Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

ΘΕΜΑ: Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 03 Απρ 2024 14:38 #550

  • Bernikos
  • Το Άβαταρ του/της Bernikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 31
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 2
Ναι αυτό που λέτε είναι αλήθεια κάποιες λίγες τράπεζες πλέον έχουν πάρει εντολή μόνο για δευτερογενή πάνω από 50χιλ , δεν ξέρω αν αυτό είναι νόμιμο, αλλά σήμερα στην δημοπρασία για ποσά ως 15 Χιλ δεν συμμετείχαν πολλές τράπεζες έτσι τσαμπουκα με το έτσι θέλω. Καταρχήν ούτως ή άλλως ακόμα και στην πρωτογενή πλέον όλες οι τράπεζες σου χρεώνουν ένα ποσό επί της % του ποσού που επενδύσεις από 100 ευρώ και πάνω για έξοδα χαρτοφυλάκιου, είτε το βλέπεις αυτό κάθε χρόνο σαν χρέωση στον λογαριασμό σού ή κάθε τρίμηνο. Παρόλο που βγάζουν λεφτά από τα έξοδα χαρτοφυλάκιου δεν του φτάνουν γιατί η ζημιά που έχουν από τα ΕΓΕΔ είναι μεγάλη γιατί οι τράπεζες δεν είναι κρατικές . Ακόμα και στην δευτερογενή που σου κρατάει+ τα έξοδα χαρτοφυλάκιου πάλι έχουν ζημιά γιατί θέλουν να τα έχεις σε καταθέσεις ώστε να βγάζουν το μάξιμουμ .

Τι κάνεις σε αυτή την περίπτωση ρωτάς πλέον αν θα συμμετέχουν σε οποιαδήποτε δημοπρασία μέρες πριν ειτε μπαίνεις για πρώτη φορά ή αν τα ανανεώσεις.

Από εκεί και πέρα υπάρχει και το ταμείο παρακαταθηκων και δανείων. Εκεί δεν ξέρω τι γίνεται θέλει να ρωτήσεις αν έχει έξοδα χαρτοφυλάκιου και αν δεν έχει αν μπορείς από εκεί να συμμετέχεις σε ΕΓΕΔ.

Όσο περισσότερος κόσμος στρέφεται σε τέτοια προϊόντα που βοηθούν την ελληνική οικονομία και επιχειρήσεις αλλά δεν βοηθούν τις τράπεζες άλλο τόσο οι τράπεζες θα παίρνουν τέτοια μέτρα.

Από εκεί και πέρα υπάρχει και μεταφορά χαρτοφυλακίου κτλ

Αλλά θα βρούμε λύσεις θα πολεμήσουμε
Τελευταία διόρθωση: 03 Απρ 2024 14:49 από Bernikos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 03 Απρ 2024 14:49 #551

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Tonaki έγραψε:
Καλησπέρα σας.
Σας γράφω μετά απο αρκετό καιρό και θέλω να ρωτήσω το ακόλουθο.
Σήμερα πήγα σε Πειραιώς για να γραφτώ για το 3μηνο έντοκο όπως έκανα εδώ και κανά χρόνο κανονικά με την τιμή που έβγαινε στη δημοπρασία και χωρίς επιμέρους προμήθειες .Μου είπαν τέρμα και οτι δεν μπορούν να με γράψουν παρά μόνο απο τη Δευτέρα και αυτό μέσω δευτερογενούς με ότι τιμή υπάρχει και με προμήθειες φυσικά .
Έκανε κάποιος άλλος σήμερα αντίστοιχη κίνηση με την Πειραιώς για να δω ?
Σήμερα που εληξε 6μηνο έντοκο με 3.5 (καθαρο επιτόκιο δευτερογενή) για ποσο >100.000, αγόρασα καινούργιο. Πηρα ετήσιο με 3.23%. (3.473% ονομαστική απόδοση πριν τις προμήθειες). Το 6μηνο είχε σχεδόν ίδιο επιτόκιο. Καθαρή απόδοση γραφω αφαιρώντας τα παντα.. Και εγραφα σε προηγούμενο post θα παρω κανα 3.2 με. 3.3 και οντως..
Εκει μου είπαν (αληθεύει γενικα ή οχι δεν ξερω) οτι οι τράπεζες σταματάνε να δίνουνε 1ογενη για 3μηνο. Προσωπικά δε με ενδιαφέρει γιατί τα ποσα που βαζω ειναι πολυ μεγαλύτερα των 15.000 αλλα το αναφέρω γιατί ετσι άκουσα. Αν όντως σταματάνε ή με τις προμήθειες που προσθέτουν στην 1γενη ουσιαστικά είναι σαν να παίρνεις 2γενη, δεν ξερω. Ετσι και αλλιως το 3μηνο είναι πολύ μικρη διάρκεια. Καλύτερα 6μηνο αφου αυτό εξακολουθεί να ισχύει σε 1ογενη. Δε βλέπω το λόγο να ψάχνετε 3μηνα.
Τελευταία διόρθωση: 03 Απρ 2024 14:55 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 03 Απρ 2024 14:59 #552

  • Bernikos
  • Το Άβαταρ του/της Bernikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 31
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 2
Σου λέει θα τους έχω συνέχεια εδώ να κάνουν στην πρωτογενή 15αρια και εγώ θα βγάζω ψυχούλα μόνο από τα έξοδα χαρτοφυλάκιου. Δεν το κάνανε βέβαια όλες οι τράπεζες σήμερα αυτό και εμένα με ενημέρωσε μέρες πριν ο τραπεζίτης ότι αν θες να κάνεις πάνε αλλού εμάς μας έβαλαν στοπ πλέον.

Επίσης βλέπεις ότι ο sosimple στην δευτερογενή έχει κάποιες κρατήσεις παραπάνω και για τόσο μεγάλο ποσό από ότι έχουν τα 15 άρια....

Τέλος τα τρίμηνα τα κυνηγάνε γιατί δίνουν παραπάνω από τα 6μηνα πχ σήμερα το τρίμηνο έδωσε 3,75 !
Τελευταία διόρθωση: 03 Απρ 2024 15:04 από Bernikos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 03 Απρ 2024 16:52 #553

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Bernikos έγραψε:
Σου λέει θα τους έχω συνέχεια εδώ να κάνουν στην πρωτογενή 15αρια και εγώ θα βγάζω ψυχούλα μόνο από τα έξοδα χαρτοφυλάκιου. Δεν το κάνανε βέβαια όλες οι τράπεζες σήμερα αυτό και εμένα με ενημέρωσε μέρες πριν ο τραπεζίτης ότι αν θες να κάνεις πάνε αλλού εμάς μας έβαλαν στοπ πλέον.

Επίσης βλέπεις ότι ο sosimple στην δευτερογενή έχει κάποιες κρατήσεις παραπάνω και για τόσο μεγάλο ποσό από ότι έχουν τα 15 άρια....

Τέλος τα τρίμηνα τα κυνηγάνε γιατί δίνουν παραπάνω από τα 6μηνα πχ σήμερα το τρίμηνο έδωσε 3,75 !
0,25% περίπου είναι η συνολική προμήθεια σε εμένα. Απ τη στιγμή που αγοράζεις στη 2γενη παιζει ρολο τι επιτόκιο βρισκεις εκεινη τη στιγμή. Γραφω το ονομαστικό επιτοκιο που βρηκα.. Μπορεί να παει κάποιος αυριο και να βρει μεγαλύτερο ή μικρότερο. Είναι θέμα τυχης. Οσο απομακρύνεσαι απο την ημέρα έκδοσης του 1γενους συνήθως, τοσο περισσότερ πέφτει το "επιτοκιο".
Τελευταία διόρθωση: 03 Απρ 2024 16:54 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 04 Απρ 2024 11:19 #554

  • BG
  • Το Άβαταρ του/της BG
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
sosimple έγραψε:
0,25% περίπου είναι η συνολική προμήθεια σε εμένα. Απ τη στιγμή που αγοράζεις στη 2γενη παιζει ρολο τι επιτόκιο βρισκεις εκεινη τη στιγμή. Γραφω το ονομαστικό επιτοκιο που βρηκα.. Μπορεί να παει κάποιος αυριο και να βρει μεγαλύτερο ή μικρότερο. Είναι θέμα τυχης. Οσο απομακρύνεσαι απο την ημέρα έκδοσης του 1γενους συνήθως, τοσο περισσότερ πέφτει το "επιτοκιο".

@sosimple. Στην Πειραιώς αγόρασες με 0,25% προμήθεια?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 04 Απρ 2024 12:04 #555

  • vlass
  • Το Άβαταρ του/της vlass
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 242
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 60
  • Κάρμα: 4
Καλησπέρα πηγα στην Εθνικη μου ειπαν δε βάζουν για 3μηνο αλλα στη Γιουρομπανκ μου το εφτιαξαν με μικρή
προμηθεια 3.63% αντι 3.75% απο τον private banker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nikiforos (Thodoros)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 05 Απρ 2024 13:05 #556

  • Bernikos
  • Το Άβαταρ του/της Bernikos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 31
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 2
Ναι κανονικά αυτό είναι παράνομο αλλά ποιος θα ελέγχει τώρα αυτά. Δεν γίνεται όταν αγοράζεις κάτι στην δημοπρασία στην πρωτογενή βάση νόμο μέχρι 15 χιλ να σου το δίνει η τράπεζα στην δευτερογενή γιατί έτσι γουστάρει, άλλο δεν συμμετέχουν κάποιες και άλλο κάνουν ότι θέλουν εκτός και αν σου έβαλε άλλη ημερομηνία από αυτή της δημοπρασίας ή αυτά είναι κόστος διατήρησης χαρτοφυλάκιου κτλ .

Πάντως τα επιτόκια σύμφωνα με τις χθεσινές ειδήσεις δηλώσεις σε Αμερική και Ευρώπη δεν πρόκειται να μειωθούν, οπότε είναι αδύνατον να γίνει μείωση επιτοκίων με αυτές τις συνθήκες απλά κάθε χρόνο ακούμε ότι θέλουν αλλά δεν μπορούν. Κάθε άλλο αν οξυνθεί το ουκρανικό μπορεί να έχουμε και αύξηση. Απλά περιμέναμε ότι το καλοκαίρι θα γινόταν μείωση αλλά οι δηλώσεις δείχνουν δεν υπάρχουν πλέον περιθώρια ούτε για μικρές συμβολικές μειώσεις.

Για αυτό γλέντιστε τα ΕΓΕΔ και μην τρώτε το τυρί των τραπεζών με διετή κτλ ομολογιακών αμοιβαίων.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sosimple, john (moody)

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 06 Απρ 2024 10:52 #557

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
BG έγραψε:
@sosimple. Στην Πειραιώς αγόρασες με 0,25% προμήθεια?
Αττικής
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Έντοκα Γραμμάτια του Ελληνικού Δημοσίου 09 Απρ 2024 11:55 #558

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Μόλις μίλησα με εκπρόσωπο της Πειραιώς για να αγοράσω έντοκα από την δευτερογενή.
Μου έστειλε κάτι αποδόσεις μεταξύ 2,4-2,8%.
Του λέω, μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος με τις αποδόσεις;
Είναι πολύ χαμηλές.
Μου απάντησε πως υπάρχει τρελή ζήτηση για εντοκα κ έχουν πέσει οι αποδόσεις.
Παρόλο που γίνεται το αντίθετο σε αυτές τις περιπτώσεις, δεν επέμεινα κ δώσαμε ραντεβού σε δύο εβδομάδες, όταν θα βγουν τα νέα εξάμηνα για να τα πάρω από πρωτογενή.
Σας έχουν πει κάτι παρόμοιο;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα