Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 23 Μαϊ 2015 18:10 #10

  • akis63
  • Το Άβαταρ του/της akis63
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 22
  • Κάρμα: 0 (3)
soto51 έγραψε:
Ρε Άκη, πως αλλιώς θα μπορούσαν να αγοραστούν οι αξίες αυτές? Υπάρχει τρόπος άλλος εκτός από την (με την ευρεία έννοια) καταβολή μετρητών?

Ο προσδιορισμός "σε μετρητά" (είτε με στενή, είτε με ευρεία έννοια) είναι μόνο το φυσικό χρήμα. Και υπάρχουν και διάφορες ΠΟΛ που διακρίνουν τα χρηματικά υπόλοιπα των τραπεζικών λογαριασμών από τα μετρητά χρήματα ως δύο (2) διαφορετικά πράγματα. Κι η κοινή όμως έννοια που είναι γνωστή στο ευρύ κοινό ως "μετρητά" χρήματα παραπέμπει στη φυσική μορφή του χρήματος.
Ενώ λοιπόν ο νόμος δεν αναφέρεται σε τέτοια διάκριση, ωστόσο οι επεξηγήσεις αναφέρονται σε "μετρητά".
Οι χρηματιστηριακές όμως αγορές συνήθως γίνονται με τη χρήση και αντίστοιχη χρέωση χρηματιστηριακών ή τραπεζικών λογαριασμών από το υπάρχον στους λογαριασμούς αυτούς λογιστικό χρήμα και όχι με τη χρήση φυσικού χρήματος (=μετρητά).
Δεν βλέπω λοιπόν το λόγο γιατί να μπαίνει αυτός ο προσδιορισμός, όταν ο νόμος δεν προβλέπει τέτοιες διακρίσεις στην απαρίθμηση των τεκμαρτών δαπανών απόκτησης περιουσιακών στοιχείων και στον τρόπο απόκτησής τους.
Επομένως θα αρκούσε να αναφερθεί ότι στους σχετικούς κωδικούς πρέπει να καταχωρηθούν γενικά οι πραγματοποιηθείσες αγορές αξιογράφων-χρεογράφων και λοιπών κινητών αξιών, χωρίς τον προσδιορισμό γι' αυτές μόνο που έγιναν με τη χρήση "μετρητών" χρημάτων, δηλαδή με τη χρήση φυσικού χρήματος.
Γι' αυτό νομίζω διερωτώμαι εύλογα, πλην ίσως ρητορικά.
Ευχαριστώ πάντως για το σχόλιό σου.
soto51 έγραψε:
Στην ερώτηση σου τώρα (επί της ουσίας):
Θα μπορούσες να επιλέξεις έναν από τους δυο τρόπους:
Ο ένας είναι κάνεις σούμα αγορές πωλήσεις του έτους και δηλώνεις τη διαφορά.
Ο άλλος είναι τις δηλώνεις όλες. Τις αγορές στον 743-744, και τις πωλήσεις στον άλλον (δεν τον θυμάμαι τώρα) αυτόν που λέει "από διάθεση περιουσιακών στοιχείων".

Έχω τη γνώμη ότι η άθροιση των αγορών που γίνονται με τη χρήση του ίδιου αρχικού ποσού που επαναχρησιμοποιείται εντός της ίδιας χρήσης θα οδηγούσε σε παράλογα λογιστικά και φορολογικά αποτελέσματα γιατί το αρχικό πχ κεφάλαιο των 30.000 ευρώ που επαναχρησιμοποιήθηκε 10 φορές με αλλεπάλληλες αγοραπωλησίες θα εμφάνιζε ως πραγματοποιηθείσες συνολικές αγορές 300.000 ευρώ με αποτέλεσμα να δίνει την εικόνα χρήσης νέων κεφαλαίων, ενώ πρόκειται για το ίδιο αρχικό ποσό σε μορφή rotation και back to back αγοραπωλησιών κινητών αξιών (πράγμα σύνηθες στην πρακτική των χρηματαγορών), ενώ απ' την άλλη η αναγραφή των πωλήσεων στον αντίστοιχο κωδικό διάθεσης περιουσιακών στοιχείων δεν είναι και απόλυτα βέβαιο ότι προκύπτει από τα αναφερόμενα στην ΠΟΛ 1076/2015 στις διευκρινίσεις που αναφέρονται στο άρθρο 34 ΚΦΕ.
Επιζητεί δηλαδή ο νομοθέτης την αναγραφή του συνολικού κύκλου των πραγματοποιηθεισών πράξεων (τζίρο) ή απλά την καταγραφή (και εντεύθεν την αντίστοιχη κάλυψη) του ποσού εκείνου που πραγματικά χρησιμοποιείται εντός της χρήσης;
Γι' αυτό απαιτείται συγκεκριμένη επίλυση και διευκρίνιση επί του ζητήματος κι ίσως μια λογική άποψη να είναι η πρώτη εκδοχή που αναφέρεις χωρίς κι αυτό να είναι απόλυτα ασφαλές, γιατί αν τελικά κάποιος απλά αγοράσει και στην συνέχεια πωλήσει την ίδια αξία στην ίδια ακριβώς τιμή, θα φαίνεται ότι δεν έχει υποχρέωση για δήλωση κάποιου ποσού, αλλά στην πραγματικότητα έχει προβεί σε μια αρχική αγορά που θα πρέπει να δικαιολογηθεί η κάλυψή της κατά το συνδυασμό των άρθρων 32 και 34 ΚΦΕ.
Τελευταία διόρθωση: 23 Μαϊ 2015 18:32 από akis63.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 23 Μαϊ 2015 21:31 #11

  • xristos g
  • Το Άβαταρ του/της xristos g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 925
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 176
  • Κάρμα: 1 (-184)
το απόλυτο αλαλούμ εγώ σήμερα πήγα στο λογιστή μου και μου είπε να περιμένω γιατι θα αλλάξουν πολλά
όποτε κανείς να μην κάνει δηλώσει ακόμα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 24 Μαϊ 2015 01:15 #12

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Άκη και Χρήστο,

Τι να σας πω ρε παιδιά...
Αλαλούμ.
Όπως έγραψα και κάπου αλλού, δεν είμαι ειδικός. Σκέψεις μου έγραψα, ως προς την έννοια της οδηγίας:

"Συμπληρώνεται το συνολικό ποσό που καταβάλατε (σε μετρητά) το 2014 για αγορά επιχειρήσεων ή σύσταση ή αύξηση του κεφαλαίου επιχειρήσεων που λειτουργούν ατομικώς ή με τη μορφή ομόρρυθμης ή ετερόρρυθμης ή ανώνυμης εταιρείας ή περιορισμένης ευθύνης εταιρίας ή ιδιωτικής κεφαλαιουχικής εταιρίας ή κοινωνίας ή κοινοπραξίας ή αστικής εταιρίας ή αγορά εταιρικών μερίδων και χρεογράφων γενικώς.
ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΕΤΑΙ ότι, στην έννοια των χρεογράφων συμπεριλαμβάνονται οι ομολογίες, τα έντοκα γραμμάτια του
Ελληνικού Δημοσίου, τα ομόλογα τραπεζών, τα προθεσμιακά συμβόλαια, τα συμβόλαια μελλοντικής εκπλήρωσης, τα
συμβόλαια δικαιωμάτων προαίρεσης, τα μερίδια αμοιβαίων κεφαλαίων, οι μετοχές και γενικά προϊόντα που μπορούν
να διαπραγματεύονται στα χρηματιστήρια και στις αγορές."


Οι φωστήρες σκέφτηκαν να ΕΠΙΣΗΜΑΝΟΥΝ (με κεφαλαία) τι είναι χρεώγραφο, αλλά την περίπτωση που πολύ σωστά περιέγραγε ο Άκης δεν σκέφτηκαν να την διασαφηνίσουν.

Έχω την εντύπωση πάντως πως απώτερος στόχος είναι να φορολογήσουν περιπτώσεις σαν:

Αγοράζεις ΕΤΕ 10.000 ευρώ προς 0,60 (16.667 τεμάχια).
Τις πουλάς προς 1,20, 20.000 ευρώ. Κέρδισες 10.000. Αυτά θέλουν να φορολογήσουν.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 25 Μαϊ 2015 09:47 #13

  • akis63
  • Το Άβαταρ του/της akis63
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 22
  • Κάρμα: 0 (3)
soto51 έγραψε:

Έχω την εντύπωση πάντως πως απώτερος στόχος είναι να φορολογήσουν περιπτώσεις σαν:

Αγοράζεις ΕΤΕ 10.000 ευρώ προς 0,60 (16.667 τεμάχια).
Τις πουλάς προς 1,20, 20.000 ευρώ. Κέρδισες 10.000. Αυτά θέλουν να φορολογήσουν.

Καμιά σχέση αυτού που αναφέρεις με τα άρθρα 32 και 34 ΚΦΕ (Ν.4172/13).
Αυτό που αναφέρεις αφορά στη φορολόγηση της υπεραξίας από μεταβίβαση τίτλων, που στην περίπτωση των μετοχών ισχύει μόνο εφόσον ο μεταβιβάζων συμμετέχει στο μετοχικό κεφάλαιο της εταιρείας με ποσοστό τουλάχιστον μισό τοις εκατό (0,5%), (βλ. άρθρο 42 ΚΦΕ [Ν.4172/13], όπως ισχύει) B) .
Τελευταία διόρθωση: 25 Μαϊ 2015 09:49 από akis63.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 25 Μαϊ 2015 13:36 #14

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
akis63 έγραψε:
Καμιά σχέση αυτού που αναφέρεις με τα άρθρα 32 και 34 ΚΦΕ (Ν.4172/13).
Αυτό που αναφέρεις αφορά στη φορολόγηση της υπεραξίας από μεταβίβαση τίτλων, που στην περίπτωση των μετοχών ισχύει μόνο εφόσον ο μεταβιβάζων συμμετέχει στο μετοχικό κεφάλαιο της εταιρείας με ποσοστό τουλάχιστον μισό τοις εκατό (0,5%), (βλ. άρθρο 42 ΚΦΕ [Ν.4172/13], όπως ισχύει) B) .
Ντάξει ρε Άκη, δεν τα ξέρω και καλά, οπότε πάω πάσο.
Πες μου όμως κάτι που μ' ενδιαφέρει:
Μέσα στο 2014 πούλησα κάτι μετοχές που είχα. Μη φανταστείς τίποτα τρομερό, κανα χιλιάρικο πήρα, μάλιστα έχω ξεχάσει να πω στη χρηματιστηριακή να το βέλει στο λογαριασμό μου.
Τις μετοχές τις είχα πάνω από 4-5 χρόνια, ούτε θυμάμαι πότε τις πήρα, ήταν κ άλλες, ξεχάστηκαν.
Αυτό το χιλιάρικο πρέπει να το δηλώσω σε κανα κουτάκι τώρα με τη δήλωση?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 25 Μαϊ 2015 14:59 #15

  • akis63
  • Το Άβαταρ του/της akis63
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 22
  • Κάρμα: 0 (3)
soto51 έγραψε:
Ντάξει ρε Άκη, δεν τα ξέρω και καλά, οπότε πάω πάσο.
Πες μου όμως κάτι που μ' ενδιαφέρει:
Μέσα στο 2014 πούλησα κάτι μετοχές που είχα. Μη φανταστείς τίποτα τρομερό, κανα χιλιάρικο πήρα, μάλιστα έχω ξεχάσει να πω στη χρηματιστηριακή να το βέλει στο λογαριασμό μου.
Τις μετοχές τις είχα πάνω από 4-5 χρόνια, ούτε θυμάμαι πότε τις πήρα, ήταν κ άλλες, ξεχάστηκαν.
Αυτό το χιλιάρικο πρέπει να το δηλώσω σε κανα κουτάκι τώρα με τη δήλωση?

Έχω την γνώμη ότι στους κωδ. 659-660 καταχωρείται (μεταξύ άλλων) κι η σχετική υπεραξία από μεταβίβαση μετοχών και ανοίγει πίνακας με drop down menu και λογικά πρέπει ο μικρομέτοχος πρέπει να καταχωρήσει την επιλογή υπεραξία από πώληση μετοχών με συμμετοχή μικρότερη από το 0,5% στο μετοχικό κεφάλαιο της εταιρίας.
Ζητείται βέβαια και το ΑΦΜ του καταβάλλοντος το ποσό χωρίς να υπάρχουν επεξηγήσεις ποιο θα αναφερθεί.
Υποθέτω ίσως της χρηματιστηριακής εταιρίας ή της τράπεζας που μεσολαβεί στη χρηματιστηριακή πράξη αφού αυτή πιστώνει το ποσό της πώλησης.
Τελευταία διόρθωση: 25 Μαϊ 2015 15:02 από akis63.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 25 Μαϊ 2015 16:24 #16

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
akis63 έγραψε:
Έχω την γνώμη ότι στους κωδ. 659-660 καταχωρείται (μεταξύ άλλων) κι η σχετική υπεραξία από μεταβίβαση μετοχών και ανοίγει πίνακας με drop down menu και λογικά πρέπει ο μικρομέτοχος πρέπει να καταχωρήσει την επιλογή υπεραξία από πώληση μετοχών με συμμετοχή μικρότερη από το 0,5% στο μετοχικό κεφάλαιο της εταιρίας.
Εγώ λέω να το βάλω στο "Έσοδα από διάθεση περιουσιακών στοιχείων" (ή καπως έτσι), οπότε μου δικαιολογεί τα (τυχόν) τεκμήρια, ή αποτελεί συσσωρευμένο κεφάλαιο για το μέλλον.
Λογικά, περιουσιακό στοιχείο είναι οι μετοχές, αφού είναι ποσοστό συνιδιοκτησίας σε κάποια εταιρεία.
Δεν μπορεί να βρεθεί (εύκολα) το αν κέρδισα ή έχασα από αυτές τις μετοχές (υπεραξία - ειδικά απ' αυτές τις λίγες σίγουρα έχω χάσει - ακριβότερα από όσο τις πουλησα τις είχα πάρει), γιατί τότε (πριν 4-5 χρόνια) είχα "παίξει" πολύ (αγόρασε-πούλα κλπ).
Αυτές που πούλησα πέρσι ήταν κάποιες λίγες ξεχασμένες (υπόλοιπα) που είπα να τις ξεφορτωθώ κι αυτές πριν ξεφτιλιστούν τελείως (το οποίο και έγινε στη συνέχεια).
Ούτας ή άλλως τα ποσά είναι άνευ σημασίας, σε ευχαριστώ πάντως.

Όταν η ΕΤΕ πάει 0,10, θα αγοράσω ΕΤΕ. :laugh:
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 25 Μαϊ 2015 16:25 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 26 Μαϊ 2015 08:42 #17

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
xristos g έγραψε:
το απόλυτο αλαλούμ εγώ σήμερα πήγα στο λογιστή μου και μου είπε να περιμένω γιατι θα αλλάξουν πολλά
όποτε κανείς να μην κάνει δηλώσει ακόμα

Δηλαδη αν κανεις τη δηλωση τωρα, και μεθαυριο αλλαξει κατι, τη πατησες?... Θα θεωρησε του παλιου καθεστωτος?

Βεβαια ως τις 30/6 (συν παραταση) ειναι ακομα πολυς χρονος.
Εγω ακουσα οτι κατι θα αλλαξει με τα τεκμηρια, ωστε ενα μη πληρωνουν οι ανεργοι που τυγχανει να εχουν τεκμηρια.

Αν ομως ερθει η συμφωνια και σφιξουν τα λουρια οπως ολα δειχνουν, θα αλλαξει προς τι? προφανως προς το χειροτεροτερο...
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Τελευταία διόρθωση: 26 Μαϊ 2015 08:43 από Johan (larry).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πόθεν έσχες για μετοχές, έντοκα και ομόλογα 26 Μαϊ 2015 11:29 #18

  • xristos g
  • Το Άβαταρ του/της xristos g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 925
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 176
  • Κάρμα: 1 (-184)
Johan (larry) έγραψε:
xristos g έγραψε:
το απόλυτο αλαλούμ εγώ σήμερα πήγα στο λογιστή μου και μου είπε να περιμένω γιατι θα αλλάξουν πολλά
όποτε κανείς να μην κάνει δηλώσει ακόμα

Δηλαδη αν κανεις τη δηλωση τωρα, και μεθαυριο αλλαξει κατι, τη πατησες?... Θα θεωρησε του παλιου καθεστωτος?

Βεβαια ως τις 30/6 (συν παραταση) ειναι ακομα πολυς χρονος.
Εγω ακουσα οτι κατι θα αλλαξει με τα τεκμηρια, ωστε ενα μη πληρωνουν οι ανεργοι που τυγχανει να εχουν τεκμηρια.

Αν ομως ερθει η συμφωνια και σφιξουν τα λουρια οπως ολα δειχνουν, θα αλλαξει προς τι? προφανως προς το χειροτεροτερο...

φιλε αφου τα ξερεις ολα για πες μας εμεις που αγοραζουμε πουλαμε συνεχεια μετοχες τι θα βαλουμε στο ποθεν εσχες οχι τιποτα αλλα
αν ξερεις να πεις και του λογιστη μου γιατι αυτος δεν ξερει
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα