Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: Προθεσμιακές

Προθεσμιακές 28 Ιουλ 2019 18:48 #235

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
stavros13 έγραψε:
εννοειται οτι μερα παρα μερα θα τους παιρνω τηλεφωνο, τα χρηματα αυτα δεν τα χρειαζομαι αλλα ποιο πολυ με πειραξε η συμπεριφορα παρα το χαμηλο επιτοκιο, ετσι και αλλιως το ποσο ειναι μικρο για να περιμενω επιτοκιο σοβαρο απο αυτο,. σε ευχαριστω για την βοηθεια

ειχες ζητησει οταν εκανες την προθεσμιακη να σου στειλουν ηλεκτρονικα με mail την προθεσμιακη κτλ οπου αναφερεται το ποσο και οι οροι ή δεν ασχοληθηκες καν με αυτο?για τους ορους λες δεν εχεις κατι. για τον ιδιο τον τιτλο εχεις? γιατι η προθεσμιακη θεωρειται τιτλος και αν συμβει κατι φερεις και εσυ ευθυνη αν δεν εχεις αποδεικτικα στοιχεια.
στο λεω γιατι μου εχει τυχει. σε μια μετακομιση ειχα αφησει σε μια κουτα αντιγραφα απο τιτλους και επειδη ηταν βιαστικη η ανανεωση και μολις ειχα κανει μετακομιση και δεν ειχα προλαβει να ανοιξω 40 κουτες πηγα κατευθειαν στην τραπεζα και μου ζητησαν τον τιτλο πριν τη προθεσμιακη και δεν προχωρησαν αν δεν εφερνα τον τιτλο.βεβαια ο προισταμενος μου ειπε οτι αν δεν το βρω θα βρεθει μεσω αρχειου(ειχαν κατι στοιβες απο κλασερ-αυτο το αποκαλεσαν αρχειο) και καταλαβα οτι αυτοι βαριοντουσαν να ψαξουν γι΄αυτο ηθελαν να τους το φερω εγω ωστε να πατησουν στο κομπιουτερ τα στοιχεια και να φανουν ολα και ετσι να γινει και η ανανεωση.
που να ψαχνουν και αυτοι χαρτουρα και ιστοριες...μονο ηλεκτρονικα ηθελαν.ασε που τους διεκοψα κιολας,ο ενας ετρωγε κουλουρι (ειχε γεμισει με ψιχουλα το γραφειο του)μια αλλη θεοχοντρη αγενης μειδιασε επειδη την διεκοψα καθως ετρωγε ζαμπονοτυροπιτα και επινε το μιλκο της.τουλαχιστον εδιναν υψηλο επιτοκιο τοτε και η εικονα αυτη ηταν ψιλα γραμματα για μενα.
Τελευταία διόρθωση: 28 Ιουλ 2019 18:50 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Προθεσμιακές 30 Ιουλ 2019 10:19 #236

  • morfeas
  • Το Άβαταρ του/της morfeas
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 152
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: -1 (2)
η Πειραιως μου δινει 0,60 επιτοκιο για χρονο και η Τραπεζα Χανιων 1,40....γιατι τοση διαφορα ρε παιδια....υποπτο μου φενετε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 30 Ιουλ 2019 11:17 #237

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
morfeas έγραψε:
η Πειραιως μου δινει 0,60 επιτοκιο για χρονο και η Τραπεζα Χανιων 1,40....γιατι τοση διαφορα ρε παιδια....υποπτο μου φενετε.

Η Πειραιώς ελέγχεται άμεσα και αυστηρά από την ΕΚΤ και δεν μπορεί να δώσει ότι ενδεχομένως θα επιθυμούσε. Για την Χανίων (και οποιαδήποτε αντίστοιχη, π.χ. άλλες συνεταιριστικές & ATTICA) αυτό δεν ισχύει, οπότε δίνει ότι νομίζει.
Το κατά πόσο τώρα η κάθε τράπεζα είναι εύρωστη και δεν θέλει απλά να λύσει κάποιο σοβαρό πρόβλημά της δίνοντας μεγαλύτερο επιτόκιο, είναι το συμπέρασμα κάποιας άλλης ανάλυσης, την οποία δεν έχω τα στοιχεία για να την κάνω.
Σε κάθε περίπτωση (με βάση την μέχρι τώρα εμπειρία σε πολύ δυσκολότερες καταστάσεις) δεν θα φοβόμουν μήπως χάσω τα χρήματά μου.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 30 Ιουλ 2019 11:57 #238

  • harry (mtm)
  • Το Άβαταρ του/της harry (mtm)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 35
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 13
  • Κάρμα: 0
Αν σκεφτεί κανείς ότι το επιτόκιο δανεισμού επιχειρήσεων είναι 5.5-6%, το 1.40% για καταθέσεις δεν είναι υπερβολικό. Απλά οι μεγάλες τράπεζες έχουν και τα κόκκινα δάνεια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 30 Ιουλ 2019 12:53 #239

  • vlass
  • Το Άβαταρ του/της vlass
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 242
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 60
  • Κάρμα: 4
morfeas έγραψε:
η Πειραιως μου δινει 0,60 επιτοκιο για χρονο και η Τραπεζα Χανιων 1,40....γιατι τοση διαφορα ρε παιδια....υποπτο μου φενετε.

Για τι ποσό σου δίνει 0,6 γιατί βλέπω στα επιτόκια της ότι το ταβάνι της είναι το 0,3 ακόμη καί για 100000+ :angry:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 30 Ιουλ 2019 13:00 #240

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
harry (mtm) έγραψε:
Αν σκεφτεί κανείς ότι το επιτόκιο δανεισμού επιχειρήσεων είναι 5.5-6%, το 1.40% για καταθέσεις δεν είναι υπερβολικό. Απλά οι μεγάλες τράπεζες έχουν και τα κόκκινα δάνεια.

Έχεις δίκιο. Έχουν και το μεγάλο πρόβλημα των κόκκινων δανείων. Αυτό όμως το είχαν και πριν από 1-1,5 χρόνο που, βάση εμπειρίας, έδιναν το κάτι παραπάνω.
Αυτό που κατάλαβα, εκ του αποτελέσματος, είναι ότι κάποια στιγμή, περίπου σε εκείνη την χρονική στιγμή, ο κορσές της ΕΚΤ έγινε πιο σφιχτός σε σχέση με πριν, με αποτέλεσμα να χάσουν την, μικρή έστω, ευελιξία που είχαν πριν.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 30 Ιουλ 2019 13:03 #241

  • GSAKKI
  • Το Άβαταρ του/της GSAKKI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 456
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 162
  • Κάρμα: 32
Δε πιστευω οτι θα αφησει ο μητσοτακης να χρεωκοπησει η χανιων ή τουλαχιστο οι καταθετες να χασουν χρηματα.
Οποτε βουρ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προθεσμιακές 30 Ιουλ 2019 13:28 #242

  • JMT
  • Το Άβαταρ του/της JMT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 380
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 155

  • Κάρμα: 10 (-2)
morfeas έγραψε:
η Πειραιως μου δινει 0,60 επιτοκιο για χρονο και η Τραπεζα Χανιων 1,40....γιατι τοση διαφορα ρε παιδια....υποπτο μου φενετε.
Φίλε μου αν μπεις στη σελίδα "καταθέσεις εξωτερικού" θα δεις πολύ μεγαλύτερες διαφορές από το 0,80 %. Αν είσαι λίγο "μεγάλος" θα θυμάσαι και στην Ελλάδα υπήρχαν διαφορές πάνω από 10%... Τίποτα ύποπτο. Έχει να κάνει με τις ανάγκες της κάθε Τράπεζας για ρευστό. Έχει πολλά ταμειακά αποθέματα και μικρή ζήτηση για δάνεια? Ρίχνει το επιτόκιο καταθέσεων. Έχει λίγα ταμειακά αποθέματα και μεγάλη ζήτηση για λήψη δανείων? Αυξάνει το επιτόκιο καταθέσεων. Κλείνει η τράπεζα? Πληρώνει το ΤΕΚΕ. Ελπίζω να τα είπα απλά και κατανοητά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Προθεσμιακές 30 Ιουλ 2019 15:40 #243

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
vlass έγραψε:
Για τι ποσό σου δίνει 0,6 γιατί βλέπω στα επιτόκια της ότι το ταβάνι της είναι το 0,3 ακόμη καί για 100000+ :angry:

0,7 για 200Κ τρίμηνο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα