Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Δέκα σημεία για τον πολιτικό φορέα «Σχέδιο Β» παρουσίασε ο Αλ.Αλαβάνος

Δέκα σημεία για τον πολιτικό φορέα «Σχέδιο Β» παρουσίασε ο Αλ.Αλαβάνος 14 Απρ 2013 23:01 #64

  • XxSMIL3xX
  • Το Άβαταρ του/της XxSMIL3xX
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 266
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 0 (-28)
και για τον φιλο μου τον σταματη με αγαπη απο τις σκουριες και την χαλκιδικη...

η αναπτυξη του αντωνακη της πολιτικης ανοιξης ειναι εδω...


Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δέκα σημεία για τον πολιτικό φορέα «Σχέδιο Β» παρουσίασε ο Αλ.Αλαβάνος 15 Απρ 2013 00:43 #65

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Τρολάκι γιατι δεν μας λες ποτε τραβήχτηκε η φωτογραφία;;; Δεν ξέρεις μάλλον . Σωστά ;;; Αντιγραφή από τον γκόμενο της βουλευτίνας πάλι ;;;
Κοιτα τρολάκι παρακάτω απο που ειναι η φωτογραφία . ecogreensalonika.wordpress.com/2010/03/0...-floods-in-stratoni/
Φιλάκια τρολάκι Ασε που χαλάς την συζήτηση των παιδιών :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Αντε βρε και σ ανώτερα . Ο τρεμόπουλος ειναι και οπαδός του Αντωνάκη ;;; Μηπως εφεύρατε εκει στον Τσιριζα το back in time . Σουργελα .
Τελευταία διόρθωση: 15 Απρ 2013 00:46 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δέκα σημεία για τον πολιτικό φορέα «Σχέδιο Β» παρουσίασε ο Αλ.Αλαβάνος 15 Απρ 2013 01:02 #66

  • XxSMIL3xX
  • Το Άβαταρ του/της XxSMIL3xX
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 266
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 0 (-28)
ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:
Τρολάκι γιατι δεν μας λες ποτε τραβήχτηκε η φωτογραφία;;; Δεν ξέρεις μάλλον . Σωστά ;;; Αντιγραφή από τον γκόμενο της βουλευτίνας πάλι ;;;
Κοιτα τρολάκι παρακάτω απο που ειναι η φωτογραφία . ecogreensalonika.wordpress.com/2010/03/0...-floods-in-stratoni/
Φιλάκια τρολάκι Ασε που χαλάς την συζήτηση των παιδιών :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:
Αντε βρε και σ ανώτερα . Ο τρεμόπουλος ειναι και οπαδός του Αντωνάκη ;;; Μηπως εφεύρατε εκει στον Τσιριζα το back in time . Σουργελα .




μας λεει το λινκ που μας παραθεσες σταματη...


Η καταστροφική πλημμύρα με τα νερά και τα μπάζα που κατέβασε παρακείμενος χείμαρρος στο Στρατώνι Χαλκιδικής, στις 10 Φεβρουαρίου 2010, κατά τη διάρκεια νεροποντής, έγινε αντικείμενο πολλών συζητήσεων. Άλλες από τις απόψεις έκαναν λόγο για ένα καθαρά φυσικό φαινόμενο και άλλες για ανθρωπογενή αίτια που έχουν σχέση με την εξορυκτική δραστηριότητα στην περιοχή.

Τα καταστροφικά αποτελέσματα αυτού του περιστατικού διαπίστωσε και προσωπικά ο ευρωβουλευτής των Οικολόγων Πράσινων Μιχ. Τρεμόπουλος, ο οποίος επισκέφτηκε την περιοχή, το Σάββατο 13-2-2010. Σπίτια και καταστήματα καταστράφηκαν, δεκάδες αυτοκίνητα καταπλακώθηκαν από τη λάσπη ενώ κινδύνεψαν οι ζωές κατοίκων που εγκλωβίστηκαν στις οικίες τους. Πολλά ΙΧ παρασύρθηκαν από το νερό και έπεσαν με ορμή πάνω στις αυλές σπιτιών ακόμη και πάνω στις στέγες. Μαρτυρίες του τοπικού πληθυσμού, που κατέγραψε σε βίντεο μάλιστα ο ίδιος ο ευρωβουλευτής, αναφέρουν ότι επρόκειτο για κατάρρευση πρόχειρου φράγματος μεταλλευτικής εταιρίας εξόρυξης χρυσού που συγκρατούσε αποθέσεις υλικών άγνωστης ταυτότητας και σύνθεσης, από εξορυκτικές δραστηριότητες.

Κάτι ανάλογο κατήγγειλε με επιστολή του από 17-2-2010 προς την Υπουργό Περιβάλλοντος, ο Δήμαρχος Σταγείρων – Ακάνθου: «στην περιοχή υπάρχουν γνωστές και άγνωστες, μικρές και μεγάλες αποθέσεις υλικών από μεταλλευτική δραστηριότητα οι οποίες μπορούν να δημιουργήσουν περιβαλλοντικά προβλήματα τόσο στο Στρατώνι όσο και ευρύτερα στον κόλπο της Ιερισσού».

Ο Μ. Τρεμόπουλος, παραθέτοντας τα στοιχεία αυτά, ρωτά την Ευρωπαϊκή Επιτροπή αν προτίθεται να λάβει μέτρα για να διασφαλίσει ότι θα υπάρξει άρτια έρευνα για τα αίτια της κατολίσθησης και τη χημική σύνθεση των φερτών υλικών. Σε περίπτωση φυσικών αιτίων ερωτά αν θα μπορούσε να συνδράμει για την παροχή αποζημιώσεων προς τους κατοίκους, ενώ σε περίπτωση που διαπιστωθούν ανθρωπογενή αίτια από άστοχες παρεμβάσεις της μεταλλευτικής εταιρείας, τι μέτρα σκοπεύει να λάβει ώστε να εξασφαλίσει τόσο την αποζημίωση των κατοίκων όσο και την τήρηση στο μέλλον επαρκών μέτρων ασφαλείας και περιβαλλοντικής προστασίας.

«Είμαι πεπεισμένος ότι τα αίτια της καταστροφής δεν είναι μόνο φυσικά», δήλωσε ο Μιχάλης Τρεμόπουλος. «Υπάρχουν αποθέσεις εξορυκτικών δραστηριοτήτων εδώ και 35 χρόνια, υπάρχουν μαρτυρίες, υπάρχουν ντοκουμέντα για το ότι αυτές οι αποθέσεις συγκρατούνταν από σιδερόβεργες ώσπου με μια μεγάλη βροχόπτωση ήρθε η καταστροφή. Υπήρχαν άνθρωποι που το προέβλεπαν. Παρόλα αυτά δεν έγινε κάτι και ήρθε η καταστροφή. Τώρα χρειάζεται μια άρτια, αξιόπιστη και ανεξάρτητη διερεύνηση και τεκμηρίωση για τα αίτια και τη σύνθεση των φερτών υλών, ώστε να υποστηριχτούν οι μαρτυρίες των κατοίκων. Οι κάτοικοι του Στρατωνίου χρειάζονται τη συμπαράσταση της πολιτείας και της Ευρωπαϊκής Ένωσης για να ξεπεράσουν τις πληγές τους και για να αποκατασταθούν παρεμβάσεις δεκαετιών. Μετά από αυτό θα πρέπει να ακολουθήσει μια ευρύτατη και γενναία συζήτηση για το μέλλον της περιοχής που για πολύ καιρό κρατήθηκε όμηρος μιας μονομερούς και καθόλου πράσινης ανάπτυξης».



ποτε ειπα πως ειναι χθεσινη κυριε σταματη???


αλλα αφου μας ποσταρεις ενα λινκ διαβασε το μας ολο...να μα πεις τι ειναι ολο αυτο το καφε πραγμα και απο που προερχεται...

οχι μισες αληθειες...


ο σταθης ειμαι.για λογους ασφαλειας δειγραψα το παλιο προφιλ.
Τελευταία διόρθωση: 15 Απρ 2013 01:11 από XxSMIL3xX.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δέκα σημεία για τον πολιτικό φορέα «Σχέδιο Β» παρουσίασε ο Αλ.Αλαβάνος 15 Απρ 2013 01:12 #67

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Καλημερες εσυ δηλαδή θέτεις ευθήνες στον Αντωνάκη για τις εξορυκτικές επιχωματώσεις του Μποδοσακη πριν 35 χρόνια ;; Οτι ναναι . Τι να συζηταμε τώρα . Ειπαμε καλη η προπαγάνδα αλλα έχει και όρια . Σε κανενα μπλοκ για αεροψεκασμένους ακροαριστερούς και χρυσαυγίτες καλά ειναι περνάνε αυτά . Ξερεις παλικάρι μου τι γράφεις ή για να γράφεις μόνο να περνά η ώρα . Ανεφερες τον αντωνακη και την πολιτικη ανοιξη δεν ανεφερες ;;; Ε αφου πριν 35 χρονια επι μποδοσακη δοθηκαν αδειες απο τον Αντωνακη οκ . Αν φταίει ο Αντωνάκης γιατι το 2010 εγκαταλήφθηκαν οι παλιες επιχωματώσεις επι 35 χρόνια μπορεις να διαμαρτηρηθεις επισημα στην Ρηγίλης .Μονο μην διαμαρτηρηθεις στον μακαρίτη τον Μποδοσάκη Τρολακι περαστικά . :whistle: :whistle:
Αναι ξεχασες να ανφερεις οτι οι κατοικοι στο στρατωνι θελουν τα μεταλια και οι κατοικοι της Ιερισου ειναι αντιθετοι . Επισης οτι τα 3 μαντεμοχωρια θελουν την δουλεια γιατι εκει ειναι τα μεταλεια και οτι η Ιερισος δεν την θελει επειδη ειναι τουριστικη περιοχη και φοβαται την σκονη απο τα μεταλια . Για να λεμε ολη την αληθεια οπως λες . Τωρα Αντωνακηδες Τρεμοπουλοι Μποδοσακιδες ενα πραγμα ολα .
Επισης στειλε κανα mail στον γκομενο της βουλευτινας και πες του οτι οι κατοικοι απο το Στρατώνι εδώ και 2 χρονια με δικη τους δουλεια επιδιορθώνουν τα φράγματα . Και οτι οι κατοικοι απο τα μαντεμοχωρια θελουν τα μεταλια . Αυτά . Καλο τρολαρισμα .
Για να μην σε δουλεύουνε λοιπόν κοίτα τι έγινε στο ΣΤΡΑΤΩΝΙ ΤΟΤΕ .
!

ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΒΑΘΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΩΝ ΤΟΥ ΚΟΜΜΑΤΟΣ
Mία «μηχανή του χρόνου» που μπορεί να προβλέψει το μέλλον οποιουδήποτε ατόμου με ακρίβεια της τάξεως του 98% υποστηρίζει ότι εφηύρε ένας Ιρανός επιστήμονας ονόματι Ali Razeghi, ο οποίος μάλιστα κατοχύρωσε τα δικαιώματα του δημιουργήματός του στο Κρατικό Κέντρο Στρατηγικών Ευρεσιτεχνιών του Ιράν.

O 27χρονος Razeghi ισχυρίζεται ότι η μηχανή χρησιμοποιεί αλγόριθμους, εξάγοντας λεπτομερή δεδομένα για τη ζωή ενός ατόμου σε βάθος χρόνου πέντε έως οκτώ ετών.

Ο επιστήμονας δήλωσε στην Telegraph πως «η εφεύρεσή μου χωράει άνετα στη θήκη ενός προσωπικού υπολογιστή και έχει τη δυνατότητα να προβλέψει λεπτομέρειες από τα επόμενα πέντε με οκτώ έτη της ζωής των χρηστών της. Σκοπός της δεν είναι να σε μεταφέρει στο μέλλον, αλλά να μεταφέρει το μέλλον σε σένα».

Η εν λόγω μηχανή είναι μία από τις 179 εφευρέσεις του, οι οποίες είναι όλες κατοχυρωμένες από το ιρανικό Κρατικό Κέντρο Στρατηγικών Ευρεσιτεχνιών, του οποίου αποτελεί διευθυντικό στέλεχος.

Στόχος της μηχανής, κατά τον ίδιο, είναι η υποβοήθηση των εκτιμήσεων της κυβέρνησης αναφορικά με την πρόβλεψη μελλοντικών στρατιωτικών κινήσεων και διακυμάνσεων στις μετοχές και τις τιμές του πετρελαίου.

Ωστόσο, είναι διάχυτη η αντίληψη ότι πρόκειται για άλλη μία αποτυχημένη απόπειρα των ιρανικών αρχών να εντυπωσιάσουν με τα υποτιθέμενα τεχνολογικά άλματα της χώρας τους.
Τσαμπα το μπινελικι ρε Σταθη . Ημαρτον ρε φίλε !!! Παω να την πεσω τώρα .
Τελευταία διόρθωση: 15 Απρ 2013 01:31 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δέκα σημεία για τον πολιτικό φορέα «Σχέδιο Β» παρουσίασε ο Αλ.Αλαβάνος 15 Απρ 2013 01:31 #68

  • XxSMIL3xX
  • Το Άβαταρ του/της XxSMIL3xX
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 266
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 0 (-28)
το αποτελεσμα νεοφιλελευθερε παπαγαλε(οσο με λες τρολ θα παιρνεις τον χαρακτηρισμο που σου αξιζει) ειναι αυτο της φωτογραφιας...

ειτε σ αρεσει ειτε οχι...

και λατρεμενος αντωνακης σου αντι να τα σταματησει ολα τα συνεχιζει και περιφανευεται κι ολας...


αυτη ειναι η ουσια...

με την πρωτη βροχη ολη η σαβουρα απο τα μεταλεια θα καταληξει παλι στην θαλασσα...
Τελευταία διόρθωση: 15 Απρ 2013 01:31 από XxSMIL3xX.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δέκα σημεία για τον πολιτικό φορέα «Σχέδιο Β» παρουσίασε ο Αλ.Αλαβάνος 15 Απρ 2013 05:24 #69

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
makper έγραψε:
1α-δ) Αφού θα γράφεις ότι θέλεις αδιαφορώντας το αν προσβάλλεις ή όχι τους άλλους, τότε επιεικώς θα μένουν αναπάντητα πολλά από αυτά που γράφεις γιατί δεν έχω χρόνο για πέταμα. Ελπίζω να με αντιλαμβάνεσαι πως το θέτω.
Μάλλον εσύ δεν αντιλαμβάνεσαι πως το θέτω:
Με κάνεις και επαναλαμβάνομαι. ΔΕΝ σε προσέβαλα. Ή μάλλον (σύμφωνα με ότι είπες) σε προσέβαλα επειδή είπα «κοπρίτες» κάτι ΔΥ του κύκλου σου.
Παλιότερα είχα γράψει (δεν θυμάμαι σε ποιον) ότι αν δυο μέλη διαφωνούν σε κάτι η διαδικασία είναι: 1) Προσπαθούν να τα βρουν. 2) Αν ναι, λήγει το θέμα. Αν όχι, ο θεωρών ότι αδικείται από τον άλλον προχωράει σε «αναφορά σε συντονιστή».
Αυτό ισχύει και με μας, άρα αν επιμένεις ο δρόμος είναι ανοιχτός. Παρά τούτο, σου λέω και τα εξής:
1) ΔΕΝ είπα ότι οι φίλοι σου είναι κοπρίτες. Άλλωστε πως να το πω? Τους ξέρω?
2) Έχω άποψη. Σου έφερα και το παράδειγμα με τις πουτάνες. ΔΕΝ θα μου στερήσεις το δικαίωμα να λέω «μια πουτάνα είναι μια ανήθικη γυναίκα». Αν το πιστεύω, θα το λέω. Είπες ότι προσβάλλεσαι γιατί έχεις στενό κύκλο με ΔΥ. Να σου απαντήσω και σ’ αυτό? Κακές παρέες κάνεις.
3) Μπορείς να διαχειρίζεσαι το χρόνο σου όπως εσύ νομίζεις. Κανείς δε θα σε ψέξει γι’ αυτό.
4) Δεν είναι η πρώτη φορά που μένουν αναπάντητα διάφορα που λέω. Και θα μένουν και στο μέλλον. Αλλά ξέρεις? Δεν τα γράφω για να απαντηθούν. Τα γράφω για να τα γράψω. Αν απαντηθούν, ακόμα καλύτερα. Θα συνεχιστεί η συζήτηση – εφ’ όσον υπάρχει διαφωνία. Άλλωστε ο καθένας (κι εγώ επομένως) διατηρεί το δικαίωμα να «μην απαντάει». Τι μου το κραδαίνεις σαν απειλή?
makper έγραψε:
2α-γ) Δεν νομίζω ότι γράφεις αυτά που πιστεύεις. Γράφεις αυτά που σε συμφέρουν ατομικά. Την τσεπούλα σου να στο πω λιανά. Από αυτά που διαβάζω από εσένα εδώ και δυο χρόνια, βλέπω ότι έχεις ντύσει με το όποιο ιδεολογικό περιτύλιγμα (λιγότερο κράτος) το ατομικό σου μοντέλο επιβίωσης και οικονομικής προόδου. Προσπαθώ δηλαδή να πείσω τους άλλους για αυτό που με συμφέρει εμένα ατομικά, ακόμα κι αν αυτό είναι καταστροφή για αυτούς.
Και πάλι, δικαίωμα σου να πιστεύεις για μένα ότι θέλεις. Δυστυχώς (για σένα) όμως σε πληροφορώ ότι πέφτεις πολύ έξω. Δε θα κάτσω να σου αποδείξω γιατί πέφτεις έξω λέγοντας ιστορίες και στοιχεία περί εμού. Ούτε νόημα έχει (γιατί δεν αποδεικνύονται), ούτε θεωρώ ότι τέτοιας μορφής «παραθέσεις» είναι επιχειρήματα σε μια συζήτηση.
«Ιδεολογία» δεν έχω καμιά. Δεν είμαι δηλαδή κομμουνιστής, καπιταλιστής, σοσοαλιστής, κεϋνσιανός, μαρξιστής, φιλελεύθερος, νεοφιλελεύθερος, παλαιοφιλελεύθερος, όλα βάλ’τα μέσα (ή μάλλον βγάλ’τα έξω). Η μέχρι τώρα εμπειρία και γνώση μου με έχει διδάξει ότι όλες αυτές οι ταμπέλες είναι για τους αφελείς. Παραδείγματα γύρω μας, άπειρα. Εξετάζω τα πράματα πρακτικά, και με βάση την πράξη και την εφαρμογή επιλέγω ποιες λύσεις θεωρώ σωστές. Και σωστές ιδέες μπορείς να πάρει απ' όλους, από το ΚΚΕ μέχρι τη ΧΑ, από τον κάρολο μέχρι τον Αδόλφο.
Στο «λιγότερο κράτος» που λες, εν μέρει συμφωνώ. Αυτό δεν σημαίνει πως θεωρώ ότι όσα είπε (και έκανε) η πρόσφατα μακαρίτισσα Μάργκαρετ ήταν σωστά. Ούτε ότι το κράτος πρέπει να φύγει τελείως από τις κοινωνίες. Αφού με παρακολουθείς δυο χρόνια (όπως λες) θα θυμάσαι ότι έχω γράψει πως είμαι φανατικά εναντίον της ιδιωτικοποίησης της ΕΥΔΑΠ, και τώρα που συζητιέται και των λιμανιών και των αεροδρομίων. Αυτό, χωρίς κανένα «ιδεολογικό περιτύλιγμα». Τις έχω χεσμένες τις όποιες ιδεολογίες. Το νερό της πηγής που βγαίνει απ’ το βουνό ανήκει σε όλους τους κατοίκους του χωριού, κι αν ένας τρελλός (έστω εκλεγμένος) ηγέτης αποφασίσει να πουλήσει την πηγή, πρέπει να τον σταματήσουμε από το να το κάνει. Ποιες ιδεολογίες και παπαριές μου τσαμπουνάς? Πρακτικά πράματα, για τα οποία οι λύσεις των προβλημάτων τους προκύπτουν από την κοινή λογική, τις γενικά αποδεκτές αρχές ηθικής και δικαίου, και δε χρειάζεται κανένας φωστήρας, μεσσίας ή πεφωτισμένος προφήτης για να μας πει τι πρέπει να κάνουμε.
Το πρόβλημα μας εδώ είναι (και εμφανίστηκε όταν συσσωρεύτηκε) το δημόσιο χρέος. Πως προέκυψε αυτό? Από τα κρατικά ελλείμματα. Άρα τα ελλείμματα πρέπει να πάψουν να υπάρχουν (με κάνεις και επαναλαμβάνομαι). Πως θα εξαφανιστούν τα δημόσια ελλείμματα? Είτε με αύξηση των δημοσίων εσόδων, είτε με περιορισμό των δημοσίων δαπανών. Άλλο τρόπο εγώ δεν ξέρω. Πως μετριώνται οι δαπάνες? Με ποσοστό επί του ΑΕΠ. Πόσο είναι αυτό? Γύρω στο 50%. Ωραία, για να δούμε άσπρη μέρα, θα το κατεβάσουμε. Ας αρχίσουμε λοιπόν με στόχο το 25%, και αν το καταφέρουμε, θα έχουμε και περιθώριο για καμιά «μικρή απόκλιση».
Αυτά που λέω λοιπόν δεν καταλαβαίνω πως εσύ τα συνδέεις την «τσεπούλα μου», ή με «την καταστροφή των άλλων».
makper έγραψε:
3) Εγώ δεν το βλέπω έτσι. Η Γερμανοκρατούμενη Ε.Ε προσπαθεί να μας επιβάλει ένα μοντέλο χώρας ΕΟΖ. Δηλαδή αυτό είναι το μοντέλο-κατάληξη της Ελλάδας, που όπως και όλος ο Ευρωπαϊκός νότος, μοντέλο που ξεκίνησε από το "τα ελλείμματα σου γίνονται πλεονάσματα μου" και κατέληξε στο "είστε άχρηστοι, θα καταργήσετε το κοινωνικό κράτος και θα τα ξεπουλήσετε όλα"
Δεν διαφωνώ ότι άλλοι (και κυρίως οι Γερμανοί) προσπαθούν να βγάλουν ότι μπορούν από τη δυστυχία μας. Σε αυτό, πρέπει να αντισταθούμε. Ζητιανεύοντας όμως τη δόση μας (για να πληρώνουμε κοπρίτες που τη βγάζουν αραχτοί στο χώρο εργασίας τους όλη μέρα) ΔΕΝ μπορούμε να αντισταθούμε. Εγώ αυτό πιστεύω. Πρώτα θα σταθούμε στα πόδια μας, πρώτα δεν θα έχουμε ανάγκη κανέναν κερατά Σόϊμπλε που μας λέει «Πουλήστε και το νερό, πουλήστε και το αέριο, πουλήστε και το αεροδρόμιο, πουλήστε και το λιμάνι, πουλήστε και τα σπίτια σας» αλλιώς δεν έχει 6δις δόση, και ΜΕΤΑ θα του πούμε «Ά πάενε από δω πέρα, τοκογλύφε». Τώρα, πάμε στο παρακαλετό γιατί χωρίς τη δόση θα πεθάνουν οι παππούδες (τέρμα η σύνταξη) και θα σταματήσουν να πληρώνονται οι ΔΥ σου.
makper έγραψε:
Εγώ πάλι το βλέπω διαφορετικά. Η θα έχουμε κοινό νόμισμα, κοινό προϋπολογισμό, θα μοιραστεί το χρέος μέσω ευρωομολόγων, θα υπάρχει παντού ο μέσος αριθμός Δ.Υ της Ε.Ε με αντίστοιχες αποδοχές, το ίδιο και με τους συνταξιούχους, διαφορετικά φεύγουμε από την Ε.Ε αύριο.
Αυτό που λες ισοδυναμεί με πλήρη κατάργηση των 27 κρατών. Σημαίνει ενοποίηση των εθνών. Σημαίνει τη δημιουργία ΕΝΟΣ κράτους (που θα λέγεται «Ευρώπη»), και που κάποιος θα πρέπει να διοικεί. Σημαίνει ακόμα, παρουσία Γερμανών τροχονόμων στις διασταυρώσεις μας, Γερμανών υπουργών στις κυβερνήσεις μας, και να σε ρωτήσω κάτι: Τα βιβλία για τα σχολεία ποιος θα τα πληρώνει? Ο κοινός προϋπολογισμός προφανώς. Σε τι γλώσσα θα τυπώνονται τα βιβλία?
Φίλε, αυτό που λες ίσως ήταν όνειρο των Ντε Γκωλ, Αντενάουερ, Κράξι, και του Καραμανλή (δε θυμάμαι τους άλλους, Ολλανδούς, Βέλγους κλπ που «συμφώνησαν» την δεκαετία του ’60 να ξεκινήσουν την ΕΕ). Προς αυτό που ονειρεύτηκαν αυτοί πάμε? Δεν ξέρω, πες εσύ. Εγώ βλέπω να πηγαίνουμε προς αυτό που ονειρεύτηκε ο Αδόλφος, και όχι προς αυτά που λέγανε οι μετά αυτόν.
Και έρχεσαι εσύ τώρα και μας λες τι? Να προχωρήσουμε προς τη συνένωση (τη συνένωση του Αδόλφου, γιατί των άλλων δεν φαίνεται να περπατάει, δηλαδή κοινό νόμισμα, κοινό προϋπολογισμό, κοινό χρέος, κοινά ευρωομόλογα, κοινό μέσο αριθμό Δ.Υ, κοινές αποδοχές κλπ). Αυτό θέλεις? Ντάξει μια άποψη είναι. Δεν είναι του Αλαβάνου πάντως.
«Αλλιώς φεύγουμε από την ΕΕ αύριο».
Και αυτό το συζητάω. Αλλά το θέλουμε? Για ρώτα γύρω σου!
makper έγραψε:
Εσύ πιστεύεις πως θα μπορούμε να παραμείνουμε στο € κρατώντας μόνο τις διατάξεις της Ε.Ε που μας συμφέρουν; Δεν νομίζω να μπορεί να το πιστεύεις αυτό. Εδώ βλέπεις ότι ούτε η Αγγλία δεν μπορεί να το καταφέρει πλήρως, θα μπορέσουμε εμείς;
Συγχέεις το νόμισμα με τις διατάξεις της ΕΕ που έχουμε αποδεχθεί. Είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ πράματα. Πιστεύω πως πολλές από τις διατάξεις που έχουμε αποδεχθεί μας κάνουν κακό. Παράδειγμα (να σου πω ένα, τελευταίο) αυτή η ιστορία με τους «ενεργειακούς επιθεωρητές» των κτιρίων. Για να νοικιάσεις ένα σπίτι 51m2 πρέπει να φωνάξεις ένα νταβατζή που θα υπογράψει χαρτιά (και θα του σκάσεις 300) αλλιώς δεν γίνεται συμβόλαιο. Καλό πράμα είναι ο ενεργειακός έλεγχος των κτιρίων, αλλά είναι έτοιμη η χώρα να κάνει αυτό το (θεσμικό) βήμα της «υποχρεωτικότητας»? Όταν ο άλλος δεν έχει λεφτά για να ανάψει το καλοριφέρ, για ποιες ενεργειακές απώλειες μιλάμε? Αφού το σπίτι του είναι κρύο (και τα παιδιά του κρυώνουν), ποιες απώλεις και κουραφέξαλα? Και όμως «στα πλαίσια της ΕΕ» αποδεχθήκαμε να θεσπίσουμε αυτό τον νόμο.
(Το ότι το νόμο τον εκμεταλλεύτηκαν τα διάφορα κομματόσκυλα και έδωσαν «πτυχία ενεργειακών επιθεωρητών» στους κολλητούς τους για να κονομάνε 300ρια, λες και δεν μπορεί ο κάθε μηχανολόγος με πτυχίο πολυτεχνείου να κάνει αυτή τη δουλειά είναι μια ΑΛΛΗ ιστορία, για την οποία δεν φταίνε οι Γερμανοί – σίγουρα. Είναι μια «ιδιαιτερότητα» της χώρας μας. Τα πτυχία θα τα δίνουν οι νομαρχίες, όχι τα πολυτεχνεία).
Πολλά τέτοια θεσμικά είναι τρύπια και ακατάλληλα, και θα σήκωναν «όχι» από πλευράς μας προς τους «εταίρους». Αλλά ποιος να το πει το «όχι»? Αυτός που εκλιπαρεί τη δόση για να πληρώσει τα κομματόσκυλα (κοπρίτες λέγονται και μερικά σκυλιά, το ξέρεις) που έχει διορίσει?
makper έγραψε:
Και κάτι δικό μου:
Τέλος, για το κόμμα του Αλαβάνου συζητάμε επειδή είναι το πρώτο που έθιξε ευθέως το θέμα εξόδου από την Ε.Ε και το €. Δεν σημαίνει ότι ταυτίζονται οι απόψεις μου με αυτούς. Αυτό όμως που έγινε εδώ μέσα και τα πήρα, ήταν μια έντεχνη προσπάθεια έμμεσης λάσπης από διαφόρους, βάση της οποίας το κόμμα αυτό στοχεύει σε όσους Δ.Υ απέμειναν που δεν πήγαν στον Σύριζα και τα λαμόγια που έχουν τα λεφτά τους έξω.
Τι λες μωρέ? Το ΚΚΕ δεν έχει πει «έξω απ’ όλα»? Ποια πρωτιά διεκδικεί ο Αλαβάνος?
Κάτι ακόμα, για το νόμισμα, ίσως δεν έχω γίνει κατανοήτός:
Είμαι ΚΑΤΑ της δυνατότητας της Ελληνικής Διοίκησης (κυβέρνησης, όπως θέλεις πες το) να τυπώνει λεφτά όποτε νομίζει. Του λόγους τους είπα, δεν τους ξαναγράφω.
Δεν με ενδιαφέρει αν θα είναι το ευρώ. Ας είναι κάτι άλλο, που όμως την εκτύπωση του ΔΕΝ θα την ορίζουν οι δικοί μας. Θέλεις να είναι το Αμερικάνικο δολάριο? Θέλεις να είναι το Καναδέζικο? Θέλεις να είναι η Αγγλική λίρα? Θέλεις να είναι η χρυσή λίρα? Θέλεις να είναι το Γιαπωνέζιο Γιεν? Θέλεις να είναι το κινέζικο Γουάν? Ότι θέλεις. Για μένα είναι το ίδιο (όπως και το ευρώ). Αυτό που ΔΕΝ πρέπει να υπάρχει, είναι η δυνατότητα του κάθε απατεώνα κυβερνήτη να λέει: «Εν τάξει θα σε πληρώσω, πάρε» (ενώ δεν έχει να πληρώσει) και να τυπώνει. Γιατί τότε κοροϊδεύει όλη την κοινωνία.
Btw ξέρεις πόσες χώρες στον πλανήτη ΔΕΝ έχουν δικό τους νόμισμα αλλά χρησιμοποιούν κάποιο ΑΛΛΗΣ χώρας? Σαράντα!
makper έγραψε:
Κατ αρχάς αυτή η αντίληψη είναι παιδική. Πολιτική ανάλυση επιπέδου Δημοτικού δηλαδή. Η άποψη μου είναι ότι η πλειοψηφία των Δ.Υ, ειδικά η κατηγορία αυτών που μπήκαν από το παράθυρο τις δεκαετίες προ ΑΣΕΠ, των κατσαπλιάδων, των τεμπέληδων και κοπανατζήδων, είναι ψηφοφόροι της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ και της ΔΗΜΑΡ. Για αυτό είμαι απόλυτος, έχω συζητήσει με αρκετούς και έχω βγάλει τα συμπεράσματα μου.
Ξεφεύγει από τα ενδιαφέροντα μου αυτή η παράγραφος.
Εν πάσει περιπτώσει, δεν δικαιούσαι δια να ομιλείς για «παιδικές αντιλήψεις», όταν προχθες έλεγες «είναι πολύ μεγάλο, δεν μπορώ να κάτσω να το διαβάσω».
makper έγραψε:
Μπορώ να το επεκτείνω αρκετά αν θέλετε αλλά περιληπτικά θα σας πω πως το μοντέλο αυτό του τρίο Στουτζες τους βολεύει αφάνταστα. Δεν απολύεται κανένας, παρά τις τραγικές περικοπές δεν έχουν ακόμα ουσιαστικό πρόβλημα γιατί έχουν τις καβάτζες τους, επίσης άμα δεν κάνεις τίποτα ακόμα και 300€ μισθό να σου δίνουν είναι money for nothing, και επίσης δεν θέλουν να πάνε στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα του Σύριζα, ΚΚΕ, Σχέδιο Β κτλ. Είναι όλοι τους συντηρητικοί ανεξαρτήτως ιδεολογίας, οπότε θέλουν δοκιμασμένες λύσεις.
Ποιους βολεύει? Δεν σε καταλαβαίνω. Ίσως νύσταξα κι όλας.
makper έγραψε:
Οι δοκιμασμένες λύσεις είναι αποκλειστικά τα τρία κόμματα του συνασπισμού εξουσίας. Όσο για τα "λαμόγια που έχουν τα λεφτά τους έξω", πρέπει να κάνετε πλάκα αν νομίζετε ότι θα ψηφίσουν οτιδήποτε άλλο εκτός από κάποιο δεξιό κόμμα. Δεν θα το συζητήσω αυτό άλλο γιατί το θεωρώ αυτονόητο.
Αν πας σε άλλα νήματα εδώ, θα δεις ότι επικρατεί η αντίληψη ότι πάει να γίνει το εξής:
Να βαφτιστούν λαμόγια, φοροφυγάδες, μιζαδόροι κλπ όσοι έβγαλαν λεφτά έξω, και να κουρευτούν με όποιο τρόπο βρεθεί πρόσφορος, ως τέτοιοι. Τώρα το τι θα ψηφίσουν (είτε real λαμόγια, είτε βαφτισμένα είναι), που κολλάει?
Αλαβάνο αποκλείεται να ψηφίσουν?

Άντε, αύριο πάλι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δέκα σημεία για τον πολιτικό φορέα «Σχέδιο Β» παρουσίασε ο Αλ.Αλαβάνος 15 Απρ 2013 09:54 #70

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
XxSMIL3xX έγραψε:
το αποτελεσμα νεοφιλελευθερε παπαγαλε(οσο με λες τρολ θα παιρνεις τον χαρακτηρισμο που σου αξιζει) ειναι αυτο της φωτογραφιας...

ειτε σ αρεσει ειτε οχι...

και λατρεμενος αντωνακης σου αντι να τα σταματησει ολα τα συνεχιζει και περιφανευεται κι ολας...


αυτη ειναι η ουσια...

με την πρωτη βροχη ολη η σαβουρα απο τα μεταλεια θα καταληξει παλι στην θαλασσα...
Aγαπητέ μεταλιολόγε γεωλόγε stathi μετά τους θριαμβους για το ΟΧΙ των Κυπρίων επανέρχεσε με το νέο σου ονομα το οποιο αν δεν κατάλαβες δεν ηξερα οτι ήσουν εσύ οπως ειδες οταν το ανεφερες δεν σε καναείπα τρολακι με την νέα προπαγάνδα του σχηματισμού που υποστηρίζεις . Καλά κάνεις και τα αναφέρεις μιας και έχεις κάνει προφανώς έρευνα επί του θέματος . Συνήθως ο παπαγάλος ειναια υτός που μεταφέρει αυτούσιες τις θέσεις ενος κομματος ομαδας κτλ χωρίς να τις έχει ψάξει σωστά; Οπότε επιστρέφεται ο χαρακτηρισμός και για ότι παράπονα έχεις μπορείς να πάρεις ένα τηλεφωνάκι την πρωην υπάλληλο των μεταλιων στο στρατώνι και νυν βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ στην Χαλκιδική κυρία Ιγγλέση που εργαζόταν σαν δασολόγος στην εταιρία εξόρυξης ΤVX , επίσης μπορείς να κάνεις και ένα δικαστήριο στον αντωνάκη γιατί πριν 35 χρονια που έκλεισε ο Μποδοσάκης , μακαρίτης τώρα , τα μεταλία δεν έκλεισε τα οριγματα και έπεσαν τα λασπόνερα στην θάλλασα . Αυτά αντιμνημονιακέ μου φίλε . Καλημέρες . Εχεις δε το κατάληλο νήμα να τα βάζεις εκει μην τους χαλάμε την συζήτηση , ξέρεις το νημα με το ποτε θα πεσει η κυβερνηση και θα έρθει η λύτρωση απο τον ΣΥΡΙΖΑ , offtopic.
Eλα ρε τσακάλι το ειδα τώρα Αντωνης Σαμαράς και προεκλογικά ψέματα βουλομένο γράμμα διαβάζεις . Να σου πω δεν ανοιγεις και ένα Τσιπρας το μεγάλο ΟΧΙ που έγινε ΝΑΙ ;;;
Τελευταία διόρθωση: 15 Απρ 2013 09:57 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δέκα σημεία για τον πολιτικό φορέα «Σχέδιο Β» παρουσίασε ο Αλ.Αλαβάνος 15 Απρ 2013 10:47 #71

  • XxSMIL3xX
  • Το Άβαταρ του/της XxSMIL3xX
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 266
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 0 (-28)
μονο που ο τσιπρας δεν εχει καταστρεψει την χωρα και την κοινωνια μεχρι τωρα...

σε λιγο καιρο θα δουμε τα εργα του και ΤΟΤΕ θα κριθει αναλογα και αυτος...
μεχρι το δαχτυλο στο μελι γαλαζοπρασσινοι το εχουν βαλει...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δέκα σημεία για τον πολιτικό φορέα «Σχέδιο Β» παρουσίασε ο Αλ.Αλαβάνος 15 Απρ 2013 11:10 #72

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
XxSMIL3xX έγραψε:
μονο που ο τσιπρας δεν εχει καταστρεψει την χωρα και την κοινωνια μεχρι τωρα...

σε λιγο καιρο θα δουμε τα εργα του και ΤΟΤΕ θα κριθει αναλογα και αυτος...
μεχρι το δαχτυλο στο μελι γαλαζοπρασσινοι το εχουν βαλει...
Επαναλαμβάνεσαι Σταθη τα εχουμε χιλιοσυζητησει αυτά . Εσυ λες οτι λεει ο ΣΥΡΙΖΑ εγώ θα σου λεω οτι ο ΣΥΡΙΖΑ εχει στελέχη του Πασοκ τι νοημα έχει ;;; Δεν έχεις βαρεθει να λες τα ιδια ;;; Τα βλεπεις περνανε 1 2 10 μηνες και αυτοακυρώνεται ο ΣΥΡΙΖΑ .Τι νοημα εχει ;;; Για την Κυπρο ακομη το συζητανε εκει περα στην Κουμουνδουρου . Τα ιδια και τα ιδια . Το ζητω το ηρωικο ΑΚΕΛ εγινε ειμαστε σιγουρα μεσα στην Ε.Ε και το ευρώ αλλά αν διαλυθει η ευρωζωνη να δουμε τι θα κάνουμε . Τριχες δηλαδή . Βαρετή συζητηση πραγματικά . Το ιδιο σεναριο με το αφηστε να δουμε τι θα κανει λεγανε και με τον ΓΑΠ οταν ολοι τον λεγανε ηλιθιο και ειδες τι εγινε . Εσυ προφανώς έχεις την πολυτέλεια οπως εχουμε συζητησει να κοιτας σαν παρατηρητής τα πειραματα των καθε λογης μπουρδολογων δικαιωμά σου . Αλλά δεν μας πέρνει άλλο δεν νομίζεις;;;
Τελευταία διόρθωση: 15 Απρ 2013 11:13 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα