Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Κριτική των bitcoin faucets

Κριτική των bitcoin faucets 13 Δεκ 2015 20:27 #28

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
y (t8) έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
To bitairy φαίνεται ενδιαφέρον, ιδιαίτερα όταν αφήνεις το κέρδος να γίνεται compounded. Το έχετε δοκιμάσει και λειτουργεί οκ;

Έτσι φαίνεται. Δείχνει το κέρδος. Αλλά πρέπει να το δούμε σε βάθος χρόνου, να κάνουμε καμιά ανάληψη κερδών, για να εκφέρουμε γνώμη...
Και κάτι τελευταίο και περισσότερο γενικό. Θεωρείτε πως τα λόκαλ πορτοφόλια είναι καλύτερα (ασφαλέστερα) από τα διαδικτυακα;

Νομίζω πως είναι.

Όποιος κάνει τις πρώτες αναλήψεις θα έχει ενδιαφέρον να μας πει περισσότερα.
Σχετικά με τα πορτοφόλια, έχω την εντύπωση πως ένα ασφαλισμένο πορτοφόλι (π.χ. vault του xapo ή το hot πορτοφόλι του coinbase) είναι ασφαλέστερη επιλογή και από το τοπικό πορτοφόλι. Αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κριτική των bitcoin faucets 13 Δεκ 2015 20:53 #29

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Επειδή υπάρχουν πολλά πορτοφόλια, εφαρμογές κλπ Το καλύτερο ειναι να βρείς κάτι να σου κάνει και να έχεις μόνο ενα, που να προσφέρει και κάρτα αν ειναι δυνατόν έτσι όταν μαζεύεις πολλά να τα παίρνεις σε ευρώ στο χέρι. Τα πιο γνωστά πορτοφόλια, που προσφέρουν και εφαρμογές για κινητό και κάποια ασφάλεια, πιστεύω οτι δε θα έχουν πρόβλημα για την ώρα. Απο εκεί και πέρα γενιούνται κάποια ερωτήματα. Αν κάποια στιγμή προσποιηθούν απάτη hacking σε λογαριασμούς και εξαφανίσουν πολλά btc ή εξαφανιστεί και η ίδια η εταιρία- σελίδα-εφαρμογή, τα χάνεις όλα και μετά βγάλε άκρη. Θα αρχίσω τις δοκιμές με κάποια πορτοφόλια στον υπολογιστή μου. Εκεί πρέπει να δεις τί δυνατότητες backup εχεις γιατί αν κρασάρει το pc ή στο κλέψουν πάνε πάλι τα btc. Κάποιο hardware πορτοφόλια ειναι πιστεύω πιο ασφαλή, αλλά γενικά χρειάζεται ψάξιμο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κριτική των bitcoin faucets 14 Δεκ 2015 04:48 #30

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
y (t8) έγραψε:
Εγώ δεν εμπιστεύομαι ιδιαίτερα τα online πορτοφόλια. Προτιμώ να είναι στον υπολογιστή μου και να έχω εγώ τον πλήρη έλεγχο. Αν δε θέλει κάποιος να έχει ένα full node (οπότε και όλο το blockchain > 40GB), μπορεί να έχει κάποιο από τα light, όπως πχ το Electrum.

Αρχισα να κατεβάζω το Bitcoin Core, το πιο κλασικό που τα κατεβάζει όλα στον υπολογιστή.Κάνει όμως πολλές ώρες να συγχρονίσει όλα αυτά να δουμε πότε θα τελειώσει. Πιστεύω οτι αξίζει και αν έχω καταλάβει καλά το backup που κρατάς, μπορείς να το μεταφέρεις απο υπολογιστή σε υπολογιστή? Αν τα έχεις και τα 2 ανοικτά τί γίνεται? Λογικά πηγαίνει στο pc που θα εχει δημιουργήσει και το κωδικό ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κριτική των bitcoin faucets 14 Δεκ 2015 13:08 #31

  • Evangelos (evangeloslar)
  • Το Άβαταρ του/της Evangelos (evangeloslar)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 64
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 2
Λειτουργουνε ταυτοχρονα και τα δυο, οταν στειλεις απο το ενα καποιο ποσο, εννοητε θα αφαιρεθεί και απο το αλλο μολις γινει η πρωτη επιβεβαίωση της συναλλαγής.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κριτική των bitcoin faucets 14 Δεκ 2015 14:01 #32

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Πάντως ακόμα κατεβάζει θέλει αλλο 1 χρόνο data να παρει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κριτική των bitcoin faucets 14 Δεκ 2015 17:56 #33

  • thanasis380
  • Το Άβαταρ του/της thanasis380
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 23
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (1)
Φίλε vag1129, διάβασα το post σου και μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον, ώστε να γραφτώ στο bonusbitcoin.

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα "Bitcoin", θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιο θα είναι το μηνιαίο ή το ετήσιο κέρδος ενός χρήστη που θα τρέχει αυτό το faucet;
Αν το υπολόγισα σωστά στην καλύτερη των περιπτώσεων με 500 satoshis ανά 15 λεπτά, έχουμε 2000 satoshis την ώρα, δηλαδή 48000 την ημέρα, οπότε για να φτάσει κάποιος στο 1 BTC (=100.000.000 satoshis) θέλεις 2.083,33 ημέρες, άρα 5,71 χρόνια.
Συνεπώς θα χρειαστεί κάποιος 6 χρόνια να κάνει όλη αυτή διαδικασία για να πάρει (με τη σημερινή ισοτιμία) 404,81 ευρώ.
Αν τρέχει κάποιος και 2ο ή 3ο faucet, θα πάρει σε 6 χρόνια 1.000 ευρώ.

Θεωρείς ότι αξίζει τον κόπο;
Θα ήθελα τη γνώμη σου, μιας και έχεις ασχοληθεί ενεργά με το αντικείμενο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κριτική των bitcoin faucets 14 Δεκ 2015 18:50 #34

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
thanasis380 έγραψε:
Φίλε vag1129, διάβασα το post σου και μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον, ώστε να γραφτώ στο bonusbitcoin.

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα "Bitcoin", θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιο θα είναι το μηνιαίο ή το ετήσιο κέρδος ενός χρήστη που θα τρέχει αυτό το faucet;
Αν το υπολόγισα σωστά στην καλύτερη των περιπτώσεων με 500 satoshis ανά 15 λεπτά, έχουμε 2000 satoshis την ώρα, δηλαδή 48000 την ημέρα, οπότε για να φτάσει κάποιος στο 1 BTC (=100.000.000 satoshis) θέλεις 2.083,33 ημέρες, άρα 5,71 χρόνια.
Συνεπώς θα χρειαστεί κάποιος 6 χρόνια να κάνει όλη αυτή διαδικασία για να πάρει (με τη σημερινή ισοτιμία) 404,81 ευρώ.
Αν τρέχει κάποιος και 2ο ή 3ο faucet, θα πάρει σε 6 χρόνια 1.000 ευρώ.

Θεωρείς ότι αξίζει τον κόπο;
Θα ήθελα τη γνώμη σου, μιας και έχεις ασχοληθεί ενεργά με το αντικείμενο.

Φίλε Θανάση,
το συμπέρασμα σου είναι σωστό, όχι όμως κι οι υπολογισμοί σου.
Εξηγούμαι:
1. Δεν είναι ανθρωπίνως δυνατόν να κάνεις την διαδικασία επί 15λεπτο 24x7.
2. Ποτέ δεν πρόκειται να πάρεις 500 satoshi ανά 15λεπτο (υπολόγισε 300 για να είσαι μέσα).
3. Ξεχνάς ότι δίνει ημερήσιο επιτόκιο 5% σε ότι αφήνεις μέσα (ουσιαστικά σε λιγότερο από 20 μέρες έχεις διπλασιάσει το αρχικό ποσό σου). Βέβαια ο τύπος μπορεί όποια στιγμή θέλει να κλείσει το site κι άντε γεια.

Παρόλα αυτά όντως θέλει μεγάλη προσπάθεια και πολύ χρόνο για να κερδίσεις με αυτό τον τρόπο (ακόμη χειρότερα με mining) ένα αξιοπρεπές ποσό.

Όμως νομίζω ότι μέσα σε όλη αυτή την ιστορία υπάρχει το κέρδος της εξοικείωσης με το bitcoin, τις διαδικασίες του, τα wallets, τα επενδυτικά sites κι όλο το σκηνικό που έχει στηθεί γύρω από το ψηφιακό νόμισμα. Αντιλαμβάνεσαι τι παίζει και αν το πιστεύεις επενδύεις με πραγματικά λεφτά. Για σκέψου...αν σε 6 χρόνια το bitcoin έχει πάει 50.000$, μήπως αξίζει τον κόπο ;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κριτική των bitcoin faucets 14 Δεκ 2015 19:12 #35

  • thanasis380
  • Το Άβαταρ του/της thanasis380
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 23
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0 (1)
Φίλε Filoxrimate, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Για τα σημεία 1 και 2 έκανα τους υπολογισμούς με βάση την καλύτερη των περιπτώσεων (εννοώντας ιδανικές συνθήκες).
Το σημείο 3 δεν το είχα υπόψη μου.

Πάντως συμφωνούμε στο ότι απαιτεί πάρα πολύ χρόνο η συγκέντρωση ενός αξιοπρεπούς ποσού και για το κέρδος της εξοικείωσης.
Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντησή σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κριτική των bitcoin faucets 14 Δεκ 2015 19:52 #36

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Το μυστικό με το bonusbtc ειναι το 5% που δίνει καθημερινά και κάποιες μέρες 10.Με το 5% την ημέρα διπλασιάζεις σε λιγότερο απο 20 μέρες το ποσό σου, γιατί ανατοκίζεται κιόλας. Φαντάσου να φτάσεις κάποια στιγμή σε μεγάλο νούμερο? Δε συζητάω για 100.000.000 που εκεί κάθε 15 μέρες θα έχεις 1 btc! Πότε θα κλείσει το site και θα εξαφανιστούν όλα ειναι ενα ερώτημα.
Τελευταία διόρθωση: 30 Δεκ 2015 14:16 από ermakos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.097 δευτερόλεπτα