Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

ΘΕΜΑ: Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 16 Μαρ 2024 17:35 #523

  • σταυρος
  • Το Άβαταρ του/της σταυρος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 36
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: 1 (1)
1) από θυγατρική της Πειραιώς artion.gr/wp-content/uploads/2023/07/Tax..._digital-version.pdf
σελ.9

Έχεις κάτι άλλο πιο χειροπιαστό και το αμφισβητείς;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), john (moody)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 16 Μαρ 2024 17:56 #524

  • john (moody)
  • Το Άβαταρ του/της john (moody)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 20
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: 1
σταυρος έγραψε:
1) από θυγατρική της Πειραιώς artion.gr/wp-content/uploads/2023/07/Tax..._digital-version.pdf
σελ.9

Έχεις κάτι άλλο πιο χειροπιαστό και το αμφισβητείς;

Να ευχαριστήσω πολύ για το link.Δυστυχώς δεν το είχα διαβάσει παρά το ότι παρακολουθώ τις δημοσιεύσεις του κου Δαλιάνη.Δεν αμφισβητώ απλά καποια πράγματα πρέπει να είναι γραμμένα στις οδηγίες υποβολής φορολογικής δήλωσης ώστε να προστατεύονται οι φορολογούμενοι που υποβάλλουν δήλωση φόρου μόνοι τους απο λάθη που κοστίζουν.Η λεπτομέρεια αυτή μπορεί να έχει προκύψει απο ερώτημα φοροτεχνικών που δεν υπάρχει στις οδηγίες της ΑΑΔΕ,κακώς βέβαια.
Ευχαριστίες και πάλι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": σταυρος

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 16 Μαρ 2024 21:33 #525

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13124
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
Φορολογία επενδυτικών προϊόντων για φυσικά πρόσωπα στην Ελλάδα, αποθηκευμένος σύνδεσμος:
web.archive.org/web/20240316183125/https..._digital-version.pdf
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 16 Μαρ 2024 21:34 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 19 Μαρ 2024 14:55 #526

  • mikegad
  • Το Άβαταρ του/της mikegad
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
σταυρος έγραψε:
Εν πάσει περιπτώσει , σε 6μηνα έντοκα που αρχίζουν και λήγουν μέσα στο ίδιο έτος , προφανώς το τεκμήριο απαλοίφεται ).

Χρόνια πολλά και καλή σαρακοστή σε όλους!
Είναι σίγουρο αυτό;
Ρωτάω τον λογιστή και δεν έχει ιδέα (και γενικότερα δεν βλέπω ιδιαίτερη γνώση περί εντόκων γραμματειών)
Αν υπάρχει κάπου κάποια πηγή να ρίξω μία ματιά, θα ήμουν ευγόμων
Είμαι σε κοινό τραπεζικό λογαριασμό με γονείς. Εγώ δεν καλύπτω το τεκμήριο σίγουρα και οι γονείς είναι σε μεγάλη ηλικία και δεν μπορούν να ασχοληθούν. Μην πάω για ένα μικρό επιτόκιο και τελικά με καταστρέψει η εφορία από πάνω
Τελευταία διόρθωση: 19 Μαρ 2024 14:56 από mikegad.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 20 Μαρ 2024 17:53 #527

  • Bernikos
  • Το Άβαταρ του/της Bernikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 31
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 2
mikegad έγραψε:
ευχαριστώ για την απάντηση.
Μια διευκρίνηση μόνο από όποιον γνωρίζει όσον αφορά τα τεκμήρια.

Ας πούμε ότι γίνεται αγορά εντόκων αξίας 100.000€ από 2 συνδικαιούχους.
Το τεκμήριο πρέπει να καλύπτεται διαμοιρασμένο και στους 2, δηλαδή 50.0000€ ο καθένας
ή θα μπορούσε ο ένας να καλύπτει π.χ. 85.000€ και ο άλλος 15.000€
Το σύνολο μετράει ένας μπορεί να καλύψει μόνος του όλους. Δεν είναι 50 - 50 . Αλλιώς αν ήταν 50 -50 ή στα τέσσερα άτομα από 25 % για παράδειγμα δεν θα άνοιγες κοινό θα σου έλεγαν να ανοίξει ο καθένας ξεχωριστά. Δηλαδή σε μία οικογένεια που έχουν μετοχές, καταθέσεις, ομόλογα κτλ μπορεί να βάλει όλους στην οικογένεια συνδικαιούχους αρκεί το σύνολο όλων να καλύψει το τεκμήριο. Σε επενδύσεις που δεν υπάρχει η φιλοσοφία της κοινής μερίδας όπως πχ αγορά μετοχών Nvidia εκεί είναι ατομικά αυστηρά δεν είναι joint. Και σε περίπτωση κληρονομιάς δεν έχω ιδέα τι ισχύει για το αμερικανικό χρηματιστήριο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 20 Μαρ 2024 18:09 #528

  • Bernikos
  • Το Άβαταρ του/της Bernikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 31
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 2
mikegad έγραψε:
Χρόνια πολλά και καλή σαρακοστή σε όλους!
Είναι σίγουρο αυτό;
Ρωτάω τον λογιστή και δεν έχει ιδέα (και γενικότερα δεν βλέπω ιδιαίτερη γνώση περί εντόκων γραμματειών)
Αν υπάρχει κάπου κάποια πηγή να ρίξω μία ματιά, θα ήμουν ευγόμων
Είμαι σε κοινό τραπεζικό λογαριασμό με γονείς. Εγώ δεν καλύπτω το τεκμήριο σίγουρα και οι γονείς είναι σε μεγάλη ηλικία και δεν μπορούν να ασχοληθούν. Μην πάω για ένα μικρό επιτόκιο και τελικά με καταστρέψει η εφορία από πάνω

Το τεκμήριο δεν έχει να κάνει με την προθεσμία μίας επένδυσης. Δηλαδή αν βάλω μαύρα χωρίς να τα δικαιολογώ σε ένα επενδυτικό προϊόν για ένα μήνα δεν θα έχω πρόβλημα ενώ αν τα βάλω για ένα χρόνο τότε θα με τσακώσουν

Αν επενδύσεις εσύ με τους γονείς σου μαζί θα τα δηλώσουν αυτοί που δικαιολογούν το τεκμήριο μόνο όπως τις καταθέσεις.

Καλά δεν είναι τόσο ευαίσθητος ο αλγόριθμος που πιάνει την παραμικρή διάφορα στο ευρώ. Έχει όρια. Ψάχνουν για τεκμήρια σε μεγάλα ποσά συνήθως δεν κυνηγάνε τα ψίχουλα όταν υπάρχουν τόσες μεγάλες υποθέσεις. Κάνουν ελέγχους οκ μπορεί να σε ειδοποιήσουν να κάνεις διορθωτικές κτλ αλλά δεν θα σε βάλουν να πληρώσεις 300 ευρώ γιατί δεν δικαιολογούνται 1000 ευρώ.

Και στο φινάλε Βάλτα στην revolut δίνει 3% και πάνω το 24 ωρο και αν τα κάνεις δολάρια 4 και αγγλικές 4% οι ευέλικτοι λογαριασμοί που έχει.

Έχει εταιρικά ομόλογα που δίνουν 5-6% το εξάμηνο. Στα 100 Χιλ 200χιλ ξέρεις πόσα λεφτά είναι αυτά? Πολλά
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 29 Μαρ 2024 12:54 #529

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Έχουμε καμια ιδέα ποσο θα πέσουν τα εντοκα τα επόμενα 2 χρόνια? Ληγουν εντοκα που εχω και παίζουν 2 ενδεχόμενα.
-Να τα ανανεώσω 6μηνο. Δεν ξέρω τι καθαρή απόδοση θα παρω τωρα αλλα καπου 3.3 υποθέτω.
-Να βάλω ενα ποσοστό σε αμοιβαίο κεφάλαιο που επενδύει κυρίως σε ομόλογα ευρωπαϊκα με 2ετη διάρκεια και αναμενόμενη αποδοση καθαρη στα 2 ετη καπου 5.5-5.9. Δηλαδή χοντρικά η ετήσια απόδοση θα είναι καπου 2.7-3 Μικροτερη απο τα τωρινά 6μηνα εντοκα, αλλα αναμένεται να πέσουν πολυ οι αποδόσεις.

Αν και όπως το βλέπω τελικά κοντά θα είναι οι αποδόσεις οτι και να κανω απ τα 2.. Αν ήξερα πόσο θα πέσουν τα εντοκα βέβαια μονο τοτε θα εβγαζα ακρη..

Νομίζω παρόμοιο πρόβληματισμο θα έχουν πόλοι απο εδω και πέρα καθώς οι αποδόσεις στα εντοκα θα πέφτουν και οι τράπεζες προτείνουν παρόμοια προϊόντα όπου κλειδώνεις μια μικρότερη μεν απόδοση, για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα δε..
Τελευταία διόρθωση: 29 Μαρ 2024 12:56 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 29 Μαρ 2024 13:36 #530

  • Bernikos
  • Το Άβαταρ του/της Bernikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 31
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 2
3,3????? Συγνώμη που το άκουσες αυτό τώρα έδωσε 3,75 το εξάμηνο ως 15000 πρωτογενή και το τρίμηνο τώρα την Τετάρτη αναμένεται μεγαλύτερο. Στην δευτερογενή την ημέρα της δημοπρασίας έχει μία κράτηση μικρή επίσης της τάξης του 0,2 στην απόδοση επιτοκίων . Επίσης κάτι που δεν το ήξερα το έμαθα τώρα μου το είχαν πει λάθος επίτηδες οι τράπεζες. Μπορείς να κάνεις όσα λεφτά θες στην πρωτογενή στις τράπεζες απλά πρέπει να είναι σε διαφορετικές δημοπρασίες δηλαδή 15000 σε μία δημοπρασία εξαμήνου στην επόμενη αλλά 15000 στην επόμενη αλλά 15000 μπορεί να είναι τρίμηνο ή ετήσια ότι τύχη και σε πολλά 15αρια να κάνεις όλα τα λεφτά σου σε διάφορες δημοπρασίες.

Τέλος πάντων το προϊόν που αναφέρεται είναι της Αττικής καινούργιο αλλά υπάρχουν πολλές ευκαιρίες πρόσφατα ήταν το εταιρικό ομόλογό του Κόκκαλη πιο πριν του Μυτιληναίου κτλ υπάρχουν λύσεις.

Υπάρχουν ETFs υπάρχουν μετοχές στο αμερικανικό χρηματιστήριο που δίνουν μερίσματα και έχουν σταδιακή άνοδο συνεχή

Αλλά δεν φτάσαμε νομίζω να παίρνεις λιγότερο από 3,3 για να τα συζητήσουμε τώρα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), john (moody)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 30 Μαρ 2024 10:00 #531

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Bernikos έγραψε:
3,3????? Συγνώμη που το άκουσες αυτό τώρα έδωσε 3,75 το εξάμηνο ως 15000 πρωτογενή και το τρίμηνο τώρα την Τετάρτη αναμένεται μεγαλύτερο. Στην δευτερογενή την ημέρα της δημοπρασίας έχει μία κράτηση μικρή επίσης της τάξης του 0,2 στην απόδοση επιτοκίων . Επίσης κάτι που δεν το ήξερα το έμαθα τώρα μου το είχαν πει λάθος επίτηδες οι τράπεζες. Μπορείς να κάνεις όσα λεφτά θες στην πρωτογενή στις τράπεζες απλά πρέπει να είναι σε διαφορετικές δημοπρασίες δηλαδή 15000 σε μία δημοπρασία εξαμήνου στην επόμενη αλλά 15000 στην επόμενη αλλά 15000 μπορεί να είναι τρίμηνο ή ετήσια ότι τύχη και σε πολλά 15αρια να κάνεις όλα τα λεφτά σου σε διάφορες δημοπρασίες.

Τέλος πάντων το προϊόν που αναφέρεται είναι της Αττικής καινούργιο αλλά υπάρχουν πολλές ευκαιρίες πρόσφατα ήταν το εταιρικό ομόλογό του Κόκκαλη πιο πριν του Μυτιληναίου κτλ υπάρχουν λύσεις.

Υπάρχουν ETFs υπάρχουν μετοχές στο αμερικανικό χρηματιστήριο που δίνουν μερίσματα και έχουν σταδιακή άνοδο συνεχή

Αλλά δεν φτάσαμε νομίζω να παίρνεις λιγότερο από 3,3 για να τα συζητήσουμε τώρα
Δε μιλάω για πρωτόγενη, και δε μιλάω για μικρά ποσά. Βαζω σχεδόν 300χ. Μιλάω για καθαρο επιτόκιο αφού αφαιρεθούν τα πάντα. Τα ειχα με 3.5 καθαρο 2γενη, οταν ηταν 3.9. Λογικά κάπου 3.3 θα είναι τώρα. Μακάρι να κάνω λάθος και να είναι παραπάνω αλλα δεν είναι αυτό το θέμα. Επίσης δε με ενδιαφέρει να παίξω σε αυτα που γράφεις αυτή τη στιγμή. Αναμένονται 3 μειώσεις επιτοκίων. Σε λιγο θα βρίσκεις πολύ μικρότερα επιτόκια στα εντοκα, ενώ αυτό που λέω κόσμο κλειδώνεις για 2 χρόνια μια καλή απόδοση. Εξου και το δίλημμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα