Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

ΘΕΜΑ: Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 10 Μαρ 2024 18:20 #514

  • Bernikos
  • Το Άβαταρ του/της Bernikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 31
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 2
Αυτό με το e-banking να αγοράζεις μέσα από e-banking και όχι μάλιστα ούτε καν μέσα από το οποιοδήποτε trader που έχεις και κωδικό ΣΑΤ δεν το ήξερα και μου είναι πρωτοφανές . Βέβαια στις εν λόγο τράπεζες πλέον δεν είμαι πελάτης για να το ξέρω αλλά έχω μετοχές δικές τους γιατί πάνε καλά όσο αναφορά τα κέρδη τους. Τώρα με τις χρεώσεις τους από ότι διαβάζω ίσως είναι λίγο brutal στις προμήθειες ίσως και όχι και εσείς θα μας πείτε.

Αλλά αν θέλετε να έχετε ένα προϊόν που να σας δίνει πάνω από 3% και να μπορείτε να βάζετε και να βγάζετε λεφτά χωρίς εφορία και χρεώσεις για μικρά ποσά η καλύτερη λύση είναι η revolut που δίνει καθημερινά πάνω από 3% χωρίς καμία προθεσμία και ξέρω αρκετό κόσμο που έχει εκεί λεφτά ως 20 30 χιλιάδες και παίρνουν τόκο έτσι. Πρόσφατα στην Ελλάδα έφτασε και το 1εκ. Πελάτες και σκέφτεται να επεκτείνει την παρουσία της στην Ελλάδα. Βέβαια στο εξωτερικό βάζουν εκεί πολύ μεγαλύτερα ποσά αλλά οι Έλληνες είμαστε λίγο πιο επιφυλακτικοί. Βέβαια μιλάμε για μία τράπεζα αξίας πάνω από 35 δις τώρα που μιλάμε. Όσο για τον φίλο που έκανε ένα ποστ για την Άττικα για λουκέτο είναι λάθος απλά είναι σε διαδικασία που είναι θέμα χρόνου να συγχωνευτεί με Παγκρήτια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple, alex.g

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 11 Μαρ 2024 00:08 #515

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Bernikos έγραψε:
Αυτό με το e-banking να αγοράζεις μέσα από e-banking και όχι μάλιστα ούτε καν μέσα από το οποιοδήποτε trader που έχεις και κωδικό ΣΑΤ δεν το ήξερα και μου είναι πρωτοφανές . Βέβαια στις εν λόγο τράπεζες πλέον δεν είμαι πελάτης για να το ξέρω αλλά έχω μετοχές δικές τους γιατί πάνε καλά όσο αναφορά τα κέρδη τους. Τώρα με τις χρεώσεις τους από ότι διαβάζω ίσως είναι λίγο brutal στις προμήθειες ίσως και όχι και εσείς θα μας πείτε.

Αλλά αν θέλετε να έχετε ένα προϊόν που να σας δίνει πάνω από 3% και να μπορείτε να βάζετε και να βγάζετε λεφτά χωρίς εφορία και χρεώσεις για μικρά ποσά η καλύτερη λύση είναι η revolut που δίνει καθημερινά πάνω από 3% χωρίς καμία προθεσμία και ξέρω αρκετό κόσμο που έχει εκεί λεφτά ως 20 30 χιλιάδες και παίρνουν τόκο έτσι. Πρόσφατα στην Ελλάδα έφτασε και το 1εκ. Πελάτες και σκέφτεται να επεκτείνει την παρουσία της στην Ελλάδα. Βέβαια στο εξωτερικό βάζουν εκεί πολύ μεγαλύτερα ποσά αλλά οι Έλληνες είμαστε λίγο πιο επιφυλακτικοί. Βέβαια μιλάμε για μία τράπεζα αξίας πάνω από 35 δις τώρα που μιλάμε. Όσο για τον φίλο που έκανε ένα ποστ για την Άττικα για λουκέτο είναι λάθος απλά είναι σε διαδικασία που είναι θέμα χρόνου να συγχωνευτεί με Παγκρήτια.

Είμαι στην Revolut από το 2015.
Έχει ένα αμοιβαίο που δίνει μέρισμα 3,1%.
Δεν το έχω ερευνήσει ενδελεχώς, αλλά αν αξίζει θα το προχωρήσω.
Κάτι αντίστοιχο έχει κ η EuroBank.
Πέρυσι αγόρασα αμοιβαίο που μέχρι τώρα έχει απόδοση 7,5% κ σε μια εβδομάδα περιμένω το ετήσιο μέρισμα 3%.
Νομίζω αυτό το αμοιβαίο έχει προθεσμία μέχρι τις 19 τού μήνα, οπότε πρέπει να βιαστεί όποιος ενδιαφέρεται.
Σχετικά με τα ΕΓΕΔ, θα αγοράσω από την EuroBank την έκδοση που λήγει τον ερχόμενο Αύγουστο.
Η προμήθεια της τράπεζας είναι 0,2% χωρίς άλλους φόρους.
Δεν υπάρχει όριο στα χρήματα που θα διαθέσει κάποιος
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 12 Μαρ 2024 07:18 #516

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Bernikos έγραψε:
Αυτό με το e-banking να αγοράζεις μέσα από e-banking και όχι μάλιστα ούτε καν μέσα από το οποιοδήποτε trader που έχεις και κωδικό ΣΑΤ δεν το ήξερα και μου είναι πρωτοφανές .

Καλημέρα.

Οι συναλλαγές έτσι & αλλιώς μέσω των ίδιων αριθμών ΣΑΤ γίνονται είτε από τράπεζα είτε από χρηματιστηριακή.
Το μόνο που αλλάζει είναι ο κωδικός πελάτη/χαρτοφυλακίου.
Βλέπουμε εδώ οι 'συστημικές' να συμμετέχουν σαν εκκαθαριστικά μέλη χρηματιστηριακών συναλλαγών & ως ΑΕΠΕΥ & ως τράπεζες (χωριστά).
www.athexgroup.gr/el/web/guest/clearing-participants


Bernikos έγραψε:
Βέβαια στις εν λόγο τράπεζες πλέον δεν είμαι πελάτης για να το ξέρω αλλά έχω μετοχές δικές τους γιατί πάνε καλά όσο αναφορά τα κέρδη τους.

Ειδικά για τις τραπεζικές μετοχές θα εφιστούσα λίγη προσοχή επιπλέον σε σχέση με τις υπόλοιπες ('ο παθός μαθός' που λένε).
Όσο καλά & αν τα πάνε μία συγκεκριμένη περίοδο, δεν παύουν να έχουν 'αμαρτωλό' παρελθόν (ανακεφαλαιοποιήσεις με συνακόλουθο μηδενισμό της μετοχικής αξίας, έξοδοι από το ταμπλό αξιών, υψηλή μεταβλητότητα τραπεζικών συνθηκών & άρα αξιών κλπ).


Bernikos έγραψε:
Τώρα με τις χρεώσεις τους από ότι διαβάζω ίσως είναι λίγο brutal στις προμήθειες ίσως και όχι και εσείς θα μας πείτε.
Για τις (παράλογες) τραπεζικές χρεώσεις/προμήθειες έχουμε ένα σχετικό νήμα εδώ
www.tsig.gr/lang-el/forum/9-%CE%9A%CF%81...B5%CE%B6%CE%B5%CF%82
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 13 Μαρ 2024 23:34 #517

  • mikegad
  • Το Άβαταρ του/της mikegad
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Τα έντοκα γραμμάτια δηλώνονται στο Ε1;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 14 Μαρ 2024 16:48 #518

  • σταυρος
  • Το Άβαταρ του/της σταυρος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 36
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: 1 (1)
ΝαιΙ.Και αποτελούν τεκμήριο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mikegad

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 15 Μαρ 2024 11:36 #519

  • mikegad
  • Το Άβαταρ του/της mikegad
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
ευχαριστώ για την απάντηση.
Μια διευκρίνηση μόνο από όποιον γνωρίζει όσον αφορά τα τεκμήρια.

Ας πούμε ότι γίνεται αγορά εντόκων αξίας 100.000€ από 2 συνδικαιούχους.
Το τεκμήριο πρέπει να καλύπτεται διαμοιρασμένο και στους 2, δηλαδή 50.0000€ ο καθένας
ή θα μπορούσε ο ένας να καλύπτει π.χ. 85.000€ και ο άλλος 15.000€
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 15 Μαρ 2024 17:56 #520

  • σταυρος
  • Το Άβαταρ του/της σταυρος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 36
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: 1 (1)
Τα έντοκα , που αποκτώνται στην πρωτογενή αγορα , συνδέονται με 1 ΣΑΤ .
Τώρα πρόσεξα , ότι η ερώτηση αφορά απόκτηση των εντόκων από τη δευτερογενή αγορά και όχι την πρωτογενή.
Εν πάσει περιπτώσει , σε 6μηνα έντοκα που αρχίζουν και λήγουν μέσα στο ίδιο έτος , προφανώς το τεκμήριο απαλοίφεται
Στο βιβλιαράκι της εφορίας δεν αναφέρεται κάτι για τη μερισματοποίηση στους συνδικαιούχους των τόκων ΕΓΕΔ, όπως στην περίπτωση των τόκων καταθέσεων.
• Για τα Ελληνικά κρατικά ομόλογα και έντοκα γραμμάτια, το εισόδημα από τακτικούς τόκους απαλλάσσεται από τον φόρο (κωδ. 659).
Εάν ο κάτοχος τους τα πουλήσει με κέρδος στην δευτερογενή αγορά πριν την ονομαστική λήξη τους, η υπεραξία αυτή φορολογείται με 15% (κωδ. 829).
Εάν όμως τα κρατήσει μέχρι την λήξη τους, είτε τα αγόρασε απευθείας από τον εκδότη, είτε αργότερα στην δευτερογενή αγορά, τότε η υπεραξία απαλλάσσεται από τον φόρο (κωδ. 659).
Τελευταία διόρθωση: 16 Μαρ 2024 13:19 από σταυρος. Αιτία: προσθήκη
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos), john (moody)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 15 Μαρ 2024 21:58 #521

  • BG
  • Το Άβαταρ του/της BG
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
mikegad έγραψε:
ευχαριστώ για την απάντηση.
Μια διευκρίνηση μόνο από όποιον γνωρίζει όσον αφορά τα τεκμήρια.

Ας πούμε ότι γίνεται αγορά εντόκων αξίας 100.000€ από 2 συνδικαιούχους.
Το τεκμήριο πρέπει να καλύπτεται διαμοιρασμένο και στους 2, δηλαδή 50.0000€ ο καθένας
ή θα μπορούσε ο ένας να καλύπτει π.χ. 85.000€ και ο άλλος 15.000€

Μπορείς να ανοίξεις κοινή επενδυτική μερίδα και μετά δηλώνεις το 50% στον καθένα στο Ε1. Μια ιδέα δίνω. Ρώτα και ένα λογιστή αν είναι σωστό αυτό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 16 Μαρ 2024 17:07 #522

  • john (moody)
  • Το Άβαταρ του/της john (moody)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 20
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 1
σταυρος έγραψε:
Τα έντοκα , που αποκτώνται στην πρωτογενή αγορα , συνδέονται με 1 ΣΑΤ .
Τώρα πρόσεξα , ότι η ερώτηση αφορά απόκτηση των εντόκων από τη δευτερογενή αγορά και όχι την πρωτογενή.
Εν πάσει περιπτώσει , σε 6μηνα έντοκα που αρχίζουν και λήγουν μέσα στο ίδιο έτος , προφανώς το τεκμήριο απαλοίφεται
Στο βιβλιαράκι της εφορίας δεν αναφέρεται κάτι για τη μερισματοποίηση στους συνδικαιούχους των τόκων ΕΓΕΔ, όπως στην περίπτωση των τόκων καταθέσεων.
• Για τα Ελληνικά κρατικά ομόλογα και έντοκα γραμμάτια, το εισόδημα από τακτικούς τόκους απαλλάσσεται από τον φόρο (κωδ. 659).
Εάν ο κάτοχος τους τα πουλήσει με κέρδος στην δευτερογενή αγορά πριν την ονομαστική λήξη τους, η υπεραξία αυτή φορολογείται με 15% (κωδ. 829).
Εάν όμως τα κρατήσει μέχρι την λήξη τους, είτε τα αγόρασε απευθείας από τον εκδότη, είτε αργότερα στην δευτερογενή αγορά, τότε η υπεραξία απαλλάσσεται από τον φόρο (κωδ. 659).

Χαιρετώ.
Όσον αφορά την φορολόγηση με 15% της υπεραξίας απο αγορά ΕΓΕΔ τα οποία προεξοφλήθηκαν και δεν διακρατήθηκαν μέχρι την λήξη τους θα παρακαλούσα να δωσετε καποιο link η έστω την σελίδα των οδηγιών συμπλήρωσης φορολογικής δήλωσης της aade.gr.Εξαιρετικός ο κ.Στουπάκης του our wallet αλλά θα ήθελα την επίσημη οδηγία της ΑΑΔΕ καθως έχω προσωπικό ενδιαφέρον για το θέμα.Στην σελίδα 96 των οδηγιών που αναφέρεται στον κωδ 659 γράφει : "Τόκοι ομολόγων Ελληνικού Δημοσίου ή έντοκων γραμματίων Ελληνικού Δημοσίου" χωρίς κάτι περισσότερο ενώ στις σελίδα 65 του κωδ 829 μιλάει για μετοχές κυρίως και δεν αναφέρει ΕΓΕΔ.

Ευχαριστώ.
Τελευταία διόρθωση: 16 Μαρ 2024 17:27 από john (moody). Αιτία: συμπλήρωση
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα