Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 17 Απρ 2016 02:55 #91

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
Σε αυτό που εγω έχω καταλήξει είναι οτι σε χρυσο έχεις το 3 βαρια 5% των χρηματικών σου αποθεμάτων, για την περίπτωση που η γενική κατάσταση στραβωσει τόσο, που ο χρυσός θα αποτελεί το γενικά αποδεκτό ανταλλάξιμο χρήμα.
Χρήμα που μπορεί να βοηθήσει εσένα και την οικογένεια σου.
Αυτή η προσωπική μου προσέγγιση.
Lagom
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 17 Απρ 2016 03:03 #92

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Προς τον starmaker..

Φίλε μου, δεν είμαι οικονομολόγος κ δεν έχω τις γνώσεις σου.
Θα γράψω πολύ σύντομα καποιες σκέψεις μου κ θέλω τη γνώμη σου..

Λες πως οποιος επένδυσε στο χρυσό παλαιότερα, έχασε, ενώ αν είχε επενδύσει σε σίγουρες μετοχές τύπου microsoft, τότε θα ήταν εκατομμυριούχος.
Σύμφωνοι, αλλα κάτι τετοιο ήταν κ είναι αδύνατον να το προβλέψει καποιος..
Δηλ, εσύ είχες προβλέψει-ερχομαι στα καθ ημάς τώρα- οτι η Autohellas, απο τα 2,4€ η μετοχή, τον Ιούνη του '12, θα διαπραγματευόταν χθες στα 11,5€;
Ή, η Aegean, πάλι τον Ιούνη του '12, απο τα 1,13€, τώρα να παίζει πανω απο τα 8€?

Ή, τα Jumbo?
Μια απ'τα ίδια..
Εγώ δεν τα είχα προβλέψει αυτά, αλλιώς θα είχα επενδύσει ότι είχα εκεί κ τώρα θα είχα τα λεφτά μου επί 8, επί 10 κ.ο.κ..

Αντίστοιχα, όσοι είχαν επενδύσει σε σίγουρες μετοχές, πχ vw, είδες τι έπαθαν.
Άρα, συμφωνούμε πως οι μετοχές είναι πάρα πολύ ριψοκίνδυνη επενδυση κ κανείς δεν μπορεί να προβλέψει το τι θα γίνειμστο μέλλον.
Το να λέμε, "αν είχα επενδύσει σε εκείνη τη μετοχή παλαιότερα, θα είχα κερδίσει πολλά", είναι σαν να να βλέπουμε την κλήρωση του Λοττο κ να λέμε "α!, εγώ ελεγα πως έπρεπε να παίξουμε αυτά τα νούμερα κ όχι τα άλλα"..

Πάμε στον χρυσό τώρα..
Ποτέ δεν σκέφτηκα πως κάποιος πρέπει να κάνει ολη την περιουσία του χρυσές λίρες ή πλάκες χρυσού..
Το μέταλλο έχει πολλά σκαμπανεβάσματα κ μπορεί οντως να χασει τη μισή του αξία σε λίγα χρόνια ή να διπλασιασει την αξία του σε λίγα ή πολλά χρόνια.

Ζήτηση για χρυσό υπάρχει κ θα υπάρχει πάντα..
Εκτός απο την σταθερή παραγωγή-2000 τόνους λέει ο Σώτος-, ας σκεφτούμε πως ο χρυσός ανακυκλώνεται διαρκώς.
Κάθε μέρα, λιώνουν παλιά κοσμήματα, τον μετατρέπουν σε καθαρό χρυσό κ άντε πάλι απ'την αρχή..
Το θέμα είναι τι προσδοκά καποιος αγοράζοντας χρυσό.
Να τον πουλήσει μόλις τσιμπήσει μερικά δολλάρια η να τον κρατήσει για πολλά χρόνια;
Στην δεύτερη περίπτωση, ίσως δεν είναι η κατάλληλη εποχή να αγορασει καποιος.
Η λίρα τώρα έχει 300€ η μία, ενώ το 2004 είχε 80€.
Σε αυτή την περίπτωση, δεν κέρδισε κάποιος;

Παραδοσιακά, σε περιόδους κρίσης ο χρυσός ανεβαίνει κ τα εθνικά νομίσματα χάνουν την αξία τους..
Κατι τετοιο προβλέπω να (ξανα)συμβαίνει σύντομα.
Θα δούμε..

ΥΓ.
Σε αντίθεση με τον χρυσό, τα διαμάντια πωλούνται χαμηλότερα σε περιόδους κρίσης.
Έχω δίκιο;


www.euro2day.gr/news/world/article/14123...amantion-gia-pr.html
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re:Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 17 Απρ 2016 04:27 #93

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
starmaker έγραψε:
Υ.Γ. 4 Ξερετε ποσοι εχουν χρεωκοπησει επειδη εχουν επενδυσει στο χρυσο ιστορικα;
Εγώ όχι.
Και θα με ενδιέφερε να μου πεις πόσοι, και επίσης και μερικά ονόματα, έτσι, ενδεικτικά.

Υ.Γ.1: Το "παπαριές" δεν πήγαινε σε σένα προσωπικά.

Υ.Γ.2: Ανέφερες το παράδειγμα της Microsoft. Σωστό. Και σαν τη Microsoft υπάρχουν κι άλλες 10, ή 100 μετοχές που είχαν την ίδια διαδρομή.
Ξέρεις όμως πόσες είναι αυτές που εξανέμισαν τα λεφτά που επενδύθηκαν πάνω τους? Κάμποσες εκατοντάδες χιλιάδες.
Την εποχή λοιπόν που η Microsoft ξεκίναγε (και κανείς, ούτε ο Bill Gates δεν ήξερε πως θα κατέληγε), άντε εσύ (ή εγώ) να την ξεχωρίσουμε από τις εκατοντάδες χιλιάδες άλλες που επρόκειτο να φουντάρουν. Με ποιο κριτήριο?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 17 Απρ 2016 06:33 #94

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Οκ
Τελευταία διόρθωση: 30 Απρ 2016 04:11 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Voukes

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 17 Απρ 2016 06:57 #95

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Thanasis (atsi) έγραψε:
Σε αυτό που εγω έχω καταλήξει είναι οτι σε χρυσο έχεις το 3 βαρια 5% των χρηματικών σου αποθεμάτων, για την περίπτωση που η γενική κατάσταση στραβωσει τόσο, που ο χρυσός θα αποτελεί το γενικά αποδεκτό ανταλλάξιμο χρήμα.
Χρήμα που μπορεί να βοηθήσει εσένα και την οικογένεια σου.
Αυτή η προσωπική μου προσέγγιση.

Πιστευω οτι εξαρταται το ποσο αλλα θεωρω οτι ενα 10% σε σχεση με τις εποχες που διανυουμε θα ηταν πιο ορθο, το οποιο ομως να ειμαστε ετοιμοι να το ξεφορτωθουμε οταν φουσκωσει πολυ ο χρυσος και να επανατοποθετουμε σε χαμηλα με ακομη μεγαλυτερο ποσοστο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 17 Απρ 2016 14:42 #96

  • Euritos (Euritos )
  • Το Άβαταρ του/της Euritos (Euritos )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 13
  • Κάρμα: 3
Παντως οταν ειναι μεγαλες οι αναλυσεις μονο κουραζουνε και ειναι δυσκολο να το ακολουθησει καποιος. Για μενα ως επενδυση με χαμηλο ρισκο ειναι τελειος ο χρυσος. Οι μετοχες κολοσσων που αναφεροντε τοτε ητανε μεγαλου ρισκου. Αυτοι οντως γινανε πλουσιοι αλλα οι διπλασιοι γινανε πολυ φτωχοι. Αλλο διασφαλιση μικρου ρισκου και αλλο επενδυση μεγαλου ρισκου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 17 Απρ 2016 18:43 #97

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Οκ
Τελευταία διόρθωση: 30 Απρ 2016 04:12 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 17 Απρ 2016 18:46 #98

  • Euritos (Euritos )
  • Το Άβαταρ του/της Euritos (Euritos )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 13
  • Κάρμα: 3
2006-2016 σοβαρα τωρα???? Περνουνε παντα οποιες περιοδους τους συμφερει οι αναλυτες απ αοτι βλεπω!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επένδυσα σε Χρυσό και έχασα σχεδόν τα μισά σε 2 χρόνια 17 Απρ 2016 18:53 #99

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Euritos (Euritos ) έγραψε:
2006-2016 σοβαρα τωρα???? Περνουνε παντα οποιες περιοδους τους συμφερει οι αναλυτες απ αοτι βλεπω!

Μην ανησυχεις, την επομενη θα παρουν οποια περιοδο συμφερει εσενα.... και δεν βλεπεις.......εκτος απο αυτα που θες να δεις

Επισης η ερευνα δημοσιευτηκε δημοσιευτηκε αρχικα το 1994 και αναθεωρηθηκε το 2007. Συγγνωμη που δεν ειχε χρονομηχανη ο καθηγητης να παει μπροστα και να καλυψει και την περιοδο 2006-2016. Επισης πραγματικα το να καλυψεις 204 χρονια δεν ειναι τοσο αξιοπιστα οσο να καλυψεις δεκαετια.

Δεν το χεις παρει καλα: δεν ειμαι κατα του χρυσου, ειμαι κατα της αντιληψης της ακινησιας του χρυσου και της αγορας σε οποια να ναι τιμη. Αν το νημα λεγοταν " επενδυση σε μετοχες ομολογα ακινητα" κοκ θα εγραφα πολυ χειροτερα στην παρουσα φαση.

Ξεκαθαρα και χωρις περιστροφες ειμαι υπερ του μετρητου στην παρουσα φαση σε αξιοπιστα τραπεζικα ιδρυματα/οικονομιες του εξωτερικου. μετρητου γενικοτερα. Επισης προσπαθω να ξεστραβωσω τον καθε επενδυτη χρυσου που δεν καταλαβαινει καν οτι ειναι επενδυτης και της εννοιας το επενδυτικου χρυσου. Ο χρυσος και αλλα μεταλα ειναι τα μοναδικα ειδη επενδυσεων που χανουν πληθωριστικα παντα (ουτε καν σχεδον) αν τα κρατησεις σε βαθος 30ετιας. Αν αυτο αλλαξει, θα αλλαξει για πρωτη φορα μετα απο χιλιαδες χρονια.


ΥΓ Κατι που ξεχασα να πω ειναι οτι ο κοσμος λανθασμενα ερμηνευει την διασπορα κινδυνου σε μεγαλα χαρτοφυλακια αλλα και στρατηγικες κρατων αναφορικα με τον χρυσο (ΚΙΝΑ-ΡΩΣΙΑ) ως ασφαλεια στα δικα του αποθεματικα αν αντιγραψει τετοιες κινησεις. Εντελως λανθασμενες αναγωγες, επιφανειακες αναλυσεις καφενειακου τυπου που στηριζονται απο αποσπασματικες αποδειξεις που λεει και ενας φιλος μου. Στον κοσμο των συλλεκτων λεμε προτου παρεις τα νομισματα παρε τα καταλληλα βιβλια. Το ιδιο ισχυει σε οιοδηποτε επενδυση ή και αγορα. Οποιος δεν ξερει, πληρωνει ακριβα. Επισης δες αυτος που σου λεει το ενα ή το αλλο τι συμφερον εχει. Προσωπικα ουτε εχω καταστημα χρυσου, ουτε πουλαω μετοχες, ουτε ασχολουμαι με ιδιωτικες επενδυσεις- δεν πουλαω τιποτα σε ιδιωτες- ουτε σε αυτο τον ιστοτοπο ουτε στην προσωπικη μου ζωη. Και να σας πω και κατι; μου εχουν μεινει και καποιες λιρες που θελω να ξεφορτωθω σε μια ανοδο σε κανενα ενεχυροδανειστηριο. Απλα αλλο τι με συμφερει προσωπικα και αλλο τι εχει δειξει η ιστορια.
Τελευταία διόρθωση: 17 Απρ 2016 20:44 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.144 δευτερόλεπτα