφορων λογαριασμών δες τον custody με τον basic.

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: degiro.pdf
Μέγεθος αρχείου: 273 KB
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 07 Νοε 2015 14:44 #74

  • Μενέλαος
  • Το Άβαταρ του/της Μενέλαος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: 5 (2)
Έχω διαβάσει τις δημοσιεύσεις και πραγματικά έχετε γράψει εδώ αξιόλογοι άνθρωποι που το έχετε ψάξει το θέμα. Μπορεί να μου απαντήσει κανείς και ιδιαίτερα όσοι από εσάς έχετε χρησιμοποιήσει την Interactive Brokers κατευθείαν από το εξωτερικό, χωρίς μεσάζοντες ελληνικές χρηματιστηριακές, στο κάτωθι ερώτημα:

Όπως θα γνωρίζετε η Αγγλία δεν παρακρατά φόρο μερισμάτων στην πηγή, στις μετοχές που διαπραγματεύονται στα δικά της χρηματιστήρια (πλην των REITS που υπάρχει ειδικό καθεστώς). Το γνωρίζω άλλωστε και από προσωπική εμπειρία χρήσης πάνω από μίας χρηματιστηριακών στο UK.

Περαιτέρω άλλες χώρες παρακρατούν ένα συντελεστή χαμηλότερο από αυτόν του 30% που ισχύει που ισχύει στην Αμερική.

Απευθύνθηκα στην Interactive Brokers, προκειμένω να ανοίξω ένα λογαριαμό μαζί τους. Αναγκαστικά αυτό γίνεται στους Interactive Brokers Ηνωμένου Βασιλείου (IB UK) επειδή θεωρούμαι Ευρωπαίος κάτοικος. Η θυγατρική όμως του Ηνωμένου Βασιλείου παραμένει αμερικανική εταιρεία, με όλα τα πλεονεκτήματα του υψηλού εγγυημένου κεφαλαίου ανά επενδυτή των 500,000 από το SIPC, (περιλαμβανομένων μετρητών μέχρι 250,000 δολαρίων), που στην Αγγλία δεν υπάρχει. Έτσι με ενημέρωσαν.

Ποιο είναι το πρόβλημα: Μου λένε ότι και στα μερίσματα από αγγλικές μετοχές μου, θα μου παρακρατούν στην πηγή τον αμερικανικό φόρο (withholding tax) 30%, έναντι Ο% αν είχα μια γνήσια αγγλική χρηματιστηριακή. Επίσης σε περιπτώσεως χωρών οι οποίες παρακρατούν λιγότερο φόρο μερισμάτων, θα μου κρατούν κι εκεί 30%. Ακόμα και στους τόκους εταιρικών ομολόγων που διαπραγματεύονται στο χρηματιστήριο του Λουξεμβούργου και για τα οποία εδώ στις ελληνικές τράπεζες παρακρατούν φόρο τόκων 15%, εκεί λέει θα μου παρακρατούν 30%.

Από την εμπειρία που έχετε στη συγκεκριμένη χρηματιστηριακή, μπορείτε να μου πείτε αν εφαρμόζεται σε σας κάτι τέτοιο; Θα με υποχρεώνατε. Είχατε εμπειρία με είσπραξη - φορολόγηση βρετανικών ή ευρωπαϊκών μερισμάτων από την IB;

Δηλ. είμαι υποχρεωμένος να επιλέξω μια αγγλική χρηματιστηριακή, με όλα τα μειονεκτήματα που αυτή έχει με χίλια παρακάλια να με δεχτεί (γιατί οι περισσότερες δε δέχονται non-UK residents), επειδή οι Interactive Brokers φορολογούν στην πηγή οτιδήποτε;

Ευχαριστώ
Μενέλαος
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 07 Νοε 2015 15:06 #75

  • Μενέλαος
  • Το Άβαταρ του/της Μενέλαος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: 5 (2)
Επίσης,
φίλε GioBeth (crameil), τι εννοείς όταν λες ότι ο φόρος των μερισμάτων σου είναι μειωμένος σε σχέση με της Αμερικής και αυτό είναι το καλύτερο γιατί η επένδυση σου δεν ξεπερνάει τα 5000E; Που το στηρίζεις αυτό; Ειλικρινά δεν το κατάλαβα.

Ευχαριστώ

Μενέλαος
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 08 Νοε 2015 13:46 #76

  • GSAKKI
  • Το Άβαταρ του/της GSAKKI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 456
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 162
  • Κάρμα: 32
Kαι κατι αλλο επισης, αν αυξησει τα επιτοκια η fed τι θα γινει με τις χρηματιστηριακες αγορες..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 08 Νοε 2015 19:41 #77

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
GSAKKI έγραψε:
Kαι κατι αλλο επισης, αν αυξησει τα επιτοκια η fed τι θα γινει με τις χρηματιστηριακες αγορες..

Για ρίξε μια ματιά εδώ..

news247.gr/eidiseis/gnomes/panos-panagio...kandalh.3759900.html

Κι εδώ...


www.xrimatistirio.gr/index_news.asp?id=5...alist_=sinentefkseis
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 21 Νοε 2015 15:34 #78

  • Μενέλαος
  • Το Άβαταρ του/της Μενέλαος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: 5 (2)
Νεότερες και πληρέστερες εντυπώσεις από τους φίλους που είναι πελάτες της αμερικανικής χρηματιστηριακής Interactive Brokers, τώρα που έχει περάσει αρκετός καιρός;

Ευχαριστώ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 21 Νοε 2015 22:35 #79

  • ioannisk (ioanniska)
  • Το Άβαταρ του/της ioannisk (ioanniska)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 0
Με την εως τώρα εμπειρία μου με την ΙΒ (περίπου 9 μήνες), εχώ να πω μόνο θετικά αν όχι διθυραμβικά σχόλια τόσο για την ευκολία χρήσης της πλατφόρμας (οκ το TWB θέλει χρόνο εξοικοίωσης αλλά είναι τρομερό εργαλείο research and trade) όσο και για την εξυπηρέτηση για την επίλυση οποιουδήποτε ζητήματος και την περιήγηση στο σάιτ τους για κάποιο θέμα που σε απασχολεί.Τα reports τους είναι προσβάσιμα ανά πάσα στιγμή και τα στατιστικά στοιχεία/αναλύσεις του λογαριασμού σου είναι απλά ασυναγώνιστα σε σχέση αυτών που οι ελληνικές ή κάποιες άλλες προσφέρουν (αν έχουν δηλαδή κιόλας κάτι τέτοιο). Το αίσθημα ασφάλειας είναι καλυμμένο (εντάξει και με την Leehmann Brothers έτσι λέγανε αλλά... σίγουρα όμως αυτό το αίσθημα εγγύησης και φερεγγυότητας σου το καλύπτει). Εάν ενδιαφέρεται κάποιος για αγορές μετοχών σε χρηματηστηριακές αγορές του εξωτερικού, τότε συστήνεται ως μία από τις καλύτερες που υπάρχουν στον πλανήτη. Ε τι άλλο να ζητήσει κανείς???
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gkikri

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 22 Νοε 2015 02:06 #80

  • Μενέλαος
  • Το Άβαταρ του/της Μενέλαος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 247
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: 5 (2)
ioannisk (ioanniska),
σε ευχαριστώ που είχες την καλοσύνη να μου απαντήσεις. Φυσικά η αξιοπιστία τους από πλευράς ασφάλειας, δεν αμφισβητείται.

Υποθέτω ότι αν μεταφέρω μέρος του χαρτοφυλακίου μου σ’ αυτούς από μια άλλη χρηματιστηριακή του εξωτερικού (πράγμα το οποίο λένε ότι το δέχονται), να υπολογίζεται η αξία του μεταφερόμενου χαρτοφυλακίου, για την κάλυψη του ορίου των 100,000 USD, για τη μη επιβολή του inactivity fee των 10 USD το μήνα, σε περίπτωση που δεν γίνονται συναλλαγές, κι ας μην αγοράστηκαν οι μετοχές από αυτούς (απλώς μεταφέρθηκαν).

Δεν ξέρω αν έχεις ιδέα για τα κόστη, αλλά αν έχεις τραπεζικό λογαριασμό σε χώρα της ευρωζώνης, οι τραπεζικές μεταφορές χρημάτων προς και από τον ΙΒ UK γίνονται εντός Ευρώπης (χρεώνονται ως SEPA) ή έχουν χρέωση μεταφοράς προς/από Αμερική και σε πόσες μέρες εμφανίζονται τα χρήματα;

Αυτό που με προβληματίζει είναι άλλο. Δεν θέλω να τους χρησιμοποιήσω μόνο για Αμερική, αλλά και για άλλες διεθνείς αγορές. Από αυτά λοιπόν που ήξερα μέχρι τώρα, ο παρακρατούμενος φόρος στην πηγή που εφαρμόζεται κατά την πληρωμή των μερισμάτων των μετοχών είναι αυτός που εφαρμόζεται στη χώρα προέλευσης. Αυτοί μου απαντούν όχι. Από οποιαδήποτε χώρα κι αν εισπράττουν μερίσματά μου, θα εφαρμόζουν αυτόματα τον αμερικανικό φορολογικό συντελεστή παρακράτησης που είναι 30%. Ακόμα κι αν προέρχονται από Αγγλικές εισηγμένες, όπου δεν παρακρατείται από τη χώρα φόρος. (βλ. και δημοσίευσή μου πιο πάνω: 07 Νοε 2015 11:47). Εσύ τι έχεις αντιληφθεί στην πράξη;

Ευχαριστώ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 22 Νοε 2015 02:43 #81

  • ioannisk (ioanniska)
  • Το Άβαταρ του/της ioannisk (ioanniska)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 15
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 0
Καλό θα ήταν προτού προχωρήσεις σε κάτι να τους ρωτήσεις πρώτα είτε δια τηλεφώνου είτε με email και είμαι σίγουρος πως θα βρείτε την άκρη. Όντως το inactivity fee των 10 USD το μήνα ισχύει αλλά προσωπικά κάνω κάθε μήνα πάνω από 3-4 συναλλαγές οπότε δυνητικώς δεν με επηρρεάζει καθόλου. Η χρέωση μεταφοράς είναι προς ΙΒ UK δηλαδή εντός Ευρώπης οπότε χρέωση 1 ευρώ και τα χρήματα εμφανίζονται στον λογαριασμό σου μετά από περίπου 2-3 μέρες. Από όσο μπορώ να γνωρίζω (διότι εισπράττω μερίσματα από μερικά ETFs με fund domicile την Ιρλανδία ) δεν έχω αντιμετωπίσει τέτοιου είδους προβλήματα φορολόγησης. Τα μερίσματα από Αμερική φορολογούνται στη χώρα προέλευσης τους με μειωμένο συντελεστή 15% εφόσον συμπληρώσεις το ανάλογο έγγραφο για την αποφυγή διπλής φορολόγησης (για τις υπόλοιπες χώρες θα ισχύει κάτι ανάλογο υποθέτω). Αυτό που μπορώ να προσθέσω είναι πως ο βαθμός επαγγελματισμού της ΙΒ προσεγγίζει τα υψηλότερα industry standards και σαφέστατα είναι value for money ως μία αξιόπιστη και ασφαλή χρηματικοοικονομική υπηρεσία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα