Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Ποια είναι η λύση στο οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας;

Ποια είναι η λύση στο οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας; 12 Αυγ 2013 12:46 #28

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
zzz έγραψε:
Η μόνη λύση στο αδιέξοδο κατά τη γνώμη μου είναι

Οι γνώμες είναι σαν τις κωλοτρυπίδες: Καθένας έχει και από μία.

Η δικιά μου κωλοτρυπίδα γνώμη λοιπόν λέει (και τεκμηριώνει) το εξής:

Τι μας έφερε εδώ που μας έφερε?
Οι επί χρόνια υπέρμετρες κρατικές δαπάνες, που "ανάγκασαν" τους επί χρόνια κυβερνώντες να δανείζονται, να δανείζονται, να δανείζονται, μέχρι που μας πήραν πρέφα οι δανειστές και δεν μας δανείζει κανείς.
Τι πρέπει να κάνουμε για να γιατρέψουμε αυτή την κατάσταση (αντί να ζητάμε κι άλλα δανεικά στήνοντας μέχρι και την "γνώμη" μας)?

Να ΠΕΡΙΟΡΙΣΟΥΜΕ τις κρατικές δαπάνες. Δραστικά. Τόσο, ώστε να μην έχουμε ανάγκη για δανεισμό, και να περισσεύει και κάτι κάθε χρόνο.

Συγκεκριμένα:
Το 2013 οι κρατικές δαπάνες θα είναι (βάσει του προϋπολογισμού) 86 δις ευρώ, το 2014 λοιπόν να είναι 40 δις ευρώ.
Όποιος το καταλάβει αυτό, έχει κάνει το πρώτο βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση.
Και βάσιμες ελπίδες να προφυλάξει τη "γνώμη" του (με όλες τις έννοιες) από επικίνδυνες καταστάσεις.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 12 Αυγ 2013 12:48 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποια είναι η λύση στο οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας; 12 Αυγ 2013 12:53 #29

  • Βαγγέλης (Samsung)
  • Το Άβαταρ του/της Βαγγέλης (Samsung)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 336
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 79
  • Κάρμα: 9 (13)
soto51 έγραψε:
το 2014 λοιπόν να είναι 40 δις ευρώ.

+ 1
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποια είναι η λύση στο οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας; 12 Αυγ 2013 13:05 #30

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Τι μας έφερε εδω πέρα: Η ατέλειωτη μασαμπούκα των κρατικοδίαιτων επιχειρηματιών, το 80% δηλαδή του καθόλα "αξιοκρατικού" ιδιωτικού τομέα της Ελλάδας, που σε συνεργασία με πρόσωπα που είχαν την αποκλειστική ευθύνη των αναθέσεων των συγκεκριμένων έργων, δηλαδή κομματικά διορισμένων απο την εκάστοτε κυβέρνηση, διασπάθιζαν το δημοσιο χρήμα σε κακοτεχνίες, βλ οδοποιία τύπου ΕΟ Τρίπολης-Καλαμάτας, εργα βιτρίνας, βλ Ολυμπιακά έργα, και πέταγμα επιδοτήσεων σε ψηφοφόρους τους και κολλητούς τους: βλ. αγρότες, βλ βιομηχανικές ζώνες, βλ ΕΣΠΑ
Το λιγότερο που μπορεί να κάνει το κράτος για να επανορθώσει είναι να κατάσχει άμεσα οτι επιδότησε, να το κρατικοποιήσει και με τα ενδεχόμενα έσοδα -που θα έρθουν αν τα διαχειριστεί σωστά- να αυτοχρηματοδοτηθεί.

Επίσης -το κερασάκι στην τούρτα- να περάσει νομοθεσία ενάντια στην οργανωμένη δυσφήμηση του δημοσίου υπάλληλου και να ρίξει βαριά πρόστιμα, λουκέτα και κατασχέσεις περιουσιών, σε ομάδες που έχουν αναλάβει απο το 2009 το έργο αυτό. Υπάρχει ηδη έτοιμη λίστα, η οποία περιλαμβάνει πάσης φύσης κίτρινα ΜΜΕ, έντυπα και ηλεκτρονικά, καθώς και τους αφανείς "ήρωες" που κρύβονται πίσω απο αυτά.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 12 Αυγ 2013 13:07 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποια είναι η λύση στο οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας; 12 Αυγ 2013 13:55 #31

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
soto51 έγραψε:
zzz έγραψε:
Η μόνη λύση στο αδιέξοδο κατά τη γνώμη μου είναι

Οι γνώμες είναι σαν τις κωλοτρυπίδες: Καθένας έχει και από μία.

Η δικιά μου κωλοτρυπίδα γνώμη λοιπόν λέει (και τεκμηριώνει) το εξής:

Τι μας έφερε εδώ που μας έφερε?
Οι επί χρόνια υπέρμετρες κρατικές δαπάνες, που "ανάγκασαν" τους επί χρόνια κυβερνώντες να δανείζονται, να δανείζονται, να δανείζονται, μέχρι που μας πήραν πρέφα οι δανειστές και δεν μας δανείζει κανείς.
Τι πρέπει να κάνουμε για να γιατρέψουμε αυτή την κατάσταση (αντί να ζητάμε κι άλλα δανεικά στήνοντας μέχρι και την "γνώμη" μας)?

Να ΠΕΡΙΟΡΙΣΟΥΜΕ τις κρατικές δαπάνες. Δραστικά. Τόσο, ώστε να μην έχουμε ανάγκη για δανεισμό, και να περισσεύει και κάτι κάθε χρόνο.

Συγκεκριμένα:
Το 2013 οι κρατικές δαπάνες θα είναι (βάσει του προϋπολογισμού) 86 δις ευρώ, το 2014 λοιπόν να είναι 40 δις ευρώ.
Όποιος το καταλάβει αυτό, έχει κάνει το πρώτο βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση.
Και βάσιμες ελπίδες να προφυλάξει τη "γνώμη" του (με όλες τις έννοιες) από επικίνδυνες καταστάσεις.

Βασικά μιλάς για επίτευξη πρωτογενους πλεονάσματος. Εστω οτι κλεινουνε τα παντα και γινεται εφικτό. Με το υπαρχον χρεος των 380 δις τι γινεται? Ποιος θα μας δανείσει για την αναχρηματοδοτηση του χρεους αυτου? Δηλαδή θες να πεις οτι ετσι τελειωσαμε? Δεν θα μπουν μνημονια και νεα μετρα απο τους πιστωτες ώστε να σου αναχρηματοδοτησουν το χρεος?
Θα μου πεις θα βγεις στις αγορες εαν δειξεις πρωτογενες πελονασμα. Ειναι σιγουρο? Γιατι να θελουν οι αγορες να σε αναχρηματοδοτησουν?
Εαν δεν θελουν τι γινεται?

Μπορεις να μου λυσεις τι παραπανω αποριες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποια είναι η λύση στο οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας; 12 Αυγ 2013 14:05 #32

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
makper έγραψε:
δυσφήμηση του δημοσίου υπάλληλου










Οπότε δικαίως, τα τσιμπούρια διαμαρτύρονται:

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποια είναι η λύση στο οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας; 12 Αυγ 2013 14:08 #33

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Kratistos έγραψε:
Μπορεις να μου λυσεις τι παραπανω αποριες

Όχι, δεν μπορώ.
Έχω βαρεθεί.
Εσύ να μου πεις ποια λύση προτείνεις, αν δεν συμφωνείς με αυτό που προτείνω (για αρχή) εγώ.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποια είναι η λύση στο οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας; 12 Αυγ 2013 14:30 #34

  • alex.g
  • Το Άβαταρ του/της alex.g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 372
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: 2 (-1)
Δυστυχώς φίλε μου τα πράγματα στην οικονομία είναι αρκετά περίπλοκα και επηρεάζονται από πολλούς παράγοντες. Μην περιμένεις λοιπόν να πάρεις κάποια λύση με ένα post από τον soto51 και κάθε soto51.

Έχεις δίκιο, δεν γίνεται τίποτα απλώς με την επίτευξη κάποιου μικρού πρωτογενούς πλεονάσματος. Το φθινόπωρο οι εξελίξεις θα είναι ραγδαίες..

Kratistos έγραψε:
soto51 έγραψε:
zzz έγραψε:
Η μόνη λύση στο αδιέξοδο κατά τη γνώμη μου είναι

Οι γνώμες είναι σαν τις κωλοτρυπίδες: Καθένας έχει και από μία.

Η δικιά μου κωλοτρυπίδα γνώμη λοιπόν λέει (και τεκμηριώνει) το εξής:

Τι μας έφερε εδώ που μας έφερε?
Οι επί χρόνια υπέρμετρες κρατικές δαπάνες, που "ανάγκασαν" τους επί χρόνια κυβερνώντες να δανείζονται, να δανείζονται, να δανείζονται, μέχρι που μας πήραν πρέφα οι δανειστές και δεν μας δανείζει κανείς.
Τι πρέπει να κάνουμε για να γιατρέψουμε αυτή την κατάσταση (αντί να ζητάμε κι άλλα δανεικά στήνοντας μέχρι και την "γνώμη" μας)?

Να ΠΕΡΙΟΡΙΣΟΥΜΕ τις κρατικές δαπάνες. Δραστικά. Τόσο, ώστε να μην έχουμε ανάγκη για δανεισμό, και να περισσεύει και κάτι κάθε χρόνο.

Συγκεκριμένα:
Το 2013 οι κρατικές δαπάνες θα είναι (βάσει του προϋπολογισμού) 86 δις ευρώ, το 2014 λοιπόν να είναι 40 δις ευρώ.
Όποιος το καταλάβει αυτό, έχει κάνει το πρώτο βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση.
Και βάσιμες ελπίδες να προφυλάξει τη "γνώμη" του (με όλες τις έννοιες) από επικίνδυνες καταστάσεις.

Βασικά μιλάς για επίτευξη πρωτογενους πλεονάσματος. Εστω οτι κλεινουνε τα παντα και γινεται εφικτό. Με το υπαρχον χρεος των 380 δις τι γινεται? Ποιος θα μας δανείσει για την αναχρηματοδοτηση του χρεους αυτου? Δηλαδή θες να πεις οτι ετσι τελειωσαμε? Δεν θα μπουν μνημονια και νεα μετρα απο τους πιστωτες ώστε να σου αναχρηματοδοτησουν το χρεος?
Θα μου πεις θα βγεις στις αγορες εαν δειξεις πρωτογενες πελονασμα. Ειναι σιγουρο? Γιατι να θελουν οι αγορες να σε αναχρηματοδοτησουν?
Εαν δεν θελουν τι γινεται?

Μπορεις να μου λυσεις τι παραπανω αποριες
Τελευταία διόρθωση: 12 Αυγ 2013 15:39 από alex.g.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποια είναι η λύση στο οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας; 12 Αυγ 2013 16:32 #35

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
θα είναι σίγουρα ραγδαίες οι εξελίξεις. Οι αληταράδες που πάνε να απαλλάξουν τον Γεωργίου (you know who) θα λογοδοτήσουν γι' αυτό, στο εγγύς μέλλον. Όσο για το χρέος, διαβάστε αυτό:

aristerovima.gr/blog.php?id=1561

Και το σημερινό μάθημα της ζωολογίας, από τον makper φυσικά, αριστούχο απόφοιτο του ΤΕΙ Ζωοκομίας, με ειδίκευση στα εκτροφεία troll. Σε μορφή φωτορομάντζου:
















Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 12 Αυγ 2013 16:50 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ποια είναι η λύση στο οικονομικό αδιέξοδο της Ελλάδας; 13 Αυγ 2013 09:09 #36

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
soto51 έγραψε:
Kratistos έγραψε:
Μπορεις να μου λυσεις τι παραπανω αποριες

Όχι, δεν μπορώ.
Έχω βαρεθεί.
Εσύ να μου πεις ποια λύση προτείνεις, αν δεν συμφωνείς με αυτό που προτείνω (για αρχή) εγώ.


Εγω συμφωνω με αυτο που προτεινεις εσυ, δηλαδη να μειωσουμε τις δημοσιες δαπανες και να επιτυχουμε πρωτογενες πλεονασμα.

Απλως σου εξηγω οτι δεν φθανει. Το χρεος της Ελλαδας δεν ειναι βιωσιμο. Επι πλεον χρειαζεται:

1. Κουρεμα του χρεους για να ειναι εξυπηρετισιμο
2. Υποκατασταση εισαγωγων με εγχωριας παραγωγης προιοντα για αναταξη της εγχωριας παραγωγης και αυξηση του ΑΕΠ
3. Αποκατασταση της ρευστοτητας στην Αγορα μεσω του Τραπεζικου τομεα.

Το θεμα ειναι για να γινουν τα παραπανω 3 πρεπει καποιος να βαλει λεφτα. Ελα ομως που οι Ευρωπαιοι δεν θελουν να ριξουν λεφτα.
Επισης το θεμα συνδεεται και με το ενεργειακο. Γιατι οι Ευρωπαιοι να δωσουν λεφτα προτου εξασφαλισουν οτι η γονατισμενη Ελλαδα θα τους δωσει τζαμπα τον ενεργειακο πλουτο της?

Συμπερασμα: Δεν υπαρχει λυση για την Ελλαδα μεσα στο πλαισιο της ΕΕ και των κανονων της Ευρωζωνης. Τουλαχιστον εγω δεν την βλεπω.Τωρα εαν εσυ την βλεπεις πες πως.
Θελεις μια προβλεψη μου? Οταν θα εχουν βαλει στο χερι τα ενεργειακα κοιτασματα νοτιως Κρητης, Ιονιου τα οποια ειναι μεγαλα, τοτε θα μας πεταξουν ενα κοκαλακι και θα μας βγαλουν απο τα μνημονια, αλλα λιτα πραγματα μην παρανουνε τα μυαλα μας αερα.

Δυστυχως πεσαμε πανω σε προδοτες πολιτικους οι οποιοι με την αλογιστη κατασπαταληση του δημοσιου χρηματος υπερχρεωσαν την Ελλαδα και ετσι δωσανε την ευκαρια στον ξενο παραγοντα να μας αλυσοδεσει. Φυσικα η επιπολαιοτητα , κουτοπονηρια και ατομικιστικη συμπεριφορα του Ελληνα ψηφοφορου ηταν καθοριστικη στην εκλογη ανικανων πολιτικων ταγων και συντηρηση ανικανων κοματικων μηχανισμων.
Τελευταία διόρθωση: 13 Αυγ 2013 09:12 από Ο Τσιγκούνης (T$ig). Αιτία: Διόρθωση quote
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.198 δευτερόλεπτα