Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Saxo bank

Saxo bank 16 Μαϊ 2014 04:17 #37

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 100

  • Κάρμα: 14 (5)
Για τη Saxobank,έχω προσωπική εμπειρία αλλά όχι σε ομόλογα.Γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος σε μετοχές και ETF,όπου οι προμήθειες της είναι άπαιχτες,χαμηλότερες από οποιαδήποτε ελληνική ΑΧΕ. Για ελληνικές μετοχές δεν προσφέρει όμως κάτι το ιδιαίτερο,νομίζω έχει 0,35%.
Στο forex είχα μικροπροβλήματα με slippage και requote ιδίως σε περιπτώσεις ανακοινώσεων.H πλατφόρμα της επίσης είναι κάπως πολύπλοκη και θέλει χρόνο να εξοικειωθείς.
Τώρα για θέματα κινδύνου θεματοφυλακής, θεωρητικά η Saxo είναι πολύ πιο αξιόπιστη από τις ελληνικές Τράπεζες,αν είχε rating θα ήταν κοντά στο ΒΒΒ. Αν δε προχωρήσει σε δημόσια εγγραφή,όπως είναι στα σχέδια των βασικών μετόχων θα ισχυροποιηθεί επιπλέον κεφαλαιακά.
Στο απίθανο ενδεχόμενο κατάρρευσης της, οι πελάτες της με ομόλογα θα ταλαιπωρηθούν αφάνταστα άσχετα αν η DB είναι ο τελικός θεματοφύλακας,πάντως δεν θα χάσουν τα λεφτά τους,πιθανώς όμως δεν θα έχουν πρόσβαση για αρκετό διάστημα στους τίτλους τους.
Στους έχοντες άνω των 100.000 € παρέχουν συμβουλευτικές υπηρεσίες μαζί με λίστες ομολόγων όλων των ειδών.
Γενικά αν κάποιος ασχολείται συχνά με ομόλογα μου φαίνεται περισσότερο συμφέρον να τα αγοράζει μέσω Saxo (η προμήθεια είναι εξαιρετικά χαμηλή,ενώ η αμοιβή θεματοφυλακής είναι πολύ λογική),παρά να τα αγοράζει από ελληνική Τράπεζα.
Δεν είναι γενικά άσχημη ιδέα,αλλά προσωπικά δεν θα χρησιμοποιούσα ποτέ ένα broker αποκλειστικά για όλο το χαρτοφυλάκιο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Γιώργος (ANTI)

Saxo bank 18 Μαϊ 2014 18:35 #38

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Αν σκέφτεται κανείς για προϊόντα όπως Fx και CFD's θα συνιστούσα να κοιτάξετε αλλού, γιατί σαν market maker δεν έχει καλό όνομα, αυτό το έχω διαπιστώσει κι εγώ.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Saxo bank 19 Μαϊ 2014 17:40 #39

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 94
  • Κάρμα: 9
Κάποιες προτάσεις σχετικά?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Saxo bank 19 Μαϊ 2014 20:02 #40

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Σχετικά με επενδύσεις γενικά ή με αυτά τα δύο που ανέφερα;
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Saxo bank 19 Μαϊ 2014 20:05 #41

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 94
  • Κάρμα: 9
Αρχικά για διαχείριση εταιρικών ομολόγων με ενδιαφέρει, αλλά είναι ευπρόσδεκτη γνώμη και για τα υπόλοιπα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Saxo bank 19 Μαϊ 2014 21:46 #42

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Δεν έχω ασχοληθεί με αγορά ομολόγων καθαυτό, αλλά επειδή πρόκειται για μεγάλα ποσά, τα οποία και δεν βρήκαμε στο δρόμο (ελπίζω), θα σου συνιστούσα πιο συντηρητικές επενδύσεις σε ύψος κεφαλαίων. Γι αυτό θα σε προέτρεπα σε διαπραγμάτευση Corporate Bond ETF's που έχουν πολύ μικρότερο ρίσκο. Μίλα μετά με τον broker σου να σου πει σε τι αγορές σε βγάζει και ελπίζω να μπορούν να σε κατατοπίσουν, γιατί στην Ελλάδα υπάρχουν μαύρα μεσάνυχτα γενικώς.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Γιώργος (ANTI)

Saxo bank 19 Μαϊ 2014 22:32 #43

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 100

  • Κάρμα: 14 (5)
Εκτός από τη Saxo καλό όνομα on-line broker έχει και η Interactive Brokers.Θεωρείται από τους πιο φτηνούς και αξιόπιστους.Μάλιστα είδα ότι και η Alpha Bank έχει ξεκινήσει συνεργασία μαζί τους χρεώνοντας προφανώς κάποια επιπρόσθετη προμήθεια.
www.alphafinance.gr/AlphaFinance/el/Home..._GLOBAL_TRADING.aspx
Δεν έχω όμως προσωπική άποψη για την ΙΒ,αν κάποιος έχει συνεργασία μαζί τους ας μας ενημερώσει σχετικά.
Για εταιρικά ομόλογα ο makper έχει δίκαιο.Τα ETF είναι ένας εξαιρετικά δημοφιλής τρόπος ειδικά στην άλλη μεριά του Ατλαντικού,για επένδυση και διασπορά κινδύνου.Οι προμήθειές τους είναι ασύγκριτα χαμηλότερες από τα αμοιβαία,χωρίς να υστερούν σε αποδόσεις.
Δυστυχώς στην Ελλάδα πολύ δύσκολα θα βρεις κάποιον που να κατέχει το αντικείμενο,και ακόμα δυσκολότερο έως απίθανο να βρεις υπάλληλο Τράπεζας η ΑΧΕ που να στο προτείνει σαν επένδυση.Πρέπει μόνος του κανείς να αρχίσει το ψάξιμο.
Ενα χρηστικό site για ETF και κυρίως δωρεάν είναι το etfdb.com/etfdb-categories/
Εχει απίστευτα πολλές πληροφορίες αλλά μόνο για ETF σε USD.Σε EUR δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο και ίσως πάλι πρέπει να δει κανείς τη σελίδα του χρηματιστηρίου της Φραγκφούρτης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Γιώργος (ANTI)

Saxo bank 20 Μαϊ 2014 04:36 #44

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Εγω λέω οτι και η Saxo GR θα σε βγάζει σε αγορές για ETF's σε €. Ρώτα τους

www.saxobank.com/etfs/
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Saxo bank 20 Μαϊ 2014 08:07 #45

  • Γιώργος (ANTI)
  • Το Άβαταρ του/της Γιώργος (ANTI)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 444
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 94
  • Κάρμα: 9
Ναι έχει ETF's η Saxo κάναμε κάποια case studies στο γραφείο τους. Βασικά κοίταζα GLD GDX συσχέτιση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα