Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Επένδυση σε χρυσό

Επένδυση σε χρυσό 29 Νοε 2010 16:38 #1

  • kanonis (kanoni)
  • Το Άβαταρ του/της kanonis (kanoni)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0 (-1)
Γεια χαρά

Θα ήθελα την εμπειρία σας για την αγορά χρυσού, πόσο εύκολη και γρήγορη είναι η διαδικασία τόσο αγοράς όσο και ρευστοποίησης (μιλάω για Τράπεζα της Ελλάδος πάντα) σε τι φορολογία ιππόκειται η συναλλαγή και γενικά πως την βλέπεται σαν επένδυση 5ετίας - 10ετίας
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 29 Νοε 2010 16:41 #2

  • Stabak
  • Το Άβαταρ του/της Stabak
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (2)
Στις ανωτερω απορίες του φίλου kanonis να προσθέσω και μια δικιά μου ως πως φορολογούνται/νομιμοποιούνται οι διαδικασιες αυτες;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 29 Νοε 2010 17:26 #3

  • Μην το κανεις.
  • Το Άβαταρ του/της Μην το κανεις.
Φιλες kanonis μια φιλικη συμβουλη κανε ενα καλο στον ευατο σου και μην το κανεις!!! Η τιμη του χρυσου ειναι τοοοοοσο ψηλα και καποιοι οντος ψαχνουν για κοροιδα.Κρατησε τα λεφτα σου σε ευρω η αν εισαι τοσο φοβιτσιαρης ελβετικο φραγκο και καταθεση στο εξωτερικο.Φυσικα και μπορει να ανεβει και αλλο αλλα οτι ειναι φουσκα ειναι αληθεια.Καποτε θα σκασει.Προσωπικα δε θα αγορασα χρυσο ουτε και αν η τιμη ηταν μιση απ'οτι ειναι τωρα.

Υ.Γ. γιατι εγω μπορει να γραφω και λαλακιες ελπιζω και αλλοι να συμφωνησουν μαζι μου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 29 Νοε 2010 23:54 #4

  • χχχ
  • Το Άβαταρ του/της χχχ
φιλοι μου θα ηταν πολυ ομορφο να συλλεξουμε καποιες πηγες πληροφορησης για το χρυσαφι και για τα νομισματα παγκοσμιως..για εναν οριζοντα 5ετιας θα ηθελα και εγω προσωπικα να κανω την επιλογη με τη μεγιστη αποδοση,χωρις ρισκο,για τα λιγοστα χρηματα που διαθετω αλλα που σεβομαι γιατι προηγηθηκε δουλεια και θυσιες..

Κατι ακουσα τελευταια οτι ο χρυσος εχει βαλει πλωρη για 2000δολλαρια..
Επισης η νορβιγικη Κορωνα εχει προοπτικες να ισχυροποιηθει πολυ τα επομενα χρονια..
Αραγε αξιζει να κραταμε τα χρηματα μας σε ευρω?
Στη Κυπρο ειναι ασφαλης προορισμος?
Η να κλεισουμε μια θυριδα εδω στην ελλαδα και να περναμε απο κει που και που να χαιρεταμε τον χρυσο μας και να τον γυαλιζουμε?
Σας εβαλα ενα φυτιλι ευχομαι οτι καλυτερο για ολους μας...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 30 Νοε 2010 11:27 #5

  • KARNE (karnezis)
  • Το Άβαταρ του/της KARNE (karnezis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 21
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0 (2)
Τωρα πια ειναι αργα πιστευω για επενδυση σε χρυσο!
Η τιμη εχει εκτοξευτει και ειναι μια επενδυση που κρυβει αρκετους κινδυνους κατα την γνωμη μου!

:woohoo:

Η χρυση λιρα Αγγλιας εχει φτασει η τιμη πωλησης της 286 ευρω συμφωνα με το σημερινο δελτιο τιμων!

Ενω πριν ενα μηνα ητανε στα 264 ευρω!
-MONEY NEVER SLEEPS-
Τελευταία διόρθωση: 30 Νοε 2010 11:30 από KARNE (karnezis).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 30 Νοε 2010 13:53 #6

  • kanonis (kanoni)
  • Το Άβαταρ του/της kanonis (kanoni)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0 (-1)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!! Απλά μου έκανε ΤΡΟΜΕΡΗ εντύπωση το γεγονός ότι ο καθαρός χρυσός έχει 3πλασιάσει!!! την τιμή του από το 2002!!! Μιλάμε για περίπου 37,5% μέση ετήσια απόδοση!!! Και ΑΜΜΕΣΗ ρευστοποίηση παντού παγκοσμίως...

Εκτός αν κάτι δεν υπολογίζω σωστά...

Δεν προσδοκώ κάτι αντίστοιχο για τα επόμενα χρόνια (37,5% ετήσια απόδοση) αλλά ένα 10-15% το βλέπω εφικτό τουλάχιστον όσο η οικονομία είναι υπό μαράζωση...

Μιλάμε για ένα κεφάλαιο σχεδόν €100.000 το οποίο έχει αποκτηθεί με σκληρή δουλειά και στερήσεις και πραγματικά δεν ξέρω που να το τοποθετήσω με ασφάλεια...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 30 Νοε 2010 15:33 #7

  • Tagaras
  • Το Άβαταρ του/της Tagaras
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 128
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 1 (4)
Τελευταία διόρθωση: 30 Νοε 2010 15:39 από Tagaras.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 30 Νοε 2010 17:44 #8

  • GMan
  • Το Άβαταρ του/της GMan
Την ταπεινή μου άποψη καταθέτω, ότι προτείνώ και αναφέρω θα πρέπει να σταθμίζεται από τον καθένα με κάθε επιφύλαξη σε σχέση με τα οικονομικά του, τις προσδοκίες του, το ρίσκο που επιθυμεί να αναλάβει και τη στάση ζωής του.

Ο επενδυτικός χρυσός δεν επιβαρύνεται με Φ.Π.Α. σε καμία περίπτωση, για την αγορά του ισχύει ότι ισχύει για κάθε αγορά κάποιας αξίας, πρέπει να μπορεί να δικαιολογηθεί, στην πράξη πολύ δύσκολο να στοχοποιηθεί κάποιος μόνο με κριτήριο μία αγορά 40-50 χιλ. ευρώ.

Το νούμερο δεν είναι τυχαίο. Ο χρυσός δεν είναι εμπορευματική επένδυση, είναι χρήμα και σαν τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται. Η αξία του οίζεται σε κάποιο βαθμό από την εμπορική ζήτηση αλλά περισσότερο από την επενδυτική ζήτηση, προσδοκία και την προσδιδόμενη αξία σε σχέση με τα υπόλοιπα "νομίσματα" (ευρώ, δολλάριο κτλ). Αρα η ερώτηση είναι αν προτιμάει κάποιος και σε ποιό βαθμό να έχει στο καλάθι της περιουσίας του ΚΑΙ αυτό το νόμισμα,με τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του. Οπως δεν είνα συνετό να έχει κανείς το σύνολο της περιουσίας του σε μετρητά ή μόνο σε ακίνητα ή μόνο σε μετοχές, το ίδιο ισχύει γενικά και για τον χρυσό, σε όλες του τις μορφές. Για πολλούς το ποσοστό που είναι αποδεκτό σήμερα να διατηρεί κανείς σε χρυσό είναι ένα 10% περίπου του κεφαλαίου του. Για εμένα κάτι παραπάνω, αλλά αυτό είναι προσωπική εκτίμηση. Με ένα ύψος περιουσίας που λογικά καλύπτει ένα μεγάλο ποσοστό των συμμετεχόντών στο φόρουμ γύρω στο μισό βάλε εκατομμύριο (περιλαμβάνει και αξία ακινήτων, καταθέσεων, μετοχών και ότι άλλο) , 40 με 50 χιλ. σε χρυσό είναι λογικό να στοχεύει κανείς να διαθέτει, σαν μικροκαταθέτης με σύνεση.

Οι Έλληνες παραδοσιακά εκτιμούσαν περισσότερο ακίνητα και ομολογίες. Μετοχές αργότερα. Θεμιτό. Κάποιες λίρες στο σεντούκι (ή θυρίδα καλύτερα) ήταν λίγο ντεμοντέ, μέχρι πρότινος. Η επιλογή της χρυσής λίρας είναι δεδομένη νομίζω. Άμεσα αναγνωρίσιμη σε όλο τον κόσμο, εμπορεύσιμη, φορητή και άφθαρτη. Στοιχίζει κάτι παραπάνω σε premium, αλλά τα αξίζει. Προσοχή στις κάλπικες, έιναι τόσο παλιές όσο και οι αληθινές και πάντα στη μόδα...

Κανείς δεν έγινε πλούσιος αγοράζοντας χρυσό. Παρέμεινε όμως. Προσωπικά αγόραζα κάθε χρόνο, από το 2000. Δεν έχασα. Δεν σώθηκα. Δεν μετάνοιωσα.Η χρυσή λίρα είναι αξία. Είναι και ωραία στην αφή και στην όψη, σου δίνει μία επίπλαστη αίσθηση ασφάλειας, σε σχέση με "χαρτιά". Δεν προσφέρεται για "ποσότικη χαλάρωση" από τράπεζες και κυβερνήσεις. Γι' αυτό δεν τη συμπαθούν. Εντυπωσιάζει και σαν δώρο, σε γάμους και βαφτίσια, δυσανάλογα με το κόστος αγοράς της. Εγώ ήμουν τσιγγούνης, έκανα δώρα Αυστριακά δουκάτα, πιό ελαφριά, με ημερομηνία κοπής 1915, σταθερή και όχι ακριβής, εδώ και 90 χρόνια. Ίδιο αποτέλεσμα. Δώρα που τα θυμούνται μετά από καιρό. που αποδεικνύει κάτι. Ανεξάρτητα με την επενδυτική λογική, ο χρυσός είναι πάντα επιθυμητός. "Αληθινό χρήμα" που έλεγε και ο παππούς μου, ο χρηματιστής. Και αυτή είναι η ουσία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 01 Δεκ 2010 11:42 #9

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
GMan, τις χρυσές σου λίρες που τις φυλάς. Σπίτι ή σε θυρίδα; Και αν σε θυρίδα σε περίπτωση χρεοκοπίας τι γίνεται;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα