Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: Προθεσμιακές

Προθεσμιακές 27 Ιουλ 2019 19:25 #226

  • JMT
  • Το Άβαταρ του/της JMT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 380
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 155

  • Κάρμα: 10 (-2)
stavros13 έγραψε:
ανοιξα λογαριασμο στην τραπεζα κυπρου οταν λειτουργουσαν υποκαταστηματα στην ελλαδα,και εστειλα εμβασμα στην κυπρο μεσω αυτης. καθε 6 μηνες μου εστελναν μια επιστολη που μου ελεγαν οτι αν δεν τους ενημερωσω οτι επιθυμω καποια διακοπη σε λιγες μερες θα ανανεωθει αυτοματα η προθεσμιακη, οταν εκανα την προθεσμιακη την περιοδο της κρισης το επιτοκιο ηταν πανω απο 1%, τωρα πως απο το 1% αυτοι με πηγαν στο 0,10% μονο αυτοι ξερουν, ποτε δεν ασχοληθηκα με το ποσο αυτο και ουτε θα ασχολιομουν αν σκανδαλωδως δεν με μετεφεραν απο το 1% στο 0,10% επιτοκιο.ρωτησα τον διευθυντη τι ακριβως χρειαζεται για να παρω μεταφερω τα λεφτα μου στην ελλαδα,? δεν ζητησα καποια πληροφορια για τον λογαριασμο μου, μονο πληροφοριες για την διαδικασια δηλαδη τι χαρτια χρειαζεται να στειλω ωστε να μου στειλουν τα λεφτα μου πισω. οτι και να γραψω για την συμπεριφορα του ειναι λιγο... λες και μιλαγα με ντιλερ στην ομονοια, τελος μου ειπε οτι θα μου κλεισει το τηλεφωνο και οτι δεν ειναι υποχρεωμενος να δινει πληροφοριες μεσω τηλεφωνου για την διαδικασια, μου ειπε να του στειλω ενα γραμμα με αυτα που ζητω. μα αμα δεν μου πει τι να του γραψω στο γραμμα πως θα του το στειλω?? ειναι δυνατον να μου δινουν ποινη στο αρχικο μου κεφαλαιο? η ποινη δεν πρεπει να αφορα τους τοκους? ποτε δεν ανανεωσα την προθεσμιακη, αυτη ανανεωνοταν αυτοματα επειδη ετσι τους συνεφερε,η προθεσμιακη ανανεωθηκε αυτοματα πριν λιγες μερες,
φίλε Σταύρο δυστυχώς έπεσες στη χειρότερη τράπεζα της Κύπρου. Η φυσική σου παρουσία εξαντλήθηκε όταν άνοιξες λογαριασμό στο υποκατάστημα Αθήνας και υπέγραψες αυτόματη ανανέωση. Για την διαδικασία της μεταφοράς των χρημάτων σου, εάν δεν έχεις ebanking Μπορείς να την μάθεις στέλνοντας απλά ενα email και γράφοντας αυτό που ρωτάς εδώ. Το penalty για πρόωρη διακοπή προθεσμιακής στις περισσότερες τράπεζες δεν ξεπερνά το ύψος των τόκων αλλά κάθε τράπεζα έχει το δικό της κανονισμό που μπορείς να διαβάσεις στη σελίδα της Τράπεζας. Φοβάμαι ότι δεν μπορείς να μεταφέρεις τα χρήματα σου αν δεν έχεις ebanking και δεν πας εκεί αυτοπροσώπως η στείλεις κάποιον με πληρεξούσιο. Προσωπικά θα συνιστούσα να στείλεις επιστολή "μη ανανέωσης" ένα μήνα πριν την λήξη της και μετά να ακολουθήσεις τις οδηγίες της τράπεζας για την ανάληψη. Τα επιτόκια στην Ελλάδα για το ποσό αυτό εκτός της ZIraat είναι εξίσου μικρά και δεν βλέπω το λόγο να σε προβληματίζει. Ευκαιρία να γνωρίσεις την Κύπρο και να τα πάρεις Μετρητά για να το ευχαριστηθεις. Εύχομαι καλη λύση. Ελπίζω κάποιος φίλος να σου δώσει καλύτερη συμβουλή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 27 Ιουλ 2019 20:06 #227

  • stavros13
  • Το Άβαταρ του/της stavros13
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Κάρμα: 0
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση, e-banking δεν εχω και ηδη εστειλα email στην σελιδα της τραπεζας για να μου στειλουν, μου φαινεται αδιανοητο για ενα τοσο χαμηλο ποσο και με τους τοκους να ειναι το ποσο των 17 ευρω να μου δινουν ποινη 400 ευρω, δεν μπορω να το καταπιω αυτο, περιμενω οπως τους εγραψα και στο εμαιλ να μου στειλουν την συμβαση που υπεγραψα οταν ανοιξα τον λογαριασμο που να λεει πως ακριβως καθοριζεται η ποινη σε περιπτωσεις οπως η δικη μου. φοβαμαι οτι και επιστολη να τους στειλω ενα μηνα πριν παλι θα βρουν καποια αφορμη ωστε να μην μου τα στειλουν, πρωτη φορα μου συμβαινει να με αντιμετωπιζουν ετσι και ποσο μαλλον διευθυντης τραπεζας. θα ηθελα μια βοηθεια ως προς την αντιδραση που θα μπορουσα να εχω σε ολο αυτο, δεν θελω με τιποτα να το αφησω ετσι. ευχαριστω και παλι
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 27 Ιουλ 2019 21:08 #228

  • JMT
  • Το Άβαταρ του/της JMT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 380
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 155

  • Κάρμα: 10 (-2)
Η σύμβαση που υπεγραψες, αντίγραφο της οποίας σου έδωσαν (πιθανότατα) δεν περιγράφει πάντα περίπτωση πρόωρης διακοπής της σύμβασης αλλά παραπέμπει στην εκάστοτε πολιτική της Τράπεζας η οποία έχει δικαίωμα να αλλάξει και η ανανέωση της προθεσμιακής ουσιαστικά συναντά αποδοχή της. Για τον διευθυντή δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Δεν έχεις κάτι συγκεκριμένο η μάρτυρες για κακή συμπεριφορά του. Άσε που κινδυνεύεις με συκοφαντική δυσφήμηση εάν κανείς κάτι που θα του δημιουργήσει πρόβλημα. Άποψή μου είναι πάρε τα χρήματα σου εάν τα χρειάζεσαι και "Αντε γειά"
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stavros13

Προθεσμιακές 27 Ιουλ 2019 22:25 #229

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
JMT έγραψε:
Η σύμβαση που υπεγραψες, αντίγραφο της οποίας σου έδωσαν (πιθανότατα) δεν περιγράφει πάντα περίπτωση πρόωρης διακοπής της σύμβασης αλλά παραπέμπει στην εκάστοτε πολιτική της Τράπεζας η οποία έχει δικαίωμα να αλλάξει και η ανανέωση της προθεσμιακής ουσιαστικά συναντά αποδοχή της. Για τον διευθυντή δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Δεν έχεις κάτι συγκεκριμένο η μάρτυρες για κακή συμπεριφορά του. Άσε που κινδυνεύεις με συκοφαντική δυσφήμηση εάν κανείς κάτι που θα του δημιουργήσει πρόβλημα. Άποψή μου είναι πάρε τα χρήματα σου εάν τα χρειάζεσαι και "Αντε γειά"


η συμβαση περιεχει και οδηγιες(συνηθως στο πισω μερος) ή αν δεν εχει ζητας εσυ. θα μπορουσε να στειλει καποιον συγγενη ή φιλο του που υποτιθεται θελει να κανει παρομοια συμβαση αλλα πριν τη κανει να ζητησει ορους της.

δεν εχει νοημα να τα βαλεις ουτε με διευθυντες ουτε με κανεναν.τα εγγραφα μιλουν απο μονα τους.
αν δεν συμμορφωθει και ειναι παρανομος βασει συμβασης και σου ζητα ληστρικα το ποσο που λες πας τοτε στο τμημα εκβιαστων της αναλογης υπηρεσιας και τον μπαγλαρωνουν.


απο αυτα που διαβασα κατι δεν κολλαει.. το μυαλο μου πηγε μεχρι και στο γεγονος οτι θελει να παρακρατησει αυτο το ποσο παρανομα και να το τσεπωσει ο ιδιος.

αν ειναι νομιμος βασει συμβασης δεν μπορεις να κανεις τιποτα.απλα ζητα μη ανανεωση της ωστε να μην πληρωσεις τα 400 ευρω και μετα παρε τα λεφτα σου.

προσωπικα αν ειναι αγενης και εφοσον καταγραφονται οι συνομιλιες οπως λενε στα μηνυματα τους στα τηλεφωνικα θα τον κατεγραφα και εγω και θα μιλουσα με τα κεντρικα με ατομα ανωτερα απο αυτον.
μηπως του μιλησες και εσυ με αγενεια επειδη νευριασες με τα χαμηλα επιτοκια ή κατι αναλογο?
Τελευταία διόρθωση: 27 Ιουλ 2019 22:40 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stavros13

Προθεσμιακές 27 Ιουλ 2019 22:36 #230

  • stavros13
  • Το Άβαταρ του/της stavros13
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Κάρμα: 0
εχω διακοψει και αλλες φορες προθεσμιακες καταθεσεις και η ποινη ειχε να κανει παντα με τους τοκους, ποτε με το κεφαλαιο, αυτο ειναι που μου προξενει μεγαλη εντυπωση, δεν γνωριζω τιποτα απο το τραπεζικο συστημα και την λειτουργια του. οσο αφορα τον διευθυντη οπως πολυ σωστα μου ειπε τραπεζικο υπαλληλος στον οποιο απευθυνθηκα για συμβουλες, μου ειπε λοιπον οτι κανενας υπαλληλος τραπεζης δεν θελει να φευγει απο την τραπεζα στην οποια εργαζετε οποιοδηποτε ποσο, αλλο ομως αυτο και αλλο να αρνειται να μου δωσει πληροφοριες για τον τροπο με τον οποιο θα γινει αυτο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 27 Ιουλ 2019 22:42 #231

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
stavros13 έγραψε:
εχω διακοψει και αλλες φορες προθεσμιακες καταθεσεις και η ποινη ειχε να κανει παντα με τους τοκους, ποτε με το κεφαλαιο, αυτο ειναι που μου προξενει μεγαλη εντυπωση, δεν γνωριζω τιποτα απο το τραπεζικο συστημα και την λειτουργια του. οσο αφορα τον διευθυντη οπως πολυ σωστα μου ειπε τραπεζικο υπαλληλος στον οποιο απευθυνθηκα για συμβουλες, μου ειπε λοιπον οτι κανενας υπαλληλος τραπεζης δεν θελει να φευγει απο την τραπεζα στην οποια εργαζετε οποιοδηποτε ποσο, αλλο ομως αυτο και αλλο να αρνειται να μου δωσει πληροφοριες για τον τροπο με τον οποιο θα γινει αυτο.


σε οσες προθεσμιακες εχω κανει η ποινη ειχε να κανει παντα με τους τοκους. εκτος και αν οριζεται διαφορετικα απο το καταστατικο της εκαστοτε τραπεζας.
οτι και να λεμε εδω δεν εχει νοημα.βρες τροπο να παρεις τα εγγραφα με τους ορους της συμβασης και ξαναμιλαμε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi), stavros13

Προθεσμιακές 27 Ιουλ 2019 22:44 #232

  • stavros13
  • Το Άβαταρ του/της stavros13
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Κάρμα: 0
ευχαριστω νασαι καλα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 28 Ιουλ 2019 15:15 #233

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Πάντως για τα 400ε που σου ζητάει, αυτα ειναι επειδη πας να σπάσεις την κατάθεση. Αν την σπασεις στη ληξη, δεν υπάρχει penalty αρα σε συμφέρει να τα πάρεις τοτε ωστε να μη χασεις χρήματα. Δεν βλέπω το λογο για πρόωρη λήξη. Οτι σε βρηκε, σε βρήκε. Τα είχες εκει τοσα χρόνια, θα τα αφήσεις ακομα μερικούς μηνες, οσο χρειάζεται.
Οποτε μαθε ποτε είναι η ληξη χωρίς penalty. Αν χρειαστεί πάρε τηλ ξανα και ξανα μεχρι να τους σπασεις τα @@. Χωρίς ομως να τους βριζεις. Οσο ποιο πολυ τους τα σπασεις τόσο ποιο πολυ θα σε βοηθήσουν, να σε ξεφορτωθουν :laugh:
Χλωμό το κοβω να βγαλεις ακρη χωρίς να πας εκει. Οτι σε βρηκε, σε βρηκε. Προς γνωση και συμμόρφωση.. Οταν καταθέτεις σε τράπεζα μακρια μπλεκεις. Εδω εγω το σκέφτομαι να καταθέσω σε τράπεζα Ελλάδας που απλα είναι μερικες 100αδες χιλ μακρια ακριβώς για να αποφευγω αναμενόμενη αναλογη ταλαιπωρία.
Εδω εισαι στην ιδια πολη και σου βγάζουν την Παναγία να πάρεις τα χρήματα σου. Τη μια μερα λείπει το ενα χαρτι, την άλλη κάποιο αλλο κόλλημα. Αν είναι και σε αλλη χώρα, μπορούν επιτιδες να μη στα πουνε όλα. Για σκεψου να σου ζητήσουν το χ χαρτι οταν πας Κύπρο. Και να πρέπει να ξανα πας Ελλάδα να το φέρεις, και μολις επιστρέψεις Κύπρο να σου ζητήσουν κατι αλλο, ή να μη δεχτουν αυτο που τους έφερες για το χ λογο.
Οποτε εγω θα εστελνα και επιστολη εξηγώντας ευγενεστατα την κατάσταση, οτι ειμαι σε αλλη χώρα και οτι ολη αυτή η διαδικασία μου δημιουργεί σημαντική ταλαιπωρία, γι αυτο θα απαιτούσα εγγράφως και επώνυμα οτι χαρτιά απαιτούνται να προσκομησω ωστε να αποφευχθεί επιπρόσθετη ταλαιπωρία.
Και θα επισημανα οτι διατηρώ το δικαίωμα δημοσίευσης της παρούσης επιστολής σε επιπρόσθετη ταλαιπωρία μου, σε γραπτό και ηλεκτρονικο τύπο, συνήγορο του πολιτη Ελλαδας και Κύπρου, καθως και παρομοιες υπηρεσίες τραπεζικού ελενχου.

Τα τελευταία που αναφερω εχουν 1000πλασια πιθανότητα να σε βοηθήσουν να μη ταλαιπωρηθεις περαιτέρω πιστεύω.
Οσες φορες αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω παρομοιες μεθόδους τα πράγματα απλουστευτηκαν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 28 Ιουλ 2019 17:36 #234

  • stavros13
  • Το Άβαταρ του/της stavros13
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Κάρμα: 0
εννοειται οτι μερα παρα μερα θα τους παιρνω τηλεφωνο, τα χρηματα αυτα δεν τα χρειαζομαι αλλα ποιο πολυ με πειραξε η συμπεριφορα παρα το χαμηλο επιτοκιο, ετσι και αλλιως το ποσο ειναι μικρο για να περιμενω επιτοκιο σοβαρο απο αυτο,. σε ευχαριστω για την βοηθεια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα