Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Saxo bank

Απ: Saxo bank 26 Μαρ 2012 18:28 #19

  • forexakias
  • Το Άβαταρ του/της forexakias
Makper, αντιλαμβάνομαι ότι ο χρηματιστηριακός κόσμος είναι πολύπλοκος και δύσκολο να τον κατανοήσει κανείς. Δυστυχώς σε μια βιομηχανία τρισεκατομμυρίων υπάρχουν οι καλοί και οι κακοί. Είναι προφανές ότι αν το forexάδικο κλείσει θα κλείσεις κι εσύ μαζί του. Όταν υπογράφεις σύμβαση ανοίγματος λογαριασμού παίρνεις το ρίσκο της αθέτησης υποχρεώσεων της συγκεκριμένης εταιρίας. Μη περιμένεις να το δεις αυτό γραμμένο στο συμβόλαιο. Και μετοχές αν αγοράσεις τον ίδιο κίνδυνο αναλαμβάνεις. Φυσικά αν η εταιρία εποπτεύεται καλύπτεσαι από μια εγγύηση. Αν τα κεφάλαιά σου υπερβαίνουν την εγγύηση δεν θα τα πάρεις είναι απλό και κατανοητό. Υπάρχουν περιπτώσεις θεσμικών επενδυτών που έχουν χάσει χρήματα ή που τα διεκδικούν δεκαετίες. Δεν υπάρχει καμία περίπλοκη διαδικασία σε αυτό όπως και δεν υπάρχει απολύτως τίποτα που σου λέει ότι θα πάρεις πίσω έστω και 50 ευρώ. Αν δε, η εταιρία δεν είναι εποπτευόμενη, τότε πρωτίστως φταίει αυτός που επέλεξε την εταιρία για να της δώσει τα λεφτά του.

Όσον αφορά την τεχνική ανάλυση δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε ακριβώς. Ποιος τα χειραγωγεί ακριβώς; Η FXCM? H Saxobank? Η Alpari? Τι ακριβώς κάνει? Πως χτυπάει τα stops? Λοιπόν θα σας βγάλω από τον κόπο γιατί ούτε αυτό το ξέρετε. Πάλι κάπου ακούσατε ή κάπου διαβάσατε ότι κάποιες εταιρίες χτυπάνε τα stops. Ερώτηση: Ξέρετε πόσα χρήματα χρειάζονται για να προκαλέσεις μια σοβαρή κίνηση στο FOREX και να χτυπήσεις τα stop? Πείτε μου να δω πως αντιλαμβάνεστε την αγορά. Τι είναι η κάθε FXCM κανένα mega-fund που γυρίζει τις αγορές για πλάκα; Φίλε μου τα stop χτυπάνε μετά από 'συννενόηση' και υπό συγκεκριμένες συνθήκες.

Και κλείνω με τα dips που παρατηρείς όπως λες. Μόλις έκανα σύγκριση γραφημάτων από έξι διαφορετικές εταιρίες. Η μόνη διαφορά που παρατήρησα οφειλόταν στο διαφορετικό spread, στο διαφορετικό slippage και στο διαφορετικό margin. Ελπίζω να μη σε μπερδεύω.

Κουβέντα θα γίνεται επιστημονικά και όχι με ότι βρίσκουμε στο Internet. Το Wikipedia είναι ένα ανοιχτό μέσο που όποιος θέλει γράφει κάτι. Σεβαστείτε τους ανθρώπους που δουλεύουν σε ένα χώρο που έχει χτυπηθεί βίαια από την κρίση και από τα κρούσματα απάτης. Με κάποιους από αυτούς ίσως να συνεργάζεστε κιόλας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Saxo bank 26 Μαρ 2012 19:15 #20

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
forexakias νομίζω πως αντιλαμβάνεσαι πολύ καλά τι εννοώ, αλλά συνεχώς γυρίζεις αλλού το θέμα. Έχεις και μια ομοιότητα με τον fxkill. Εσύ ήσουν; (δεν το γράφω για να σε κατηγορήσω για κάτι). Αυτοί που κατηγόρησαν τις διάφορες εταιρίες μίλησαν για αποκλίσεις από τις live τιμές κατά το δοκούν και όχι για τους λόγους που έγραψες και οι αγωγές που έκαναν συμπεριέλαβαν επίσημες τιμές και κατασκευασμένες.
Δεν εννοώ επίσης το σύνηθες χτύπημα των stop πριν τη μεγάλη κίνηση, για να ξεφορτωθούν τη μαρίδα. Το γνωρίζω από το κανονικό χρηματιστήριο, φαντάζομαι και στο fx θα παίζει σοβαρά. Μιλάω για ακίδες σε flow που λαμβάνουν συγκεκριμένοι χρήστες. Τέλος πάντων, νομίζω οτι το κουράσαμε λίγο το θέμα γιατί δεν αφορά και πολύ κόσμο εδώ.

-Και κλείνω με τα dips που παρατηρείς όπως λες. Μόλις έκανα σύγκριση γραφημάτων από έξι διαφορετικές εταιρίες. Η μόνη διαφορά που παρατήρησα οφειλόταν στο διαφορετικό spread, στο διαφορετικό slippage και στο διαφορετικό margin. Ελπίζω να μη σε μπερδεύω.

Α, και να μην το ξεχάσω. Ασε το "επιστημονικό στυλ ερμηνείας" κατά μέρος γιατί μιλάς σε πολιτικό μηχανικό. Μπορεί οικονομολόγος να μην είμαι, ούτε επαγγελματίας trader, αλλά το "κατέβασα 6 charts τα σύγκρινα και είναι OK" είναι σχόλιο επιεικώς για τον μπάρμπα Μήτσο. Πόση είναι η "αποδεκτή" απόκλιση; 10, 20, 30 pips; (να ξέρω βρε αδερφέ, που να βάζω τα stops μου).
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 26 Μαρ 2012 19:59 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Saxo bank 26 Μαρ 2012 20:30 #21

  • forexakias
  • Το Άβαταρ του/της forexakias
Είναι η τελευταία μου απάντηση για να μη δημιουργούνται σκιες. Το τελευταίο μου Post ήταν απαντήσεις σε ερωτήματα που είχες θέσει και που έντεχνα πας να αποφύγεις. Απάντησα μια προς μια αποκλειστικά επαγγελματικά και επιστημονικά. Και στο πρώτο μου post πάλι αναφέρθηκα σε καταστάσεις της αγοράς και εξήγησα τι πραγματικά συμβαίνει. Πράγματι στη μέχρι τώρα εμπειρία μου έχω δει πολλά. Έχω ακούσει ακόμα περισσότερα. Πολλά δεν τα γνωρίζουμε ούτε εμείς που ξέρουμε απ' έξω πως λειτουργούν αλλά ξαφνικά κάποιος ανακαλύπτει κάτι. Και όταν λες Live τιμές ποιος τις δίνει;; Ποιος είναι ο δημιουργός των τιμών; Εγώ κάνω trading μέσα από dark pool γιατί κανένας από τους brokers δεν καλύπτει τις απαιτήσεις μου. Όσο για το αν έχω καμιά δεκαριά profil για να απαντάω στο forum είναι αστείο. Για το που θα βάλεις το stop δεν μπορώ να ξέρω. Εγώ έχω ανακαλύψει τον τρόπο. Και δε μου χτυπάει χωρίς λόγο παρόλο που, αν δε γνωρίζεις θα σου πω, ότι τα dark pools έχουν trading desk και βλέπουν live που έχω τα stops μου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Saxo bank 27 Μαρ 2012 00:48 #22

  • φρουτακιας
  • Το Άβαταρ του/της φρουτακιας
Φιλαρα εγω λαω να παω να παιξω κουλοχερη καλυτερα γιατι στοπ ειναι οτι ψιλα εχω στην τσεπη. Αμα θελουμε να φαμε τις οικονομιες μας φωναξουμε εσενα και τον μακερ να μας τα εξηγησετε καλυτερα :sick:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Saxo bank 28 Μαρ 2012 16:44 #23

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Αν κάνεις trading μέσα από dark pool σημαίνει (αν δεν κάνω λάθος) ότι δεν είσαι απλός freelancer trader, όπως άφησες να εννοηθεί. Το κάνεις μέσω εταιρίας; Της δικιάς σου; Είσαι broker; Νομίζω ότι αν την πας την συζήτηση εκεί δεν μπορώ να σε ακολουθήσω γιατί δεν είμαι ειδικός του χώρου. Έχω κάνει ερασιτεχνικό trading, τίποτε άλλο. Το θέμα δεν είναι όμως εκεί. Το θέμα είναι αλλού. Δεν μπορούν όλοι αυτοί που βγαίνουν και γράφουν παράπονα, για τους λόγους που ανέφερα, να είναι επαγγελματίες losers, ψεύτες, τρελοί και υπάλληλοι άλλων εταιριών.
Τώρα για θέματα σχετικά με fx, μπορείς να ανοίξεις κάποιο εξειδικευμένο θέμα και να μοιραστείς τις γνώσεις σου μαζί μας. Πιθανόν και κάποιοι να θέλουν να συνεργαστείτε.

-φρουτακιας chill out δεν ψήνουμε κανέναν να πάει να τζογάρει :lol:
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 28 Μαρ 2012 21:33 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Saxo bank 29 Μαρ 2012 03:03 #24

  • forexakias
  • Το Άβαταρ του/της forexakias
Φίλε makper κοίταξε. Παράπονα μπορεί να κάνει ο καθένας δεν απαγορεύεται. Άλλωστε και οι ίδιες οι εταιρίες φαντάζομαι δεν είναι και τέλειες. Μπορεί πιθανόν να βελτιώνονται μέσα από αυτή τη διαδικασία. Αλλού όμως ήταν το θέμα που με έβγαλε από τα ρούχα μου. Δεν θα ασχοληθώ με το πρόστιμο της εταιρίας που ανέφερες γιατί σου τόνισα ότι δε σημαίνει κάτι. Δε σημαίνει ότι κάνει την εταιρία 'σκάρτη'. Το πρόβλημα μου ήταν και θα είναι πάντα όταν γράφονται ανακρίβειες. Και κυρίως ανακρίβειες λόγω άγνοιας. Έγινε κουβέντα για τα CFDs. Αγαπητέ μου, το θέμα είναι όπως ακριβώς το περιέγραψα στο ανάλογο σχόλιο. Μακάρι να ήταν αλλιώς αλλά δεν είναι. Δηλαδή τι θέλεις να σε αφήσω να ζεις στο ψέμα; Βοήθεια δεν ψάχνει ο καθένας εδώ μέσα; Βοήθεια του δίνω. Αλλά με αλήθειες. Και ναι δεν είμαι retail trader. Αλλά δε σημαίνει ότι έχω άγνοια του χώρου. Μέσα σε αυτόν κινούμαι. Αν λοιπόν όντως θέλετε να μιλήσουμε και να βοηθηθούμε, ας το κάνουμε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Saxo bank 29 Μαρ 2012 10:41 #25

  • tham
  • Το Άβαταρ του/της tham
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 21
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: 0 (1)
εγω χρησιμοποιω την plus500 και εχω παρατηρησει μερικες φορες να μου χτυπανε τα στοπς απο κατι "περιεργες αιχμες" ελαχιστων δευτερολεπτων που μετα "εξαφανιζονται". μιλαμε για λιγα πιπς 2-4 αλλα για την eurobank πχ που η μετοχη της ειναι στο μισο ευρω 2 πιπς ειναι το 1-2 % της τιμης της.
αυτες οι "αιχμες" δεν υπαρχουν στο ταμπλο του χαα και ετυχε να τις προσεξω την ωρα που γινονταν επειδη ειμαι νεος στο χωρο και μερικες φορες κολλαω με τις ωρες πανω απο το pc σαν πιτσιρικας που του χαρισαν νεο παιχνιδι :laugh:
δηλαδη μερικες φορες μου εδωσαν την εντυπωση οτι γινονται ειδικα για μενα (να μην εμφανιζονται σε αλλους χρηστους να ειναι η κονσολα καπως "εξατομικευμενη" ή δεν ξερω πως αλλιως να το χαρακτηρισω παντως ειναι πολυ περιεργο).
σταματησα ετσι να βαζω στοπ λος αλλα μοχλευση χωρις στοπ λος με τσακισε χειροτερα :(
σε καθε περιπτωση οποιος ειναι γνωστης η ασχολειται με το χωρο καλο ειναι να συμβουλευει τους υπολοιπους οσο μπορει.
Υ.Γ.
ισως πρεπει ο tsig να δημιουργησει ενα ειδικο χωρο στο φορουμ για τις πλατφορμες.
ευχαριστω
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Saxo bank 29 Μαρ 2012 11:50 #26

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
tham μαλλον ναι, αυτο που υποπτευεσαι πιθανότατα να συμβαίνει. Επειδή δεν παίζεις με την πραγματική αγορά, έχεις απεναντι σου τους traders της plus500. Πρώτα απ' όλα επειδή εισαι νέος στο χωρο δεν έπρεπε να χρησιμοποιήσεις καθόλου μοχλευση. Φαντάζομαι οτι θα πονταρες πάνω απο 1€ ανα συμβολαιο ή κατι τέτοιο. Επρεπε να ξεκινησεις με πολυ μικρες θέσεις να δεις τι γίνεται. Επειτα τα στοπ σου πρεπει να μπουν σε γνωστα σημεια στήριξης/αντίστασης, οπότε να μπορείς να επιβεβαιώσεις μετα αν χτυπήθηκαν. Τους έκανες μετα τηλέφωνο; Εγω θα τους έπαιρνα και θα απειλουσα με καταγγελια στην επιτροπή κεφαλαιαγορας να δουμε τι θα ελεγαν. Αυξησε τα στοπς σου στα 10 pips και δες τι γινεται.

-δοκιμασε καλυτερα συναλλαγες στον FTSE 20

-forexakias ποιο ακριβως ειναι το ψεμα που ζω, δεν το κατανοησα ακριβως. Η λασπη που πετανε καποιοι στην fxcm ή γενικα οι άσχετοι που δεν ξερουν να κανον trading και τους φταινε όλοι οι αλλοι.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 29 Μαρ 2012 11:56 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Saxo bank 29 Μαρ 2012 18:41 #27

  • froutakias
  • Το Άβαταρ του/της froutakias
Οι υπαλληλοι της fxcm να πανε να βρουν καμια καλυτερη δουλεια να κανουν παρα να ψαρευουν κοροιδα στα φορου. Αιντε μπραβο. Δεν μιλαμε αλλα η υπομονη εχει και τα ορια της. Πιαστε και διαβαστε την αναλυση που δημοσιευουν στο dailyfx κι αμα κερδισετε απο καποιο πονταρισμα τραβηξτε να παιξετε κι ενα λοτο στο καπακι :sick:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.129 δευτερόλεπτα