Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΕΚΛΟΓΕΣ

Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ 10 Μαϊ 2012 21:16 #46

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
AI έγραψε:
Ανώνυμος έγραψε:
D.A έγραψε:
Εάν ήθελαν πραγματικά οι Έλληνες πολίτες να εναντιωθούν κατά των μέτρων λιτότητας, κατά των αγορών, κατά της Γερμανίας, κλπ, τότε θα έπρεπε πρώτα απ' όλα να το αποδείξουν στην καθημερινότητά τους. Επανάσταση με δάνεια και χρέη δεν είναι επανάσταση! Για παράδειγμα πόσο επαναστάτης μπορεί να είναι ένας νέος που έχει μάθει να ζει με χρήματα συγγενών (γονείς, παππούδες, κλπ); Ο πραγματικός επαναστάτης και αγωνιστής δεν είναι αυτός που έχει μάθει να ζεί εύκολα, εις βάρος άλλων! Δυστυχώς η πλειοψηφία των Ελλήνων πολιτών έμαθαν να ζουν εύκολα {πολύ δε περισσότερο οι νέοι (τσιγάρα, ποτά, ξενύχτια, καφέ, λούφα, έτοιμα φαγητά, υπερκατανάλωση, κλπ)} με συνήθειες που είναι σχεδόν αδύνατο να αποχωριστούν.

Πες τα, πες τα, πες τα... Κανείς δε βγαίνει να πει ότι ο λαϊκισμός που πάμε να θεοποιήσουμε ξανά είναι αυτός που μας έφερε ως εδώ... Εύκολα λεφτά, εύκολα δάνεια, εύκολη ζωή... κι ένα χρέος να συσσωρεύεται... και να γιγαντώνεται... και πάμε να ξαναγυρίσουμε εκεί απ'όπου ξεκίνησε όλη αυτή φούσκα...
ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟ??ΤΙ ΜΙΣΘΟ ΠΑΙΡΝΕΤΕ??ΚΑΙ ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΕΤΕ???? ΤΟΥΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ ΕΝΟΣ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΨΗΦΙΣΑΝ ΑΦΟΥ ΜΕ ΕΦΕΡΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ??????? ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΩ ????ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΗ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΨΥΧΑΡΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΝΤΑΛΑΡΑ ΜΕ ΤΑ 50 ΑΚΙΝΗΤΑ?....ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΒΟΛΕΜΕΝΕ ΤΩΝ 2 ΚΟΜΑΤΩΝ....

Εγώ έγραωα το μήνυμα που αρχίζει με το "Πες τα..." αλλά δεν εννοούσα βέβαια πως όλα πάνε καλά σάυτή τη χώρα. Το αντίθετο. Μας κατέστρεψαν τα κόμματα που σαν ηλίθιοι ψηφίζαμε. Και ξέρετε γιατί τα ψηφίζαμε; Γιατί μας έταζαν μαλακίες και εύκολα λέφτα όπως ακριβώς κάνει τώρα και ο ΣΥΡΙΖΑ του κου Τσίπρα ο οποίος έχει αναλάβει να γίνει ο νέος Ανδρέας Παπανδρέου...

Δηλαδή όκεϊ η κατάσταση είναι άσχημη αλλά η λύση ποια είναι; Να αυτοκτονήσουμε; Γιατί αυτό προτείνουν αντιδραστικές και ακραίες φωνές τύπου Τσίπρα και Καμμένου. Όταν ένα καράβι έχει λάθος πορεία τι κάνεις; Το βουλιάζεις;

Εντάξει το μνημόνιο στο επέβαλαν οι κακοί δανειστές. Αλλά πέρα απο το μνημόνιο ΕΣΥ έλληνα πολιτικέ τι κάνεις και τι προτείνεις για ν'αλλάξει αυτή η χώρα; Τι αλλαγές, τι μεταρρυθμίσεις; Τίποτα; Όλα δηλαδή στην Ελλάδα είναι τέλεια και μόνο το μνημόνιο τα χαλάει; Αν απαλλαγούμε απ'αυτό θα γίνουμε ξαφνικά Ελβετία;

Εγώ σας λέω ότι και το μνημόνιο να εξαφανιστεί και τα χρέη να μας χαρίσουν και να μας δώσουν και μερικά δις έτσι για χαρτζιλίκι, πάλι σε 2-3 χρόνια στα ίδια χάλια θα καταλήξουμε. Γιατί; Γιατί η Ελλάδα δεν παράγει, γιατί η Ελλάδα δεν αγαπάει τα παιδιά της, γιατί η Ελλάδα δε δημιουργεί δουλειές για σοβαρούς ανθρώπους, επιχειρηματίες και επιστήμονες, αλλά μόνο για τυχοδιώκτες, ημέτερους, βολεμένους και λαμόγια. Να γιατί. Πείτε μου ένα λόγο που ένας σοβαρός και τίμιος επιχειρηματίας, επιστήμονας, μισθωτός ή ακόμα και εργάτης θα επέλεγε την Ελλάδα, αν μπορεί να επιλέξει άλλες χώρες. Ένα λόγο πείτε μου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ 10 Μαϊ 2012 21:27 #47

  • οπα
  • Το Άβαταρ του/της οπα
ssss έγραψε:

μαλιστα ο Γλεζος ειπε να κατασχεσουν της καταθέσεις πάνω απο 20.000 !!!!
ελεεινά κομματοσκυλα που όλοι σας τη ζωη ζήσατε σε βαρος του λαου ποτε σας
δεν δουλεψατε και τωρα θελετε να κανετε πολιτική κλέβοντας ................
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ 10 Μαϊ 2012 21:33 #48

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Αυτο που σχολιασαμε ειναι οτι ο Τσιπρας και οι γύρω του είναι μπουρδολογοι ασχετοι καθως και τα τυπακια του Κατακαημένου. Ηδη 4 μέρες μετά τις εκλογες έχουν κάνει τις τούμπες.
Φιλε μου δεν υπάρχει κανείς να ειναι περήφανος για τα δύο μεγάλα κόμματα καθώς επίσης και σεβαστή η ψήφος του κάθε νέου που πέρνει 356 ευρώ και όχι 100 οπως λες γιατι εαν του δινει 100 απλα πολύ απλά ειναι παρανομος ο εργοδοτης αλλα και τα 356 ειναι αναξια λογου .
Αν ειναι ομως φιλε μου να φυγουμε απο τους δυο για να εχουμε αλλους επικινδυνους τι να το κανω.
ΟΤσιπρας ξεκινησε ηδη απο την Τριτη με το που πηρε την εντολη να λεει ψεματα. Τα περι τραπεζων τα σχολιασαμε ειναι ανξια λογου. Τα περι δραχμης παλι μπουρδες. Βγες και εσυ και ο αλλος στο λαο και πες τους καθαρα και ξαστερα εμεις λεμε δραχμη και εξω απο την Ε.Ε .
Πες τους θα πεινασετε θα μεινετε χωρις δουλιες αλλα βλεπω προοπτικη δεν θα εχετε βενζινη αλλα θα ορθοποδησουμε και θα μπορεσουμε να κανουμε εισαγωγες.
Απλα ξερεις και εσυ και εγω πολυ καλά οτι δεν εχουν προγραμα δεν ξερουν τι να κανουν και καιροσκοπουν. Ειναι το ιδιο επικινδυνος με το λεφτα υπάρχουν. Ασχετος απλα η καιροσκοπος.
Για τον καμενο απλα εχω να πω οτι μιλησε με τον Τσιπρα ακριβως 15 λεπτα δεν ειχαν τι να πουνε και τελειωσαν. Λενε ψεματα και οι δυο και τα λενε συνιδητά .
Τελος καλο θα ηταν οι γιαλαντζη κομουνιστες να ακουσουν τι λεει η Αλεκα . Μονολυθικη ναι αλλα δεν λεει ψεματα. Αλλά η μεγαλοαστική προέλευση των γιαλαντζη κομουνιστων δεν τους αφηνει να την ακουσουν.
Ειπε λοιπον η Αλεκα , αποδεσμευση και ε.ε μαζι δεν γινεται. ΝΑΤΟ και εκτος Ε.Ε δνε γινεται. Ευρω και κομουνισμος δεν γινεται. Ειπε επισης να ξερεις ο λαος οτι εαν μας ψηφισει ερχονται χρονια δυσκολα χρονια παλης μεχρι να μπει το συστημα σε δουλεια και να ορθοποδησει.
Καταλαβατε γιαλαντζη κομουνιστες;;; και γιαλαντζη εθνισκιστες;;; Η ιστορια εχει παραδειγματα πολλα . Διαβαστε πως φτασαμε στο Κυπριακο διαβαστε πως φτασαμε στην χουντα και μετα ελατε να μας πειτε.
Σεβομαι και θα σεβομαι τον καθε ενα που υποφερει πειναει χρωσταει τα μαλιοκεφαλα του ειναι ανεργος . Θα παλεψω μαζι του να αλλαξει αυτο οπως εκανα παντα . Αλλά επικινδυνος για εμενα την οικογενεια μου τον γειτονα μου δεν θα γινω. Φτανουν οι σωτηρες.
Ειδικα για τον Αλεξη που παιζει με τις λεξεις εχω να πω τα εξης . Πρεπει εκει στους αμπελοκηπουν στην ΚΟΒΑ που πηγαινες να ησουν ο χειροτερος μαθητης . Ξερεις γιατι ακομα και βασικη αρχη μαρξιστικης επανασταικης να διαβαζες θα ηξερες οτι οι επαναστασεις δεν ανακοινωνονται γινονται. Ασχετε ε ασχετε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ 10 Μαϊ 2012 21:37 #49

  • MA TI ΨΗΦΙΖΗΣ??
  • Το Άβαταρ του/της MA TI ΨΗΦΙΖΗΣ??
Ανώνυμος έγραψε:
AI έγραψε:
Ανώνυμος έγραψε:
D.A έγραψε:
Εάν ήθελαν πραγματικά οι Έλληνες πολίτες να εναντιωθούν κατά των μέτρων λιτότητας, κατά των αγορών, κατά της Γερμανίας, κλπ, τότε θα έπρεπε πρώτα απ' όλα να το αποδείξουν στην καθημερινότητά τους. Επανάσταση με δάνεια και χρέη δεν είναι επανάσταση! Για παράδειγμα πόσο επαναστάτης μπορεί να είναι ένας νέος που έχει μάθει να ζει με χρήματα συγγενών (γονείς, παππούδες, κλπ); Ο πραγματικός επαναστάτης και αγωνιστής δεν είναι αυτός που έχει μάθει να ζεί εύκολα, εις βάρος άλλων! Δυστυχώς η πλειοψηφία των Ελλήνων πολιτών έμαθαν να ζουν εύκολα {πολύ δε περισσότερο οι νέοι (τσιγάρα, ποτά, ξενύχτια, καφέ, λούφα, έτοιμα φαγητά, υπερκατανάλωση, κλπ)} με συνήθειες που είναι σχεδόν αδύνατο να αποχωριστούν.

Πες τα, πες τα, πες τα... Κανείς δε βγαίνει να πει ότι ο λαϊκισμός που πάμε να θεοποιήσουμε ξανά είναι αυτός που μας έφερε ως εδώ... Εύκολα λεφτά, εύκολα δάνεια, εύκολη ζωή... κι ένα χρέος να συσσωρεύεται... και να γιγαντώνεται... και πάμε να ξαναγυρίσουμε εκεί απ'όπου ξεκίνησε όλη αυτή φούσκα...
ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟ??ΤΙ ΜΙΣΘΟ ΠΑΙΡΝΕΤΕ??ΚΑΙ ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΕΤΕ???? ΤΟΥΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ ΕΝΟΣ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΨΗΦΙΣΑΝ ΑΦΟΥ ΜΕ ΕΦΕΡΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ??????? ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΩ ????ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΗ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΨΥΧΑΡΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΝΤΑΛΑΡΑ ΜΕ ΤΑ 50 ΑΚΙΝΗΤΑ?....ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΒΟΛΕΜΕΝΕ ΤΩΝ 2 ΚΟΜΑΤΩΝ....

Εγώ έγραωα το μήνυμα που αρχίζει με το "Πες τα..." αλλά δεν εννοούσα βέβαια πως όλα πάνε καλά σάυτή τη χώρα. Το αντίθετο. Μας κατέστρεψαν τα κόμματα που σαν ηλίθιοι ψηφίζαμε. Και ξέρετε γιατί τα ψηφίζαμε; Γιατί μας έταζαν μαλακίες και εύκολα λέφτα όπως ακριβώς κάνει τώρα και ο ΣΥΡΙΖΑ του κου Τσίπρα ο οποίος έχει αναλάβει να γίνει ο νέος Ανδρέας Παπανδρέου...

Δηλαδή όκεϊ η κατάσταση είναι άσχημη αλλά η λύση ποια είναι; Να αυτοκτονήσουμε; Γιατί αυτό προτείνουν αντιδραστικές και ακραίες φωνές τύπου Τσίπρα και Καμμένου. Όταν ένα καράβι έχει λάθος πορεία τι κάνεις; Το βουλιάζεις;

Εντάξει το μνημόνιο στο επέβαλαν οι κακοί δανειστές. Αλλά πέρα απο το μνημόνιο ΕΣΥ έλληνα πολιτικέ τι κάνεις και τι προτείνεις για ν'αλλάξει αυτή η χώρα; Τι αλλαγές, τι μεταρρυθμίσεις; Τίποτα; Όλα δηλαδή στην Ελλάδα είναι τέλεια και μόνο το μνημόνιο τα χαλάει; Αν απαλλαγούμε απ'αυτό θα γίνουμε ξαφνικά Ελβετία;

Εγώ σας λέω ότι και το μνημόνιο να εξαφανιστεί και τα χρέη να μας χαρίσουν και να μας δώσουν και μερικά δις έτσι για χαρτζιλίκι, πάλι σε 2-3 χρόνια στα ίδια χάλια θα καταλήξουμε. Γιατί; Γιατί η Ελλάδα δεν παράγει, γιατί η Ελλάδα δεν αγαπάει τα παιδιά της, γιατί η Ελλάδα δε δημιουργεί δουλειές για σοβαρούς ανθρώπους, επιχειρηματίες και επιστήμονες, αλλά μόνο για τυχοδιώκτες, ημέτερους, βολεμένους και λαμόγια. Να γιατί. Πείτε μου ένα λόγο που ένας σοβαρός και τίμιος επιχειρηματίας, επιστήμονας, μισθωτός ή ακόμα και εργάτης θα επέλεγε την Ελλάδα, αν μπορεί να επιλέξει άλλες χώρες. Ένα λόγο πείτε μου.
ΠΕΣ ΜΑΣ ΟΜΩΣ ΤΙ ΛΕΣ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ????
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ 10 Μαϊ 2012 21:44 #50

  • Διμ
  • Το Άβαταρ του/της Διμ
MA TI ΨΗΦΙΖΗΣ?? έγραψε:
Ανώνυμος έγραψε:
AI έγραψε:
Ανώνυμος έγραψε:
D.A έγραψε:
Εάν ήθελαν πραγματικά οι Έλληνες πολίτες να εναντιωθούν κατά των μέτρων λιτότητας, κατά των αγορών, κατά της Γερμανίας, κλπ, τότε θα έπρεπε πρώτα απ' όλα να το αποδείξουν στην καθημερινότητά τους. Επανάσταση με δάνεια και χρέη δεν είναι επανάσταση! Για παράδειγμα πόσο επαναστάτης μπορεί να είναι ένας νέος που έχει μάθει να ζει με χρήματα συγγενών (γονείς, παππούδες, κλπ); Ο πραγματικός επαναστάτης και αγωνιστής δεν είναι αυτός που έχει μάθει να ζεί εύκολα, εις βάρος άλλων! Δυστυχώς η πλειοψηφία των Ελλήνων πολιτών έμαθαν να ζουν εύκολα {πολύ δε περισσότερο οι νέοι (τσιγάρα, ποτά, ξενύχτια, καφέ, λούφα, έτοιμα φαγητά, υπερκατανάλωση, κλπ)} με συνήθειες που είναι σχεδόν αδύνατο να αποχωριστούν.

Πες τα, πες τα, πες τα... Κανείς δε βγαίνει να πει ότι ο λαϊκισμός που πάμε να θεοποιήσουμε ξανά είναι αυτός που μας έφερε ως εδώ... Εύκολα λεφτά, εύκολα δάνεια, εύκολη ζωή... κι ένα χρέος να συσσωρεύεται... και να γιγαντώνεται... και πάμε να ξαναγυρίσουμε εκεί απ'όπου ξεκίνησε όλη αυτή φούσκα...
ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΚΑΙ ΠΟΣΟ??ΤΙ ΜΙΣΘΟ ΠΑΙΡΝΕΤΕ??ΚΑΙ ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΕΤΕ???? ΤΟΥΣ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ ΕΝΟΣ ΜΝΗΜΟΝΙΟΥ ΠΟΥ ΜΕ ΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΨΗΦΙΣΑΝ ΑΦΟΥ ΜΕ ΕΦΕΡΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ??????? ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΣΩ ????ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΗ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΗ Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΨΥΧΑΡΗ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΝΤΑΛΑΡΑ ΜΕ ΤΑ 50 ΑΚΙΝΗΤΑ?....ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΒΟΛΕΜΕΝΕ ΤΩΝ 2 ΚΟΜΑΤΩΝ....

Εγώ έγραωα το μήνυμα που αρχίζει με το "Πες τα..." αλλά δεν εννοούσα βέβαια πως όλα πάνε καλά σάυτή τη χώρα. Το αντίθετο. Μας κατέστρεψαν τα κόμματα που σαν ηλίθιοι ψηφίζαμε. Και ξέρετε γιατί τα ψηφίζαμε; Γιατί μας έταζαν μαλακίες και εύκολα λέφτα όπως ακριβώς κάνει τώρα και ο ΣΥΡΙΖΑ του κου Τσίπρα ο οποίος έχει αναλάβει να γίνει ο νέος Ανδρέας Παπανδρέου...

Δηλαδή όκεϊ η κατάσταση είναι άσχημη αλλά η λύση ποια είναι; Να αυτοκτονήσουμε; Γιατί αυτό προτείνουν αντιδραστικές και ακραίες φωνές τύπου Τσίπρα και Καμμένου. Όταν ένα καράβι έχει λάθος πορεία τι κάνεις; Το βουλιάζεις;

Εντάξει το μνημόνιο στο επέβαλαν οι κακοί δανειστές. Αλλά πέρα απο το μνημόνιο ΕΣΥ έλληνα πολιτικέ τι κάνεις και τι προτείνεις για ν'αλλάξει αυτή η χώρα; Τι αλλαγές, τι μεταρρυθμίσεις; Τίποτα; Όλα δηλαδή στην Ελλάδα είναι τέλεια και μόνο το μνημόνιο τα χαλάει; Αν απαλλαγούμε απ'αυτό θα γίνουμε ξαφνικά Ελβετία;

Εγώ σας λέω ότι και το μνημόνιο να εξαφανιστεί και τα χρέη να μας χαρίσουν και να μας δώσουν και μερικά δις έτσι για χαρτζιλίκι, πάλι σε 2-3 χρόνια στα ίδια χάλια θα καταλήξουμε. Γιατί; Γιατί η Ελλάδα δεν παράγει, γιατί η Ελλάδα δεν αγαπάει τα παιδιά της, γιατί η Ελλάδα δε δημιουργεί δουλειές για σοβαρούς ανθρώπους, επιχειρηματίες και επιστήμονες, αλλά μόνο για τυχοδιώκτες, ημέτερους, βολεμένους και λαμόγια. Να γιατί. Πείτε μου ένα λόγο που ένας σοβαρός και τίμιος επιχειρηματίας, επιστήμονας, μισθωτός ή ακόμα και εργάτης θα επέλεγε την Ελλάδα, αν μπορεί να επιλέξει άλλες χώρες. Ένα λόγο πείτε μου.
ΠΕΣ ΜΑΣ ΟΜΩΣ ΤΙ ΛΕΣ ΝΑ ΨΗΦΙΣΟΥΜΕ????

Αυτό ομολογουμένως είναι δύσκολη απόφαση με δεδομένες τις επιλογές που έχουμε, που η μία μοιάζει χειρότερη απ'την άλλη... Προσωπικά είμαι φιλελεύθερης δημοκρατικής ιδεολογίας, με κοινωνική όμως ευαισθησία εκεί που πραγματικά τη χρειάζεται η κοινωνία για να βελτιωθεί, και όχι για να καταναλώσει απλά...

Αν συνεργαστούν τα κόμματα των Μπακογιάννη, Μάνου και Τζήμερου νομίζω ότι θα ήταν μια καλή εξέλιξη και θα τους ψήφιζα... Δεν τρελαίνομαι, αλλά δε βλέπω και κάποια καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ 10 Μαϊ 2012 22:01 #51

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Ακόμα θα σας πω τα εξής ζω και εργάζομαι σε μια βαλκανική χώρα εδώ και πολλά χρόνια. Εχω πλεον φίλους όλων των ηλικιών ξέρετε πότε πέρασε τα χειρότερα της χρόνια;;;
Οχι επι κομουνισμού. Μετακομουνιστικά επι μια 7ετία ξέρετε γιατί;;;
Η παραγωγή της ειχε εξαφανιστεί . Σας θυμίζει κάτι;;;
Η κυβερνησεις της ηταν νεοσοσιαλιστικές . Σας θυμίζει κάτι;;
Η κρατική της μηχανή ειχε διαλυθεί . Σας θυμίζει κάτι;;;
Οι γειτονές της την αγνωουσαν ως υπαρξη. Σας θυμιζει κάτι;;;
Η ανεργια της ηταν ανω του 30% . Σας θυμιζει κατι;;;
Το κρατος λειτουργούσε σαν ιδιωτης αφεντικο με μικρους μισθους για ολους. Σας θυμιζει κάτι;;;
Η πορνεια ειχε φτασει σε επιπεδα αχαρακτιριστα. Σας θυμιζει κάτι;;
Το νομισμα της υποτιμουταν καθημερινα. Σας θυμιζει κάτι;;;
Δεν ανηκε σε καμια συμαχια . Σας θυμιζει κάτι;;;
Λοιπον το μελλον με τα τσιτατα του Αλεξη και του Κατακαημένου ειναι αυτό. Αν σας κανει ψηφιστε . Αν δεν σας κανει πάρτε άλλες αποφασεις.
Δυστυχως καθε μερα ακουω για μεταφορα εδρας μεγαλων βιομηχανιων στην Σοφια . Ο συνδεσμος εδω αριθμει πλεον 3470 μελη. Ξερετε ποσα ηταν πριν 2 χρόνια ;;; 317 .
Η ΜΕΤΚΑ η πιο κερδοφορα επιχειρηση της Ελλαδας που παραγει ειναι ετοιμη να αλλαξει εδρα .
Λοιπον η θα σταθουμε στα ποδια μας με δουλεια κοπο θυσιες αλλα και αγωνιζομενοι και ξυπνιοι η μαυρο φιδι που μας εφαγε.
Δεν εχω κανεναν συμφερον απο κανενα δεν μου εδωσε κανενας να φαω παρα μονο οι γονεις μου δουλευω απο τα 22 μου αλλά θυμα σε πλουσιοπαιδα καμενου τσιπρα δεν γινομαι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ 10 Μαϊ 2012 22:19 #52

  • D.A
  • Το Άβαταρ του/της D.A
Στην κατάσταση που έφθασε η χώρα, οι Έλληνες πολίτες έχουν να επιλέξουν μεταξύ Σκύλλας και Χάρυβδης. Δηλαδή είτε σκληρή στάση έναντι των ευρωπαίων εταίρων και του ΔΝΤ με αντίδραση σε μέτρα που αποδεδειγμένα δεν βοηθούν την ελληνική οικονομία και κοινωνία, εν γνώση όμως του ρίσκου να μην παραμείνει η χώρα στο ευρώ, είτε αποδοχή των μέτρων που ζητούν οι ευρωπαίοι εταίροι και το ΔΝΤ με παράλληλη αποδοχή των νέων συνθηκών στην ελληνική οικονομία και κοινωνία.

Σημείωση: Το 1940 όταν ο Μεταξάς (Δικτάτορας) είπε το ΟΧΙ σε Ιταλούς και Γερμανούς, η πλειοψηφία των Ελλήνων πολιτών ήταν τόσο φτωχοί όσο δεν μπορούμε να φανταστούμε σήμερα, όμως αυτοί οι φτωχοί πρόγονοί μας ενώθηκαν σαν μια γροθιά και πολέμησαν με τη ψυχή τους στα βουνά της Αλβανίας χωρίς να υπολογίζουν ούτε φτώχεια, ούτε πείνα, ούτε ασθένειες, ούτε αντίξοες συνθήκες, ούτε βεβαίως τη σαφή υπεροχή αυτών που είχαν να αντιμετωπίσουν! Συνεπώς επαναλαμβάνω εάν ήθελαν πραγματικά οι Έλληνες πολίτες να εναντιωθούν κατά των μέτρων λιτότητας, κατά των αγορών, κατά της Γερμανίας, κλπ, τότε θα έπρεπε πρώτα απ' όλα να το αποδείξουν στην καθημερινότητά τους. Επανάσταση με δάνεια και χρέη δεν είναι επανάσταση! Για παράδειγμα πόσο επαναστάτης μπορεί να είναι ένας νέος που έχει μάθει να ζει με χρήματα συγγενών (γονείς, παππούδες, κλπ); Ο πραγματικός επαναστάτης και αγωνιστής δεν είναι αυτός που έχει μάθει να ζει εύκολα, εις βάρος άλλων! Δυστυχώς η πλειοψηφία των Ελλήνων πολιτών έμαθαν να ζουν εύκολα {πολύ δε περισσότερο οι νέοι (τσιγάρα, ποτά, ξενύχτια, καφέ, λούφα, έτοιμα φαγητά, υπερκατανάλωση, κλπ)} με συνήθειες που είναι σχεδόν αδύνατο να αποχωριστούν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ 10 Μαϊ 2012 22:36 #53

  • ΑΣΧΕΤΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΑΣΧΕΤΟΣ
Την Ντορα και τον Μανο τους ειδαμε και τους χαρικαμε επι 10ετιες...Τον Τζιμερο δεν τον ξερω αλλα αν παει με δαυτους τα ιδια σκ...τα θα ειναι.Οσο για σενα Σταματη και ναθελα να ψηφισω ΚΚΕ μετα απο το λογιδριο σου λιγο πιο πανω ,μου επιβεβαιωσες αλλη μια φορα το κολημα του ΚΚΕ .Τα ξερουν ΟΛΑ και μονο ΑΥΤΟΙ.100 χρονια μετα στο ιδιο κακομοιρο και στενο μυαλο στην φανατικα υπεροπτικη αποψη τους.Μονο σας παρακαλω πολυ αν ποτε ερθετε στην κυβερνηση μην μας στειλετε στα γκουλαγκ εμας τους ολιγον ασχετους ενω εσεις θα εισαστε στα παλατια του Τσαρου στην θεση του οπως ο Σταλιν...και να σου πω κατι?Δεν ψηφισα ΣΙΡΙΖΑ.ΑΚΟΜΑ....Εξ αλλου εσυ τι κοπτεσαι τοσο πολυ για μας τους φουκαραδες εδω στο ελαντα..?Εσυ ζης εδω και χρονια στον παραδεισο της Βουλγαριας που τοσο εξυμνεις.Με τοσες νεες εταιρεις πουσου ερχοντε πρεπει να τρεμουμε για τα πραγματικα χαλια μας.Χαλια που μας καταντησαν ολοι αυτοι που υπεγραψαν τα μνημονια για μας χωρις εμας και παιρνουν τις μισθαρες τους,και τις αυτοκηνιταρες,και τα χιλιαδες διευκοληνσεις...τηλ δεν πληρωνουν,εισητηρεια δεν βγαζουν πουθενα,απιδοματα με το κιλο,μεχρι παιδικο σταθμο ειδικο για τα κο λο παιδα τους εχουν. Αλλα θελουν να μας φερουν μισθους Βουλγαριας .ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.Καλη ωρα οπως εκανε ο Σταλιν για ολους εκτος απο τα κοματοσκυλα του.ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ?????Να διωχνουμε τα κρουαζιεροπλοια οπως το παμε??Να κλεινουμε τους δρομους οπως οι ταξιτζιδες μες το φορτε τπυ τουρισμου?Να εχουμε τους τραμπουκους με τα ροπαλα και να καινε την Αθηνα???Να μην εχουνε πιαση ΕΝΑΝ περα απο κατι καθαρματα που φυγαδευσαν στο καφενειο της ΒΟΥΛΗΣ οι ιδιοι οι μπατσοι?Ακροδεξια αποβρασματα οπως ολοι θα θυμοντε με υποτιθεμενες αρχαιοελληνικες σελιδες ....Και πες μου σε παρακαλω.Δεν ξερεις οτι το ΚΚΕ στις επιχειρησεις του απελυσε χρησιμοποιοντας τον νομο του μνημονιου????????????ΔΕΝ ΑΝΟΙΚΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΜΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΟΥ ΗΘΟΣ ΣΤΙΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΜΟΥ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΜΕ ΟΛΟΥΣ. ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΜΟΥ.ΑΥΤΗ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΚΑΙΓΟΝΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΝ ΟΛΟΙ ΘΑ ΤΗΝ ΔΩΣΩ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΥΤΑΡΕΣΚΕΙΑ. ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΟ ΕΚΒΙΑΣΜΟ...ΣΥΜΠΑΘΑ ΜΕ ΒΡΕ ΣΤΑΜΑΤΗ .ΑΥΤΑ ΞΕΡΩ ΕΓΩ Ο ΑΣΧΕΤΟΣ.ΚΑΙ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΣΟ ΣΧΕΤΚΟΙ ΟΣΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑΟΛΑΝ ΕΧΩΝΤΑΣ ΤΟ ΑΛΑΘΗΤΟ ΟΠΩΣ ΟΙ ΚΚΕ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΑΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΕΚΛΟΓΕΣ 10 Μαϊ 2012 22:53 #54

  • κιτσαρας
  • Το Άβαταρ του/της κιτσαρας
δηλαδή ρε γλεζο εγω που εχω 50000ευρω κοπους μια ζωης θα μου παρεις τα 30 γιατι ρε νουμερο για να πληρωθούν οι δ/υ κριμα και σε εκτιμούσα τελικά εισαι μεγάλο νούμερο και ξεφτίλας για να μη πω τίποτα πιο βαρύ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα