Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

ΘΕΜΑ: Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 30 Μαρ 2024 10:10 #532

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
sosimple έγραψε:
Δε μιλάω για πρωτόγενη, και δε μιλάω για μικρά ποσά. Βαζω σχεδόν 300χ. Μιλάω για καθαρο επιτόκιο αφού αφαιρεθούν τα πάντα. Τα ειχα με 3.5 καθαρο 2γενη, οταν ηταν 3.9. Λογικά κάπου 3.3 θα είναι τώρα. Μακάρι να κάνω λάθος και να είναι παραπάνω αλλα δεν είναι αυτό το θέμα. Επίσης δε με ενδιαφέρει να παίξω σε αυτα που γράφεις αυτή τη στιγμή. Αναμένονται 3 μειώσεις επιτοκίων. Σε λιγο θα βρίσκεις πολύ μικρότερα επιτόκια στα εντοκα, ενώ αυτό που λέω κόσμο κλειδώνεις για 2 χρόνια μια καλή απόδοση. Εξου και το δίλημμα.

Καλό είναι να γίνεται διασπορά. Και ΕΓΕΔ και καταθεση κοκ και οπωσδήποτε και εκτός Ελληνικού τραπεζικού συστήματος ένα μέρος και εκτός τραπεζικού συστήματος ένα άλλο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 30 Μαρ 2024 13:54 #533

  • Bernikos
  • Το Άβαταρ του/της Bernikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 31
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 2
sosimple έγραψε:
Δε μιλάω για πρωτόγενη, και δε μιλάω για μικρά ποσά. Βαζω σχεδόν 300χ. Μιλάω για καθαρο επιτόκιο αφού αφαιρεθούν τα πάντα. Τα ειχα με 3.5 καθαρο 2γενη, οταν ηταν 3.9. Λογικά κάπου 3.3 θα είναι τώρα. Μακάρι να κάνω λάθος και να είναι παραπάνω αλλα δεν είναι αυτό το θέμα. Επίσης δε με ενδιαφέρει να παίξω σε αυτα που γράφεις αυτή τη στιγμή. Αναμένονται 3 μειώσεις επιτοκίων. Σε λιγο θα βρίσκεις πολύ μικρότερα επιτόκια στα εντοκα, ενώ αυτό που λέω κόσμο κλειδώνεις για 2 χρόνια μια καλή απόδοση. Εξου και το δίλημμα.

Α μιλάτε στο σύνολο στην δευτερογενή αν βάλεις όλες τις κρατήσεις παίρνεις καθαρά για τα 300 περίπου 3,4 ή 3,5 και αν τα ανανεώσεις θα πάρεις μπορεί λίγο λιγότερο κτλ. Οι μειώσεις επιτοκίων που θα γίνουν το καλοκαίρι θα είναι πολύ μικρές συμβολικές και στην Ευρώπη και στην Αμερική και αν θα γίνουν πάλι ή πάρουν και άλλη αναβολή. Για να γίνουν ουσιαστικές μειώσεις θα πρέπει να σταματήσει ο πόλεμος στην Ουκρανία, και να σταματήσει το μεταναστευτικό κοβιντ πολιτικές Ισραήλ κτλ και να ρίξουν τον πληθωρισμό με πολιτικές συμμάζεμα τύπου Μέρκελ. Εδώ θέλουν να βγάλουν ευρώ ομόλογα και η Ιταλία πάει και η κάθε χώρα πάει και τραβάει θεόρατα πόσα δανεικά και τυπώνονται χρήματα συνέχεια. Δεν ξέρω τι θα γίνει μετά από δέκα χρόνια αλλά τα επόμενα δέκα χρόνια δεν βλέπω τίποτα ριζοσπαστικό.


Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι προϊόν που αναφέρεται της 3κ είναι ένα αμοιβαίο που επενδύει σε ομόλογα και αυτό και σου δίνει καθαρά 2,8 τον χρόνο περίπου και τους τόκους μετά από 2 χρόνια κάτω από προϋποθέσεις. Αν πέσουν οι τιμές στα ομόλογα δραστικά δεν σου τα εγγυάται και αυτά. Οπότε εσείς θέλετε να φύγετε στην ουσία από τα ΕΓΕΔ των 3,3 να πάτε στο 2,8 και την διαφορά του 0,5 να την κονομανε η Άττικα με την 3κ .

Μου είχε γράψει κάποιος για την revolut ότι είναι αμοιβαίο δεν είναι ομόλογα. Οκ είναι αμοιβαίο το αμοιβαίο που επενδύει τα λεφτά σου ξέρεις?

Στην ουσία το αμοιβαίο είναι κάτι σαν να λες στον εαυτό σου είμαι πολύ άσχετος και τεμπέλης και δεν θέλω να ασχολούμαστε εμείς direct με αυτά και δίνουμε τα λεφτά σε άλλους να ασχολούνται αυτοί και να κονομανε και αυτοί.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 30 Μαρ 2024 13:58 #534

  • Bernikos
  • Το Άβαταρ του/της Bernikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 31
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 2
gus (gus326) έγραψε:
Καλό είναι να γίνεται διασπορά. Και ΕΓΕΔ και καταθεση κοκ και οπωσδήποτε και εκτός Ελληνικού τραπεζικού συστήματος ένα μέρος και εκτός τραπεζικού συστήματος ένα άλλο.

Φυσικά όπου θέλει τα επενδύει τα λεφτά του κάποιος. Εδώ δεν είναι τικ τοκ να πάω εγώ να αγοράζω μετοχές της Nvidia η bitcoin και να προσπαθώ να παρασύρω και άλλους να κάνουν το ίδιο για να ανέβει η μετοχή κτλ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 31 Μαρ 2024 14:36 #535

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Bernikos έγραψε:
Α μιλάτε στο σύνολο στην δευτερογενή αν βάλεις όλες τις κρατήσεις παίρνεις καθαρά για τα 300 περίπου 3,4 ή 3,5 και αν τα ανανεώσεις θα πάρεις μπορεί λίγο λιγότερο κτλ. Οι μειώσεις επιτοκίων που θα γίνουν το καλοκαίρι θα είναι πολύ μικρές συμβολικές και στην Ευρώπη και στην Αμερική και αν θα γίνουν πάλι ή πάρουν και άλλη αναβολή. Για να γίνουν ουσιαστικές μειώσεις θα πρέπει να σταματήσει ο πόλεμος στην Ουκρανία, και να σταματήσει το μεταναστευτικό κοβιντ πολιτικές Ισραήλ κτλ και να ρίξουν τον πληθωρισμό με πολιτικές συμμάζεμα τύπου Μέρκελ. Εδώ θέλουν να βγάλουν ευρώ ομόλογα και η Ιταλία πάει και η κάθε χώρα πάει και τραβάει θεόρατα πόσα δανεικά και τυπώνονται χρήματα συνέχεια. Δεν ξέρω τι θα γίνει μετά από δέκα χρόνια αλλά τα επόμενα δέκα χρόνια δεν βλέπω τίποτα ριζοσπαστικό.


Το παράδοξο της υπόθεσης είναι ότι προϊόν που αναφέρεται της 3κ είναι ένα αμοιβαίο που επενδύει σε ομόλογα και αυτό και σου δίνει καθαρά 2,8 τον χρόνο περίπου και τους τόκους μετά από 2 χρόνια κάτω από προϋποθέσεις. Αν πέσουν οι τιμές στα ομόλογα δραστικά δεν σου τα εγγυάται και αυτά. Οπότε εσείς θέλετε να φύγετε στην ουσία από τα ΕΓΕΔ των 3,3 να πάτε στο 2,8 και την διαφορά του 0,5 να την κονομανε η Άττικα με την 3κ .

Μου είχε γράψει κάποιος για την revolut ότι είναι αμοιβαίο δεν είναι ομόλογα. Οκ είναι αμοιβαίο το αμοιβαίο που επενδύει τα λεφτά σου ξέρεις?

Στην ουσία το αμοιβαίο είναι κάτι σαν να λες στον εαυτό σου είμαι πολύ άσχετος και τεμπέλης και δεν θέλω να ασχολούμαστε εμείς direct με αυτά και δίνουμε τα λεφτά σε άλλους να ασχολούνται αυτοί και να κονομανε και αυτοί.
Μακάρι να πάνε τα επιτόκια οπως τα γράφεις. Εγω πιστεύω πάντως οτι θα πέσουν αρκετα, και ειδικά οι Ελληνικές τράπεζες με το που θα ξεκινήσει μείωση θα μειώσουν πολυ παραπάνω επιτοκια καταθέσεων, εντοκα κλπ. Αφορμή ψάχνουν. Στα υπόλοιπα οσον αφορά το αμοιβαίο πιθανόν να έχεις δίκιο.
Πάντως πριν λιγο καιρό δίνανε αμοιβαίο με 3.5 ετησίως για 5 χρόνια. Τωρα δίνουν με 2.7 σχεδον, για 2 χρόνια. Μολις πέσουν λιγο τα επιτόκια προβλέπω να βγάζουν αμοιβαία με 2%. Πανε αλυσίδα όλα.
Μάλλον θα τα ξανα κάνω εντοκα όμως. Αν και πιστεύω οτι το αμοιβαίο θα βγει συμφέρον σε βάθος 2 ετών σε σχέση με την απόδοση που θα πάρω κάνοντας 6μηνα εντοκα το ίδιο διάστημα, η διαφορά απόδοσης ανάμεσα στα 2 δε νομιζω να είναι τοσο μεγάλη ωστε να αξίζει να το σκεφτομαι..
Τελευταία διόρθωση: 31 Μαρ 2024 14:39 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 31 Μαρ 2024 20:00 #536

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Την Πέμπτη πήρα έντοκα διάρκειας 6 μηνών.
Δεσμεύτηκαν 14.723€.
Στην επόμενη δημοπρασία θα βάλω κ άλλα 15.000 κ.ο.κ
Ήδη έχω αγοράσει κ από δευτερογενή που λήγουν Αύγουστο.
Για την ώρα θεωρώ τα έντοκα την καλύτερη επιλογή.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 01 Απρ 2024 12:26 #537

  • mixanobious
  • Το Άβαταρ του/της mixanobious
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα στην ομάδα

Ως ιδιώτης μπορώ να πάρω 15.000
Το ποσό αυτό είναι ανα δημοπρασία ή ώς σύνολο;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 01 Απρ 2024 14:28 #538

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Την Πέμπτη πήρα έντοκα διάρκειας 6 μηνών.
Δεσμεύτηκαν 14.723€.
Στην επόμενη δημοπρασία θα βάλω κ άλλα 15.000 κ.ο.κ
Ήδη έχω αγοράσει κ από δευτερογενή που λήγουν Αύγουστο.
Για την ώρα θεωρώ τα έντοκα την καλύτερη επιλογή.
Σε τι επιτόκιο πηρες την Πέμπτη?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 01 Απρ 2024 18:39 #539

  • Bernikos
  • Το Άβαταρ του/της Bernikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 31
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 2
3,75 έδωσε επίσημα το εξάμηνο τώρα μεθαύριο έχει τρίμηνο που θα δώσει πιο πολύ λογικά. Γενικά το πιο πολύ τα δίνουν τα τρίμηνα και τα ετήσια το λιγότερο αλλά με το ετήσιο κλειδώνεις για ένα χρόνο. Το καλύτερο είναι να έχεις ένα ετήσιο, ένα εξάμηνο τα περισσότερα λεφτά και μετά αν θες να μπαίνεις μόνο στα τρίμηνα πρωτογενή

Το καθαρό επιτοκίο που πήρε στην πρωτογενή ο Παναγιώτης από το 3,75 είναι το 3,70 του κράτησε η τράπεζα για έξοδα το 0,05 ενώ στην δευτερογενή εμένα μου κράτησαν για πιο μεγάλο ποσό σε διάφορες δημοπρασίες 0,2 στην απόδοση.

Εγώ από διάφορες δημοπρασίες διάφορα ποσά είμαι σε μέσο όρο στο 3,6 περίπου ενώ αν έμπαινα μόνο στην πρωτογενή μόνο σε τρίμηνα και μόνο 15 άρια ανά αφμ θα έπιανα καλύτερη απόδοση αλλά θα τους τα έκανα και μπαλόνια αερόστατα στην τράπεζα κάθε λίγο να πηγαίνω εκεί να ανανεώνω


Όσο για τα αμοιβαία άμα θες ομολογιακά ή μετοχικά ή μικτά τα καλύτερα στην Ελλάδα με τις καλύτερες επιδόσεις τα έχει η γερμανική allianz κάνε ένα τηλέφωνο εκεί από εκεί και πέρα με τους ξένους οίκους γίνεται χαμός αλλά δεν τα έχουν όλα όλοι απλά συνεργάζονται με κάποια συγκεκριμένα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 01 Απρ 2024 18:45 #540

  • Bernikos
  • Το Άβαταρ του/της Bernikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 31
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 2
mixanobious έγραψε:
Καλησπέρα στην ομάδα

Ως ιδιώτης μπορώ να πάρω 15.000
Το ποσό αυτό είναι ανα δημοπρασία ή ώς σύνολο;

Ως 15000 ανά αφμ ανά δημοπρασία.

Στην δευτερογενή οι περισσότερες τράπεζες έχουν πλαφόν μίνιμουμ 50000 αλλά στην δευτερογενή μπορείς να βάλεις και κοινή μερίδα πολλά άτομα

Η συνήθης κράτηση στην απόδοση στην δευτερογενή είναι από 0,2 ως πολύ περισσότερο εξαρτάται και αν τα κάνεις την ημέρα της δημοπρασίας ή όχι.
Τελευταία διόρθωση: 01 Απρ 2024 18:46 από Bernikos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα